LEIBSCHE COURANT, IS80. DONDERDAG 8 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad. f 1.85, franco p.p. f 2.35. Ilel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditie!ostcn. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Oe prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden btadz. 41--42 der Handelingen van den Gemeenteraad {Zittingverslag).. L5I.YNIIfSCIJIÏEUIGTEN LEIDEN. 7 Jnlij. Er beslaat gelegenheid lol verzending dor correspondentie naar Nederl. Indië door middel van hel stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 10 Jtilij aanst. is bepaald, lielialve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede cene brievenmaal naar Padang gezonden. De brieven en verdere stukken belmoren op den dag van vertrek van liet stoomschip, uiterlijk 's morgens voor 10 ure, te Rotterdam aangekomen zijn. Gisteren namiddag ten 4 <4 ure is op de Haarlemmerstraat een 5-jarig meisje, genaamd M. F., door een melkwagen aangereden, waardoor zij eene ontvelling aan het achterbeen heeft gekresen. Ilet meisje werd bij den tapper v. d. I) binnengebragt, aldaar behandeld en vervolgens naar hare woning gebragt. liet was een ongeluk, ontslaan door het uilbalen van den melkwagen bij het zien naderen van den tram. De provinciale staten van Noordholland hebben in hunne vergadering van lieden tol lid van de eerste kamer der staten-generaalin de plaats van den lieer A. Prins, die heeft opgehouden lid dier kamer te zjjn, geko zen mr. G van Tienhoven met 45 stemmen. Op jh'. G. Hartscn werden 8 stemmen nitgebragt en op mr. Visser van Hazerswoude 3 stemmen. In het geheel werden 61 stemmen uitgebragt. lil liet hoofdkiesdistrict Breda is gekozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal de heer d'. H. Scbaepman, met 1853 van de 2018 uitgc- brngte stemmen. In blanco waren uitgebragt 115 stembilletten en van on waarde werden verklaard 17 billelten. Door de commissie voor de geneeskundige staats-examens zijn tot arts bevorderd de hh. A. W. M. van de Venter, med. doctorandus; A. de Graag, officier van gezondheid le kl., en S. F. Kruyth, oud-officier van gezondheid. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte is uitgereikt aan de hh. E. U. van der Tuuk, W. Renssen, med. doctorandi, en 11. Th. Risselada, cand.-arts. De examens zijn thans geëindigd. De commissie tot het afnemen van examens voor apothekers-bediende te Utrecht heeft toegelaten de hh.W. C. Allert, J. A. de Beer, A. Ber- locn, A. A. L. Boes. G. Krol van der Hoek, \V. VV. H. Rummer, J. de Wil en A. Wijnen, en door die le Groningen zijn toegelaten de hh. H. M. A. Brandt en P. H. 11. Drabbe. Gedurende de eerste zes maanden van 1880 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 20 schepenmetende 10320 08 ton nen van 2.83 M3.waarvan 8 binnen 's lands en 12 buiten 's lands zijn ge bouwd. Ook in de eerste maanden van 1879 was het aantal dier schepen 20, waarvan 11 binnen 's lands en 9 buiten 's lands waren gebouwd. Volgens berigt van den Nederl. consul-generaal te Frankfort a. 11 mag men zich, le oordeelen naar den tegeuwpordigen stand der veldgewas sen, in zuidwestelijk Duilschland, Rijn-Hessen enz. met een vrij goeden oogst vleijen. Aan de vriichtboomen en de wijnbergen heeft, met name in de vlakke strekende strenge winter buitengewoon veel schade toe- gebragt, en eene menigte vruchtboomen sterven nu nog in den loop van den zomer af, niettegenstaande vele daarvan in de lente rijk gebloeid heb ben. De schade aan bevrozen vruchtboomen wordt in die omstreek en Rijn- Hessen op 6 a 8 millioen mark geschat. Dezer dagen vierden de leerlingen van hel instituut Noorthey, onder Voorschotenhet zestigjarig hestaan van deze inrigting. Uit hun midden had zich eene commissie gevormd, die op lofï'eljjke wijze een glansrijk feest had weten te organiseren, vol afwisseling van muziek, tooneelspcl en gym nastische en militaire oefeningen. Op de buitenplaats Weizigt, van den heer G. J. 11. de Roole Dordrecht, bevindt zich eene Agave Americana, welke deze zomer belooft te bloeijen. Uit het midden der plant verheft zich de zware bloemstengel, die nu reeds eene hoogte van circa 4 meter bereikt heeft en rondom met knoppen bezet is. Te Amsterdam is gisteren de 45"e algemeene vergadering gehouden van de Ned. vcreeniging tol afschaffing van den sterken drank. Bij ont stentenis van den voorzitter