BUITENLANDSCIIK BKRKiTlvN. de, heer Meitnier met de meeste bgval en goedkeuring verschillende kinder feesten georganiseerd, waarbij een gemaskerd kinderbal. In Utrecht. Deven ter en Haarlem werden soms 700 kinderen door hem en züne vrouw aller aangenaamst beziggehouden. l)e werklieden van de fabriek van de hh. de Heyder en C°.op de lleerengrachthebben heden het werk gestaakt, naar wjj vernemen wegens eene regeling van liet loon, waarmede zij geen genoegen namen. In de Staatscourant wordt medegedeeld het verslag betredende den aanleg van staatsspoorwegen over het jaar 1879. Uit het verslag van de 9f algemeene vergadering der alg. Ned. vrou- wenvereeniging «Tesselschade" blijktdat de ontvangsten en uitgaven der algemeene kas hadden bedragen /1648.75^ en van de fondskas de ont vangsten 850.6014 en de uitgaven ƒ523.62, 20odat het saldo bedroeg ƒ326 98, terwijl hel overig kapitaal belegd is in 2 obligation 4 pCt. Ned. 1000. De verceniging telt tegenwoordig 2113 leden, dus 30 meer dan het voorgaande jaar. De afd. Assen ging te gronde, die te Daarn verrees. Het getal afdeelingen is 18, dat der correspondentschappen 9. De vereeni ging telt 419 dames-werksters. Aan werkloon en aangekochte goederen is uitgegeven ƒ20000. De verkoop in de kiosk op de Arnhemsche tentoonstel ling slaagde goed; er werd daar voor /1400 verkocht. Maastricht, Delft en Dordrecht hielden bazar. Den Haag nam in haar winkel op liet depót der vereeniging «Arbeid adelt". Het locaal van het nieuw depót te Amster dam ziet er keurig uit. Ook uit Rotterdam, Middelburg. Delft, Dordrecht, Leiden en andere plaatsen zijn zeer goede berigten gekomen omtrent den arbeid der vereeniging. De synode van de Ned. herv. kerk. die den 22,leD Julij bijeenkomt, is zamengesleld uit de praeadviserende leden, de lib. M. A. Gooszen. hooi leeraar te Leiden, en E. II. Lasonder, hoogleeraar te Utrecht; de adviserende leden J. R. Schollen, quaestor-generaalte Amsterdam, en S. F. van Hasselt secretaris, te 'sGravenhagc. en uit de gewone leden dr. 11. Roodhuyzen en A. 11. van der Hoeve, algevaardigd door Gelderland; E. C. Segers en mr. P. van den Rrandeler door ZuidhollandG. van Duyl en A. G. Jans door Noordholland; B. A. Overman door Zeeland; J. Weslrik door Utrecht .1. Alingh Prins en J. P. Bruinwold Riedel door Friesland; G. Bruna door Overijssel; J. Douwcs en dr. L. Dikema (voor d'. P. Hofstede de Groot) door GroningenG. J. van Lakerveld en uir. E. de Man door Noordbrabant en Limburg; G. VV. van Eerde en J. van der Veen door Drenthe; .1. J. L. Luli en mr. R. van Boneval Fanre door de Waalsclie commissie. Bjj het aan de theologische school te Kampen afgenomen examen B. voor de toelating lot de evangeliebediening bij de Christ, geref. gemeente, zijn van de ell geëxamineerden zeven toegelaten, nam.: de hh. d'. 11. Ba- vinck, G. Elzenga, J. VV. Fokkens, F. J. ten Hoor, F. M. ten Hoor, J. Kok en VV. T. Nijenhuis. Het stoomschip Prinses Varie, van Amsterdam naar Batavia, is op 21 Jttlij van Port-Said vertrokken. De Celebes vertrok op 20 Julij van Pa- dang naar Amsterdam. Tot voorzitter van de Hollandsche maatschappij van landbouwafdee- ling Zevenhuizen en omstreken, is gekozen de heer Stoop, burgemeester van Zevenhuizen. Moerkapelle en Bleiswijk, in de plaats van den heer A. de Broekerl, overleden. Door den gemeenteraad van Zevenhuizen is besloten om ter gelegen heid van de aanst. kermis, die in September voorvalt, eene tentoonstelling van paarden te houden. Door den gemeenteraad van Amsterdam is lot directeur der handels school aldaar benoemd de heer dr. J. II. II. Iliilsman, directeur der rijks hoogcre burgerschool te Tilburg, met 14 stemmen. Op den heer dr. J. Zaaijer, leeraar bij de hoogere burgerschool te Leeuwarden, waren ^stem men uitgebragt. Naar aanleiding van het eeuwfeest der Zondagsscholen is door de be sturen der verschillende Zondagsscholen te