COURANT. LEIDSCRE tf°. 160. 1880. MAANDAG 12 JULIJ. bu deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLANÜSCIIK BKMGTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gimeevtiraad 1.85, franco p.p. f2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant woedt verzonden bladz. 43—44 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN, 10 Jnlij. De uitslag van de gehouden admissie-examens voor de toelating lot de lessen aan de hoogere burgerschool alhier is geneest, dal van de 54 adspi- ranlen: tot de 1' klasse werden toegelaten 33, voorwaardelijk 8, en lot de 2e kl. 1. Afgewezen werden 11 voor de le kl.1 voor de 3* kl. heeft zich teruggetrokken. Het aantal reizigers op de lijn Leiden—Woerden bedroeg in de maand Jtinjj 14762; de opbrengst was ƒ8937.41. Met inbegrip van de opbrengst van ijl- en vrachtgoederen enz. bedroegen de ontvangsten in die maand ƒ10856 22. De totale opbrengst sedert 1 Jan. was 54845.75%. tegen 50677.87 in het vorige jaar. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal door de leden van hel kon. Domkoor te Berlijn Vrjjdag aansl. eene uitvoering in de Pieters kerk worden gegevenmet welwillende medewerking van den heer J. Gode- froy. Bij eene dergelijke uilvoering van het Domkoor, in het vorige jaar hier gegeven, liet hel zich van eene gunstige zijde kennen; men mag dus verwachten, dat hel zich ook nu, even als toen, in een talrijk gehoor zal megen verheugen. Hei getal der in het Werkhuis alhier opgenom nen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 52 lot 72 volwassen personen en 4 lol 12 kinderen. Gisteren avond, omstreeks 10% uur, is brand ontstaan in den win kel van de weduwe R., uitdraagster, wonende in de Moriaanstceg. De vlam eener petroleumlamp, waarvan het glas gebroken was, was in aanra king gekomen met eenigc in dien winkel hangende goederen. De brand werd echter spoedig door middel van eenige emmers water gebluscht. De minisler van justitie heeft bekend gemaakt, dat Franciscus Gnocchi, logementhouder, gcb. te San Bernardino (Italië), wonende te Leiden, nalatig is gebleven om binnen den bij art. 9 der wet van den 28t0 Jnlij 1850 ge stelden termijn de hem krachtens de wet van 12 November 1879 verleende brieven van naturalisatie aan het bestuur zijner woonplaats le vertoonen, onder aflegging der verklaring, dat hij die naturalisatie aanneemt, en dat die naturalisatie dus krachlens eerslgemelde wet is vervallen. Op Dingsdag 27 Julij zal aan het ministerie van justitie te 's Hage de aanbesteding plaats hebben van het oprigten van een gebouw voor het kan- tongeregt te Alphen. Bij het groot Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 21 Junij tol 9 Jnlij II. te 'sGravenhage gehouden, zjjn, naar orde der eindranglijstde volgende heeren toegelaten: C. E. Bodemeijer (D.), H. J. Broers (D R. J. Maas (D.), D'. A. J. Verwey (D.), J. A. Kroesen (D.), II. Massink (0.), J. C. F. de Vey (D.), J. A. van der Lee (D.), J. H. J. Sigal (D.), G. L. Gonggrijp (D.), II. N. Kiliaan (L.), L. Kreischer (D.), R. 0. van der Hout (D.), H. M. la Chapelle (D), mr. H. Fuchter G. L. H. Kruysboom (D.), mr. 11. C I.ammers van Toorenburg (D.), H. W. Muller (D), G. J. C. Slot (D.)II. J. E. Tendeloo (D.), G. F. de Brnyn Kops (D.), J G. W. Lux(D), G. Sieburgh (D.), J. van Zon (D.), F. A. H. van den Bossche (D.), mr. J. 11. Lichtenbelt (D.), J. E. Mensinga (D.), J. J. Roëll (D.), G. C. P. d'Arnaud Gerkens (D.), W. J. Rahder (D.), G. de Waal (L.), mr. A. J. van Walsem (D), mr. B. II. P. van der Zwaan (D.), J. A. Aerckerlin (D.), C. J. II. Biegon von Czudnochowski (D.), mr. D. Beets (D), K. L. üdo de Haes (D), mr. J. J. Limpers (D.), mr. C. T. van Deventer (D.), mr. J. II. Tobias (D,), G. F. M. Liebert (D G. M. Wigman (D.), mr. V. A. van den Bossche (D.), mr. A. J. A. Kollmann (D.). mr. 11. Schuyten (D.), A. C. de Graaf (D.), mr. L. Ileyligers (D,), mr. M. M. W. Pennink (D.), J. F. II. van Raadshooven (D.), A. 11, Siermans (D.), T. A. Smulders (D.), P. N. Veenslra (D.), II. A. Bonrsse Wils (L.), m'. A. C. M. van Lawick (D), mr. B. Nijman De letters D. (Delft) en L. (Leiden), achter de namen der loegelatenen ge plaatst, wijzen aan, bij welke der beide instellingen voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zij hunne opleiding hebben ontvangen. Te Groningen zijn geëxamineerd en toegelaten als apothekersbedienden de hh.r G. F. A. ten Bosch en C. Poestkoke Eén candidaat was niet verschenen. Door de regtsgeleerde faculteit der Utrechtsche universiteit is de gouden eerepenning toegekend aan de, onder het motto weritatem spectamus non quod qtiis finxit" ingezonden beantwoording van eene door haar uitgeschre- vene prijsvraag. Bij opening van het billet bleek de inzender te zijn de heer J. J. I. Harte, candidaat in de regten te Utrecht. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 9 Julij van Suez vertrokken. I ln tal van bladen, meldt het Fad., is berigt, dat UIL MM. de koning en de koningin eerst na de bevalling van H. M. in den Haag zouden lerug- keeren. Echter is in de reisplannen van HH. MM. niet de minste vrrandc- ring gebragt, en zullen zjj den 3e0 Augustus het Loo verlaten. H. M. de I koningin geniet voortdurend de beste gezondheid. Te Haarlem zjjn door de politie aangehouden drie jongens, die in d<n nacht van 6 op 7 Julij ontvlugt waren uit hel gesticht voor verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar. Zij hadden zich langs aaneengeknoopte bedlakens door een raam van de slaapzaal op de straat laten afzakken. Zij i zijn onmiddellijk naar Alkmaar teruggebragt - Donderdag 11. had le Tiel op plegtige wijze de aanbieding plaats aan de familie van wjjlen dr. F. J. J. A. Junius van een gedenksteen, door I vrienden en vereerders op hel graf van den betreurden doode geplaatst, liet opschrift luidt: «Ter gedachtenis aan dr. F. J. J. A Junius, geboren te Leiden den 15d'n Februarij 1809, overleden te Tiel den 3d September I i879 Hij heelt gewerkt zoolang het dag voor hem was. Joh. IX: 4. Zijne vrienden." De Zwolsche raderstoombootmaatschappij heeft van het afgeloopen boekjaar 8 pCt. dividend uitgekeerd. Met algemeene stemmen is besloten tot aankoop van twee booten: ééne voor de goederen-dienst Zwolle-Amsler- dam, en ééne voor de dienst Zwolle-Devenler. Voor de eerstgenoemde dienst moet aangekocht zijn de schroef boot Drent/ie, thans varende tusschen Meppel en Rotterdam. Behalve de 8 pCt. is voor het doel een belangrijk reserve-fonds gedeponeerd. Eene dame te Zelhem, mej. M. J. Becking, heeft haar gcheele vermo- gen gelegateerd aan de gemeente. Te Brouwen zijn eenige goederen ontdekt, afkomstig van 11. Schuiling, wiens huis dezer dagen is afgebrand, en waaruit hij niets zou gered hebben. De goederen waren netjes ingepakt, en geborgen in een aardappelhutop eenigen afstand van het afgebrande perceel. Men kreeg dus kwade ver moedens en S. werd aangehouden. Naar men zegt moet de vrouw van S. hebben verklaarddat haar man eerst het huis van van Boven en daarna zijn eigen huis in brand had gestoken. S. heeft nog niet bekend en is gevankelijk naar Assen overgebragt. De Pror. Gron. C. deelt bet volgende mede: Hel 14-jarig dochtertje van de wed. vy.met deze verbljjf houdende in eene slaapstede te Groningen mogt zich verheugen in het bezit van eene kleine som geld, misschien 18 a 20 cent, die zjj ongemerkt had opgespaard. De moeder had het bestaan van dien schat vernomen en wilde, uit kracht van haar moederlijk gezag, zich deze torëigenen, waartegen het kind zich verzette. Eindelijk gelukte het de moeder haar het geld met geweld te ontnemen; doch eerst toen eene andere vrouw, die in hetzelfde huis logeert, haar behulpzaam was geweest. Zooveel brutaliteit en verzuim van kinderlijken pligt mogt niet ongestraft blijven, en de moeder met haar vriendin, voor wier beider dorst naar jenever het kapitaal van de kleine moest dienen, trokken op haar los met alle teu dienste staande middelen. De houder van het logement was afwezig, en diens vrouw lag dronken te bed. Als duivelinnen sloegen zjj op het weer- looze kind los, overal waar het toeval hare vuisten deed neerkomen: op den rug, de beenen. het hoold en aangezicht. De moeder sleepte haar dochter eigenhandig bij de haren door het huis, en hield niet op metslaan, toen de kleine bewusteloos op den grond was neêrgevallen Het luid kermen was eindelijk opgemerkt door de buren, die, ziende wat er gaande was, een einde aan het schandaal maakten door de woning binnen te dringen, en de kleine naar buiten en bij andere medelijdende buren binnen te brengen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nu keerde de regtmalige ver ontwaardiging der buurvrouwen zich legen de half beschonken monsters, legen wier woede de poli'ie haar, vooral de moeder, niet dan met moeite kon beschermen, en slechts langzaam er in koude slagen haar naar de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1