BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag óH Julij Ó8H0TV0. ó60. BUITENLANDSCIIE BERIGTE.N. PEK TELEGRAAF, BKLtilË. Het Groot Oosten heeft besloten door een groot feest het 50-jarig be staan van België's onafhankelijkheid te vieren. De dag is nog niet bepaald, maar zal wel zamenvallen met de verschillende congressen, die hier tegen het einde van Augustus bijeenkomen. Het Groot Oosten zal op plegtige wijze de hoogwaardigheidsbekleeders van de buitenlandsehe loges ontvan gen, en aan zijne genoodigden en hunne dames eene voorstelling van de Flute enchantée" aanbieden. De zaal van het The'dtre de la Monnaie zal op maconnieke wijze versierd zijn en de leden zullen hunne decoratiën dra gen. Gedurende de voorstelling zal de Place de la Monnaie geïllumineerd en met maconnieke teekenen versierd zijn. De koninklijke loge zal waar schijnlijk door het hof ter beschikking worden gesteld van de vrijmetse laars, die tot koninklijke familiën behooren. Men weet reeds, dat de prins van Wales en de prins van Zweden dit feest zullen bijwonen. EUCiËhAKl», LONDEN, 9 Julij. Alhier is thans geopend de door de admiraliteit bevolen enquête naar de omstandigheden van en de aanleiding tot het vergaan van hel oefening schip Atalanta. De admiraliteit heeft aan de commissie de instructie gege ven, dat zij zich bij haar onderzoek hoofdzakelijk zou hebben te bepalen tot de vraag, of de Atalanta, toen zij Engeland in Oct. jl. verliet, zee waardig was, en of haar tuigage, uitrusting en bemanning in goeden staat en sterk genoeg waren. De werkstaking der katoenspinners te Mosley is geëindigd met het toestemmen der fabrikanten in eene loonsverhooging van 5 pCt. Men kan rekenendat de fabriekarbeiders in het geheele district door de werkstaking in de laatste negen maanden 20000 aan loon verspeeld hebben. Te Glasgow is in tegenwoordigheid van 20000 toeschouwers van de werf der heeren Elder C°. van stapel geloopen het nieuwe stoomjagt Livadia, gebouwd voor den keizer van Rusland. Het vaartuig ziet er vreemd uit; het is een huis van drie verdiepingen op een vlot gebouwd. FRANKBIJ K. In den senaat heeft de heer Voisin-Lavernier het rapport der commis sie in zake het ontwerp der amnestie voorgelezen. De commissie adviseerde tot aanneming van een door den heer Pelissier voorgesteld amendement. De zaak werd spoedeischend verklaard en de beraadslaging terstond geopend. De heer Jules Simon zeide, dat hij eene amnestie, opgedrongen door'ver oordeelden altoos beschouwde als een gevaar voor de openbare moraliteit. Degenen van wie het ontwerp is uitgegaanhebben daarmede eenejernstige lout begaan en het land in beroering gebragt. Wij zijn, voegde hij er by, niet verantwoordelijk voor rustverstoringendie toenemen naar mate van betoonde verzoenende gezindheid. Wij hebben het ontwerp aangenomen zooals het door de kamer was goedgekeurd, alleen met de by voeging, dat brandstichters en moordenaars, ua contradictoir debat veroordeeld, niet onder de amnestie zullen worden begrepen. Laat ons bandelen als mannen van politiek, als republikeinen, in de overtuiging, dat wy goedkeuring zul len vinden bij het geheele land. De minister van justitie bragt hulde aan het amendement der commissie, maar verklaarde, dat het in de practyk onhoudbaar en tegenover velen onregtvaardig was. De heer Fournier stelde voor, de woorden »na contradictoir debat'' voorloopig aan te houden. Dien overeenkomstig werd het tweede gedeelte van het ontwerp aangenomen met 157 tegen 128 stemmen. Na verdere discussie werd het tweede gedeelte van het ontwerp, overeenkomstig de redactie der commissie, aangenomen met 151 tegen 123 stemmen. Te midden der hierdoor veroorzaakte beweging werd de zitting geschorst. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de officieren, die zich naar het buitenland willen begeven, om daar kennis op te doen van het militaire wezen, voor een of twee maanden verlof kunnen bekomen, met behoud van hunne volle bezoldiging; maar bij hunne terugkomst moeten zij den minister een rapport inzenden omtrent hunne bevindingen. Bovendien heeft de minister besloten, dat er elk jaar zeker aantal officieren met eene be paalde zending naar hel buitenland zal worden gezonden. De heer Saint-Genest had in Figaro het denkbeeld geopperdom eene eere-medaille te slaan voor de ambtenaren van hel openbaar ministerie, die hun ontslag ingediend hebben. Thans doet Saint-Genest aan hendie voor de eere-medaille ingeschreven hadden, weten dat aan zijn plan geen gevolg zal worden gegeven. Hij heeft namelijk eenige der bedoelde ambtenaren over de zaak gesproken en deze hebben hem verklaard, dat zij. hoezeer ook gestreeld door de gedachte, die Saint Genest geleid heeft tot het oppe ren van zijn plan, de eere-medaille niet kunnen aannemen. Het zou den schijn hebben, alsof zij vertoon hadden willen maken, alsof het hun te doen was om legen de regering te manifesteren. Zij hebben eenvoudig hunnen pligt gedaan, en daarbij moet het blijven. De regtbank te Parijs beeft in de zaak der Jezuïten tegen den prefect van politie de door dezen gedanen eisch van onbevoegd-verklaring verworpen en zich bevoegd verklaard ten aanzien der quaestie van den eigendom van het klooster in de Rue de Sèvres, maar onbevoegd ten opzigte van den eigendom der aan het klooster verbondene kapel. Ongeveer 3000 pelgrims uit Parijs en elders vereenigden zich Dingsdag te Paray le Monial als demonstratie tegen de vervolging der Jezuïten en de overige congregaties; het waren meest vrouwen in rouwgewaad. Daar de orde in geen enkel opzigt gestoord werd, hield de politie zich op een afstand. Onder de merkwaardigheden, die men in Parijs te zien krijgt, behoo- ren de straatsterrenkundigen. Er bevinden zich namelijk op de verschil lende pleinen en op de boulevards menschendie ieder, die het verlangt, door de telescoop, ai naar omstandigheden, de maan, zonnevlekken, kome ten en dergelijke verschijnselen vertoonen. Zij vragen daarvoor, al naar de buurt waar zrj zich bevinden, van een tot zes stuivers, en op de goede "Standjes", waar de laatstgenoemde prijzen gelden, hebben zij instrumen ten, die in menig observatorium op hun plaats zouden zijn. De ambulante astronomen maken allen deel uit van een ligchaam, eene corporatie, die een eigen bestuur heelt en zich nu en dan met de geleerde wereld bemoeit. Zoo las onlangs onder anderen de bekende sterrenkundige Camille Flamma- rion op eene vergadering een stuk voor, hem toegezonden door het bestuur van genoemde vereenigiftg, en waarin dit hem mededeelde, dat het aantal hunner klanten sedert het begin van de uitgave van de "Astronomie Populaire" meer dan verdubbeld is. OUITSCULARfD. De Köln. Zeil. zegt, betreffende het aanstaande feest van den Keu- schen Dom, dat men dwaalt wanneer er van eene plegtige inwijding gespro ken wordt. Het gebouw toch is reeds sinds lang iugewijd. Het feest zal alleen worden gevierd wegens de voltooijing der torens, voor welken arbeid de bouwverecniging sedert 1842 is werkzaam geweest. Het spreekt van zelf, dat het bestuur dezer vereeniging den keizer, als beschermheer, om trent den datum der viering moest raadplegen. Terwijl het antwoord hierop nog wordt ingewacht, heeft de keizer inmiddels zijne goedkeuring gehecht aan het ontwerp der herinnerings-medaille. Ofschoon er op het oogenblik geen aartsbisschop is, kan het feest toch doorgaan en hoopt men, dat de keizer er zal verschijnen. Het Domkapittel heeft ook reeds officiëel aan het bestuur der bouwvereeniging zijne medewerking lot het feest toegezegd. Volgens de Weser Zeit. zullen de overwinningengedurende den jong- sten oorlog op Frankrijk behaald en welke in de volgende maand en in het begin van September vallenniet officiëel worden gevierd. Het eenige mili taire schouwspel van bijzonderen aard, dat op breede schaal zal worden aangelegd, namelijk de groote taptoe, zal te Berlijn niet worden gehouden op den Sedan-dag, maar reeds in Augustus en wel tegen het einde der maand. De koning van Griekenland bevindt zich thans te Berlijn. De beroemde Egyptoloog Lepsius, le Berlijn, is dezer dagen door eene beroerte getroffen, ten gevolge waarvan hij aan de eene zijde verlamd is. De heer Ilasselman deelt in de Deutsche Zeil. eenige bijzonderheden mede aangaande de wijze, waarop door zijne voormalige vrienden de zaken en vooral de gelden werden beheerd van de drukkersen en dagbladen door de sociaal-democraten opgerigt. Daaruit blijkt, dat telkenmale tekorten werden gevonden in de kas van sommigen hunner, die met het beheer daar van waren