Amsterdam aan de kinderen harer scholen een landelijk feest gegeven. Met de meeste bereidwilligheid had jh'. Baruaart van Vogelenzang vergund, dal een deel van z(jn buiten goed zóó werd ingerigt, dat aldaar 3200 kinderen met hunne geleiders konden ontvangen worden en met allerlei spelen den dag doorbragten. Naar het voorbeeld der zendingsfeesten was eene cautine enz. aanwezig, terwijl voorts eene muziektent en met vlaggen versierde gelegenheden tot spel liet terrein een feestelijk aanzien gaven. Tot al deze toebereidselen had de lieer Bamaart de meest vriendelijke hulp verleend, cn de feestdag toonde hoezeer de aanzienlijke bewoners der plaats geen moeiten of offers gespaard hadden, die aan de vreugd en vei ligheid der kinderen konden bevorderlijk zijn. Een vrachtrijder van Buiksloot verloor op den straatweg tusschen Ilpendam en Buiksloot eene portefeuille, waarin zich nagenoeg 100 aan bankpapier bevond. Zij Werd gevonden door een polderwerker. Hij heeft het geld voor zich behouden en de portefeuille verkocht. Deze verkoop heeft aanleiding gegeven tot zijne aanhouding en aan de politie is hel ge lukt hem tot bekentenis te brengen. Voor de regthank te Arnhem werd eergisteren de zaak behandeld van twee personen, die een conducteur van den tram hadden mishandeld, toen zij in beschonken toestand verkeerden en hij hun den totgang had gewei gerd. De eisch luidt 15 dagen celstraf. De te Arnhem opgepakte dief en inbreker lijdt sedert zijne aanhouding aan delirium. Zijn toestand is van dien aard, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. Te Steenwijk heeft men het plan gevormd het beleg dier plaats in 1581 door de Spanjaarden feestelijk te herdenken. Maandag II. is er brand ontslaan in de behuizing van den verver Mo lanus, te Oude l'ekela. Dc vlammen vonden in de aanwezige verfstoffen j voldoend voedsel om zich verder te verbreiden, zoodat dan ook hel huis geheel is afgebrand, zoomede de werkplaats. De behuizing en de inboedel moeten in verschillende maatschappijen verwaarborgd zijn. 'sGRAVENHAGE, 22 Julij. Aan den heer mr. J. A. F. Coebergh is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het vierde schooldistrict van Zuidholland. De kapitein der artillerie E. Adema, thans op non-activiteit, is op pen sioen gesteld. De luitt. ter zee 2< kl. P. H. Brocx en A. L. Boelen, respectivelijk dienende aan boord van liet wachtschip te Amsterdam en ramschip Stier, zullen met den l!'t0 Aug. a. s. onderling van bodem verwisselen Naar men verneemt behoorde onder de landgenooten, aan wie onlangs door Z. M. den koning der Belgen onderscheidingen in dc Leopoldsorde zijn geschonken, ook de minister van waterstaat, handel en nijverheid, jlir. Klerck, die tot grootkruis in de Belgische orde bevorderd werd. Voor het geregtshof alhier stond gisteren teregt zekere W. D schip per van het praamschip Maria If'ilhelminabeschuldigd van in de maand Maart jl. in dc eerste plaats van zeven kisten met glaswerk, die hij van Rotterdam naar Dordrecht moest vervoeren en voor den lieer B. bestemd waren, slechts twee kisten te hebben uitgeleverd en de overige vijf bij zjjne terugkomst te Rotterdam te hebben verkocht; en in de tweede plaats van eene lading van 48000 kilo maïs, die hem te Rotterdam was toevertrouwd ten vervoer naar Delft en voor de gist- en spiritusfabriek aldaar bestemd was, eene partij van elf zakken aan denzelfden kooper als van het glas te hebben van de hand gedaan. Bij de ontlading van hel vaartuig bleken slechts 46050 kilo's maïs aanwezig te zijn en werd ontdekt, dat de lading met zand was aangevuld, zoo dal bij de zifting der maïs 218 kilo's zand in het ruim overbleef. De beschuldigde ontkende, niettegenstaande de dui delijke verklaringen van getuigen, alle schuld en deed het-voorkomen alsof hij alles had uitgeleverd hetgeen in zijn vaartuig was geladen geweest. De aanwezigheid van zand in de maïs was