'sGRAVENHAGE, 11 Julrj. De volgende controleurs der directe belastingen zijn verplaatst: J. H de Bruyn, van Assen naar Dellsliaven; B. H. J. F. Endtz, van Weesp naar Assen; A. Merens, vau Hoorn naar Weesp; H. P. van der Tak, van Alkmaar naar lloorn; P. F. A. Rooseboom, van Harderwijk naar Gennep; D. G. Crans, van Heerenveen naar Harderwijk; en G. H. J. Souman, van Dockum naar lleerenveen; vooris is benoemd tot controleur te Dockum J. Sijpkens, thans a 'junct-conlroleur te Rotterdam. Poor Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, tot 2eo luit.: bij het 4' reg. F. N. L. Lotsybij het 5e reg. J. M. F. J. Latour en P. P. Ch. Colletle, en bij het 7e reg. A. Buylendijk; by het wapen der ca valerie, tot 2" luit. bij het 4e reg. huzaren, W. II. Peters; bij het wapen der artillerie, tot 2'" luit. bij de lc afd. vesting-artillerie, A. J. de Booy; bij de 11' afd. vesting-artillerie, W. F. van Hoogstraten en jhr. F. W. A. baron van Absbeck; bij de IUe aid. vesting-artillerie. A. van der Hoeven, C. J. Pické en J. H. A. Mosberg; bij de X' afd. vesting-artillerie, J. W. Verd'en IJ. van der Meulenbij de VIe afd. vesting-artillerie, J. E. Fabius: bij de VIP afd. vesting-artillerie, G. B. van lloekel en A. de Mandt, en bij de VIIP afd. vesting-artillerie, W. L. G. A. Schwartz; bij het corps in genieurs, mineurs en sappeurs, tot 2en luit. 11. J. E. Wenckebach, F. R. van Roijen en Ph. A. A. Faure; tot 2e» luit. bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, G. M. P. Scheuer; tot 2'" luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië, P. C. van der Willigen en XX. Wethmar; tot 2"1 luit. bij het wapen der genie van het leger in Nederl. Indië, G. W. F. de Vos. 11 A. Berkhout, A. A. U. Triebart, A. Schadée, II. Th. WijnhofT en L. G. Krol van der Hoek. Al de benoemden zijn ka- dellen herkomstig van de koninklijke militaire akademie. De luit. ter zee 2e kl. G. A. van der Miedendienende aan boord van het sehroefstoomschip Zilveren Kruiswordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. L. C. Koster. Voorts worden de luitt. ter zee 2' kl. W. L. baron van Verschuer en J. M. Noorduyn ge plaatst respectivelijk aan boord van het ramschip Stier en schrccfsloom- schip van Galen. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen In de zitting van de tweede kamer van heden beklaagde de heer Mo^ns zich over de onvolledige vermelding van het incident van Vrijdag in hel Bijblad, speciaal dat niet was opgenomen het feit, dat de heer Wint- gens zich omwendend hem met den vinger had aangewezen. De heer Wint- gens ontkende dit feit, met beroep op zijne medeleden. De heer Moens bleef liet volhouden, met beroep op een vriend van den heer VVintgens en anderen die het hem gezegd hadden. De commissie voor de stenographic verdedigde het relaas in het Bijblad, als met de usance overeenstemmende. De hh. Keuclienius, Lobman en de Bruyn hebben vervolgens het ontwerp crediet onderwijs-wet ten sterkste bestreden. Woensdag voortzetting. lieden morgen is alhier in ruim 58-jarigen ouderdom overleden de heer mr. C. van Henkelom, lid der tweede kamer. Van 1859 lot 1867/68 en andermaal in de laatste Jaren tot nu toe, was by afgevaardigde voor het hooldkiesdistricht te Amsterdam. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Onder bevel van den kolonel van Bel, commandant van het regiment grenadiers en jagers, hield het garnizoen der residentie heden middag ten 2 ure in de Maliebaan eene groote parade ter gelegenheid van de plegtige uitreiking vau het eerekruis der Militaire Willemsorde 4Je klasse, aan den kapitein der infanterie van het Oost-Indisch leger L. II. M. Genet. Bij gelegenheid van de heden gehouden parade had een der toeschou wers. iu de Frederiksstraat alhier woonachtig, het ongeluk met een zijner voeten onder de wielen van den stoomtram te geraken, waardoor eenq ernstige kwetsuur