LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 17 JULIJ. 1880. STADS-BERICHTEN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de cxpeditiekoslcn. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertculiCn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), tot regeling van hel loeziclu hij het oprichten van inrichlingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze Ier algemeene kennis «lat door hen op heden vergunning is verleend aan D. Van Beek en zijne rechtverkrijgenden lot hel oprichten van eene slachtplaats in het perceel aan de (loogewoerd n". 155. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschc C(meant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 15 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. BI IN i\ E A L MhSlTfnf HKKIGTLA, LEIDEN. 10 Julij. Bij kon. besluit van 13 Julij zijn in hel bestuur van Rijnland benoemd tol hoogheemraad de heer K. van der Torren Kz.en tot dijkgraaf de heer S. de Clercq Wz. Wjj vernemen van goederhand, dat bij den brand, die de villa van professor Theodor Mommsen te Gharlotlenburg bij Berlijn in de ascli heeft gelegd, en waarbij diens geheele bibliotheek in vlammen is opgegaan, het handschrift van Scaliger, dat deze geleerde ter leen had van de uiiiversi- teits-bibliotheek alhier, gelukkig is gered en slechts zeer weinig is bescha digd. Daar de brand in het studeervertrek van den heer Mommsen is ont staan en reeds veel had aangestoken, voordal het onheil bemerkt werd, mag men van geluk sprekendat de professor er in geslaagd is dit hem toevertrouwde handschrift Ie redden, lerwyl andere bibliotheken, vooral de llerlijnschegroote verliezen leden; dat zijne kostbare aanlcekeningcn over de schrijvers, waarmede hij juist bezig was, verongelukt zijn, laat zich he grijpen. en is zeker ten zeerste Ie betreuren. De brandwonden, waarvan de dagbladen melding maakten, schijnen gelukkig niet erg te zijn. Onwil lekeurig denkt men aan hetgeen bij Leideus ramp gebeurde; toen was professor Kluit juist bezig met eeuige charters uil het Leidsche archief, welke helaas toen verongelukt zjjn, terwijl de groote geseltiedvorscher bij dat onheil den dood vond. - Gisteren voormiddag is in hel water aan de Oude Vest gevallen al spelende, de 6 jarige L. S., doch zonder bekomen letsel daaruit gehaald door B. S. Door een brigadier der rijksveldwacht zijn aan het politiebureau op heden goederen gedeponeerdnaar alle waarschijnlijkheid afkomstig van zekeren W. v. S.17 jaar oud, welke vermoedelijk bij het baden in den Korten Vliet, onder de gemeente Zoeterwoude, moet zijn verdronken, daar die kleederen op den kant van den wal lagen. Heden voormiddag ten 9% uur heelt de 77-jarige looper II. getracht een einde aan zijn leven te maken, door aan het Plantsoen in hel water te springen, waaruit hij door twee persouen, M. en W. de J., die daarbij een nat pak bekwamen, gered werd. Na door een doctor te zijn behandeld, is hij naar het ziekenhuis overgebragt. Aanleiding lol die daad is hel aan houdend misbruik maken van sterkeu drank. lil de daartoe bestemde bewaarplaats is afgezonderd een witte kees hond die sedert een paar dagen om en nabij de hoofdwacht op de Breed- straat dwalende was. De minister van binnenlandsche zaken heeft Ier algemeene kennis ge- bragl, dat 's rijks prentenkabinet te Amsterdam vaii 19 July tol 14 Augus tus 1880 voor het publiek zal gesloten zijn. Het voorloopig comité voor de inzendingen ter laudbouw-lenloonstel- ling te Londen heeft besloten den termijn van aangifte van vee en zuivel voor de tentoonstelling Ie verlengen tot 15 Augustus, maar die op dien datum dan ook definitief te sluiten. De aangiften moeten geschieden bij den heer L. Broekema, secretaris van hel voorloopig comité, te Wagcningen. Over de in de gisteren gehouden vergadering van de kanaalmaatschappij overgelegde voorstellen werd geen beslissing genomendaar slechts 62 aandeel houders, vertegenwoordigende ƒ355.000 aan kapitaal, tegenwoordig waren, terwijl de statuten de vertegenwoordiging van 1/10 van het maatschappelijk kapitaal, groot 850 mille, vergen. De president Jilla verdaagde de vergade ring dus tot over 14 dagen. De algemeene vergadering en hel congres der Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, te Groningen gehouden, werden gisteren geslo ten. