BUlTEiNLANDSCHE BERIGTEN. per telegraaf. weder de onaangename gevolgen gehad, die maar al te zeer gevreesd wer den. Een persoon heeft getracht in een sigarenwinkel alhier dergelijk niets waardig papier ter inwisseling aan te bieden. Het bedrog werd verijdeld en de wisselaar aan de politie overgeleverd. BELIüIE Het Jonrn. de Brux. bevat de volgende mcdedeeling: De bisschoppen van het koningrijk hebben besloten, bij gelegenheid van het 50-jarig jubi- laettm der nationale onafhankelijkheid, in alle kerken van België een Te Deum te doen vieren. Na de aanranding, waaraan de regering zich tegen over den II. Apostolischen Stoel beeft schuldig gemaakt, en welke alle katholieken in ons land als eene beleediging beschouwen, is het duidelijk, dal de bisschoppen op andere wijze niet zouden kunnen deelnemen aan het feest van 16 Augustus. Z. Ent. de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heelt de eer gehad Zaturdag in dien zin aan Z. M. den koning te schrijven. Hel godsdienstig deel van het feest van 16 Augustus zal dus noodzakelijker wijze wegvallen. ENCKLAAD. LONDEN. 7 Julij. De minister Dodson heelt een wets-ontwerp ingediend tot wijziging der wellen op de koepokinenting. Daarin komt de zonderlinge bepaling voor, dat eene veroordeeling op grond van ongehoorzaamheid aan de ver- pligting om een kind te vaccineren, niet meer zal worden uitgesproken, als de persoon in quaestie al tweemaal wegens zijn verzuim veroordeeld is of eenmaal de hoogste boete heelt betaald. -- Eene noodlottige gebeurtenis viel Maandag avond tegen 7 ure voor in Westend te Loodin. Door eene gas-outplolling in Bedlordstreet werden twee personen gedood en meer dan 50 gekwetst, waaronder velen ernstig. De belendende huizen leden insgelijks aanmerkelijke schade Het ongeluk ge beurde, terwijl men beziz was aan eene hoofdbuis der gasleiding eenige reparatie uit te voeren De nabij gelegen Prince of Wallis schouwburg kon dien avond, wegens de stremming in -den aanvoer van gas, niet geopend worden, Een luchtreiziger had verleden maand aangekondigd, dat hij met zijn luchtballon het kanaal zou oversteken, doch tot nog toe waren weder en wind nog niet dienende, althans het plan is niet ten uitvoer gebragt. In middels heeft men een middel gevonden om den ballon productief te maken door er photogrufiëu mede te nemen van hel land, gezien op hoogten van ougeveer 1400 el door een gat in den bodem van het schuitje. Deze plaatjes, die een naauwkeurig denkbeeld van de streken geven, vinden ge- reeden aftrek en de luchtreiziger, die op het denkbeeld gekomen is, heeft zjjn plan om hel kanaal over te steken voorloopig opgegeven en bljjft voor eerst nog in Engeland goede zaken maken. Het aantal candidaten naar het presidentschap en naar het vice-presi- dentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is vermeerderd. Behalve de republikeinsctie en de democratische partij hebben de Greenbackers nu ook hunne candidaten: gcueraal J. 11. Weaver voor het presidentschap en E. J. Chambers voor het vice-presidentschap. Op het meer Minnetouka, in den Staat Minnesota, heeft een ongeluk met eene pleizier-stoomboot plaats gehad. Terwijl de boot aan den steiger op passagiers lag te wachten is de stoomketel gesprongen, waardoor vier personen gedood en zeven zwaar gewond werden. FRANKRIJK. De Jeznïten te Rijssel hebben in afwachting, dat er over de bevoegd heid der reglbank om over hunne uitzetting uitspraak te doen. beslist worde, eene nieuwe actie tegen den prefect ingesteldont eene vergoeding van lOOOOIr. voor de schade, hun door die uilzelling en de schennis van hun domicilie berokkend. De Egalité bevat het verkiezingsprogram der socialistische