werd veroorzaakt. Iu hel wachthuis aan de Boschbrug ingcbraglwerd hem door den geneesheer Becht de eerste heelkundige hulp verleend, waarna hij naar het gasthuis is vervoerd. Op 27 Junij jl. is uit het Museum van zeldzaamheden op den Langen Vijverberg alhier vermist een model van een wagentje om in Indië rijst te vervoeren, gemaakt van bruinachtig bout, de wielen met ijzer beslagen, lang 23%. hoog 10 en breed 8% centimeter. Gisteren is de 2e haringschuit Scheveiiingen voorbijgezeild en teVlaar- dingen binnengekomen met 133 ton pekelharing, lieden ochtend is van de eerste schuit 20 ton sleurharing verkocht, die gemiddeld 25 per ton opbragt. Volgens zeeberigt moeten deze schuiten een tamelijke vangst ver laten hebben. BU1TEINLANDSC1IU BKUIGTEN. BELG1E Op 19 Augustus zal door de stad Brussel aan den kouing een feest maaltijd worden aangeboden, welke in de Gothische zaal van het Brus- selsche raadhuis zal plaats hebben. Tot dit Teest zijn zes vertegenwoordi gers uitgenoodigd van de gemeentebesturen van alle Europesche hoofdsteden. D.'zc vertegenwoordigers zijn de gasten der stad en worden als zoodanig door de regering uitgenoodigd tot bijwoning van het groote politieke feest op 16 Augustus. E ft G E L A I». LONDEN, 10 Julij. Markies van Lansdowne, die in het ministerie den post bekleedt van onderstaatssecretaris voor Indië, heeft zijn ontslag uil die betrekking ver zocht. De aanleiding tot dit besluit is hierin gelegendat hij zich niet kan vereenigen met de politiek van bet regeringsontwerp, waarbij de uit zeil ing van pachters iu Ierland wegens achterstallige pachtpenningen af hankelijk wordt gemaakt van de uitspraak der graafschapsregters, zoo op die regtscollegiën een beroep mogt worden gedaan. In zijn afscheidsbrief verklaarde de markies, dat hij niet in slaat zou zijnhet ontwerp in het hoogerhuis te ondersteunen, daar hij als bezitter van groote goederen in Ierland bij den maatregel zelf ten naauwste betrokken is. Twee afgevaardigden, die Ierland van het zuiden naar het westen doorreisd hebbenom den toestand op te nemenhebben zeer geruststel lende berigten gezonden. In de eilanden nabij Cappelleur was nergens gebrek aan voedsel en de krachtdadige hulp van de barones Burdett Coutls had veel toegebragt tot leniging van den nood. In Mayo beloven de aard appelen en het koorn meer dan zij in twintig jaren gedaan bebben. De koorts verspreidt zich niet en de grootste ellende van de epidemie is de schrikdien zij onder het volk veroorzaakt heeft. - In de vorige week hadden op de Engelsche kust 25 schipbreuken plaats, waarvan zoowel binnenlandsche als builenlandsche vaartuigen het slagtoffer waren. Hierdoor stijgt het getal schipbreuken, die dit jaar plaats hadden, tot 700. Het getal steekt nog gunstig af tegen dat van het vorige jaar in hetzelfde tijdperk. Toen lelde men er nl. nog 81 meer. FRANHRIJK. De heer Broca, in Februarijjl. benoemd lot senator voor het leven, is in den ouderdom van 56 jaar aan een slagaderbreuk overleden. Hij was hoog leeraar bij de geneeskundige faculteit te Parijs en heeft eene reeks werken het licht doen zien. Hij was in de laatste jaren hoofdredacteur van de Revue d'Anthropologic. De kolonel de l'Espée, die bij de komst van een aantal Jezuïten te Havre vrjj onzacht tegen de rustige burgerij was te sterk gegaan, is, vol gens de Rép. frang., door den minister van oorlog op wachtgeld gesteld. De superior van het klooster der Carmeliten te Agen is voor de regt- bank gedaagd, als beschuldigd van zelf een aanval op het klooster op het touw gezet en met dat doel den tuinier van het klooster 20 fr. gegeven te hebbenten einde zoogenaamde aanvallers te werven en dan de republikei nen aansprakelijk te stellen voor de aanranding. Deze Carmeliten zijn allen Spanjaarden. Den 14Jcn Julyzegt de Egalité, zal de bourgeoisie den verjaardag barer aankomst aan het bewind vieren en