die onder de kadetien heersclil, bewijst voor de oordeelkundige wijze, waarop de gouverneur, bijgestaan door den eersten officier, zich van zijne moeijclijke taak kwijt. Met het oog op de op handen zijnde herziening van de wet van 30 Mei 1877 vermeent de commissie dan ook als haar ge voelen te moeten doen kennendat het haar niet raadzaam voorkomt in de bestaande orde van zaken ingrijpende veranderingen te brengen, daar de gehouden inspectie haar de overtuiging heeft geschonken, dal de toestand, waari t de akadetnie thans verkeert, alle reden tot tevredenheid geeft, en dat deze inrigting belooft op den duur theoretisch en practise!) goed ont wikkelde officieren voor het leger te zullen opleverèn. De Tijd is gemagtigd tot de volgende verklaring: «Het Dagblad tan Zuid-IJ oil. en 'sGrav. verneemt uit goede bron, dat dr. Schaapman van hooger hand gemagtigd is, bij evenluële verkiezing te Breda, het lidmaat schap der tweede kamer te aanvaarden. Deze vgoede bron" is niet geheel zuiver. Dr. Schaepman heeft geen magtiging gevraagd, en dus ook niet verkregrn. Hij heeft zich, zooals passend was, vergewist, of, in het geval cener verkiezing, het door de Grondwet gevorderde ontslag uit de geeste lijke bediening hem zou worden verleend." liet stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 7 Julij van Port-Saïd vertrokken. Te Vlaardingen is Dingsdag avond de vijfde haringjager aangekomen met 426 ton voHe en 180 ton maatjesharing. Gisteren kwamen binnen de logger Copernicus II, met 170 ton haring eigen vangst, en de logger De lekmet 150 ton haring. Door den heer W. de Bruynin leven mede-ondernemer van de sloom- booldienst tusschen Rotterdam en Dordrecht enz., op 26 Junijjl. te Dordrecht overleden, is o. a. vermaakt: Aan de bewaarschool van de Ned. herv. ge meente aldaar ƒ2000; aan regenten van het vereenigd armen wees- en nieuw armhuis ƒ2000; aan de diaconie der Ncd. herv. gemeente 4000; aan het bestedelingenhuis 4000; aan het Nederl. zendelingengenootschap, U Rotterdam 500; aan de kwartguldenvereeniging tot ondersteuning van de scholen in de Minahassa 500, en aan de verecniging tot het vcrleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland, te Rotterdam 1000; alles vrij van regtcn. liet 17de christelijk nationaal zendingsfecst, dat gisteren op het buiten goed Boekenrode van den heer nir. J. Messcherl van Vollenhoven plaats had werd druk bezocht Tegen 10 ure opende de gastheer het feest met eene korte toespraak. Hartelijk wenschte hij, dat de Ier feestviering opgeko- menen zich zouden vermaken in den goeden zin van het woord. Door staat kundige en godsdienstige geschillen of huiselijke zorgen zoo menigmalen uit de regie stemming gebragtmoesten zjj hier, zich ontspannende in de schoone natuur, tot kalmte worden gestemd en tevens op nieuw bezield worden door den ernst en dien geest, die ons sterkt onder de moeiten des levens. Die geest sprak, naar hij meende, ook uit eenige coupletten die hij voorlas, waarvan de tweede zoon van Hugo de Grootdie 200 jaar geleden een tijd lang op Boekenrode verblijf hield, de dichter was. Volgens bet programma werd op vier plaatsen door verschillende sprekers hel woord gevoerd. Bij het invallen der pauze begon het te regenen en de regen bleef aanhouden, waardoor veel van het genot verloren ging, daar de grond niet zeer ge schikt was om te gaan zitten. In weerwil van den regen waren na de pauze de spreekplaatsen nog door eene talrijke menigte omringd. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op iemand, die zich Rackwitz noemt, maar een anderen naam schijnt te dragen, onder welken hij in het buitenland vonnissen heeft ondergaan, laatstelijk te Dresden. Hij vestigde zich voor eenigen lijd te Amsterdam op de Stadhouderskade 51, ligtte zich netjes in, deed groole iukoopen, leefde goed. nam kantoorbe dienden aan en hield er eene brandkast op na. Maar betaling kreeg geen mensch. Maandag ochtend stonden een stuk of twaalf schnldeischers lege- lijk voor de deur, en een winkelier, die bij de politie aangilte ging doen, kreeg o. a. tol bescheid: «dal hij al