werklieden, waarin algemeene volkswapening en eene wel lot hel verbieden van allen arbeid op Maandag worden verlangd. Henri Rochelort denkt den 14tD Julij het eerste nommcr van zjin blad: l'Intrnnsigeant Hit te geven. De politie heeft eene bende dieven, 56 personen sterk, mannen en vrouwen, in het bosch van Boulogne in handen gekregen. Deze bende maakte sommige buitenwijken van Parijs sinds geruimen tijd hoogst onvei lig zoodat aanrandingen iu het late avonduur niet. tot de zeldzaamheden behoorden. Te Mans zou de luchtreiziger Petit een togt doen met twee luchtbal lons boven elkander. Toen alles gereed was, namen hij en zijne vrouw plaats in het schuitje van den ondersten ballon, terwjjl zijn zoon zich in dat van den bovensten begaf. Maar op eene hoogte van 400 voet boven den grond scheurde de onderste ballon, zoodat de luchlreiger en zjjnc vrouw naar beneden stortten. Petit zelf is door den val doodelijk gewond; zijne vrouw heeft slechts ligte kneuzingen bekomen. De jonge Petit is zonder ongelukken neèrgcdaald. OD1TICII LAK». Volgens de dagbladen van Berlijn heeft de orde der Maristen. eene broederschap, die in Si'ezië groote goederen bezit, zich van den beginne af aan de wet onderworpen en de bij de wet gevorderde erkenning aange vraagd, weshalve de broederschap steeds door de clericale pers werd ge hoond. Nu evenwel in de laatste dagen die aanvallen op de broederschap zich hebben herhaald, heeft het hoofd der orde, zekere Petrus, te Breslau, eene verklaring in het licht gezonden, waaruit bljjkt, dal de II. Stoel hem gemagtigd heeft bij de Pruissische regering de gevorderde vergunning aan te vragen. Te Crefeld is eene bende valsche munsters, uit 5 personen bestaande, in handen der politie gevallen. Vele vormen, kroezen, gietlepels en metaal, alsmede 2, 1 en Markstukken werden in hun bezit gevonden. Een steenbakker van lleerlerheide heeft in den nacht van Zaturdag op Zondag jl.te Beuer, bij Aken. waar hij werkzaam was, door middel van een scheermes, eerst zijne beide jongste kinderen, van 1 en 5 jaar, en daarna zich zelf van het leven beroofd. Oneenigheid met zijne vrouw, hij was voor de vierde maal gehuwd, schijnt de aanleiding lot deze misdaad te zjjn geweest. Een fabrikant van brandkasten te Barmen ontving dezer dagen uit Bristol een schrijven, waarin hem verzocht werd even zoo solied bewerkte brandkasten, als door hem op de nijverheids-tentoonstelling te Dusseldorf waren tentoongesteld, voor overzeesch transport tegen vaste prijzen te zen den. Nu wil hel toeval, dat de naam van dezen fabrikant wel als inzender op den catalogus voorkomt, daar hij oorspronkelijk plan had in te zenden, doch later hiervan is teruggekomen, zoodat in werkelijkheid niets van hem is tentoongesteld. Hieruit blijkt dus, dal men hier met een opligter te doen heeft en worden dus andere fabrikanten voor dien commissionair uit Bristol gewaarschuwd. Naar men uit Pesth meldt verwacht men in Hongarije een goede graanoogst en zjjn ook de vooruitzigten omtrent haver, gerst en maïs voortreffelijk. GRIEKENLAND. Uit Athene meldt men aan de Pol. Corr.: Sedert langen tjjd heeft er niet zulk eene geestdrift in Griekenland geheerscht. Deze is opgewekt door de berigten uil Berlijn omtrent de besluiten der conferentie. De zekerheid, dat alle wenschen, die Griekenland kan koesteren, ten minste voorloopig vervuld zjjn en van de zijde der mogendheden geene bedenkingen meer zul len ontmoeten, heeft niet alleen algemeene blijdschap doen ontstaan, maar ook in de geheele natie het ernstig verlangen opgewekt tot hel zoeken naar de middelen, waardoor Griekenland zijne dankbaarheid aan de megendher den zou kunnen loonen voor de ondervonden welwillendheid. Naar