iujitkin la i\ iiscii i<; m;n iutkn. plaats, daar de heer Moens zicii die woorden aantrok en op intrekking dezer laaghartige en onware beschuldiging aandrong. Toen de heer Wintgens antwoordde: Ik heb den heer Moens niet genoemd, wien de schoen past trekke hem aan, weerklonk luide: "lafaard, laaghartige". Maandag voorzetting der beraadslaging. Hel nader sectie-onderzoek van het wets-onlwerp betredende de rente belasting zal aanstaanden Dingsdag in de tweede kamer plaats hebben. Twee processen van bedriegelijke bankbreuk wareu gisteren aan de beoordceling van het geregtshof alhier onderworpen. In het eerste was de hoofdpersoon de gefailleerde Goesche winkelier in sigaren en kruidenierswaren P. R. llem wordt ten laste gelegd verduiste' ring als gefailleerd koopman van goederen van zijn boedel en het doen van een verdichten verkoop, gepleegd na vroegere veroordeeling tot gevangenis straf van langer dan een jaar. Nevens hem stond als zijn medepligtige leregt zjjn zwager II. V., mede te Goes wonende, beschuldigd van het zan enspannen met den baukbreukige om zijne roerende goederen geheel of ten decle te verduisteren of aan den boedel Ie onttrekken, (lp zijn eigen veizovk werd lt. den 29'° November jl. failliet verklaard en bij de inventari satie werd zijn huis op ƒ1500 en eenige goederen op 156.80 getaxeerd, lie gefailleerde gaf echter op, dat lig al zijne goederen voor ƒ700 aan zijn zwager had verkocht, waarvan eene acte was opgemaakt en overgelegd. De justitie was echter van oordeel, dat de koop en verkoop gefingeerd waren en deed eene instructie wegens bedriegelijke bankbreuk en medepligtigheid tegen beide beschuldigden voeren, hetgeen hunne teregslelling ten gevolge had. De eerste besch. tdecf volhouden, dal de verkoop niet verdicht was en hij, door achteruitgang van zjjue zaken, zich verpligt had gezien zijn boe del te verkoopen, terwijl de tweede besch., wiens verklaringen in de inslruc- iie zich afwisselden door be- en onlkenlenissen, het thans mede deed voor' komen, dat de in het proces aanwezige acte naar waarheid was opgemaakt He advocaat-generaal m'. Gregory hield de beschuldiging vol en requireerde de veroordeeling van den eersten besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf en van den tweeden besch. tot 1 jaar celstraf. De hh. m" la Chapelle en Bax tra den als verdedigers op en drongen op vrijspraak aan. In het tweede proces gold het zekeren F. K., vroeger zakkendrager en winkelier te Schiedam, later commissionair in cflecten te Rotterdam. Den. 23,,cn December jl. failliet verklaard, bedroegen zjjne baten 16266 en de lasten /43000 en werd hem ten laste gelegd, dat hjj een Eriespoorweg aandeel, dat toen eene waarde had van ƒ1000 en hem ter bewaring was ter hand gesteld, met den bepaalden last het niet te verkoopen, ten eigen bate verkocht had De beschuldigde, die volhield, dat vroeger niemand iets aan hem tekort gekomen was, moest toch erkennen, dat eigen specula tien eene schuld van ƒ35000 in negen jaren hadden veroorzaakt. Adv.-gen. mr. Gregory geloofde, dat het beter ware geweest, wanneer besch. zich nederig bij zijne zakkendragerij had gehouden en niet tot het doen van spcculalieii was gekomen. Hij meende Ie kunnen volhouden, dat besch. in deze van een bjjzonderen last tol bewaring van het stuk voorzien was en eischle mitsdien zjjne veroordeeling tot 1 jaar celstraf. De verdediger, m'. van Gigch, kon zich met de zienswjjze van het M. niet vereenigen en meende, dat de handeling van besch. niet in de termen der strafwet kon vallen. In beide zaken deed het hof heden uitspraak. Het veroordeelde P. R. en R. V., uit Goes, ter zake van bedriegelijke bankbreuk en medepligheid, den tot 1% jaar en den 2" tot 9 maanden celstraf, en F. K., uit Rotter dam, mede ter zake van bedriegelijke bankbreuk, tot 1 jaar celstraf. E C KI. 4 X u. LONDEN. 