nummer achttien was." Vele van de gekuchte goederen zijn den weg opgegaan der verzilvering, maar gelukkig was er nog eene brandkast. Die kast bevatte een groot aantal bankbriefjes van 60sigaren. Te IJmuiden is gisteren met eenige plegtigheid, door een der kinderen van baron van Tnyllde eerste of gedenksteen gelegd eener protestant- sclie kerk. Te Utrecht is gisteren het bekende park Tivoli in liet openbaar ver kocht. Hel heeft 160.150 opgebragl. Naar men verneemt zal het als uil-paiiningsoord blijven bestaan. Ken conducteur van den Rijnspoorwegdie pas gedurende korten lijd in dienst was, had gisteren ochtend te Utrecht het ongeluk tusschen de hollers van twee wagens bekneld te raken. Onmiddellijk naar hel zieken huis vervoerd, was hij, reeds vóór hij dit bereikt had, overleden. Bij de provinciale staten van Gelderland is ingekomen een schrijven van den heer H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijneii, verzoekende om wegens gevorderden leeftijd bij de verkiezing voor de eerste kamer verder buiten aanmerking te blijven. Onlangs werd er te Rouveen een diefstal gepleegd van gouden en zil veren voorwerpen. Dezer dagen vond de bestolene des morgens het grootste gedeelte van het ontvreemde terug. Het lag, in een papier gewikkeld, in ten emmer. Te Woudricliem is gevankelijk binnengrbragl zekere K. Muller, mili cien-plaatsvervanger bij het 4e reg. infanterie, die sedert 9 November van bet vorig jaar gedeserteerd was uit zijne garnizoensplaats Haarlem. Volgens zijne bekentenis heeft hij destijds te Ouderkerk a/d Auislel zijne militaire kleeding met burgerkleeding verwisseld, zwierf den geheelen winter rond, en was de laatste 2 a 3 maanden te Werkendam als schippersknecht werk zaam, terwijl hij de Zondagen en zijn overigen vrijen lijd besteedde lot het houden van godsdienstoefeningen in eene schuur, waarbij hij als voorganger optrad. Dit laatste heelt tot zijne ontdekking geleid. Te Tilburg zjjn Dingsdag avond de leden van de verschillende afdee- lingen der Nederl. maatschappij ter bevordering der geneeskunst aangeko men tol het houden der algemeene vergadering. De kon. harmonie gaf hu» ter eere des avonds een concert in den tuin van de sociëteit rPhilharmonie", en door dr. van Erven Doorens, president der feestcommissie, werd hun de eerewijn aangeboden, terwijl hjj alle kunstbroeders hartelijk welkom heette. Woensdag morgen werd de algemeene vergadering in de zaal der Ned. kou. harmonie geopend, en des middags bragten de leden een bezoek aan de centrale werkplaats der staatsspoorwegen. Des avonds werd hun door de liedertafel //Souvenir des Montagnards" een concert aangeboden. Na aQoop der heden te houden vergadering zouden de leden een rjjtoer maken naar het landgoed //den llondsberg" nabij Oisterwijk. Aan de tweede kamer is aangeboden een wets-ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wel op het hooger onderwijs. Die artikelen zijn artt. 63, 64, 65, 66, 67 en 106. Tot toelichting van dit ontwerp geeft de minis ter van binnenl. zaken te kennen, dat de wet op hel hooger onderwijs be veelt, dat hij die de lessen der hoogleeraren en lectoren voor zijne univer sitaire opleiding wenscht te volgen, eene som betale van /200, voor elk studiejaar. Bjj dat voorschrift stelde de wetgever zich voor, dat ieder aka- demieburger zich door die betaling den toegang tot alle lessen der universi teit zou verzekeren. Die verwachting is niet verwezenlijkt. Gebruik ma kende van de bepaling van art. 65 der wetheeft menig student zich bepaald lot het volgen vau vier lessen, tegen betaling der daarvoor gevor derde som van ƒ120. Toch lag dit niet in de meening des wetgevers, die de bevoegdheid, om slechts enkele lessen legen verminderde betaling te kunnen volgen, voorzeker niet heeft geschreven met de bedoeling, dat daarvan op zoodanige wjjze gebruik zou gemaakt worden. Aan die inge slopen gewoonte nu is groot nadeel verbonden, teil eerste voor 's rijks schatkist, ten andere voor de opleiding zelve. Van alle zijden is dan ook over de werking der wet, wat dit punt betreft, geklaagd. Teregt heeft ook