gemeld wordt heeft de Grieksche regering de leger-rcserve opgeroe pen en zjj maakt dus aanstalten om. zoo noodig, met geweld het gebied in bezit te nemen, dat de mogendheden den Grieken hebben toegedacht; maar dal de Porie niet voornemens schijnt goedschiks af Ie staan. Uit Janina meldt men van 26 Jnnij aan de Pol. Corr.: Twee Engelsche officieren van den generalen staf kwamen in het begin dezer week hieraan en vertoefden er eenige dagen. Spoedig na hunne aankomst ontboden zij twee der voornaamste Grieken uit de hoofdstad van het vilajel en twee uit den omtrek en ondervroegen hen over den staal van zaken, en of eenever- eeniging met Griekenland met het verlangen der bevolking zou overeen stemmen. Allen verklaarden, dat zulk eene vereeniging de vurigste wensch der geheele bevolking van het vilajel was. Doch de Engelsche officieren wilden niet den schijn van partijdigheid op zich laden en ontboden ook vier voorname Turken: twee als vertegenwoordigers der steden en twee uit de Albanesche bevolking. Ook tol dezen rigtien de officieren verscheidene vragen en ten slotte ook, hoe zij zich gedragen zonden, wanneer een ge zant des Sultans hun verkondigde, dat hij dit deel van het grondgebied aan Griekenland had afgestaan. De Turken antwoordden, dat ztilk een keizerlijk gezant wel eens hel lol zou kunnen ondergaan, dat Mehemed-Ali-pacha ge troffen heeft, namelijk onmiddellijk vermoord te worden, «want wjj zullen ons verzetten en lot den laatsten man te gronde gaan, eer wij ooit zullen toestemmen, dat eenig deel van Epirus Grieksch gebied worde." PARIJS, 7 Julij. Bij de beraadslagingen in de kamer van afgevaardigden over het van den senaat teruggekomen amnestie-ontwerp, heeft de regering verklaard, dat zij zich houdt aan het amendement-Labiche Dit amende ment, volgens hetwelk allen, die de regering gratie zal hebben geschonken vóór den 1411" Julijamnestie krijgenis daarop aangenomen met 321 stem men tegen 150. PARUS, 7 Julij. De regtbank heeft de uitspraak omtrent hare bevoegd heid in de zaak der Jezuïlen tegen den prefect van politie uitgesteld tot Vrijdag. s RAGUSA, 7 Julij. De Montenegrijuen verlieten alle stellingen by Duleigno en rukten op naar Podgoritza, waar een aanval verwacht wordt. De Monle- grijnen hebben besloten de Albanesche velden af te maaijen. Er is een geschil ontstaan tusschen de Turken Ie Jacova en de Chris tenen te Fandesi. Ten gevolge der wreedheden van de Turken zjjn eenigen hunner gedood. PARIJS, 8 Julij. De bladen der linkerzjjde doen opmerken dat de kamer gisteren een bljjk van verzoeningsgezindheid gegeven heeft door niet de on voorwaardelijke amnestie goed te keuren. Zij gelooven dat de senaat dit begrijpen zal en het ontwerp zal aannemen zoo als het thans door de kamer >'is gewijzigd. De organen der regterzijde daarentegen geluoven dat de senaat niet van zijn eens genomen besluit zal willen terugkomen. Intusschen is de aanneming van de wet, zoo als zij thans luidt, ook door den senaat waarschijnlijk. SIMLA, 6 July. Volgens de laatst hier ontvangen berigten bevindt Abdul- Rahman zich te Deshak aan de noordelijke helling der Hindoe-Koesh. Een Britsche afdeeliug, 500 man infanterie en twee escadrons cavalerie sterk, heeft een aanval gedaan op het dorp Mirgosai. Het gelukte haar, na hardnekkigen weerstand, den vijand te verstrooien. KAAPSTAD. 6 Julij. De mailboot Trnjip, met keizerin Eugenie aan boord, is heden namiddag van hier vertrokken via St. Helena. Ascension en Madera naar Engeland. I)e keizerin was gedurende haar verblijf te Kaapstad bij Sir Bartle Frere gehuisvest. Hare gezondheid laat niets te wenschen over.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3