LfiMSCDE COURANT. 1880. WOENSDAG 7 JULI J. N0. 150. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gi ineen hraad 1.85, franco p. p. j 2.35. liet Verslag afzonderlijk is vtrhrijyhaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de expeditiehoslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlcnliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. ST AOS- HER ICHTEN. SCHUTTERIJ BURGEMEESTER 8n WETHOUDERS van LEIDEN doen te wetendat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijenvan den 11 l,*'n April 1827 (Staatsblad N». 17), benoemd lot liet onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren op bet Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 9»»" Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1". al de zoodanigenwelke aan de loting »an dit jaar deel genomen hebben; 2». degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1846 tol 1854 ingesloten: 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vcr- meenen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling heb be 7i verkregen, alsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgestelden 5". degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wotals tot de nacht- of brandwacht hehoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegenop hovengemelden dagal ware het dal hij hen geen oproepings-hiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden goeue reden lot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesleits besluit van den 28sle» Juni 1828 (Staats blad A42), voor zooverre zij dienstplichtige noiriiners getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leiden, 1 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. I rijksarchief te 's Gravenhage, door den rijks-archivaris mr. L. Ph C. van den Bergh uitgebragt. Door de geneeskundige staals-commissic zijn tot arts bevorderd de hh. J. N. van Loon van Ilersonnied.-doctorandusen F. van Valkenburg, cand.-arls. Hel stoomschip Koningin Emma. van Itaiavia naar Amsterdam, pas seerde op 5 Julij Port-Saïd. Volgens berigt bij het boold-comité te 's Hage ontvangen, is de Wil lem Barents te Vardö aangekomen. Aan boord was alles wel. Men vond jjs op 75» Noorderbreedte. Het 2V. v. d. O. verneemt, dat de hh. Ising, van der Siar, Mulder, Vogel en Middelburg, te 'silage, P. Ilahusen, van Gorkom en de Veer te Amsterdam, en A; G. Kruseman, te Haarlem, zich vereenigd hebben tot eene commissie, ten einde te overleggen, op welke wijze de nagedachtenis van Cremer waardig en gepast voor ons volk in eerbiedig aandenken kan gehouden worden. In eene Zaturdag te Utrecht gehouden vergadering van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en verdere grmcentelijke ambtenaren lot het op- rigten van een onderling weduwen- en weezen-pensioenfonds deed de voor- loopige commissie van oprigting (aanvankelijk uitgegaan van Waddinxveen) ijiededeeling, dat van de ruim 300 gemeenten, die een antwoord hadden I ingezonden, de meeslen met het plan der oprigters instemmen. Een lid der voorloopige commissie echter, de heer de Bosch Kemper, zag liever aansluiting aan "Eigen Hulp". Dit voorstel vond geen ingang, waarop de Keer de Bosch Kemper zich aan de zaak onttrok. Daarop werd de com missie van oprigting, bestaande uit 5 leden, met nog 2 andere leden ter j assumtie, tot bestuur gekozen. Te Delft had gisteren de jaariijksclte bijeenkomst plaats der vereeni- ging van officieren der schutterij in Nederland. Des voormiddags ten 11 uur 30 was er receptie ten raadhuize. De burgemeester sprak een woord van welkom, heigeen werd beantwoord door den voorzitter der vcrceniging, den luit.-kolonel mr. B. J. Muller. Daarna werd de errewijn aangeboden, en door den burgemeester met eene gepaste toespraak de zilveren beker overhandigdvanwege het gemeentebestuur van Delft beschikbaar gesteld. De algemeene vergadering werd ten half 12 uur door den voorzitter luil.- kol mr. B. J. Muller geopend. Te Haarlem zijn gedurende de kermisweek met den tram rttim 21000 personen vervoerd; Zondag alleen 4000. Zondag, laatstcn kermis Zondag, werden rttim 5000 reizigers per Holt. spoor van Amsterdam naar Haarlem vervoerd. De volgende zilveren voorwerpen zijn in den nacht van 1 op 2 Julij jl. ontvreemd van de buitenplaats "Bosch en Vaart", onder Heemstede, ten nadeele van baron van Tuytl van Serooskerkcn van Vleuten: 12 groote eet lepels. 13 dito vorken, 16 dessertvorken, 21 dito lepeltjes (model aan- wezig). 