LEIDSCHE COURANT. 1880. r. i«s. WOENSDAG 21 JULIJ. ST A DS- BERICHT EN. Kostelooze Vaccinatie. lU.N.NKNK.WNIkSKIlE BKR IGTGN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is ver krijg haar voor 2.50 'sjaars, kuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid lot kostelooze Vacci natie en Rcvaccinatie voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Zaterdag 19 Juni, Maan dag 28 Juni, Dinsdag 6 Juli, Woensdag 14 Jnli, Donderdag22 Juli, Zaterdag 31 Juli en zoo vervolgens met eene lusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, 'snamiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Julij. Het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiSn en hoo- gere burgerscholen hield Zaturdag alhier zijne 50*" algemeene vergadering in het gebouw der Loge. De H. C. bevat een verslag van die vergadering, waaraan wij het volgende ontleenen: Opgerigt in 1830 was het genootschap tol aan het jaar 1863 uitsluitend gewijd aan de belangen van het voorbe reidend hooger onderwijs, op Gymnasia en Latijnsche scholen gegeven. In 1863, by het in werking trcdeii van de wet op het middelbaar onderwijs, toen vele van zijne leden daarbij werkzaam gesteld werdenopende het deu toegang voor de leeraren bij het middelbaar onderwijs, met uitzondering evenwel van die der burger-, dag- en avondscholen, doch deze nieuwe re geling, waarbij natuurlijk ook de naam van het genootschap gewijzigd werd, heelt niet die vruchten opgeleverd, welke men zich daar van meende te mo gen voorstellen. Van de oprigters is nog slechts één enkele in leven. Het is de oud-rector van het gymnasium alhier, d'. W. H. D. Suringar, die, ten vorigen jare als eere-voorzitter benoemd, de vergadering met een harteljjk welgemeend woord opende en de leden welkom heette op deze belangrijke bijeenkomst. Treurige familie-aangelegenheden beletten hem evenwel een zoo levendig aandeel aan de werkzaamheden en de feestviering te nemen, als hij dit gaarne had wenschen te kunnen doen. Ten bewijze evenwel zijner warme belangstelling in den bloei van het genootschap, dal hem uit den aard der zaak zeer lief is, had hij de welwillendheid gehad, kort vóór de vergade ring aan elk der leden een exemplaar te zenden van eene door hem bewerkte feestgave. Het is getiteld: «Dido, Tragoedia ex segmenlis priorum librorum Aeneidos" en bearbeid naar een handschrift, berustende op de bibliotheek alhier. Met groote ingenomenheid en warme erkentelijkheid was dit feest geschenk door de leden ontvangen geworden. De voorzitter, dr. F. de Boer, leidde verder de werkzaamheden en wenschte zoowel den eere-voorzitter in het bijzonder, als de leden in het algemeen geluk met het beleven van de zen voor het genootschap zoo belangrijken dag en sprak o. a. den wensch uit, dat het meer en meer lot zijne oorspronkelijke bestemming terugkeeren en zoo ingerigt mogt wordendat de ledendie uitsluitend lol het middel baar onderwijs behooren, alleen eene raadgevende stem zouden uitbrengen in zaken, welke meer bijzonder de beoefening der oude talen en aanver wante wetenschappen betreffen. Blijkens het verslag van den secretaris, d'. G. J. Dozy, was het getal der leden van het genootschap tot 54 geklommen, De hoogleeraar dr. J. J. Cornelisscn, te Leiden, werd met algemeene stem men tot eerelid benoemd; terwijl de gemeente 'sGravenhage als plaats der volgende bijeenkomst aangewezen en de rector van het gymnasium te Zwolle, dr. E, Melder, tot voorzitter voor het 51' genootschapsjaar gekozen werd, met den heer dr. J. C. Vollgraff, te Leiden, zoo noodig als plaatsvervanger. Na de pauze hield de heer J. van Dam van Isseltkapitein der infanterie, daartoe door het bestuur uitgenoodigdeene hoogst bocijende en zeer belang rijke voordragt over /'Het gymnasiaal en middelbaar onderwijs als voorbe reiding voor een militaire loopbaan". Ten vervolge op het in ons voorlaatste nommer medegedeelde, schrijft men ons: Gelijk volgens uitspraak van deskundigen hel afvriezen van hel loof der aardappelen dit jaar ten goede is gekomen van den knol, zoo kwam dezer dagen een tuinman op den inval het loof van zijn geheelen akker met aardappelen, waarin hij ziekte ontdekt had, af te maajjen. De nog niet rijpe aardappelen konden het, naar zijn zeggen zonder dat zieke loof toch wel