8 Jnlij. De dagbladen houden zich bezig met de vraagwelke houding Enge land verder zal moeten aannemen in de Oostersche zakennu er eene botsing tusschen Turkije en Griekenland dreist te ontstaan. De Daily News is van oordeel, dat een oorlog tusschen Griekenland en Turkije moet voor komen worden, Den Sultan behoort zeer duidelijk gemaakt te worden, dat hij, zoo lig weigert de raadgevingen der Berlijnsche conferentie te volgen, met Engelandzoo al niet met de andere mogendhedenzal te doen krij gen. De Time» gelooft, dat, zoo het maar gelukkeo kan den Sultan we- I zenlijk te overtuigen van het onvermijdelijke van het afstaan van grond gebied aan Griekenland en Montenegro, hij zich dan ook wel omringen zal met mannen, die zich daartegen niet verzetten, gelijk de tegenwoordige dweepzieke hofpartij. De Engelsche ambassadeur kan veel doen om den Sultan tot die overtuiging te brengen. - In het lagerhuis heeft een der leden, de heer Trevelyan, de aandacht van den minister van oorlog gevestigd op het leger, lljj achtte eene her vorming in de hoogere rangen dringend noodig, eene hervorming, die een noodzakelijk vervolg moest zrjn op die van 1870, waarbij hel koopen der rangen was afgeschaft. In het aanstellen van generaals wordt tot nogloe de regel der anciënniteit gevolgd, waardoor in de eerste plaats hun aantal buitengewoon groot is, en in de twtcde plaats dikwijls oude en onbekwame mannen voor die betrekking worden genomen. Dit laatste komt zelfs in zoo sterke male voor, dat verscheiden generaals slechts honorair dien rang bekleeden en hunne ambtspligten worden waargenomen door kolonels. De leer Trevelyan deelde mede, dat hel Engelsche leger, 400,000 man sterk, nominaal 215 generaals, 169 luitenant-generaals en 242 generaal-majoors telde, terwijl het 500.0C0 man steik Pruissische leger slechts 150 generaals had. De bezoldigingen van al die generaals beliepen eene som van 748.500 of 3j maal zooveel als die in Pruissen Daarnevens was de lijst der gepen sioneerden zoo groot, dat geen mensch ze op kon tellen. In active dienst waren ininsschen maar 63 personen met den rang of lijdeljjkcn rang van generaal, cn daaronder niet minder dan 34 kolonels en luitenant-kolonels. De spreker verlangde, dat het aantal generaals zou worden verminderd, dat zrj na een zekeren leefljjd gepensioneerd zouden worden en dat men bij de benoeming in de eerste plaats op geschiktheid zou letten. De minister van oorlog dong op het gesprokene wel wat af, maar beloofde toch den weg van hervorming te zullen inslaan. De heer Bradlaugh ontvangt iederen dag eene dagvaarding voor de iederen dag herhaalde overtreding van het nemen van zitting in het lager huis. De boete van 500 wordt telkens gevraagd. In de Agricultural Hall te Londen is eene tentoonstelling van boek drukkerswerktuigen geopend. Er zijn bijna 160 verschillende soorten van werktuigen, als persen, vouwmachines, machines voor het drukken, tellen, zamenbinden en vernietigen van spoorwegkaartjes in werking. Merkwaar dig is eene door magnetische kracht gedreven zetmachine. Omtrent de geweldige gas-onlploffing nabjj Tottenham-Court-Road wor den nog de volgende bijzonderheden medegedeeld: Reeds sedert eenigen tijd was men daar bezig aan het vernieuwen van de hoofdbuis der gasleiding. Op den hoek van Bedfordstreet was 's avonds tegen 7 uur een man in de groeve werkzaam aan eene buizen-verbinding, waarbij hij een niet gedekt licht gebruikte. Het gevolg was, dat het gas ontplofte en wel zoo hevig, dat de werkman en zijn kameraad, die hem de behulpzame hand bood, een eind weggeslingerd en vreesseljjk verminkt werden. De eerste was da delijk dood en de tweede werd in een vreesselijken toestand naar een gast huis gedragen, waar hij twee uren later den geest gaf. De door deze ontploffing ontstane vlam schijnt een uitweg gevonden te hebben door de hoofdbuis naar Percy-street aan de tegenovergestelde zijde van Tottenhain- Court-Road; want een oogenblik later hoorde men daar eene nog veel he viger ontploffing, terwijl de vlam van daar haar weg weêr vervolgde lol Charlotle-slreet en Fitzroy-squarc 111 Percy-street werden twee huizen vernield en aan andere woningen werd veel schade berokkend, zonder dal de bewoners nogians