1879, na de daarin gekomen wijzigingen, zoo in onlrangst afs in Witgaaf, f 290,209. Wal de Bijverheid betreil, blijkt dat de aanwending van stoom in de taatste jaren in deze provincie aanmerkelijk is toegenomen; er waren in 1861 2344% paardenkrachten, in 1870 meer dan het dubbel, in 1879 7966%. Het getal bemalingwerktuigen, dat in 1861 nog slechts 336 be droeg, was in 1879 tot 4537% gestegen; de landbouwwerktuigen stegen iö die jaren van 4 tot ruim 94; het getal waterleidingen, in 1875 164, was in 1879 tot 354 geklommen. Op het wets-ontwerp tot herziening der wet van 29 Mei 1817. hou dende wijziging der wet tot regeling van de militaire pensioenen bij de landmagt. is door de bh. van der Schrieek, de Ilieberstein, de Casembroot en Knol voorgesteld het volgende amendement op dit ontwerp. Art. 1 wordt gelezen als volgt: Art. 3 der wet van 29 Mei 1877 wordt gelezen als volgt r Deze wet treedt in werking met den dag barer afkondiging. De wijzigingen, bij art. 1 vastgesteld, worden geacht den 1'" October 1851 te zijn ingegaan; zij worden toegepast op het bedrag der pensioenen overeenkomstig de wet van den 28'" Augustus 1851 verleend. De militairen, welke voor den len October 1851 op pensioen zjjn, ver krijgen eene verhooging van pensioen ten bedrage van ƒ300 'sjaars voor - de kolonels, 400 'sjaars voor de officieren van lagere rangen dan dien van kolonel, van ƒ200 'sjaars voor de onderofficieren en van ƒ100 'sjaars voor de korporaals en soldalen. lie strekking van het amendement is om de officieren en mindere mili tairen, welke vóór het in werking treden van de wet van 29 Mei 1877 op pensioen gesteld zijn, te doen deelen in de meer gunstige bepalingen, welke door die wet in het leven zijn geroepen. Deeds meermalen zijn bjj de be handeling der elkander opvolgende wets-ontwerpendie ten doel hadden de bedragen der militaire pensioenen te verbeteren, in de tweede kamer pogin gen aangewend om aan die mildere bepalingen eene zekere mate van terug werkende kracht te geven; maar nimmer geschiedde dit in algemeenen zin, zooals bij dit amendement geschiedt. 'sGRAVENIIAGE7 Julij. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat C. J. E. Wudtke, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het onderscheidingsteeken 3 kl. voor 9-jarige militaire dienst in Duitschland. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Ridderkerk is benoemd de lieer J. Nolen, cand.-notaris, burgemeester der gemeenten Poorlugaal en Hoogvliet, en tot notaris te Groningen de heer mr. R. van Roijen, cand.-notaris, thans burgemeester dier gemeente en regter-plaatsvervanger in de arrond.-regt- bank aldaar. Voor het jaar 1880/81 is benoemd tot rector-magnificus aan de rijks? universiteit te Utrecht de heer dr. P. de Jong, en tot rector-magnificus aan de rijks universiteit te Groningen de heer mr. II. E. Moltzer. De lib. d". J. W. Kleinenhammans, practiserend geneesheer te Schaep- huysen (Pruissen), en G. A. Ingenohl, practiserend geneesheer te Vluyn j (Prnissen). zijn voor den tjjd van vijf jaar benoemd tot officier van ge zondheid 2' kl. bij bet legér in Nederl. Indië. i De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat door den heer m'. C. J. Pické, burgemeester van Middelburg, eene som van 275 in 'srijks^ schatkist is gestort, wegens teruggave van de helft van het hem over het tweede kwartaal 1880 toekomend wachtgeld als oud-raadsheer in hel voormalig prov. geregtshof van Zeeland. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is. na uitvoerig debat over het ontwerp lol herziening der wet van 1877, wjjziaende de militaire pensioenen der laudmagt, het amendement op art. 1 om alleook oud-ge- dienden, in het genot van verhoogd pensioen Ie stellen (zie boven), verwor pen met 49 legen 6 stemmen, maar is art. 1 van het ontwerp eveneens» verworpen met 33 tegen 30 stemmen. De minister verzocht daarop schor sing van het debat. Ingekomen is een ontwerp lot wijziging der wet op het hooger onderwijs. In de zitting van de provinciale stalen van heden is overgegaan tol de benoeming van vijf leden van het collegie van gedeputeerde stalen die we gens periodieke aftreding of wegens aftreding als leden der provinciale sta ten aan eene nieuwe verkiezing moesten worden onderworpen. Herkozen zijn de beereii: m'. C. van Vollenhoven met 56, m'. P. L. F. Dlussé met 54, jlir. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan met 54 en G. J. Goekoop met 55 van de 63 uitgebraste stemmen. De herkozenen hebben de vergadering be dankt voor het nieuwe blijk van vertrouwen, dat zij mogten ontvangen en hebben de hun opgedragen betrekking weder aanvaard. In plaats van jhr. mr. 11. A. Sieengracht van Duivenvoorde, die verzocht had niet verder voor gemelde betrekking in aanmerking te komen, werd met 44 van de 65 stemmen tot lid van gedep. staten benoemd mr. A. A. van Bergen IJzen- doornburgemeester van Gouda. Voorts is tot buitengewoon lid herkozen, met 60 van de 65 stemmen de heer mr. C. Maas Geesteranus. Daar dc beide laatst benoemden niet tegenwoordig waren, zoo zal hun van die benoeming kennis worden gegeven. i Vervolgens is overgegaan tot de zamensiclling der afdeelingen zoowel wat de leden als gedeputeerden betreft. Naar de afdeelingen zijn verzonden al de stukken, die betrekking hebben tot de begrooting, het voorstel tot wijziging van het reglement nopens de wegen en voetpaden, het adres van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijn land over de verhooging en verzwaring van den Lekdijk-Bovendams en het gisteren door den lieer Buys gedane voorstel. Verschillende adressen enz. werden in handen van commissiën gesteld en eenige stukken aan ged. staten gerenvoyeerdten einde daarop later eec praeadvies uit te hrengen. De vergadering is verdaagd tot aanstaanden Dingsdag ten 1 ure, om als dan over te gaan tot de verkiezing van twee leden van de eerste kamer deir staten-generaal en tot behandeling van die onderwerpen die gereed mogten zijn- Morgen zullen de afdeelingen der staten vergaderen. Een groep leden der provinciale staten biedt heden den heer mr. P. L„ F. Blussé, lid van liet collegie van gedeputeerde staten, een diner aan in het Hotel Paulez. Een vroegere curator in een faillissement te Leidenwas gisteren voor de regtbank alhier gedaagdten einde zich te verantwoorden omtrent het hem ten taste gelegde feitvan in bovengenoemde qualiteit van curator gel den, aan den faillieten boedel verschuldigd, ontvangen, doelt niet verantwoord te hebben of althans die verantwoording aanhoudend te hebben verschoven, totdat men zich genoodzaakt had gezien een ander curator in dat faillis sement te benoemen. Deze feiten nu werden gequalificeerd als misbruik van vertrouwen. Het bedrag, door bovenvermelde handeling aan zjjne bestemming onttrokken, beliep ongeveer /400. De beklaagde bekende zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt, doch trachtte het in zijne ver dediging te doen voorkomenalsof hij de bedoeling niet gehad had zich dat geld toe te eigenenwaarvoor hij o. a. als bewijs aanvoerde, dat zijn inboe del ruim het driedubbele van het bedrag in quaeslie waard was. Het O. M.