üit Kabul wordt aan de Daily Xews gemeld dat Abdttl Rahmait-^ge antwoord heeft. Hij doet het valschelijk voorkomen, alsof de Engelsche regering hem het bewind over geheel Afganistan had aangeboden, Kurum en Candahar mede er in begrepen. Dit neemt bij aan, zegt hij, en hij zond aan al de hoofden en aan het volk van Kabul een schrijvenwaarin hij hun meedeelt dat hij genoegen neemt met aanbiedingen, die hem intusschen «ïooit gedaan werden. Men vreest dat dit oneerlijke spel nieuwe moejjlijk liedeu baren zal. FltilSiftR IJ K. Volgens beriglen uit de departementen hebben de Jezuïten allerwege hunne inrigtingen verlaten, onder verklaring dat zij zwichten voordeover- ■tnagt. Geweld is bijna nergens gebezigd en de orde is op geen plaats ver stoord. Te Bordeaux wilden de Jezuïten bjj den arm hunne inrigting uit gezet worden, ten einde te knnnen constateren, dat er geweld gepleegd is. De superior overreikte den commissaris van politie een protest tegen de schending van het domicilie. Te Avignon waren de aanzienlijke royalisten J>Ü de Jezuïten en dreigden den commissaris van politie met rottingslagen. Te Lyon maakten de Jezuïten, uit naam der burger-maatschappij, proces verbaal op van het gebeurde en verklaarden dat zij hem en den prefect geregtelijk zullen vervolgen. Te Marseille zongen jongelieden de «Marseillaise' en wilden de deuren der Jezuïtenkape! met geweld openen. De commissaris van politic virwjjderde den hoop uit de straat. Te Angers opende de com missaris de deur der Jezuïten-inrigting met geweld. Bisschop Freppel pro testeerde en verklaarde dal hij alleen voor overmagt zwichtte. Men hoorde er de kreten: Leven de Jezuïten! Leve Freppel! en Leve de republiek! Leve dc wel! Te Grenoble verklaarden de Jezuïten dal zij Vrijdag eene aanklagt bij het gerigt zouden indienen. Te Nantes protesteerden zij tegen de schen- ■ding van domicilie en tegen den aanval op den eigendom. De Jezuïten, die ten getale van honderd-vijftig of tweehonderd het ge sticht in de Hue de Sèvres bewoonden, zijn grooteudcels vertrokkenen ook hun huisraad is naar elders gebragt. De meeste paters zijn gehuisvest in hun gesticht Rue Lhomond, of gaan naar Athis—Mons, waar zij een groot buitenverblijf hebben. Behalve in de Rue de Sèvres hebben de Jezuïten een buis voor Uuilsche zending, in de Rue Lafayette. Over het geheel schijnen de Jezuïten de maatregelen, waaraan zij blootstaan, zich niet zeer aan te trekken. Zij hebben hunne eigendommen bij regelmatige verkoopacten overgedaan aan derden. Zii ztjtt van plan zich in burgerkleeding te steken en stellen zich voor, dat i.et getal hunner leerlingen over een jaar verdubbeld zal zijn. Zondag waren in de Parjjsche kerken, waar overal gebeden zijn ge houden ter redding der geestelijke orden, vele geloovigen aanwezig; in de kapel van het II. Hart op Montmartre zag men vele dames van dc aristo cratie, en ook vele looneelspeelsters, in rouwgewaad. lie minister van onderwijs heelt, wegens de op nieuw voorgevallen wanordelijkheden tijdens het houden van de lessen der geneeskundige facul teit te Montpellier. last gegeven die faculteit te sluiten. Dezer dagen is een rijtuig, dat naar Chatnounix reed, in den afgrond bij de Tète Notre gestortten gevolge van het schrikken der paarden. Eene daarin gezeten Engelsche dame bleef op de plaats dood en haar man werd zwaar gewond Hunne beide dochters, die in een ander rijtuig volgden, waren hietvan ooggetuigen. DIITHCIILAS uitkomsten van de internationale visscherij-lentoonstelling zeer bevredigend. De 50000 Mark subsidie, door het Duit- selie rijk toegezegd, behoeft evenmin gebruikt te worden als de 30000 Mark, •lie liet koninkrijk Pruisseu tot dekking van een mogelijk tekort had wil- f u bijdragen. Dc 10000 Mark. waarmede de visscherij-vereeniging de zaak op louw zette, zal zelfs waarschijnlijk slechts voor een deel noodig blijken te zijn, daar