beduidend letsel bekwamen. De grootste verwoesting werd aangerigt in Charlotle-street. Hier scheurde het ontploffende gas het plaveisel wijd open, de stecnen wer den hoog in de lucht geslingerd cn berokkenden overal zware schade. Da kenvensters en de benedenste verdiepingen van eenige huizen werden ver nield en een groot aantal menschcn onder het puin begraven. De meesten hadden zulke zware wonden bekomen, dat men ze naar het hospitaal moest vervoeren. lil Charlotte-street werden niet minder dan 30 mensehen gekwetst lie straat is over de gcheele lengte gespleten en vertoont over een grootcn af stand een diepe groef. De voetgangers, die op het oogenblik van de ramp de straal passeerden, werden omvergeworpen en een paard met wageiienal ongeveer 10 voeten ver in een gat geslingerd, dat door de ontploffing inde straat was geslagen. Men verzekert, dal ongeveer 400 huizen schade heb ben geleden en vele woningen volkomen onbewoonbaar zjjn K II V X k K IJ K. In de hoofdstad en ook elders worden vele toebereidselen gemaakt voor het feest van 14 Juljj. De drukste handelswijken zijn juist die waar de meeste jjver aan deu dag wordt gelegd. De bewoners van de straat du Pe tit Carreau hebben thans reeds de vlaggen uit hunne woningen gesloken. Ieder doet zjjn best om aan dit volksfeest het karakter rener in 'rukwek- kende republikeinsche manifestatie te geven. Zelfs de vreemdelingen nemen hieraan deel. De aanzienlijksten uit de Grieksche ingezetenen hebben ver gunning gevraagdom op hunne kosten een prachtigen eereboog aan den ingang der Champs-Elysées te plaatsen. Dit voorbeeld zal, naar men ver neemt, door anderen vreemdelingen gevolgd worden, die bewjjs willen ge ven van huUne instemming met het volksfeest. Er heeft zich eene commissie uit de clericale partij gevormd om aan elk der regterljjke ambtenaren, die wegens de Jezoïtrn-qiiaestie ontslag hebben genomen, eene medaille te vcreeren. liet getal dier ambtenaren be draagt thans 126. De hooge prjjs van 150,000 fr. van de tombola l'ari»- Vurcie is thans aan de armen vervallen, dewijl niemand zich met het nummer, waarop de prjjs gevallen is, heeft aangemeld vóór 4 Juljjbepaald als de laatste dag van uitbetaling. Zaturdag II. hadden de douanen aan het spoorwegstation te Pagnyeen goede vangst. Met den trein van Metz was een buitengewnin koerier van het keizerlijk Russische huis aangekomenmet papieren bij zichbehoorlijk voorzien van de hofzegels, en eene tnassa bagage, die. naar men weetniet aan de formaliteiten van de douanen onderhevig zjjn. Juist toen het sein tot vertrek gegeven werd, viel hel een der commiezen in dal omstreeks drie jaar geleden aangifte was gedaan van een gestolen hofstcmpel. Hij kreeg argwaan, liet den trein stoppen, onderzocht de koffers van den Rus en vond 24000 sigaren. De gewaande koerier werd gevankelijk naar Nancy gevoerd. Den volgenden dag liep een tweede in den val met 24000 sigaren. Wel had zjjn collega verzocht een telegram te mogen afzenden, maar hel werd hem heel wjjseljjk geweigerd. Men v. rwacht nog meer van die Russische koeriers. Dll I T SC II LA N D. Naar men uit (Constantinopel meldt heeft de Sultan een middel ge vonden om voorloopig de regeling der grenzen met Griekenland op de lange baan te schuiven en aan acht officieren van de genie opgedragen de nieuwe grcnslinie op de plaats zelf te gaan bestuderen. Eerst na het bekend wor den van hun oordeel zal de Sultan zijn gevoelen over de besluiten der Berlijnsche conferentie aan de mogendheden kenbaar maken en op de col lective nota antwoorden. Op de tentoonstelling te Dusseldorf bevindt zich eene spiegelruit, ver vaardigd in een der fabrieken van de Fransch-Duitschc maatschappij ter vervaardiging van spiegels cn scheikundige praeparaten te St.-Gobain Channy en Circy. Deze volkomen zuivere spiegelruit heeft eene hoogte van 5.41 bij eene breedte van 3.33 meter; zij heeft dirhahe eene oppervlakte van 18 vierkante meter; de dikte is 11 millimeter en haar gewigt 500 kilogram.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2