stellen en hij zou nu wel eens willen zien of de ziekte lot inden knol zou doordringen, waarmede hij een leerzaam voorbeeld aan anderen wilde achterlaten. Misschien maakt hel mcnschelijk vernuft nog zooveel vordering, dal aardappelen zonder loof kunnen geteeld worden, ten einde daarmede een overvloedigen en gezonden oogst te verzekeren. Van een anderen, doch niet minder wetenschappelijke!) aard is de kennis, die sommige snoeijers van boomen aan den dag leggen. Boomsnoeijcrs zijn er eene menigte, die zich daarvoor uilgeven, en niemand zou durven twij- felen aan hun aller bekwaamheid in hel vak. Zoo onderging een mild vruchtdragende moerbeziënboom onder het mes van zulk een weler de ver andering dat de boom hoegenaamd geen vrucht meer, maar louter en alleen sterk ontwikkelde mannelijke katjes, zoogenaamde "loerebeijen", voorlbragi. Loerebeijen dit jaar, loerebejjen het volgende jaar. Het scheen of de moer- beziënboom uu goed gevonden had voortaan niets anders dan witte aalbrs- sen te leveren, waarop loerebeijen, niet te digt bij gezien, veel gelijken. Dat kon toch zoo niet, dat was weelderigheid, en daarom moest liet mes wat meer dan gewoonlijk en wat dieper in den boom sezet worden Wie naar de bewerking luisterde, de boom uiet. Dezer dagen bezigde dezelfde «snoeijer" doodeenvoudig eeu heggeschaar om den halsstarrigentoch nu niets meer voortbrengenden boom te «knippen". In een oogwenk vielen de weelderige loten en het digt gebladerde onder de knipschaar; dat ging wat gaauwer dan snoeijen in zjjn werk, en bovendien zoo «netjes" als eene hegge geschoren te worden overkomt niet iederen moerbeziënboom. Des ondanks zjjn er ontevreden menschendie sommige boomsnoeijers met den naam van boomverknoeijers bestempelen. De M. R. C. verneemt, dat de heer van Hasselt, chef der Sumatra- expedilie, zijn vertrek naar Indië heeft kunnen uitstellen, en dat dus het gewigtige werk over Midden-Sumatra van zjjn onontbeerlijke hulp niet ver stoken zal worden. Met 1 Augustus aanst. wordt te Velp een rjjks-telegraafkantoor met beperkte dagdienst geopend. Van de theologische school te Kampen hebben de volgende heeren het theologisch diploma A. verkregen: dr. H. Bavinck, W. Bosch, J. Buikema, J. R. Djjkstra, A. II. Geuchies, A. Op 'tlloft, M. J. van der Hoogt, J. D. van de Munnik, W. Pera, P. Postema, C. Proosdy, J. Remeyn, J. H. Uniuk, A. de Vlieg en D. Vrieling. Het stoomschip Celebes is op 17 Juljj van Batavia vertrokken en de Prinses Amalia is op 19 Julij te Batavia aangekomen. Te Rotterdam had gisteren hel openbaar examen plaats omtrent de vorderiugen der kweekelingen van de inrigting voor doofstommen aldaar. De inrigting telt 126 kweekelingen. Vjjf dezer verlaten haar thans, t. w. Dirk Brouwer, van Velp; Arnold T. Engels, van Rotterdam; Pieter Calon, van de Rjjp; Johannes W. van der WerfT, van 'sHage; Anna M. Holtgrefe, van Rotterdam. Een hunner, A. T. Engels, bedankte bestuurders en onder wijzers voor de opleiding, die zij moglcn genieten. Te Amsterdam is overleden de heer dr. L. Lehmann, hoogleeraar in de verloskunde en directeur van de kweekschool voor vroedvrouwen aldaar. Een der reuzenslangen in «Artis" verkeert in blijde verwachting. Reeds zijn twee ejjeren, iets grooter dan een groot ganzen-ei, te voorschijn gekomen. Te Maarssen ontstond Zondag middag brand op de hofstede, bewoond door den veehouder II.; ten gevolge van den feilen wind was binnen een uur het geheelc huis vernield. Twee varkens zijn verbrand en slechts een klein gedeelte van den inboedel kon gered worden, terwjjl, naar men zegt, de assurantie kort geleden is afgeloopen. Te Arnhem heeft zich een dronkaard op den publieken weg te slapen gelegd, 's Avonds werd hij aldaar met gespleten schedel gevondendoor dien hem een rijtuig over het hoofd was gereden. Omtrent de aanhouding van den man. die inbraak heeft gepleegd te Heemstede en Velp, op het perron te Arnhem, verneemt men, dat de dief reeds sedert eeu paar dagen binnen Arnhem verblijf hield en een oude ken nis was van de politie. Hij heeft te Arnhem een jaar en in Leeuwarden eenige jaren in de gevangenis doorgebragt. In den nacht van Vrjjdag op Zaturdag jl. had hjj zich in een bordeel opgehouden en daar aan een van

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1