naar zijne meening toe te schrijven aan het werpen van opveegsel uil ligters, waarmede de lading was aange- bragt in zijn schip. Advocaat-generaal mr. Gregory achtte liet onnoodig in eene breede ontwikkeling der feilen te treden. Z. i. waren beide diefstallen zonneklaar bewezen. Daar besch. vroeger nooit met de justitie in aanraking was geweest, zou Z.E.G.A. geen tuchthuisstraf eischenmaar eene vrjj zware correctionele straf verzoeken. Hij requireerde dc veroordeeling van besch. ter zake van twee diefstallen, gepleegd door een schipper van goederen, hem ten vervoer toevertrouwd, tot 4 jaren correctionele gevangenisstraf. De verdediger, jlir. mr. A. J. van den Bergh, die voor het eerst als zooda nig optrad, besprak in eene uitgewerkte rede de zyn cliënt ten laste ge legde feiten, wees vervolgens op sommige tegenstrijdige getuigenverklarin gen, verklaarde zich van de onschuld van zijn cliënt overtuigd cn conclu deerde ten slotte met vertrouwen lot zijne vrijspraak. Onder beschuldiging van moedwillige brandstichting, waardoor men- schenlevcns in gevaar konden worden gebragt, stond heden voor het ge regtshof te 'sGravenhage teregt C. L., laatstelijk broodbakker en molenaar te Vrouwenpolder. In den nacht van 24 op 25 Februarjj jl. w ekte besch. zyn huishoudster en knecht uit hun slaap met de onaangename lijding dat de boèl in brand stond en dat zy zich uit het zolderraam moesten redden; half gekleed waagden zy een sprong uit het raam en bevon den zich toen buiten gevaar. Niet lang daarna sloegen de vlammen uit het dak der woning, die met haar inboedel geheel uitbrandde, niettegen staande de aangewende pogingen tot blusschen. De inboedel was door verschillende maatschappijen geassureerd voor ƒ2500, 1900 en /2400, maar de assurantiepenningen werden niet uitbetaald, daar het ontstaan van den brand aan kwaadwilligheid werd toegeschreven en de besch. als de stichter van den brand werd verdacht. Onderscheidene aanwij zingen werden daarvoor bijgebragt, nl. achteruitgang zyner zaken, het halen van petroleum te Veere, ofschoon de huishoudster steeds voor dc petroleum zorgde, het ongehinderd laten rondloopen van den huishond, die vóór den brand nog op zijne gewone plaats in de huiskamer lag. het geheel gekleed zyn van besch. toen hij zijne huisgcnoolen wekte, maar bovenal het doen van een aanbod van 50 en later van ƒ100 aan de Gebroeders de T.wanneer zij zyn huis wilden in brand steken. Al deze feiten werden door een 20 tal getuigen nader verklaard. De besch. ontkende echter alle schuld en houdt vol niet te weten, waardoor de brand is ontstaan; als eenige oorzaak denkt hij aan hel achteloos wegwerpen van een brandende lucifer bij het aansteken van zijn lamp. EISELASD. LONDEN, 21 Julij. De Morning Post berigtdat lord Lislowel, kamerheer der koningin, zijn ontslag heeft ingediend, naar aanleiding van de gedragslijn der rege ring in zake de wet, betreffende liet verleenen van schadeloosstelling aan lersche pachters. Ook wordt gewag gemaakt van het gerucht, dat sir Barlle Frcre. gouverneur van de Kaap, aan de regering zjjne terugroeping zou gevraacd hebben. De Times acht het niet zeker, dat het hoogerhttis dc lersche pachters- wet zal aannemen. Het blad erkent, dat er tegen het ontwerp gewigiige bezwaren kunnen worden aangevoerd, en dal het aan de regering niet ge lukt is, die in den loop der discussie door hare inlichtingen cn verklarin gen uit den weg te ruimen. Maar toch moet men niet vergeten, meent liet blad, dat het ontwerp door de regering is ingediend als strekkende lijdelijk tot bevordering van rust en kalmte onder dc lersche natie, en dat, zoo het hoogerhuis het verwerpt, het in veler oog, olschoon welligl ten onregle, de verantwoordelijkheid op zich laadt voor ongeregeldheden, die in den aanstaanden winter in Ierland zouden kunnen plaats grfjpen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2