im;u tklecuaak. A D V E R T E N T I E N. wijl er 127 in reserve moesten worden gehouden en slechts 124 geschikt werden bevonden. Een ander verschijnsel is, dat een aantal dienstpligtige jongelieden bij de aangifte reeds man en vader zijn. Bij de landbouwende klasse gebeurt dit niet, maar in de fabrieksteden begint het meer en meer de overhand te krijgen. Een gevolg hiervan is, dat de gehuwde man alsdan in actieve dienst treedt en de vrouw in de fabriek moet werken om den kost te verdienen, hetgeen natuurlijk op zoodanige vrouwen en hare zuige lingen een ongunsligen invloed heeft. Een koopman uit Saksen had in de maanden Januarij en Eebruarij 1877 een groot aantal vaten per spoor verzonden, welke schijnbaar wa gensmeer inhieldendoch in waarheid dynamiet. Toen het gevaarlijk be drog bemerkt werd, eischle het Saksisch ministerie van flnantien als hoogste vertegenwoordiger der staatsspoorwegen de bij de wet vastgestelde boete van 12 M. voor ieder kilogram. De zaak kwam voor verschillende regt- banken en ten slotte voor het rijks-gerigt. De koopman is veroordeeld lot betaling van de geheele boete, bedragende 40,860 M. Uil Quarten, in het Zwitsersche kanton St. Gallen, wordt gemeld, dat de top van den Schnebelberg naar beneden is gestort, een prachtig bosch iu het Murgthal onder aarde en rotsblokken bedelvende. Men had het on geluk zien aankomen en nog zoovele boomen gekapt en weggevoerd als mo gelijk was. Gelukkig heeft niemand bij dit ongeluk bet leven verloren. Gelijk zoo vele steden, door een ramp geteisterd, schooner dan te voren uit hun asch herrijzen, ondergaat ook het ilongaarsche Szegedin door zijn herbouw groole verbeteringen. Scholen, werkplaatsen, gasthuizen, armeninrigtingen, enz. worden er gesticht, zooals men vroeger niet zag. Op vele plaatsen is de stad reeds weer geheel herbouwd en het aantal in woners bedraagt reeds meer dan 70000. Thans is men bezig met den bouw eener fraaije bibliotheek, daar een vermogend geestelijke uit Gram, dr. Carl Semozy, de stad onlangs begiftigde met een kostbare verzameling boeken van omstreeks 80000 deelenonder voorwaarde dat het stedeljjk bestuur zou zorgen voor een goed gebouw, voor een bekwaam bibliothecaris en voor jaarlijksche aanvulling der door hem geschonken bibliotheek. O O 8 T-I O I E BATAVIA, 4 Junij. De regerings-comtnissaris Pruys van der Hoeven keerde op 12 Mei II. van zijn reis naar de noord- en oostkust Ie Kotla Badja terug. -• Te Djangka op Aljeh is door eenige personen kwaadwillig de Neder- landschc vlag verscheurd en de vlaggemast gekapt. De mast is weer opge- rigt. ren nieuwe vlag gcheschen en de uitlevering der schuldigen geëisebt. - In de Minahassa heerscht ontevredenheid. Het Soerab. Hbl. ontving van een paar hoofden te dier plaatse een stukdat zóó dreigend en oproe rig was, dat de redactie het niet wilde opnemen. De resident van Sumatra's oostkust heeft bij de landbouw-ondernemers in zijn gewest het denkbeeld geopperd, ter tegemoetkoming in de in Rem bang en Kcdirie door den achteruitgang der tabakscultuur heerschende armoede, emigratie dezvr met die cultuur bekende bevolking naar Deli en Langkat te bevorderen. Hij vraagt hunne tnecnirig daaromtrent en zegt zijne medewerking toe. voor het geval de onderuemers geneigd zijn daar mede eene procl te nemen. Door den gouverneur generaal van Ncd.-Iudië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den opzigler le kl bij den waterstaat P. E. Austermann; aan den adjunct- lundmcier lc kl. bij het kadaster A. Uyt den Bogaard; aan den inspecteur 1® kl. bij de post- en telegr.