COURANT, LËI08CHË ZaTURDAG 10 JULIJ. ST A OS-B ER IC UT EN. J A G T W.NAENL \i\liSGiK IIKIUCTEN. IS'. 15». IS80. De Courant verschijnt dagelijks, Zmt- en Feestdagitl uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, fr, 'sjaars, huilen de expeditie hosten. Afzonderlijke nummers der Courant z De prijs der Adverlenliën is van 1—4 r< De Commissaris des Rollings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 29s1'11 Junij 1880, u». 47; Gelet op art. 11 der wet, van den 13,l,n Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Drenst ter kennis van de belanghebbendendat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald, dat de afzonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 2Jtn Augustus aan staande, en dal mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jagtbedrij- ven, vermeld in art. 15 litt. d, f en h der wet op de jagt en visscherij. is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jagt en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jagten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, mieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doeu gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal tllad en in de Mederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd 's Gravenhage, 1 Julij 1880. F O C K. LEIDEN. 9 Julij. Dij kon. besluit van 6 Julij jl. is bij de diensld. schutterij alhier, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den 2e0 luit. J. H. de IIoop, we gens woonplaatsverandering, en aan den kapitein II. van de Velde, onder gehoudenheiddat hij de op hem uit kracht der wet nog ruslende verplig- lingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. In de maand Junij zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 121 kinderen, als: 77 zoons en 56 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 68 personen, als; 6 mannen, 15 vrouwen, 27 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 48 paren. Naar wij vernemen bestaat bjj eenige Leidsche dames het planpogin gen aan te wenden, om het verbrande vaandel van «Pro Patria" door een nieuw te vervangen. De minister van oorlog heeft algemeene regelen vastgesteld be treffende het verplaatsen van en het verlof vcrlecnen aan militairen uit en naar gemeenten, waar ccne ol meer der besmettelijke ziekten epidemisch voorkomen. De drie veldbataillons van het 7' reg. infanterie, te Amsterdam in gar nizoen, zullen van 13 Augustus e. k. tot 18 September d. a. v. beurtelings, gedurende twaalf dagen, een kamp betrekken op het aan het rijk toebe- hoorend gedeelte van de heide bij Dussum. Volgens de Tijd heeft iemand, wiens naam niet genoemd wordt, maar die zeker wel bekend zal zijn bij de redactie van het "Tijdschrift der Ned. maatschappij lot bevordering van njjverheid", aangeboden te Amsterdam kosteloos terrein af te staan voor een op ie riglen volksmuseum voor han del en nijverheid, met daaraan verbonden bibliotheek en historische aldeeliug De heer jhr. C. M. Storm van 'sGravesande, oud-lid van de tweede kamer der stalen-generaal, is te Deventer overleden. Door de zes haringjagers is te Vlaardingen aangebragl 2615 ton, tegen 2070 tor, in 1879. De vangst is zeer ruim en dientengevolge zijn de prij zen laag. In ecne Ie Gouda gehouden meeting van ingezetenen, die gepresideerd werd door het oudste lid van den gemeenteraad, den heer W. J. Forluyn Droogleever, werd besloten den burgemeester mr. A. A. van Bergen IJzen- doorn te kennen te geven, dat de burgerij hoopt, dat hij vrijheid moge vinden voor de benoeming tot lid van gedep. staten van Zuidholland te be danken en alzoo aan hel hoofd der gemeente te blijven. Te Haarlem is Maandag 11. de 19e algemeene vergadering gehouden van r. k. bijzondere hoofdonderwijzers. 39 leden waren opgekomen. De ver- eeniging gaat steeds voort aan haar doel te beantwoorden. Ook de staat der financiën was bevredigend. Te Haarlem is gisteren bij het vervoeren van goederen uit het circus van den heer Carré cene zware kist van den wagen gevallen en tcregige- komen op het reglerbeen van een 13-jarig meisje, dat daardoor tusschen den De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. iiro p. p. f 2.35, Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 in verkrijgbaar voor 5 cents. gels 1.