A D V E 11 T E JV T I E i\. politiewacht over te brengen, öe andere vrouw wist zich nog tijdig te bergen, liet kind is builen gevaar. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. - in de gisteren gehouden zitting van de provinciale staten van Noor»d- brabant is o. a. ingekomen een brief van den minister van binnenl. zaken, waarin de minister zich bereid verklaart eene rijksbijdrage Ie verleeneu in de kosten van de digting en hel herstel van de in den afgeloopen winter gevallen doorbraak in den Maasdijk onder Teeflelen, mits ook de provincie eene gelijke bijdrage toesta. De kosten van het geheele werk bedragen 150.000. Een derde dier kosten, of ƒ50000, zal de minister voor reke ning van hel rijk nemen, wanneer de provinciale staten eene gelijke som veiieenen. - Uit liet verslag van de zamenkomst der hoofdcommissie voor de nood lijdei de.i door den brand in de Valter- en Weerdinger»eenen, te Vallei-mond gehouden, blijkt, dat er tot dusver bij de verschillende leden aan giften in geld is ingekomen eene som van ƒ6155.28, makende met de door den raad der stal Groningen toegezegde gift van duizend gulden een bedrag van 7155.28, en bovendien eenige partijen kleederen en andere benoodigdheden. De schade, opgegeven door hen, die daarvoor vergoeding wenschten te ont vangen, is als volgt a. in den Wcerdingermond en veenen (gem. Emmeh) aan huizen en meubilair 7493.45, aan turf 16,254; b. in den Valtermppd en veenen (gem. Odoorn) aan huizen en meubilair 1354.10, aau turf 11,029.20. Bovendien is nog opgegeven eenige schade aan verbrande veld vruchten. - Door den krijgsraad te Yllertogenbosch zijn de vonnissen uitgesproken tegen de miliciens-verlofgangers uit Tilburg: Haans. van den Berg en van Veen. beschuldigd van rebellie bij gelegenheid van de laatste inspectie voor den militie-commissaris. Allen zijn tot celstraffen van.3 tol 6 maanden ver oordeeld. Een vierde werd gestraft met 2 maanden Een treurig ongeval had Woensdag II. op de Maas nabij Maeseijck plaats. De heer H. aldaar was met zijn gezin, bestaande uit vrouw en 4 kinderen, waarbij zich nog twee kinderen uit de buurt voegden, uit roeijen gegaan. Nabij een daarliggend schip gekomen, viel plotseling een der zwaar- ren van het schip op hel bootje, waardoor liet omsloeg eu de opvarenden in het water stortten. Slechts 3 kinderen werden gered; de overigen vonden hun gral in de rivier. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van het wets-oiilwcrp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting, dienst 1880 (crediet voor de kosten van uitvoering der onderwijswei), hebben de lib. Vermeulenlleydenryckde Casembrootvan Baar eu Wintgens zich tegen de voordragt verklaard. Hel door den heer Wintgens gesprokene gaf, zooals reeds in ons vorig nommer werd vermeldaanleiding tot een treurig incident. De heer Wintgens verklaarde dat zijn gevoelen len opzigte der onderwijs wet geenszins gewijzigd was en zijne ongunstige gevorleus eerder versterkt Waren Deze motieven waren 1'. dit ontwerp is in strijd met de Wet zelve; 2v hij ziet in dit ontwerp het begin van een afkeurenswaardigen druk a» de belastingschuldigen; 3°. hij acht dit ontwerp in strijd met eeue wjjzestaat kunde. Men mist hier het koninklijk besluit tot invoering; de laatstejareb waren rijk aan politieke misslagen, die voor de financiën en de belasting schuldigen groote gevolgen hebben gehad men herinnere zich slechts de suc cessie-belasting in de regte lijn en den oorlog met Atjeh. Wel verre dat het streven gerigt is om op die noodlottige wet terug te komen, wil men eene andere belasting invoeren, die hel corollarium van die wet is. Het in quisitoriale karakter van het wetsontwerp springt, meent hij, in het oog. Daartoe werkt hij niet meê. Ten aanhooren der natie wenscht hij te zeg gen