liUI'l IviNLAiMKSCllI'; BK1UGTK.V Het heeft er Tan, meldt de Zulph. Cour., of wij nu eens een aard appelenjaar zullen beleven, zooals er in eenige tientallen van jaren nog maar zelden is voorgekomen. In de maand Mei is het loof van twee tot viermalen toe afgevroren, en dit is ten goede gekomen aan den knol. In het vorige jaar had men, begin Juli}, reeds de ziekte in hel loof, en nu bespeurt men er nog niets van. Mogt evenwel de ziekte eens onverhoopt uitbreken, dan geeft dit nog weinig reden tot bezorgdheid, omdat, bij na genoeg alle soorten, de knollen krachtig zijn ontwikkeld. De provinciale stalen van Noordbrabant hebben besloten eene bijdrage van een millioen Ie verleenen in de kosten der rijkswerken tol verbetering van den waterstaatstoestand in het noordoostelijk deel van Noordbrabant te betalen in tien termijnen, onder voorwaarde in hoofdzaak, dat gewaakt worde, dat liet noordwestelijk deel niet worde geschaad, en de Heere- waardsche overlaten vóór 1 October 1885 gesloten zijn, bij gebreke waar van de betaling van het subsidie wordt geslaakt. Hel wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accjjns op het zontdat tot strekking heeft om aan de regering bevoegdheid te geven den smokkelhandel van zout, door uitbreiding van het zoogenaamd onvrij terri toir langs de grenzen, krachtiger dan tot dusverre tegen te gaan, vond, blijkems het thans bekend geworden voorloopig verslag, in dc afdeelingen bij dc overgroolc meerderheid der leden op zich zelf geen bestrijding. lu ie, endeel herinnerde men, dal bij herhaling, vooral sedert 1872, toen in België de zout-accijns werd afgeschaft, op de noodzakelijkheid van het krachtdadiger fnuiken van dien sluikhandel is gewezen. Maar indien men alzoo den voorgestelden maatregel op zich zelf goed keurde, toonden vele leden zich teleurgesteld, dat het wels-ontwerp ten aanzien van den zoutaccijns in het algemeen niet verder ging. Men be weerde, dat de wet. zooals zij werd ingevoerd, aan den minder naauwge- zellen fabriekant gelegenheid geeft tot ongepasteja oneerlijke winst; werkt zij bezwarend voor den eerlijken zoutzicder en doet zij eene verleidelijke en verderlijke concurrentie ontslaan. In dien toestand mag echter op den duur niet worden berust. Naar sommiger oordcel was daaraan geen ander goed einde te makendan door geheele opheffing van den accijns en eene hernieuwde poging om het gemis, dat de schatkist daardoor zou lijden, door de invoering van eene verbruiksbelasting op eenig ander voorwerpzooals tabak of koffij te vergoeden. Meer algemeen meende men, ook met het oog op den toestand onzer financiënzoover niet te moeten gaan. maar uitte men met nadruk het verlangen om den accijns van 9 per 100 pond tot de helft of ƒ4.50 of althans lot 6 te vermin deren. Terwijl men alzoo op vermindering van het accijnsbedrag aandrong, werd door v< rscheidene leden met nadruk de wensch geuit, dat de rege ring terug mogt komen tot de maatregelen tegen ongeoorloofden uitslag uit de zoutziederijen, die reeds in 1863 als noodzakelijk zjjn voorgesteld. In eene afdeeling gaven vele leden als hun gevoelen te kennendat men zich thans bij de voorgedragen wijzigingen moest bepalen. Tot alge- heele herziening van de wetgeving op den zoutaccijns was voor hel oogen- blik tijd noch gelegenheid, en door dit ontwerp werden belangrijke verbe teringen aangebragt. Enkele leden verklaarden in het voorgedragen ont werp bezwaar te zien op grond dat daardoor de provincie Limburg in een schier ondragelijken toestand zou worden gebragt. 'sGRAVENHAGE, 16 Julij. Door Z. M. is vergunning verlrend aan den luit.