— iedere regel meer 25 cents. enkel en de knie is gebroken. Dovendien werd het meisje aan het hoofd verwond. Van de 10 jongens, die in de vorige week voor de reglbank te Am sterdam leregt stonden, wegens ontvreemding van allerlei snoepgoederen, zijn er 8 veroordeeld en wel vier tol 2 jaar en 5 maanden, drie tot 2 jaar I en een tot 15 dagen gevangenisstraf in een verbeterhuis. De twee overigen werden vrijgesproken, doch hunne opzending naar een verbeterhuis tot hun J8e jaar gelast. Eergisteren werd uit de Iloevervaarl bij Alkmaar het lijkje van een pasgeboren kind opgevischt. Reeds den vorigen dag was zekere C. D.van Alkmaar, doch sedert kort te Amsterdam verblijf houdende, in hechtenis genomen, als verdacht van kindermoord. Te Dreukelen had dezer dagen een treurig voorval plaats. De conduc teur cener stoomboot uit Amsterdam, door een gezelschap lol het doen eener pleizierreis afgehuurd, had het ongeluk bij het bevestigen van een vlaggetje aan den steven het evenwigt te verliezen en in de Vecht te vallen. Niettegenstaande de ijverigste pogingen, mogt liet niet geluklun den dren keling. die eene jonge vrouw en een kind van slechts eene maand oud ach terlaat te redden. Nederl. Mettray te Gorsel vierde deze week een eigenaardig leest. 40 jaar geleden had de directeur dier stichting zijn loopbaan als hoofd van verschillende strafinrigtingen aangevangen, en gedurende dien tijd heelt hij meer dan 1000 jongelingen onder zijne leiding gehad en lot nuttige den in de maatschappij opgevoed. Daarom vierden de tegenwoordige jon gelingen van Nederl. Mettray (126 in getal) drie dagen feest. Zij hielden zich des daags met allerlei spelen bezig, deden uitstapjes naar nabijgelegen plaatsen en hielden 's avonds gemaskerde oploglen, teiwijl er ook prjjsuiG deelingen plaats hadden. 'sGRAVENHAGE. 9 Julij. Door Z. M. is aan den heer mr A. F. X. Ltivben, staatsraad in bui tengewone dienst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van 's Hertogenbosch. Ingevolge zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer mr. G. II. van Dolhuis als schoolopziener in het eerste schooldistrict van Utrecht en als zoodanig is benoemd de heer A. J. Nijland; ook is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer L. P. C. Liiyten, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk. •- Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers .1. Kapt ij n en L. Visser gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ne derl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3' kl. voor de dienst daar te lande. De Luxemburgsche bewindslieden, wier aankomst hier ter stede giste ren werd vermeld, begaven zich heden ochtend naar het Loo, alwaar zij, na afloop der audiëntie bij Z. M den koning, aan de koninklijke tafel zijn genoodigil. Gisteren dineerden de hh. de Rlochausen en Eyschen bij II. K H. prinses Hendrik op het kasteel Dackcrshage. Ter vervanging van het tol dusver dienstdoende gevolg van Z. M. den koning op hol Loo, vertrokken heden naar Apeldoorn Zr, M'. adjudanten de luit .-kolonel Roosmalc Nepveu, de kapitein baron Dentinck en de ordon- nance-officier jhr. van de Poll. De heer Alewijndirecteur van het kabinet des. konings, verliet heden insgelijks de residentie, ten einde op het Loo werkzaam te zijn. Uit een en ander mag worden afgeleid, dal het verblijf van 1111. MM. den koning en de koningin op het buitenpaleis nog gcruimeu lijd verlengd is. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de geloofsbrieven van den heer Schacpman ingekomen. De militaire arlsenwet is aangenomen met 65 tegen 3 stemmen, tevens met aanneming van het amendement om, in plaats der applicaiieschool Ie Amsterdam, militaire cursussen aan de hospitalen in te riglenen na verwerping van art. 27 (bezoldiging in vredes tijd van burger-artsen die reserveofficier worden). Het debat over de crediet- ondcrwijswet is aangevangen. De hh Vermeulen, lleydenrgck, de Casem- broot, Wint gens, van Nispen hebben het ontwerp sterk afgekeurd, als nutteloos, nadeelig voor de financiën, onstaatkundig enz. De lieer Ver meulen verzekerde steeds met wettige middelen legen de credieten en bud getten voor de uitvoering der onderwijswet te zullen strijden. Over de woorden van den heer Wintgeus, dat de aandrang tol uitvoering kwam van de zijde der onderwijzers en schoolautorileitenhad een heftig incident

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1