De sergeant S.van het reg. grenadiers en jagers, die den 2J« Julij jl. een bankbillet van 40 wegnam uit den door hem opengebroken adminis tratie-trommel is door den krijgsraad vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 1 jaar eellulaire gevangenisstraf. Zondagavond is de kastelein van Café Belvédère aan het Westerhoofd •e Amsterdam door een Engelschen zeeman, die in beschonken toestand verkeerde en wien bij weigerde meer sterken drank te tappen, met een me» een steek in de borst toegebragl. De toestand van den verwonde was gisteren van dien aard, dat zijne overbrenging en verpleging in het gasthuis noodzakelijk was geworden. De matroos, die zich reeds aan boord van zijn schip bevonden dus onder ressort der Engelsclie wettoen de misdaad bij de politie hekend werd, is in de ijzers gesloten, in afwachting tot de justitie zijne uit levering zal hebben verworven. Onder Woudenberg is gisteren nacht eene kapitale boerenhofstede afgebrand. Van het vee zijn 7 koeijen in de vlammen omgekomen en de gehcele inboedel is verloren gegaan. Te Apeldoorn is eergisteren brand ontstaan in de machinale papier fabriek van de hh. Schenkr Zoon. Doordat de fabriek onmiddellijk gele gen is aan de Kondhoornsche sluis, waar op het oogenblik de nieuwe ge bouwd wordt, is het, met behulp van het lalrjjk personeel, bij dat werk gebezigd, mogen gelukken den brand te bepalen bij eene groote schuur met 2 annexe woningen. Het huisraad werd gered, maar de voorhanden lompen zijn eene prooi der vlammen geworden. De eigenlijke fabriek en aangrenzende arbeiderswoningen zijn gespaard gebleven. in de laatste vergadering van prov. staten van Gelderland deden ge deputeerden de mededeeliiigdal zij sedert 1855 nog in het bezit van een bjjzonder walrrsnoodfonds zijn. waarvan z(j thans publiekmaking wensche- lijk achtten. Dit fonds, primitief groot ƒ30568, welk bedrag door de vele vroeger ingekomen giften niet behoefde uitgegeven te wordenwas door gedeputeerden in slaats-rlTecleii belegd en thans tot circa ƒ66000 aange groeid. Er werd nu besloten dit bedrag bij het provinciaal watersnoods fonds te voegen. De Prov. Over. en Zwohche Cour. meldt: Op de tentoonstelling van antieke gouden en zilveren werken te Amsterdam zijn door ons gemeente bestuur ook een paar zilveren ablsbekers ingezonden. Gezegde bekers, door de zorgen van den vroegeren archivarisjhr. mr. van Riemsdijkuil hunne bergplaats »oor den dag gekomen, waren indertijd, door liet aanbrengen van een ijzeren bakje, in komforen veranderd. Thans is van de kb. Kalf Song et te Amsterdam bij burg. en weth. een schrijven ingekomen, waarin zij voor beide ablsbekers eene som van ƒ3000 bieden, daarbij tevens den wcnscli te kennen gevende, om ook de koperen kroontjes in de oude raad zaal te koopen. In de vergadering van den raad is het voorstel van burg. en weth., om op de aanvrage te antwoordendat de raad niet geneigd is de bedoelde voorwerpen af te staan, met algemeene stemmen aangenomen. Door bet hof Ie Leeuwarden is H. 11., inlandsch kramer en poelier, geb. te Veemiam, laatst wonende te Giethoorn, schuldig verklaard aan be- driegelijke bankbreuk, door als gefailleerd koopman koopmansgoederen, waren en roerende goederen van zijnen boedel te hebben verduisterd ,i en, onder aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld lot 1 jaar celstraf. Te Tilburg had gisteren aan het station een treurig ongeval plaats. De heer S., handelsreiziger voor een buis te Amsterdam, was met den trein van 1.40 van Helmond aldaar aangekomen, gevoelde zich onwel, zakte, toen bij zich van het perron naar den omnibus wilde begeven, plotseling ineen en was dadelijk een lijk. Bij den gemeenteraad van Middelburg is de volgende voordragl inge komen voor de benoeming van eene leerares in de Nederl. taal en letter kunde aan de middelbare school voor meisjesmcj. L. E. Frcem te Arnhem, J. E van der Vliet te Leiden, en A. Wcenink te Baarn. Beiigten uit Paramaribo melden dat bij eene verkiezing voor een lid der koloniale stalen de hh. A. d'Angiemond en dr. A. Salomons de meeste stemmen, doch geen hunner de volstrekte meerderheid verkregen; zoodat tusschen beiden eene herstemming zal plaits hebben. Voorts heeft mr. A. J. »an Emden officiéél kennis gegeien dal hij zijn ontslag nam als lid der genoemde staten. Eene verkiezing is diensvolgens tegen 7 Julij bepaald. 