dat dit ontwerp zulke gevolgen zal hebben. Heeds vroeger heeft spr. op de noodlottige financiële gevolgen gewezen. Men late zich toch niet me deslepen door de valsche 'publieke opinie, geuit door enkele dagbladen en door enkele onderwijzers en schoolatttoriieiten die zeiven belang hebben bij de invoe.ing der onderwijsw et. De regering had de gelegenheid moeten aan grijpen zich te matigen. lljj voorspelt haar weing voldoening van deze nood lottige wet. De heer Moens vroeg en erlangde hel woord voor een persoonlijk feit en zeide: Mijnheer de voorzitter! De vorige spr. heeft zeer duidelijk met het oog op mij en met den vinger op mij wijzende gezegd, dat ik door voorbe reiding van de herziening der schoolwet gedreven zou zijn geworden door grldelijke belangen Verschillende leden: Neen, neen, dat heeft de heer Wintgens niet gezegd Ainleré stemmen: Ja, ja. hel is wel gezegd! De heer Moens: Ik acht het verre beneden mij op dergelijke laaghartige aantijgingen te antwoorden. Ik heb al veel gehoord van den heer Wintgens dat mij zou doen ve'rwachten, dat hij ook in staat zou zyn zoo iets te durven zeggen, maar toch had ik niet gedacht, dat hjj den treurigen moed zou hebben gehad om dit Ie doen. Ik beroep mij op allen die mjj kennen, of ik deze aantijging niet verre van mij mag afwerpen, of ik niet bjj de behandeling der schoolwet aan mijne vriendendie de inkomstenaan de betrekkin? van inspecteur verbonden, wilden verbeteren en verhoogen, dit lel keus heb ontraden. Deze eenvoudige verklaring moge voldoende zijn, dal na de invoering der schoolwet, hetzij ik bij het sièalstoezigt blijve, hetzij ik daarvan verwijderd worde, mijne financiële belangen daardoor altijd zui len benadeeld worden. Dit nog aan den heer Wintgens: van hem eisch ik, dat hij de laaghartige beschuldiging, door hem met ophef, om geen ander woord te bezigen, hier op zijn gewonen toon uitgebazuind, zal herhalen of intrekken. De heer Wintgens: Ik heb den naam van den heer Moens niet genoemd. De heer Moens: Lafaard! Verschillende stemmen: Lafaard, laaghartige! De heer Wintgens: Dan zeg ik: wien de schoen past, trekke hem aan. (Sensatie, groote gemoedsbeweging onder de Jedengroep, die zich voor zijne zitplaats geschaard hebben.) De heer van Nispen (die als volgend spr. is ingeschreven). Ik betreur, mijn heer de voorzitter, dat het gebeurde als een persoonlijk feit is beschouwd Ik heb niet kunnen zien, dat de heer Wintgens personen heeft bedoeld. De Voorzitter: Ik mag die opmerking niet toelaten. De heer Moens heeft het woord gevraagd voor een persoonlijk feit. Ik heb opgave gevraagd, waarin het persoonlijk feit bestond. De kamer heeft toen de discussie voort gezet. Verzet is er niet geweest. Daarna is het persoonlijk feil met de goedkeuring der geheele kamer behandeld. Het persoonlijk feit is thans af gedaan. De discussie daarover laat ik niet meer toe. De heer van Nispen: Ik heb mij alleen deze woorden veroorloofd, omdat ik wensch gevrijwaard te zijnals ook ik in den loop mijner rede tegen eene geheele categorie van personen mogt opkomen en mogt verkla ren, dal deze bjj invoering der schoolwet door flnanciëel belang gedreven worden, mij niet worde tegengeworpen: een persoonlijk feil. Ik spreek niet tegen personenmaar tegen eene partij. De heer van Nispen trad vervolgens in eene bestrijding van de voordragt, waarna de voorzitter, ofschoon het nog vroeg was, voorstelde de beraadsla gingen te verdagen tot Maandag, waartoe werd besloten. 'sGRAVENHAGE. 