COURANT. LEIISCHE IS*. 101. DIINGSDAG 13 JULTJ. mso. ST A OS-BERICHTEN. BINNENUAOSCllK liKIIIGTKN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- on Feesldagtn uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, fr 'sjaars, huilen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant s De prijs tier Advertent i?n is van 14 ri BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ler kennis van belanghebbeudcn dal de passage over de brug over den Riju builen de Zijlpoort, genaamd Schrijvcrsbrug, op Dinsdag, Woensdag en Donder dag, 13, 14 en 15 Juli a. s.wegens herstelling zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 12 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 11 Julij. i lieden had len raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats van hel dempen der Binnenvestgracht langs het Plantsoen en van de Geeregracht, mei rioleering en verdere aanbehoorende werken, liet getal inschrijvingen bedroeg 12, waarvan de hoogste 22170 en de laagste 13986, terwijl Mior laatstgenoemd bedrag de heer J. 1. Planjer, metselaar alhier, aannemer is geworden. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoli'ers, waren de hoogste prjjzen ƒ39, ƒ20. 4 10 en ƒ2; de laagste ƒ38. ƒ20, ƒ4 co ƒ2. Bij beschikking tan 10 Julij jl.afd. handel en nijverheid, is de con cessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg tol vervoer van personen en goederen tusschen Leiden en de Bennebroekerlaanbij beschik- king van 24 April 1880 verleend aan J. L. J. Jansen te Hillegom overge dragen aan de Noord Zuid Hnllaudsche slroomtramweg-maatschappij. De minister van bittnoulaudsche zaken heeft ter kennis van belang- hebbenden gebragtdat met 1 Sept. 1880 de betrekking van leeraar in I wiskunde en lijnteekencn aan de rijks- hoogere burgerschool te Winterswijk openvalt. Jaarwed'e ƒ1800 Zjjdie voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich voor of op 25 Julij e. k. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar ouderwijs, d'. M. Salverda, te 's Gravenhage. Betreffende hel door den gemeenteraad van Leiden aan provinciale stalen gerigt adres waarbij die vergadeiing wordt verzocht om, namens de provincie, in eigendom, beheer en onderhond over te nemen het Znid- j hollandsch gedeelte van liet bedoelde jaagpad tegen een jaarlijksche vaste bijdrage van Leiden in de kosten van onderhoud, hebben gedep stalen een praeadvies uilgebragtwaarin zij herinneren aan de vroeger door hen tegen zulk een overneming ontwikkelde bezwaren en aan hun voorstel omtrent een maximum-bijdrage van ƒ4000 in de jaarlijksche kosten van hel onderhoud van het jaagpad Gedep. staten geven die bezwaren aan prov. staten in overweging, terwjjl zij meenen, dat in elk geval de ge meenteraad niet wel anders dan verwezen schijnt te kunnen worden naar hun collegie, ten einde daarmede de onderhandelingen voort te zetten. Volgens het Faderland heeft de heer dr. Schaepman bij zijn geloofs brieven voor de tweede kamer ook een verklaring ingezondenwaarin hij mededeelt, dal hij op zijn verzoek ontslag heeft gekregen ilit zijn betrekking als professor aan het seminarie te Rijsenburg, en dat hij tevens ontslagen is van de geestelijke bediening. Als schrijver van het tweede antwoord op de door de Ulrechlsche hoogeschool uilgeschreven botanische prijsvraag heeft zich bekend gemaakt l de heer C. van Wisselingh, 'student in de wis- en natuurkunde te Utrecht. Dit antwoord werd eene loffelijke vermelding waardig gekeord. Volgens de Af. R. C. is de persoon, die met goed gevolg het eind examen aan de polytechnische school heeft afgelegd, ofschoon hij nooit aan die inrigting heeft gestudeerd en alleen door eigen studie gedurende zijn werkzaamheden aan een der grootste fabrieken in ons land zich de noodige bekwaamheden heeft eigen gemaakt, de heer II. C. Grosjcan, werkzaam op de fabriek van den heer Stork Ie Hengelo. Te Groningen zijn geöxamineerd en toegelaten als apothekersbedienden mej. B van Gelder, geb. te-Leeuwarden, mej. de Mazure, geb. te's Graven hage, en de heer T. van Borssum Waalkes, geb. te Ran werd. Bij het exa men voor apothekersbediende Ie Utrecht zijn toegelaten: mej. M. van Bliee- ncn, mej J. de Wit en mej. A. Honig, terwjjl 1 vrouwelijke cand. afgewe- De prijs der Courant is per merendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. nco p. p. f 2.35. Hel Verslag a/zondirlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 in verkrijgbaar voor 5 cents. jels 1.iedere regel'mcer 