de vertegenwoordiging bij de behandeling der staaisbegrboting herin nerd dat voorziening te dien aanzien door wetswijziging niet mogt wor den uitgesteld. Dit ontwerp tracht daarin te voorzien. De regering acht het van hoog belangdat het bij den aanvang van het eerstvolgend studie jaar op den derden Dingsdag der maand September door den koning be krachtigd zij. Zij is daarbjj uitgegaan van het denkbeeld, dat de schatkist niet mag verstoken blijven van de vermoedelijke inkomsten van de zijde der studenten, waarop de weigever beeft gerekend, inkomsten wier oor zaak volkomen regtmatig isj niemand toch kan meenen, dat hooger onder wijs gratis behoort verstrekt te worden. In de hoofdbeginselen der wet wenscht de regering gccncrlei verandering te brengen. Zij is er zelfs op bedacht geweest de werking van de juiste begin selen der wet nog verder nif Ie breiden, door het bedrag der gezamenlijke kosten voor de lessen van hooger onderwijs, voor ieder, die daaraan deel neemt, onafhankelijk te makeu van de lengte van den studietijd. Een gemiddeld getal van vier jaren voor die lengte aannemende, voert het aan genomen cijfer, voor alle lessen in eiken cursus, tot een bedrag van ƒ800 voor den geheelen studietijd. Na betaling dier som zal voor allen, die haar in de schatkist zullen gestort hebben, de toegang tot de lessen blijven openstaan, terwijl voor dit langer genot dier lessen geencrlei verdere retri butie gevorderd wordt. Na de uiteenzetting dier beginselen zal het geen verwondering wekken, dat hjj. die wel de lessen van hooger onderwijs wil volgen, doch het daarvoor verschuldigde tracht te ontduiken, strafbaar is. De regering heeft dan ook gemeend het regt tot bijwoning van het univer sitair onderwijs onafscheidelijk te moeten verbinden aan de inschrijving hij den rector-magnificus en deze afhankelijk te moeten stellen van de betaling der bij de wel voorgeschreven bijdrage voor het genot van dat onderwijs. Niemand zal klagen over straf, welke uitsluitend hem zal treffen, die zich door niet-naleving der wet die straf op den hals haalt. Dat er ook zonder betaling der gevorderde bijdrage hooger onderwijs verkrijgbaar moet zjjn, is ten allen tijde erkend, liet ontwerp wijst aanwelke personen daartoe naar het oordeel der regering bij de wet moeten worden toegelaten. Het ontwerp strekt alzoo om in dien geest uitvoering aan de denkbeel den van de regering te geven. 'sGRAVENUAGE. 8 Julij. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning de ridderorde van den Ne- derlandsclien Leeuw geschonken aan den raad van legatie bij liet Belgische gezantschap te 'sHage, den heer Ed. de Grelle, die een belangrijk aandeel heelt genomen aan de onderhandelingen omtrent de conventie betreffende het kanaal van Ter-Neuzen en den Grand Central. De heer G. J. A. Umbgrove, ontvanger der directe belastingen te Amc- rongeu, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te llarneveld. Door den minister van waterstaat enz. is de opzigler van den water staat O. A. Koorevaar tot opzigtcr van den waterstaat 3e kl. bevorderd. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over de militaire artsen-wet aaiiitcvaugeii. Dc minister verdedigde die, vooral in het belang van het verkrijgen van voldoend kundig personeel, zoowel iu lijd vau oorlog als in Ijjd va» vrede, en ook van reserves. Dc discussie is gevorderd tot art. 20, voorstel va» de commissie van rapporteurs, om de applicatieschool te Amsterdam op te heffen. Morgen voortzetting. De commissie van rapporteurs omtrent dc rentewet acht een nader onder zoek in de sectiën noodig. Gisteren avond zijn in de residentie aangekomen en afgestapt aan bet llótel Paulez dc president van hel Luxemburgsche bewind, baron dc Klochausen, en de heer Paul Eyschen, directeur van financiën en zaakgelas tigde van het groot-hertogdom te Berlijn. Beide bewindslieden vertrekken morgen ochtend naar het Loo, ten einde bij Z. M. den koning in audiëntie te worden toegelaten. De verkoop van briefjes in den vorm van bankbilletten van 60 heeft

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2