de en'rée-gclden bijna alle kosten konden dekken. Onder de badgasten te Ems is er thans een van 105 jaar, de Israë litische godsdienst-onderwijzer Dickstein, uit Ileringen. Hij is in 1775 te Sauduska in Russisch-Polen geboren, heelt in 1812 bij een Russisch vrij corps deelgenomen aan den strijd legen de Franschen aan de Berezina en is na 1815 in Nassau godsdienst-onderwijzer geweest. Te Genève en omstreken heelt in den vroegen ochtend van Diugsdag, ten ruiin 3 ure, eene vrij sterke aardschudding plaats gehad, op eenige plaatsen gedurende 2 of 3, op andere tot 10 seconden. Op sommige plaatsen begonnen de bonden woedend te blaffen en zijn de voorwerpen in de kasten met veel geraas verschoven. Volgens verscheidene waarnemingen werd hel verschijnsel voorafgegaan door een krachtig gerommel. In den Gothard-tunnel heeft men het gevaar voor instortingen nog niet overwonnen. Nog steeds laten, op het meermalen genoemde zwakke punt, stukken steen los, eu het gewelf, dat er gemetseld is om het instorten te voorkomen, dreigt zeil te bezwijken. Men beraamt nu andere middelen om het gevaar legen te gaan, door steviger metselwerken, of door een ijzeren gewelf. De ingenieurs zijn van oordeel, dal hel eenige middel is, de rig- ting van den tunnel zoo Ie veranderen, dat de gevaarlijke plaats vermeden wordt. T I II li IJ E. L'it Konstaniiuopel meldt men dat aldaar volslagen gebrek is aan vei ligheid voor personen eu eigendommen. Eiken dag worden te Konstantino- pcl en in den omtrek moorden gepleegd en de boosdoeners straffeloos gelaten. De laatste moord is in de vorige week gepleegd op een Armeniërwien op klaarlichten dag door een paar Turksche vlugtelingen de hals is afgesne den. De nalatigheid van den Sultan in het bestraffen van Veli-Mehemet den moordenaar van den Russischen kolonel Komarofl, moedigt dc Moslems lol den moord op Christenen aan. Den nieuwsbladen is nog steeds verbo den den naam van Veli-Mehemet te noemen. Niettegenstaande de slapheid der politie, wordt llaliz-pacba aan hel hoofd daarvan gehandhaafd. I De financiële te Berlijn zijn Te Adrianopel wordt eene groote troepenmagt bijeengetrokken. De gevoelens verschillen over de beweegredenen der regering. Sommigen ge- looven dat de maatregel moet dienen om eene vereeniging van Bulgarije en Rumelië te beletten; anderen dat de regering zich gereed maakt om, over eenkomstig het Beriijnsche verdrag, de Balkan-lijn te bezetten. OOST-INDIE. BATAVIA. 25 Mei. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden zijn de volgende mededeelingen ontvangenloopende tot 8 Mei. Blijkens hel den 27,l'° April door den controleur der XXVI Moekim Ie Kroeug-Kali ingediend wekelijkscli rapport, waren in de laatste daaraan voorafgaande dagen 140 personen uit Pedir en andere plaatsen in de XXVI Moekim teruggekeerd. De geest der bevolking was over het algemeen gunstig, behalve in de kampong Bromo, welke verdacht werd van verstandhouding met de bende van Toekoe Hassan. Omtrent den op den gids Si-Poetih gepleegden moord, is door genoemden controleur gerapporteerd, dat die persoon, den nacht ten huize van een bloedverwant in de kampong Madé doorbrengende, in de voorgalerij, waar hij op eene kist lag te slapen, door middel van eene lange lans van buiten het huis doodelijk getroffen werd. Zekere Si Brahimeen te slechter naam bekend staand inwoner der kampong Bromo, die sedert geruimen tijd eene schuldvordering op Si-Poetili had, eu in denzelfdeu nacht uit zijne kampong verdwenen was, werd van den moord verdacht. De leger-kommandant, om redenen van gezondheid naar Tjipannas, het buitenverblijf van den gouverneur-generaal, vertrokken, is daar zoo ongesteld geworden, dat bij de behandeling van zaken aan anderen moet overlaten en de officiële stukken niet meer naar Tjipannas opgezonden, maar te Batavia afgedaan worden. Sedert zijn verblijf te Samarang, als kommandant