belast. Sprak hij van het doen van aangifte van het gebeurde by het openbaar ministerie, ten einde de schuldigen te doen straffen, er werd steeds beweerddat ondergeschikten zich aan de kas hadden vergrepen, dan verklaarden de betrokken partijhoofden zich bereid om de deficitten zeiven te dekken. Hierdoor werd een geregtelijk onderzoek voorkomen, zonder dat echter de geleden nadeelen werden gekweten. Blijkens berigten omtrent de aardschokken in Zwitserland op Zondag H. zijn deze waargenomen in de Midden- en Pcnninische Alpen, te Bern, Zurich, Payern, Andermatt, langs het meer van Lucern, in het Berner Oberland, alsook in de kantons Genève en Waadtland. Het sterkst deden zij zich gevoelen in Wallis, vooral in de omstreken van Yisp. Aldaar zyn een aantal huizen beschadigd. Te Biel is eene vrouw door de nedervallende dakpannen gedood. Op eene andere plaats is het kruis van den kerktoren gevallen. Te Leukerbad hoorde men een sterk onderaardsch gedreun. LONDEN, 9 Julij. In het lagerhuis zeide Gladstone, in antwoord aan sir Wolff', dat de regering zoo spoedig mogeiyk over den stand der onderhan delingen te Konstantinopel mededeelingcn zou verstrekken. Zy wenscht in het bijzonder te vermijden, het land door de openbaring van de eene of andere daad, buiten de zamenwerking der mogendheden om, te verrassen of te verschrikken. PARIJS,'9 July. Na aanneming van een amendement-Ninard, inhoudende dat de uitzondering niet toepasselijk zal zijn op de veroordeelden wier straf /èeds door het gouvernement was verzacht, heeft de senaat het ontwerp der amnestie in zijn geheel aangenomen met 176 tegen 98 stemmen. PARIJS, 10 Julij. De bladen der linkerzyde zeggen dat de senaat giste ren eene volledige amnestie heeft gevoteerd. 5 a 6 veroordeelden slechts zullen uitgesloten blijven. Zij noodigen de kamer uit de nieuwe redactie van den senaat aan te nemen. De bladen der regterzijde zeggen dat de amnestie-quaestie is beëindigd door eene Chinoiserie. WEENEN. 8 Julij. De Pol. Corr. publiceert het volgende telegram van Belgrado: //Hassan-pachade gouverneur van Novi Bazar, het gerucht van wiens dood door christen vlugtelingen was verspreid, is te Belgadro gekomen om van zijne wonden genezen te worden. LISSABON, 8 Julij. Volgens berigt van de Azorische eilanden is er op het eiland St. George eene aardscheoring ontstaan, die tot resultaat heeft gehad de vorming van een ander klein eiland ongeveer 18000 vierk. yards groot en op den afstand van 600 yards van het strand. KONSTANTINOPEL, 10 Junij. (li. O.) Hussein Husni is benoemd tot minister van oorlog, ter vervanging van Osman-pacha. AKADEMIE-VIEÜWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 10d" Julij de heer A. A. Pronk, geb. le Brielle, in de geneeskunde, na verdediging van zyn akademisch proefschrift: Iets over athetose. ZWOLLE, 9 Julij. Tarwe J 10.50 k ƒ11, rogge 8 k ƒ8.25, boekweit 8 k ƒ8.50, gerst 6 a 6.75, aardappelen ƒ3.50 k ƒ4.50, alles per HL. Boter per KG. ƒ1 k ƒ1.10, per 20 KG. of vat prima kwal. ƒ23.50 k ƒ25.50, afwijkend# soort ƒ22 a ƒ23, tweede soort 17.50 a ƒ20.50. Eijeren 3.50 a 4 per 100 stuks. ZWOLLE, 9 Julij, Vee. Aanvoer p. m. 600 stuks. Handel en prijzen vlug ger gestemd. Notitie: vette koeijen en ossen 70 k 77j ets, stieren 60 k 67j ets, kalveren 82J k 87j ets, schapen en lammeren 62j k 67| ets, varkens p. m. 65 ets, alles per KG. schoon. Neurende koeijen en versch gek. dito 140 k 260, herfstk. dito 130kƒ190, spoeling dito ƒ125 k ƒ165, neurende schotten en vaar zen ƒ115 k ƒ230, guste dito ƒ85 k ƒ140, vaarspinken ƒ55 k ƒ80, ossen voor den bak ƒ85 k ƒ150, jarige springstieren ƒ60 k ƒ125, fokkalvercn 25 k 45, nuchtere dito ƒ5 k ƒ9.50, foklammeren ƒ8 a 15. Varkens. Aanvoer 500 biggen en 200 overloopers. Biggen vlug. Men besteedde ƒ1.50 a 2 per week. Magere varkens ƒ25 k 50. Russchen. Aanvoer ruim 4000 bossen. De prijzen loopen van 4 tot ƒ18 per 100 bossen. ZWOLLE, 9 Julij. Boter. Aanvoer ter markt 1150/8 en 224/16, en dire* aan de boterkoopers 190/8 en 40/16. Verder 350/2 KG. stukgoed. Middelnriji van vaatjes ƒ22 en van stukgoed ƒ1.05. Totale handelswaarde 31568.75. VLIJMEN, 19 Julij. Hop. In- en uitlandsche markt zonder betcekenis. Te Leiden t-er Boekdrukkerij vaa J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5