-kolonel bij het corps mariniers M. C. Koning tot het dragen der versierselen van het komman- denrskruis II' kl. der Saksische Ernestinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Meiuingen geschonken. Aan den heer J. A. Enuma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kautonregier-plaatsvervanger te Enschedé. Tot ijker der maten, gewigieii en weegwerktuigen is benoemd de adjunci-ijker B. Windemuller, en tot adjunct ijker der maten enz. C. Kre diet te Delft. In de zitting van de tweede kamer van lieden, na verschillende replieken van de hh. Heydenrijck. van Baar, Donner en van Houten, die bleven volhoudendat de invoering met 1 November geheel ongemotiveerd was. en de regering die niet had verdedigd, is. met verwerping van een amendement van den lieer Eysinga op art. 2, hel geheele wels-ontwerp tot uitvoering der onderwijswet aangenomen wel 45 tegen 27 stemmen. Ver volgens is een aantal andere omwerpen aangenomen, waaronder dat tot aanvulling der veearisenijwet. Verworpen werd het ontwerp voor den aan koop van een huis ten behoeve eener lijdelijk inrigling van het dep. van binnenlandsche zaken, liet verslag over liet ontwerp-slrafwelboek is gereed. Voor de kraamkamer van 11. M. de koningin is een prachtig tapijt vervaardigd, dat bij de firma U. F. Jansen en Zonen te Amsterdam te be- zigligen was. Het lapijl, van uiterst fijne bewerking, is uil één stuk ge weven en heeft eene lengte van 14.50 bjj eene breedte van 6.60 el (meter), liet dessin beslaat uit schoone bloemtakken in verschillende vormen eu kleuren, die in volkomen overeenstemming zijn en de schoonste harmonie opleveren, omgeven van een rand ter breedte van een el. waarin verder alleraangenaamste en zachte, doch Irissche en opwekkende kleuren voor komen in welken rand guirlandes van bloemen slingeren en in medaillons met houipiellen versierd uttloopen. Dit kostbare tapijt is vervaardigd naar plannen en teekeuingen van de firmanten en in overeenstemming met dc muurbekleeding, waarvan de schets-teekeiiing door II. M. persoonlijk werd vervaardigd. B E I, fa I E. Vele builcnlaudsche bladen, waaronder slechts twee Nedcrlandschc, zullen aan het grootc feestmaal vertegenwoordigd worden, dat dc Brussel- »che pers Zondag den W'" aan de buitenlandsche confraters zal aanbieden. Andere Nederlandsche bladen, die uitgenoodigd zijn, hebben bedankt in welwillende bewoordingen, daar zij gaarne elk ander feest behalve dit zou den bijwonenom zich met hunne Belgische collega's te verbroederen, Dezer dagen heeft men te Brussel een dief gevat, op een oogenblik, dat niemand het verwacht zou hebben. Voor het geregtshof aldaar werd iemand verhoord ter zake van een bij hem gepleegden diefstal, toen hij op eens uitriep: «daar is de dief, ik herken hem," en op een man wees, die in een hoek van de zaal bedaard met een der gendarmes stond te pralen en die blijkbaar eens een kijkje was komen nemen. De aldus aangewezene zette hel wel terstond op een loopenmaar werd toeh spoedig achterhaald en in verzekerde bewaring gebragt. Op de kermis van Temsche had Maandag middag een groot ongeluk plaats. Een gymnastiektoesteldat op den openbaren weg was geplaatst, is gebroken, terwijl men er kunstloeren aan verrigtte. Een stuk hout trof eene vrouw aan het hoofd en doodde haar onmiddellijk. Het slagtoffer was eene moeder van zes kinderen. EK GELAND. LONDEN, 15 Julij. De hertog van Cambridge heelt, in zjjne hoedanigheid van opperbevel hebber van het Britsche leger, dc volgende dagorder uitgevaardigd: »Z K. H. de veldmaarschalk-opperbevelhebber heeft van 11. M. de koningin in last ge kregen aan de vrijwilligers van Grool-Brillannië bij het 21 jarig bestaan van die sirijdmagt de gelukwenschen van H. M. over te brengen. De koningin heeft met veel belangstelling den toenemende» vooruitgang van de sirijd magt, sedert zij gevormd werd, nagegaan en hare tegenwoordige nume rieke sterkte, groote geoefendheid en discipline hebben llr. M». volkomen tevredenheid weggedragen. Terwjjl de koningin het betreurt, dal hel on mogelijk is in dit jaar eene wapenschouwing te houden, hoopt zij dat bin nen niet te langen lijd de gelegenheid zich zal aanbieden, welke 11. M. in staat zal stellen, de vrijwilligers in het grootste