van de 2® militaire afdceling. Ijjdt hij voortdurend aan koort- sen, die zijn vroeger krachtig gestel ondermijnen. Terwijl reeds vroeger de Lavvoe weder in werking was, wordt thans hetzelfde medegedeeld van de Merapi. De krater is verplaatst. Aanhoudend wordt gloeijende modder uitgeworpen, waardoor eenige digtbij grazende |j runderen gedood zijn. Het Soerak. X. en Adv. blad meldt: Woensdag jl. bestormden de gevangenen het eten en was men niet hij magte hen daarvan te verwijde renvoordat er bloed gestroomd bad. IL-t ging zelfs zoover, dat de uitge hongerde gevangenen evenals de kippen de gevallen korreltjes rijst opraap ten. Nu de strafwet in al hare gestrengheid gevoeld wordt, is het ook pligt den aannemer goed na te rijden, opdat de gevangenen krijgen hetgeen hun toekomt en waarvoor hij, aannemer, betaling geniet en niet dat zjj gevoed worden zooals wij reeds aangaven. De beristen omtrent de veepest zijn zeer ongunstig. In de Preanger heeft de ziekte zich oostelijk van de rivier Tjitaroem vertoond; in Benkoe- len, waar de ziekte geweken heette, is zij weder uitgebroken en in het Palembangsche is gebleken, dat ook veepest voorgekomen is. Door den gouverneur generaal van Ncd.-Iudië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den hoofdingenieur 1® kl. bij den waterstaat S Verhurgli; aan den notaris il je Batavia J. II. Vorstman; aan den grillier bij den landraad leTcgal en Pemalang Ch. E. Middleton. Ontslagen: eervol, de resident van Ranjoe- wangi A. Fitz Verploegh. Benoemd: tot griflier bij den landraad te Kediri, de gew. 1® luit. van het Ned. leger J. P. L. Gèlpke; lot tijdel. vervanger van den notaris J If. Vorstman te Batavia, gedurende de afwezigheid van dezen met verlof naar Europa, de cattd.-notaris .1. dc Bruyu M.Gz.lot griffier bij de landraden te Tegal en Pemalang, de klerk hij de weeskamer te Batavia VV. F. R. Ilenricns; bij de post- en telegr.-dienst, tol commies 3' kl., de lijdel. coramies 3' kl. J. P. Overdijk en de adjuncL-commiesen C. E. Cordesius en O. L. F. D. von Cosel; tot tijdel. commies 3'kl.de adjunct- commies B van Viauen Jr.; tot 3'" commies bij liet depart, van justitie, de klerk K. Vodagel. Depaitemcnt van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den I'0 luit. der inr. J. B. HiPermaiin. Benoemd- tol ttiilil. komman dant van Riouw en onderh de kapt. van hei 9® bat. inf. F. II. Schoema- kcr; tot meesterknecht-plaatwerker bij den arl.-constr.-winkel te Soerabajja, de gepasp. art.-werkman 1® kl. F. W. E. Drössee. I Departement van marine. Benoemd: lol ondcrbaas-mod'elmaker en tim merman hij de fabriek voor de marine en bet stoomwezen te Soerabajja, D. Tb. J. Leeuwendal, daartoe gesteld ter beschikking. PKII TKLKGKAAK, PARIJS, 30 Junij. De superiors van vele Jezuïlen-inrigiingen hebben de commissarissen van politie hij de regtbank aangeklaagd wegens schending van domicilie eu aanranding van den persoonlijken eigendom. BUENOS-AYRES, 29 Junij. De vrede is gcleckend. PARIJS. 1 Julij. De Agence Uaras beval eene nota, waarin geconsta teerd wordt dat het uitvoeren van de Maart decreten nergens in Frankrijk ongeregeldheden heelt veroorzaakt. Hierop volgt; «Die decreten moesten heden alleen op de Jezuïten toegepast worden, die aanschrijving hadden gekregen uiterlijk 30 Junij zich te verwijderen. Wat de andere niet-er- kende mannen-congregatiën betreft, het op haar betrekkelijke decreet hevat slechts een in-mora-stelling om haren toestand op wetieljjke wijze te re gelen. Overigens moeten wij doen opmerken, dat de stoffelijke middelen, om tot de uilvoering der decreten te gèrakengefaald zouden hebbenin dien de regering handelend ware opgetreden tegen de congregatiën in tiaar geheel. Inderdaad heeft in de meeste kloosters het ontruimen een tijdsverloop van niet minder dan zes a zeven uren vereischl.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3