1 viscklepel met geribden steel. 1 stel saladelepel en vork, 2 saus lepels, 2 grocuteulcpels met randje om den steel, 1 pasleilepel met gegra- veerden steel, 1 gebaklepel, 1 spcrciekan (glad), 24 ijslepelljes, op het bovcnvak van den steel gegraveerd, met een daarbij behoorend eetmes, 3 zitiirvorUjes (glad), 2 suikerstrooijers, een met ronde gaatjes cn de andere als een gewoon schepperlje2 mosterdlepelljes, liet steeltje van liet eene iels langer dan van liet andere, 1 gembermes en vork met witte ivoren hechten, 1 kaasmes met ivoren hecht, 1 effen gladde druhenscliaal, 2 groote suikerbossen met gaatjes van boven. 1 zilveren presenteerblaadje met ge ribd randje, 8 messenleggers (glad). 1 zilveren suikermandje met kraaltjes langs den rand, 1 roomkannetje met kraaltjes om den rand, 1 bouiiloir (compleet), 1 theepot met lemoenvormen1 peperbus, 1 aschbakje(oud model) in den vorm van een ouderwetschen kolenbak, 1 groote ovale broodmand met digten bodem, 8 theelepeltjes met randjes om den steel, 12 dessert lepeltjes, 12 vorken, 1 blaker, 1 hondenkopje van een aschhakjegeschroefd, 2 hengsels van bakjes, afgebroken en geschroefd; voorts 1 koperen voetstukje van een weerwijzcr, 1 pleeten sigarenopsteker1 papierslandaard met wit paardenkopje. Te Edam heeft Vrijdag II. een zilveren echtpaar aan de schooljeugd een genoegtlijkeu dag bezorgd. Ten 2 ure verzamelden zich de kinderen der lagere scholen, ten getale van ongeveer 430, voor het schoolgebouw, en trokken daarna met hunne onderwijzers cn voorafgegaan door een muziekcorpsin optogt door de stad. Voor hel huis van het zilveren echt paar werd even halt gebonden en een lied gezongen Op liet feestterrein BINNENLANDS»1,!IK BKBIGTEN. LEIDEN. 6 Julij. Voor het jaar 1880/81 is door Z. M. benoemd tot rector magnificus der universiteit alhier de hoogleeraar dr. T. Zaaijer. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal met 1 September aanst. de betrekking van Ieeraar in liet leekenen aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum openvalt. Jaar wedde ƒ1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wensclien te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 15 Julij e. k. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. 1). J. Steyn Parvé, Ie Leiden. Heden morgen, omstreeks 8Vi uur, werd door eenige agenten van politie ecu manspersoon aan de wacht gebragt, zijnde een Poolsche Israë liet, genaamd H. F., oud 31 jaar, alhier werkzaam bp den leeriooijer E. aan de Haarlemmerstaat, die aan de Ilooglandsche Kerkgracht spectakel maakte, waaruit bleek, dat die persoon niet wel bp het hoofd was. De man is, na door den heer A. te zijn onderzocht, onder toezigl der politie per vigilante naar het ziekenhuis alhier overgebragt. Tegen den persoon van N. G. alhier is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van het plegen van verzet tegen haar bjj het aanhou den van een beschonken persoon, die een agent van politie geslagen had. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee; In de afgeloopen week werd de kantvisscherjj nog door 10 schuiten uitgeoefend, die besomden 27 tol/130 in 5 dagen. De vischprtjzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot ƒ2 A 6 per stuk, tong 0.15 a ƒ0.50 per stuk. hunschol ƒ0.50 a 0.70 per stuk, levende kleinschol 8 a 9 per mand, levende braad ƒ4 a 5 per mand, droogscharren 9 a /II per mand. Tot heden zjjn nog maar 25 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan; 20 schuiten staan gereed om bp gunstig weer te vertrekken. Bij den uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, ziet sedert den aan vang dezes jaars het licht een tijdschrift, getiteld: "de Huisvriend, geïllus treerd magazijn, gewijd aan letteren en kunst", liet is een volks-maand- werk met p. m. 200 houtgravuren en bijna geheel oorspronkelijkeu tekst. De prijs is zoodanig gesteld, dat het werk onder ieders bereik valt; slechts 30 cents per aflevering ol ƒ3.60 per jaargang. De reeds verschenen afleve ringen doen zien, dat de uitgever veel zorg aan dit tijdschrift besteedt en daarin door verscheidenheid eene aangename afwisseling voor de lezers tracht te geven. Geachte letterkundigen werken daartoe mede, zooals blijkt uit eene hierachter voorkomende aankondiging van het werk. De Staatscourant beval het verslag omtrent den toestand van hel

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1