'sGRAVENllAGE15 Julij. Aan den heer J. Ogihy Hay is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te Akyab. Aan den heer A. Wonder is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Oude Niedorp. De adspirant-ingenieur der marine 11. Cop is benoemd tot ingenieur 2' kl. bij de marine, builen bezwaar van 's rijks schatkist. Ingevolge magtiging des konings wordt de luit. ter zee le kl. F. J. P. M. Mulder eervol on'heven van het bevel over bet seliroefstoomschip Arubamet den dag, volgende op dien van aankomst te Paramaribo van den luit. ter zee le kl. J. M. A. van Muiken, aan wien alsdan bet bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. De minister van builenlandsche zaken baton van Lijnden van Sanden- bnrg. wordt he.len of morgen in de residentie terugverwacht. In de zitting van de tweede kamer van lieden is, na eene breedvoe rige discussie, met 55 legen 14 stemmen tot de toelating van dr. Schaep- mau besloten. Daarop is dat lid beëedigd en geïnstalleerd. De discussie over de crcdietwel ten behoeve van hel onderwijs is voortgezet. De mi nisters, van binuenlandschc zaken en van financiën hebben de wet uitvoerig verdedigd. Door de belofte tot uitvoering, uit pliatbesef gegevenwas de regering gebonden. De twee ontbrekende bestuursmaatregelen zullen voor 1 November gereed zijn. De minister van financiën verklaarde, dat dit jaar de uitgaven gedekt waren en voor de dekking in liet volgend jaar voor stellen waren gedaan. Morgen voortzetting. Op hoogst eenvoudige wijze is heden voormiddag bet stoffelijk over schot van den heer mr. C. van Heukelomafgevaardigde in de tweede ka mer voor de hoofdstadop de algemeene begraafplaats grafwaarts gebragt. Een stoet van vrienden en ambtgenooten van den overledene wachtte de lijkbaar op den doodenakker en schaarde zich rondom de groeve. De president der tweede kamer was met een dertigtal leden van verschillende staalkundige rigting aanwezig om de laatste eer aan een uit hun midden verscheiden medelid te bewijzen. Verder hadden zich tot hetzelfde doet daar vereenigd de oud-ministers Kappeyne, Tak en Smidt, benevens eenige hoofdambtenaren. De beambte bij de stadsbank van leening G., die vóór eenige weken in verzekerde bewaring gesteld is onder verdenking van den diefstal met braak in deze instelling te hebben bedrevenis gisteren in vrijheid gesteld. Een bekend dronkaard, wonende in de zoogenaamde Dienderspoort op de Brouwersgracht, was ouder gewoonte eergisterenavond zwaar beschonken te huis gekomen, en had zich op den grond te slapen gelegd. Toen de vrouw zich te bed wilde begeven, waren alle pogingen om ook haar echt genoot daartoe te bewegen, vruchteloos, en was zij derhalve genoodzaakt hem te laten doorslapen. Om den dronkaard eene gevoelige les te geven, kwam de vrouw op het denkbeeld hem met petroleum te begielen en ver volgens in brand te steken. In den ochlenstond gaf zij aan dit voornemen gevolg, en in minder tijd dan noodig is om dat te beschrijven, stond de slapende in vlam. Op bet geschreeuw kwamen de buren toeschieten, die er in slaagden de vlammen te blitsscheii en zorg droegen, dat de met brand wonden overdekte en in deerniswaardigen toestand verkeerende man naar het gasthuis werd vervoerd. Tegen de vrouw, die zeide baar man eens eene gevoelige les te hebben willen geven, om liem het jeneverdrinken af te leeren, is naar de gevangenis overgebragt. IJL'ITK.NLAMKSCIIK HKUICTKN. ENGELAND. LONDEN. 