park te Windsor Ie iu- specleren". Op eene openbare meeting in S'. James Hall, betreffende de oprigling van het voorgestelde standbeeld van prins Louis Napoleon in de Westminster Abdij, zal de volgende motie voorgesteld worden: dat de oprigling in de Westminster Abdij van een standbeeld ter nagedachtenis van wijlen prins Louis Napoleon Bonaparte onvereenigbaar is met liet nationaal karakter van deze kerk, in strij.l met de algemeene gevoelens van het Engelsche volk en geacht moet worden, schadelijk te zijn voor de goede gevoelens, welke gelukkig tusscken dit land eu de regering en hel volk van Frankrijk bestaan. Uit Bilslon bij Wolverhampton wordt gemeld, dat op één dag twee gasontploffingen plaats hadden, waardoor evenals te Londen de straten over eene groote lengte werden opgebroken en de huizen met steencn en mod der overstroomd. Er heeft eene vreesclijke ontploffing plaats gehad in een steenkolenmijn bij Newport. Er waren 119 mannen in den put, die allen waarschijnlijk zijn omgekomen. Te Atherton is Zaturdag II. zekere Halliwell, een werkman, den spoorweg overstekende, door een sneltrein overreden, zoodat hij op dc plaats dood bleef. Ook eene duif, die hij in den zak had. was verpletterd. De man behoorde tot eene allerongelukkigste familie. Niet alleen had hjj in het afgeloopen jaar drie kinderen achtereen verloren, maar ook twee broe ders, die in eene kolenmijn omkwamen, een derden broeder, die verdronk, en zijn vader, die de hand aan zich zeiven geslagen had. Op een Oostenrijksch schip, onlangs van Haïti te Boston aangekomen, heeft de gele koorts zoo groote verwoestingen aangerigl, dat er zich bij de aankomst slechts twee gezonde menschen aan boord bevonden, die al het werk moesten doen. De kapitein en een matroos overleden kort na hel vertrek van Haïti, terwijl van de veertien overigen der bemanning twaalf na elkander door de ziekte werden aangetast. De toestand van zes hnnncr is hopeloos. FRANKRIJK. De wapenschouwing, die Woensdag op het veld van Longchamps werd gehouden, was een der schitterendste, die men heeft bijgewoond. Ten 1 uur kwamen Jules Grévy, Léon Say en Gambetta en de ministers, onder het dreunen van het geschut, in rijtuigen, onder geleide van de garde républi- caine te paard, op het veld. Generaal Farre, minister van oorlog, met een schitterenden staf van generaals en hoofdofficieren achter zich, kom mandeerde. Al de generaals, wel vijftig in getal, en de kolonels der regi menten verzamelden zich voor de tribune, waar Grévy eene aanspraak hield. Daarna begon de uitdeeling der vaandels. De vaandrig kwam met de banier, die hem toekwam, achter op de tribune, ging langs de drie presidenten, die hij met het vaandel salueerde, en slapte daarop te zamen met zjjn kolonel naar de gelederen van zijn regiment. In weinig tijds waren de vaandels verspreid over hel gansche veld. De vaandels zijn vierkantmet vergulde letters, de veldslagen vermeldende, waarin het regiment zich onderscheidde, terwijl het nommer in eiken hoek staat. Boven op den slok staat eene piek met een vergulden eikenkrans. Generaal Farre galoppeerde hierop met zijn breeden staf langs al tie gelederen, om de troepen te inspec teren. waarop het défilé van de geheele legermassa langs de tribune van den president begon. Gedurende het défilé had generaal Farre met zijn staf zich lusschen de tribune der regering en die van de genoodigden geplaatst met zijn geheelcn stal achter zich. liet défilé duurde tot half vier. De plegtigheid werd, gelijk te begrijpen is, door eene groote menschen- massa bijgewoond. Voor de gereserveerde plaatsen op de tribunes maakte men reeds des morgens ten 10 ine queue en het groote publiek was reeds in den vroegen morgen toegestroomd. Bij de aankomst van den heer Gambclia en het bureau der kamer, vergezeld van drie escadrons cavalerie, werd een jeugdige Bonapartist,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2