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de hli.F. A. T. Dclprat te Amsterdam, J. C. van Marken te Delft en S. J. graaf van Lim burg Stirum te Haarlemterwijl tot voorzitter van het hoofdbestuur werd benoemd de heer J. F. W. Conrad te Haarlem. Tol honoraire leden van de maatschappij werden met algemeene stemmen benoemd de hh.: J. W. IJ. Cordes, inspecteur van het bouwwezen in Ned.-Indie, te Batavia; P. A. de Lange, voorzitter der Nederl.-lndische maatschappij van landbouw, te Bata via; C. P. Lohr, president van de faciorjj der Ned. handelmaatschappij te Batavia; A. baron de Constant Rcbecque, secretaris van het Nederl. gezant schap te Berlijn; dr. Lucius, minister van landbouw, enz. inPruissen, cerc- voorzilter van de aldaar gehouden internationale visscherij-tentoonstelling. i Tot plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Haarlem aangewezen. Het springen van een band van een wiel der locomotief van den trein der Ilollandsche spoorweg-maatschappij, die gisteren avond ten 10.20 te Rotterdam moest aankomen, had een aanmerkelijk oponthoud ten gevolge. Eergisteren nacht barstte boven de gemeente Oudenhoorn een zwaar onweder los. Twee paarden van den landbouwer Voogd werden door den bliksem getrofien. Het c'éne bleef op de plaats dood. terwijl het andere in eene sloot geraakte, en grootendeels verlamd er uit werd gehaald. Bij het onweder, dat gisteren nacht woedde, zijn bjj den landbouwer van Vuuren te Haarlemmermeer 4 runderen door den bliksem gedood en i gewond; 1 rund en 3 paarden geraakten te water. Ook van andere landbouwers moeten runderen gedood zijn. De lieer George Rosenthal en zijne echlgenóote, mevr. Sophie Rosen thal geb. May, de lieer Jacques Cohen, dr. phil., en zjjne echtgenoote, mevr. Nanny Cohen, geb. Roseuthal, en de heer mr. J. A. Levy en zjjue echtgenoote, mevr. Mathilda Levy, geb. Rosenthal, zijn eigenaren van een zeer vermaarde boekerij van 'Hebraïca en Judaica", nagelaten door hunnen vader en behuwdvader, den zeer geleerden heer L. Rosenthal, in 1868 te Hanover overleden. Die bibliotheek, beslaande uit meet dan 5200 boekwer ken, die meer dan 6000 boekdeclen uitmaken, is in hare soort, naast die van Oxford en van het Rritsch museum, misschien de belangrijkste der we reld. Zij is in twee boekdeclen gecatalogiseerd door een geleerden biblio graaf, den heer M. J. Roest. Voor die bibliotheek zijn van verschillende zijden groote aanbiedingen gedaan, doch van de hand gewezen, omdat de eigenaren wenschen, dat de verzameling als een geheel bewaard blijve, ter nagedachtenis van den geleerden verzamelaar, die aan het bijeenbrengen er van bijna zijn geheele leven heeft gewijd. Die kostbare boekenschat is nu door genoemde eigenaren aan de gemeente Amsterdamten behoeve van de bibliotheek der universiteit, ten geschenke aangeboden, onder de uitdruk kelijke voorwaarde "dat die verzameling ten eeuwigen dage bij elkander blijve, en in een der vet trekken van de bibliotheek der universiteit bewaard worde onder den naam van Bibliotheca Rosenthaliana, terwijl dat vertrek dit opschrift boven den ingang moet dragen". Daar met hel oog op de ruimte, die in het nieuwe gebouw der biblio theek van de universiteit beschikbaar zal zjjn, geen bezwaar bestaat om voor deze verzameling een afzonderlijk vertrek te bestemmen, hebben burg. en weth. aan den gemeenteraad voorgesteld: de bedoelde boekerjj onder de genoemde voorwaarde te aanvaarden, en aan burg. en wetli. op te dragen, aan gemelde gevers, uit naam der gemeente, den warmsteu dank voor hun vorstelijk geschenk aan te bieden. (Amst. C.) Een vijfjarig kinddat eergisteren in de Elandsstraat te Amsterdam liep te spelen, is door een balk, die van een iti aanbouw zijnd huis viel, gelroflcn en weinige uren later overleden. De Utrechlsche politie is in kennis gesteld van een door een jongen in de nabijheid van Utrecht uil ondoordachtheid bedreven feit. Tusschen den Ezelsdijk en het lort Blaauwkapel namelijk heeit hij een zanddam doorgestoken, ten gevolge waarvan het doorstroomend water een gedeelte van den weg en de nieuw gebouwde brug heeft weggeslagen, lol nadeel van den aannemer, die het werk nog niet had opgeleverd. - Te Bennekom (gem. Ede) is een aanvang gemaakt met de verbouwing der villa "Middeueng" voor eene inrigting ter verpleging van jonge blinden. De inrigting zal den naam dragen van Prins-Alexander-stichting en een onderdeel uitmaken van het bliuden-instiluul te Amsterdam. De leiding zal hoofdzakelijk worden opgedragen aan eene directrice.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1