25 cents. zen werd; en den 950 Julij werd toegelaten: mej. W. W. Stark, terwijl 3 vrouw, candidaten zijn afgewezen. Naar men verneemt bragt de collecte, gehouden bij gelegenheid van het zendingsfecst op f Boekenrode", ten voordeele van verschillende zendings- vereenigingen, ruim ƒ1200 op. Vrijdag avond heeft men op verschillende plaatsen een prachtig natuur verschijnsel waargenomen. Een meteoor bewoog zichioopende van het zuidwesten naar het noordoosten. In het zenith gekomen, splitste zich de vuurbol in tweeën en verdween daarop spoedig. Eergisteren is de stoker, dienstdoende op den trein, die 'smorgens 10 uur 8 m. van Amsterdam vertrekt en 11 uur 19 m. aan het station lleilo, nabij Alkmaar aankomt, bij het gemelde station van de locomotief gestort, waardoor hij inwendige kneuzingen bekwam. Hij is met een vol genden trein naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Gisteren nacht is de te Zwartewaal te huis behoorende vischsloep Acliv, binnenkomende, op hel Noorderhoofd geraakt; de equipage heeft zich in den vuurtoren gered en is door de reddingsboot van Hoek van Hol land, geadsisteerd door sleepboot Rato I, van daar gehaald, overgegaan op genoemde sleepboot en daarmede naar Vlaardingen vervoerd. Het schip heeft 140 ton visch aan boord, zit vol water en zal vermoedelijk geheel weg zijn. Toen gisteren de cipier in hel huis van arrest te Zuiphen een gevan gene eten bragt, nam deze de gelegenheid waar o:n d-u cipier in zijne plaats op te sluiten en zelf het hazenpad te kiezen. Men is hem rog niet op het spoor. Eergisteren barstte een geweldig onweêr over Elburg los, vergezeld van plasregen en hagel. De bliksem sloeg in den koornmolen van den mo lenaar van de Pol. waardoor een begin van brand in de kap ontstond. Een huisschilder, aldaar werkzaam, is doodclijk getroffen, terwijl zijn zoon eeue verwonding aan een zijner beenen heeft bekomen. Uil Wijhe meldt men, dat de groole verpachtingen van de eerste snede van het grasgewas, zoowel van de uiterwaarden als van de binnenlanden, thans zijn afgeloopen. De opbrengst was over hel algemeen een derde hoo- ger dan in het vorige jaar, niettegenstaande de hooilanden bijna overal veel minder opleveren. Men rekent, dat p. m. 20 voor de 500 KG. werd ge boden. De uiterwaarden zijn tot dusver van hel rivierwater verschoond ge bleven, iets was in eenigc jaren niet heeft plaats gehad. Te 's Herlogenbosch is de algemeene vergadering gehouden van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen. De zitting werd geopend door den voorzitter, jhr. m'. P. F. M. van Meeuwen, die de lotgevallen schelste van het afgeloopen jaar. De secretaris en bibliothecaris gaven ver slag. De rekening bleek te sluiten met een klein voordeelig slot. Tot be stuurders werden herbenoemd de hh. m'. P. F. M. van Meeuwen, dr. M. Godefroy, m'. W. D Bosch Hz. en jhr. mr. J. de Grez, en benoemd de hh. J. J van Tienhoven van den Bogaard, van Werkendam, en jh'. mr. A. van Sassc van Usselt, van 's Bosch. Als spreker trad op de heer A. J. Servaas van Rooijen. van 's Gravenhagedie eene belangrijke verhandeling gaf over Jacs. van Hecht en den held van zijn gedicht. Jan I, hertog van Brabant. Als een bewijs dat de Nederlandschc industrie zich in menig opzigt met de buitenlandsche kan melen, wordt er op gewezen, dat door de firma Thomas Regout en C«. te Maastricht kunstmatige spijkers van de kleinste afmeting zijn vervaardigd, welke de Amcrikaansche van die soort ver achter zich laten. Van de bedoelde spijkers wegen 400,000 stuks slechts één KG. De aan de goedkeuring der tweede kamer onderworpen aankoop van een gebouw op den Vijverberg ler inrigting van ministeriele bureaux werd in de afdeelingen niet voldoende geregtvaardigd geacht, alleen op gronddat er gebrek aan genoegzamen en doelmatige localitcit voor de departementen van algemeen bestuur beslaat. Verschillende leden wezen op de gelegenheid om een huis voor eenigen tijd te hurengelijk vroeger voor de vestiging van hel departement van eeredieust geschiedde. Mede- deeling werd gevraagd van de eiudbe lemming aan het aan te koopen huis te geven, terwijl eenige ledin er op wezen, dat door verplaatsing der bureaux van het ministerie van binnenlaudsche zaken naar het binnen een niet al te langen termijn beschikbaar komende Valkenhof op hetere wijze in hel beoogde doel zou kunnen worden voorzjen. Algemeen werd de bedongen koopsom van 73000 te hoog geacht.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1