14 Julij. In het hoogerhuis is voor de eerste maal gelezen de wel, houdende maatregelen voor het verriglen van de volkstelling, die op 3 April 1881 zal plaats hebben De regering hoopt spoediger met deze volkstelling klaar te zijn dan in 1871 het geval was. Toen duurde het bijna 3 jaren eer de uitkomsten volledig bekend waren. Er zullen 32000 tellers en 2000 schrij vers in dienst worden genomen, en de kosten zullen waarschijnlijk 140.000 beloopen. Gnder de zonderlinge wetten en bepalingen omtrent vele zaken, die hier le land tegenwoordig nog gelden, behoort dat, zoo iemand, die builen huwelijk geboren is. sterft zonder een testament gemaakt te hebben, zijn vaste goederen aan den staat vervallen, om het even of hij zelf wettige erf genamen heeft of niet. Zoo werd er Zaturdag uitspraak gedaan in eene zaak te Birkenhead, waar landerijen lot een bedrag van ongeveer 30000 ver beurd verklaard werden ten voordeele van hel rijk, omdat de man die ze naliet geen wettig kind was geweest en verzuimd bad een testament te maken. Zijne vrouw en kinderen konden toezien. Men vraagt of het geen tijd wordt, dat het parlement een einde maakt aan het regt van de kroon, om de misdaden van de vaders te verbalen op de kinderen in bet tweede geslacht. Zekere White, een koopman in verschillende artikelen alhier, die zijne waar op straat stond aan te prijzen, een soort van verzilversclvond goed. toen hij niet genoeg verkocht, eene fiescli met dat vocht gevuld dal salpeterzuur bleek te zijn, over het hem omringend publiek uit te gieten. Niet minder dan acht personen bekwamen brandwonden en sommigen gingen met geheel bedorven kleederen naar buis. Toen White naar hel politiebureau werd overgebragt, overgoot hij zich zelven mede met salpeterzuur niet het dnel om tot zijne verdediging aan te voeren, dat het gepeupel hem zoo geduwd en gedrongen had, dat het storten van vergif eene toevallige daad was ge weest. Dit was dan ook zijne verontschuldiging, toen hij in verhoor werd genomen voor een misdrijf, dat aan verscheidene personen letsel had veroor zaakt. De jury verklaarde hem schuldig, doch als verzachtende omstan digheid werd aangevoerd, dat de man blijkbaar half dronken was geweest, toen hij op zulk eene roekelooze wijze van zijn voorbanden goed gebruik maakte, en de koopman kwam er met eene maand gevangenisstraf af. Uit Konstanlinopel wordt gemeld, dat de Engelsche stoomboot Khalifak, van de Euphraat-compagnie, door Arabieren is aangevallen, die een uur lang een geweervuur op het schip onderhieldenmaar er niet in slaagdei» het aan boord le klampen. De kwartiermeester cn een der passagiers werden gedood, en de kapitein werd zwaar gewond. De Turksche overheid le Bagdad beeft den Engelschen consul beloofd een onderzoek in le stellen naar de plegers van deze gewelddadigheden. In Mei stierf in Tassisudande hoofdstad van het Indische Butan koning Tamanfu, zes weduwen nalatende, waarvan er vier nog geen twintig jaren oud waren. Vóór zijn sterven gaf de vorst den wensch te kennen, dat zijne vrouwen zich met zijn lijk zouden laten verbranden, wal door haar ook beloold werd. Spoedig berouwde haar die belofte echter, en toen de gemeenschappelijke echtgenoot dood wasverzochten de dames aan de Brahminen of dezen tiaar van die belofte wilden ontslaan. Dezen namen dit aan, mits een derde deel der vorstelijke nalatenschap aan de tempels werd geschonkenwat de weeuwtjes gaarne aannamen. Om den geest van den doode nu in den waan te brengen, dat de belofte was vervuld, werden er zes poppen gemaakt, bedriegelijk juist die zes vrouwen voorstellende, en die werden met het ljjk begraven. FKANKRIJK. Ofschoon het groote feest eerst Woensdag zou plaats hebben, kon men wel zeggen, dat bet reeds Dingsdag was begonnen. Alles prijkte met blaauw. wit en rood. Op ieder plein is een tropee of een standbeeld, de straten

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2