-dienst G. W. Ten Brummeler; aan den 1*° commies bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid P. F. Ver- duyn Lunet; aan den hoofdcommies hij het depart, van binnenl. bestuur J. \V. D. Alixaan de onderwijzeres 3® kl. M. A. Muydermanaan den 1®" commies bij het depart, van binnenl. bestuur J. van Ek. Ontslagen: eervol, de president der wees- en boedelkamer te Soerabaija F. W. Macaré; de onderwijzeres 3® kl. H. A. Oudkerk Pool; de klerk bij de algem. reken kamer L. W. F. D. Benjamins. Benoemd: tol commies op het resid.-kantoor te Djokjokarta. de ambtenaar op non-activiteit W. L. J. Hanssens; tol grif fier bij den landraad te Kediride gewezen 1® luit. van het Ned. leger J. P. L. Gelpkc; lot 3'° commies bij het depart, van financiën, de klerk C. Elshout; bij den waterstaat enz., tot opzigtcr 1® kl., de ambtenaar op non- activiteit C. van Wijk; tot opzigter 3® kl.J. H. Davidsz en K. A. Berk- herner; tot opzigter 1® kl. bij de staatsspoorwegen op Java. A. van Laker- veld; tot vice-president bij het hooggeregtshofde raadsheer jh'. m®. C. J. van Berestijn; bij de algem. rekenkamer, tot 1<" commies, de 2® commiesen S. F. J. de Scheemaker en W. F. 11. Calicher; tot 2'» commies, de ambte naar op non-activiteit A. J. Bruckner en de 3® commies J. A. Messerschmidt; tot 3" commies, de klerk K. van Lingen; tot 1'° klerk ter algem. secreta rie. de klerk M. F. Jonathans; lot raad, de griffier mr. G. J. Keiser; tot resident van Banjocwangi, tevens gecomoutt. voor de zaken van Bali en Lom- j bok, de adsist.-residenl van Ambarawa (Samarang) VV. F. K. L. de Vogel; lot adsist.-residenl der Noordcr-dislriclen van het gouv. Celebes, de contro leur 1® kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura E. VV. E. Burger; lot controleur 1® kl. bij het binnenl. bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madura, de controleur 2® kl. G. de Heer; tot chel van de exploitatie der Oosterlijnen van de staatsspoorwegen op Java, L. F. II. Ten Iloncsbij de kweekschool voor Int. onderw. te Bandjermassing, tot 2e° onderw., J. van Dttyn, thans tijdelijk 4' onderw. aan de kweek school voor Inl. onderw. te Bandonglot 3'D onderw.de hulponderw. C. den Hamer; tot adsist.-resident van Ambarawa (Samarang), de controleur 1® kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt. Aangesteld: als chef-werktuigkundige bij de haven werken le Batavia, D. Croll J®. Depaitement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van gezondh. 1' kl. F. de Boer; aan den 1" luit. der inf. J. H. P. van Aken. Ontslagen: op verzoek, eervol, de luit.-kolonel der inf. II. M. Tersteege. Benoemd: lot mil. ambtenaar 3® kl., de gepasp. adjud.- onderofficier-kwart. IJ. S. II. A. Nijst. Departement van marine. Benoemdtot 2®° machinist bij de gouv.- marine, de ambtenaar op non-activiteit J. Kruyt. PARIJS, 11 Julij. Het Joum. Off. bevat een regeringsbesluit, gedag- teekend 10 dezer, waarbij volledige kwijtschelding van straf wordt ver leend aan allen, die veroordeeld zijn wegens deelneming aan opstand in 1870 en 1871 en aan latere insurrectioncle bewegingen. KONSTANTINOPEL10 Julij. Het ontslag van Osman en Derwisch Pacha heeft een gunstigen indruk teweeggebragt en wordt toegeschreven aan de gezindheid des Sultans om de hangende quaeslies langs vredelievenden weg tot oplossing te brengen. Osman Pacha blijft te Konstantinopel als maar schalk van hel paleis. Er worden nog andere wijzigingen in den minister raad verwacht. LONDEN, 12 