der vereeniging, jhr. J. L. de Jonge, werd de bijeenkomst met een inleidend woord geopend door d". Brouwer, uil Zwolle. Na hem traden als redenaars op de hh. Scholier lot Peursum, van lleuke- lom, de vice-admiraal Fabius en de secretaris der vereeniging mr. d'Eugel- broiiner, beide laatsten uit 's Gravenhage. Hoewel de vereeniging volgens de sprekers vreemd behoort te blijven aan iedere staalkundige of gods dienstige rigting, gaven zij toch allen hunne instemming te kennen met het nieuwe wets-ontwerp tot beteugeling van het misbruik van den sterken drank. Men was daarover verheugd, hoewel niet voldaan, daar het meer gerigt was tegen de dronkaards dan tegen den drank, zoodal men hoopte, dat het door amendementen versterkt en verscherpt tol wet mogt worden verheven. Na deze woordvoerders werd nog een opwekkend woord tot de werklieden gerigt door den correspondent van de afdeeling der vcreeniging te Leidschendam, waarna de oud-minister, mr. 1. Heemskerk Az.die voor 38 jaren de vereeniging had helpen tot stand brengen, met eenigeretrospec tieve beschouwingen zijne overtuiging uitsprak, dat niet de wet alleen, ook niet de beste, in staat is, het resultaat te geven, dat de vereeniging weuscht, maar dat daartoe vooral vereischt wordt het ontwaakt geweien, de levende overtuiging van het volk. De vrouw, van wie Zondag nabij het station le Amsterdam, bij bet te vroeg verlaten van den waggon, de becnen werden verbrijzeld, is overleden. -- De sergeant S.van het bataillon mineurs en sappeurs, in garnizoen te Utrecht, die zich heeft schuldig gemaakt aan liet namaken van liand- leekeningen van verschillende leveranciers, en een fourier, die oude klee- dingstukken uitgaf en ze voor nieuw in rekening bragt, zullen eerlang voor den. kj-ijgsraad teregt staan. Tot leeraar in de natuur- en scheikunde aan het gymnasium tc Zut- phen is benoemd de beer dr. B. C. Goudsmit. Zondag II. sloeg de bliksem in dm schoorsteen van de woning van den landbouwer G. J. Bril, ouder de gemeente Gramsbergen. bragt eenige schade aan den schoorsteen en het daarom in het woonvertrek geplaatste aardewerk toe en baande zich, zonder iemand te treffen of verdere schade aan te rigten, een weg door het raam, waarin twee ruiten verbrjjzeld werden. Onder Tilburg zijn gisteren nacht vier woningen, met het grootste ge deelte der inboedels, eene prooi der vlammen geworden. Uit Brussel wordt medegedeelddat hel Z. M. den koning der Belgen behaagd heeft, in verband met de totstandkoming van de conventie be tredende het Kanaal van Ter Neuzen naar Gent enz., de volgende Neder landers te benoemen of te bevorderen in de Leopolds-orde van België, tc weten tot kommandeurs, de hecren J. G. W. Fijiije, raadadviseur voor de zaken van waterstaat en spoorwegen bij het dep. van waterstaat, N T. Michaëlis, directeur voor de spoorwegen; J. F. W. Gonrad, hoofdingenieur van 's rijks waterstaat; W. A. Ribbe, administrateur der generale thesaurie bij het dep. van financiën lot officieren, de heeren: mr. C. J. E. graaf van Rylandt, referendaris aan het dep van builenl. zaken; W. T. Koster, referendaris bij het dep. van waterstaat enz., G. van Dieren, hoofdingenieur van 'srijks waterstaat in Zeeland; tot ridder, de heer C. B. Schuurman, ingenieur 3« kl. te Ter Neuzen. Uit het door de gedeputeerde aan de provinciale staten van Zuidlioi- lafld uitgebragt verslag wegens den staat dezer provincie blijkt o. a.dat de bevolking van deze nil" December 1879 beliep 810,785 inwoners (mann. 391,521, vrouw. gesl. 419,264). De gezamenlijke bevolking der groole ge meenten bedroeg 399 821, denkleine gemeenten 4*10,964 zielen. In de groote gemeenten was de bevolking van het mann. gesl. 186,461 tegen 213,360 van het vrouw, gesl.; in de kleine gemeenten slaat de bevolking der beide geslachten nagenoeg gelijk, te welen 205,060 tegen 205.904. liet getal geboorten in de provincie in 1879 bedroeg 17275 jongens en 16250 meisjes, zamen 33525, waarvan 1256 onechte. (Onder het totaal be drag zijn de levenloos aangegevenen niet begrepenhet getal daarvan was 1846.) Sterfte: 10987 van het mann. en 10526 van het vrouw, gesl.; gezamen lijk 21513. Huwelijken: 6642waarvan 5321 tusschen jonkmans en jonge dochters. Echtscheidingen: 55. De begrooling voor liet enkel prov. en huishoudelijk bestuur bedraagt over

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1