10 Julij. Door Z. M. is vergunning verleend aan den lieer J, A. A. Waldorp, hoofdingenieur van den waterstaat te 'sGraveuhage. tot hel dragen der ver sierselen van kommandeur der orde van Frans Jozef, hem door den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije en Boheme geschonken, en aan den gepens. kapitein-luit. ter zee E. B. Bonn, tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. - Door Z. M. zijn benoemd tot kantonregter-plaatsvervanger te Dordrecht, de heer mr. J. M. Rens, advocaat en procureur aldaar; tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Arnhem, de heer mr. C. J. A. Spiering, thans griffier bij het kantongeregt te Doeshorgh; lol griffier bij hel kantongeregt te Doesborgh, de heer mr. J. E. van Voorlhttysen, advocaat te 'sGraveuhage. tevens beëedigd klerk Ier griffie van de arrond.-regtbank aldaar. De heer J. A. van Dorsser, thans inspecteur van financiën in Nederl. Indië, is benoemd lol lid der algemecne rekenkamer daar te lande. De 1« luit. 11. F. Barkhttysen, van het 7' reg. infanterie, is op pen sioen gesteld; de 1" luit.-kwartiermeester J. 11. K M. van Resteren, van het 6' reg. infanterie, in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. De kapitein-luit. ter zee II. Dijserinck is eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Unmixen dat bevel opgedragen aan den kapitein-lnil. ter zee jhr. J. A. Róëll, adjudant des koniugs in gewone dienstdie gedurende dal bevel als gedetacheerd zal worden gevoerd van liet militair des konings Voorts wordt het schroefsloomschip Cornells Dirks, liggende te Hellevoetsluis, buiten dienst gesteld, en de kapitein ter zee J. A. Baart de Faille eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gesteld. De verkoop der onafgehaalde prjjsvoorwerpcn van de groote walers- noodsloterjjdie in het Venduhuis der notarissen plaats had, heeft bruto opgebragt ƒ927. Uit Scheveningen wordt gemeld: In den loop dezer week voeren er slechts 4 vischschuitendie van 70 lol ƒ90 besomden. Boor het ongestadig weèr is de visscherij zeer legengeloopen. Ook kwam er in den loop der week ruim 1600 tonnen schol of braad van Engeland aan, die, de schol van ƒ13 tot ƒ18 en het braad gemiddeld f 5 per ton opbragten; en voorts eenige tonnen scharren en ruim 20 tonnen of kisten stetirharing, die van 7 tot 15 per ton of kist opbragten. Heden morgen ten 4 ure w as de eerste haringschuit voor den wal van den reeder Gerrit den Duik, stuur man J. de Jager, met 112 ton pekelharing en 15 ton stetirharing Zij had ruim 3 weken reis en is op last van den patroon naar Vlaardingen gezeild om daar de haring Ie verkoopen, daar er te Scheveningen geen debiet be staat. De Scheveningsche kooplieden moeten zich dus tevreden stellen met haring te Vlaardingen te gaan koopen. op een enkel partijtje na, dal hun wordt toegezonden, doch dat meestal van geen prima qualileit is. De Sche veningsche reederij staat hierin dus ten achter bij de Kalwjjhsche, die de vangst op de plaats zelf laat verkoopen en zoodoende het vertier bevordert. 1 Zte rerder het Uijroegsel) Bevallen van een Koon P. VAN HOEKEN - TISSEUR. Leides-, 10 Julij 1880. Algemeene kennisgeving. lieden overleed, iR den ouderdom van 35 jaren, mijn innig geliefde Echtgenoot, de Wei-Edel Gestr. lieer A. FICIIET. Postdirecteur alhier. Voorschoten, 3 Juli 1880. M. E. FICIIET, Duckjieester Eenige kennisgeving. IEegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. Op dep 4d,B Juli jl. overleed, lot diepe droefheid van mij. mijne kinderen, behuivd-kinderen en zijne eenige zuster, onze hartelijk geliefde Echtgenoot. Vader en Broeder, de Heer FREDERIK STOKHUYZEN, in leven Lid van den Gemeenteraad, in den ouderdom van 65 jaren. Leiden. 9 Juli 1880. Wed. F. STOKHUYZEN, van Putten. h egens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. De fleer en Mevrouw VAN 1TERSON BOSCH betuigen hun hartelijke» dank voor alle blijken van belangstelling en deelneming, welke zjj dezer dagen, bjj de 50 verjaring hunner huwelijksvrreeniging ontvangen moclilen. Leiden-, 10 'Juli 1880.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2