Julij. De Times ziet in het ontslag van Osman-pacha het bewjjs dat de Sultan maatregelen van wanhopig verzet tegen den wil van Engeland al keurt. BUDAPEST, 10 Julij. De regtbank heeft baron Majtlienyilid van het Heerenhuis, tot zes weken, en Versovay, afgevaardigde, tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld wegens hun duel. TERA, 12 Julij. Men verzekert dat Engeland en Oostenrijk aan de Porte een uitstel van drie weken zouden verleenen om Dulcigno aan Montenegro terug te geven; zoo niet, dan zouden Engeland van den zeekant en Oosten rijk van de landzijde Turkije door geweld lol de teruggaaf dwingen. BOMBAY, 11 Jnlij Er is last gegeven tot slechting van het Engelsche fort Urn rude bij Kabul. i3utrgcr(ijkc ètauü, ONDERTROUWD: J. F. H. Feld, jm. 32 j. en M. E. C. Bertels, jd. 24 j. - A. J. I Smidt, jm. 25 j. en C. A. B. Meintser, jd. 24 j. - J. Gijsman, jm. 23 j. en M. van der Mey, jd. 21 j. J. Hoefsmit, jm. 29 j en E. Massaar, wed®, 30 j. G. Gie- zen, jm. 24 j. en S. Kramer, jd. 22 j. J. C. van der Keur, jm. 21 j. en E. Mole naar, jd. 27 j. H. Schuuring, jm. 27 j. en H. ten llaalten, jd. 29 j. A. L. A. Verbruggen. jm. 22 j. en A. C. G. van Leeuwen, jd. 20 j. P. J. de Jong. jm. 24 j. en 11. van Slogteren, wed®. 26 j. P J. Seuter.jm. 22 j. en W. M. C. van Munster, jd. 28 j. OPGAVE VAX BRIEVEX, welke in de tweede helft der maand Mei door het postkantoor te Leiden zyn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zjj geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: D. Verbeek, te Aarlanderveen; II. Bakker, P. Roos, T. Roos, A. S. de Rochemont, wed. Viersl, Gladder, llöhman, allen te Amsterdam; Running, te Arnhem; wed. J. J.v. Dijk, te Castricum de Groot mev. Ilerson.geb. Torbal, M. Smit, Derckse. mej. Schippers, allen te'sGra- venhage; M. Haring, te den Hoorn; van Brokking, te Koudekerk; mev. Ras, P. Flamand, beiden te Leiden; C. de Graaf, te Nieuwer-Amslel; van der Wulf, te Rotterdam; Wilken, te Rijswijk; wed. C. II. Oberthür, te Vugt; F. Ravesljjn, te Veghel; P. van de Geer, te Waddingsveen; B. J. Poelman, F. Hommel, J. de Boer, mej. C. A. v. d. Meyden. allen niet ver meld. Briefkaarten: mej. J. C. Kranse, mej M. Adriaanse. II. M. Vink, mej. J. van der Staal, allen te Amsterdam; v. Riegers, te Voorburg; P. van de Geer, te Waddingsveen. Uchouden Vcrkooplng van onrovrt-mle goederen in het Hecren-Logement aan den Burg, Zaturdag 10 Julij. Notaris M®. J. A. F. Coebeugh. Het Zomer- en Winterverblijf, genaamd //Werk en Rust", nabij het Haag- sche Schouw, aan den Rjjndijk, onder de gemeente Voorschoten, met Tuin en een perceel Warmoesland, Sectie A. nos. 1061, 1140. 21, 17. 19 en 1179, gecombineerd. Kooper H. B. van Niehoff. te Voorschoten, ƒ4950. - Een Huis en Erf, aan de noordzijde van het Klooster, aan den hoek van de Sint Joseph- of Sionsleeg, ito. 42, Sectie 11, no. 229. Kooper M. Bon ten. ƒ460. lieden overleed alhier de lieer JAN HERMANUS DE HOOP, Candidaat in de Rechten, in den ouderdom van ruim 26 jaren. Namens de familie, Leiden, 10 Juli 1880. J- DE HOOP. Heden overleed te Delft, in den ouderdom van 62 jaren, onze Behuwd- broeder en Broeder, de Wei-Edele Heer J. A. KLERK. Leiden, 11 Juli 1880. J- J- VAN BEET EN. Volstrekt eenige kennisgeving. J. J. VAN BEETENKlerk. De Ondergeteekende betuigt haren hartelpen dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij hel overlijden van hare geliefde Moeder. Leiden. 13 Juli 1880. Wed. II. A. SPARENBERG, Scalongne.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3