„ waargenomen door den officier van justitie mr. Patijn, achtte het ten laste gelegde bewezen èn door de bekentenis van den bekl. èn door de verkla ringen van verschillende getuigen. Op grond van een en ander eischte mr. Patijn schuldigverklaring en veroordeeling tot één jaar celstraf en eene geldboete van ƒ25. Over acht dagen zal de regtbank uitspraak doen. (Dbl.) In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is ingeko men een verzoek van de heeren van Uytenhooven en de Sonnaville, om ondersteuning van gemeentewege voor de oprigtiug van een Casino, en een voorstel om aan den heer van llove, sedert een groot aantal jaren schilder- decorateur van den schouwburg, met 1" September a. s. een eervol ontslag en pensioen Ie verleenen. KUIT K.N LA MlSCI IK UKItir.T K ËNfiEIiAN I». LONDEN, 6 Julij. Beriglen uit Afganislan melden dat Abdurrhatnan Kal til nadert, maar dat men steeds in het onzekere blijft omtrent zijne ware gezindheid. De partij van den ex-emir groeit aan in kracht en de overtuiging wint veld, dat het ten slotte het best zal zijn Item op den Afgaauschen troon te herstellen. Het rapport der commissie van enquête, betreffende het ongeluk van de Tay-brngis thans in zijn geheel verschenen. De brug, wordt gezegd, was slecht ontworpen, slecht gebouwd, slecht onderhouden, en het breken was slechts eene quaeslie \an lijd. De grondslagen waren niet onvoldoende en hel ijzer was tamelijk goed: dal is het eenige wat Jen goede kan wor den aangevoerd. De pijlers en de gansche bovenbouw waren te zwak. De kracht van den winddruk was bjj den bouw geheel buiten rekening gelaten. De contractanten hebben nagenoeg geen toezigt op het werk gehouden. De treinen stoorden zich niet aan de bepaling, dat zij met geen grooter spoed dan 25 mijlen per uur over de brug mogten rijden. De eerste stoomboot met thee van het nieuwe saizoen is thans te Londen [aangekomen, en daarmede de groote jaarlijksche wedstrijd tusschen de schepen, die de nieuwe thee uil China aanvoeren, afgeloopen. Dit jaar kwam de thee van den nieuwen oogst iets vroeger dan in andere jaren. Dc Schotsche klipper (lencoe is het eerst de Theems binnengekomen en heeft aan de dokken 2 miltioen kilo thee gelost. Hij deed de reis van Hankow naar Londen in acht en dertig dagen. Zalurdag is te Londen een standbeeld van Robert Raikcs op de Victo- ria-kade van de Theems onthuld. Dit is geschied naar aanleiding van hel eeuwfeest van de stichting der eerste Zondagsschool in Engelanddie in 1780 te Glocesler door Raikes werd opgerigt. Te Londen vertoeven tegenwoordig 80 kweekelingen van het Parijsch instituut voor jeugdige blinden, om aldaar een reeks concerten te geven. De blinde zangers kwamen naar Engeland over op uilnoodigiug van een Engelschen philanthroop, sir Richardson Gardener, die voornemens is, eene dergelijke school te Londen te stichten. Te Glasgow zal in hel najaar eene internationale tentoonstelling van schoone kunsten gehouden worden, waarvoor de Nederlandschc schilders en de altisten in de overige kunstvakken tot inzending zijn uitgenoodigd. In gezonden kunnen worden schilderijen in olieverw, aquarellen, teekeuingen. beeldhouwwerken en gravures. De verzending heen en terug geschiedt voor rekening van de directie, die alleen bij verkoop 10 pet. iu rekening brengt. Te New-York is weder een aantal personen ten gevolge van zonnesteek overleden. In vier dagen tjjds zijn daaraan 158 personen bezweken. Uit Bradford in Pennsylvanië wordt gemeld, dat op 11 Junij, des och tends ten 7 ure, dc bliksem sloeg in een reservoir van petroleum, op eene hoogte bij Titusville. dat 20000 vat inhield. De vloeistof vatte terstond vlam en deze deelde zich weldra mede aan een ander reservoir, dat even groot was en aan dezelfde maatschappij toebehoorde. Tegen 1 uur stroomde de brandende olie van den heuvel af, alles onderweg vernielende, zoodat dc stad Titusville in het grootste gevaar verkeerde en de inwoners doodelijk ontsteld de vlugt namen, met achterlating van al hunne bezittingen. Dc stad werd dan ook gedeeltelijk vernield, daar inmiddels nog eenige groote petro leum reservoirs in brand geraakten. Eerst 13 Junij slaagde men er in de vlam te blusschcn. De schade wordt op ongeveer anderhalf millioen ge raamd. In de Protestantsche kerken te Tokio heeft men onlangs feestelijke

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2