hare vlag hijschen, de driekleur der Bonaparte's, der Orleansen, der Cavaignacs en der Thierscn. De Egalité, orgaan van het proletariaat, dat zijn '89 nog altijd niet gehad heeft, zal de banier opsteken van de eischen des werkmans, de banier van Jnnij 1848. van Maart, April en Mei 1871. Vlag tegen vlag! Op Woensdag den 14d'D Julij zal de Egalité in het rood verschijnen. In den gemeenteraad van Parijs is de quaesiie van de lijkverbranding weder op het tapijt gebragl. De raad heeft bij motie vau orde aangenomen, dat een nieuwe wet uoodig zou zijn, om het decreet daglcekciiende van de Fransche revolutie te veranderen, dat bepaalt, dal de lijken moeten begra ven worden. RlIITiCII LAAD. De Reichs Anz. deelt mede, dat het dienstjaar des rijks over 1879/80 met een batig saldo van 23 millioen mark sluit. De leden van het centrumzegt een liberaal bladzijn in goede stem ming naar hun haardsteden vertrokken. Hoewel zjj aan de wet hun stem niet konden geven, zijn zjj toch tevreden, dat zij tot stand kwam, wijl de Catholieken in elk geval onmiskenbaar van beter conditie zijn gewor den. Vooral met den minister von Puttkamer hebben zij veel op. Uit den toon hunner bladen blijktdat zij rekening houden met de moeijelijkhe- denmet welke de minister te kampen had. Onder de centrumleden schijnt de hoop levendig, dat het toch nog tot een vergelijk lusschen de Pruissi- sche regering en het Vaticaan zal komen. Men verneemt dat in de eerstvolgende zitting van den rijksdag een wets-ontwerp ter tafel zal worden gebragt, waarbij de sedert lang verou derde wet, houdende verbod op het spelen in buitenlaiidsche loterijenwordt opgeheven. Op grond dat ter beurze allerlei soort van premieloten worden verhandeld en genoteerd, bestaat er geen voldoende reden meer, om het bedoelde verbod te handhaven Een groot aantal leden van den rijksdag heelt het voornemen opgevat in de eerstvolgende zitting van het huis een voorstel in te dienen van deze strekking: dat ook in dit opzigt hetganscbe Duitsche rijk als binnenland zal worden beschouwd. De collective nota, die graaf Ilatzfeld namens de zes groote mogend heden eerstdaags aan de Porie zal aanbieden, is. naar men verneemt, onge veer van den volgenden inhoud. /-Daar het Berlijnsche congres de voornaam ste punten van de grenslijn tusschen Turkije ril Griekenland reeds had vast gesteld, hebben de mogendheden getracht die twee staten door regtstreeksche onderhandelingen tot overeenstemming te brengen. Maar de onderhandelin gen te Prevesa en te Konstantinopel deden zien, hoe uiteenloopend de denk beelden der twee buren waren. De mogendheden geloofden toendat het noodig was, hare bemiddeling aan te bieden, (lm die bemiddeling doeltref fend en praclisch te doen zijn, gaven de verschillende kabinetten aan hunne vertegenwoordigers ter Berlijnsche conferentie de instructie altijd voor oogen houdende de bepalingen van het IS"1® protocol van het Berlijnsche congres om zulk eene grenslijn vast te stellen, dat zij eene goede linie van verdediging tusschen Griekenland en Turkije zou zjjn. De gevolmagtig- den, ondersteund door eene technische commissie, namen eenstemmig de grenslijn aan, die op de bijgevoegde kaart is aangegeven. De regeringen van Oostenrijk-Hongarije, Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Rus land "noodigen bij deze de Turksche en de Griekschc regering uit om de nieuwe grenslijn aan te nemen, die de mogendheden Ier conferentie met algemeene sieminenovereenkomstig den geest en de letter van het Berlijn sche tractaat en liet protocol van het Berlijnsche congres, hebben goed gekeurd." Men klaagt dat het aanial jongeliedendie voor de militaire dienst on bruikbaar zijn, in de groote fabriekplaatsen steeds meer en meer toeneemt. Te Barmen b. v. zijn er ditmaal bij de ligt ing 455 definitief afgekeurd, ter-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2