lU ITKM.ANIlSCIIE HKHKiTE Gisteren,werd te Utrecht de algemcene vergadering gehouden der Ne- derl. Rijnspoorwegmaatschappij. In het verslag, door de directie uitgebragt, wordt gezegd, dat het maatschappelijk jaar van I Mei 1879 lot nlt. April 1880 zeldzaam voordeelige uitkomsten heeft opgeleverd. De ontvangsten hebben bedragen ƒ0,313,958.53, of ƒ696,561.03 meer dan het jaar tevoren. Onder dit bedrag is niet begrepen de opbrengst der lijn Leiden—Woerden doch wel die van den Haagschen stoomtram, welke bedroeg 46997.74% De reizigers vermeerderden in aantal met 420,160 (waaronder 354,112 van den tram) en in opbrengst met ƒ165.099.76 (waaronder ƒ46064.83 van den tram). Als de omstandigheden, die tot dezen gunstigen uitslag hebben me degewerkt, worden door de directie genoemd de aan- en afvoer van reizi gers door de opening der lijn Leiden Woerden en der lijn Arnhem-Nij megen; de tentoonstelling te Arnhem, die veel reizigers trok, en het Zen- dingsfeest te Wolfhezen. Met goedkoope volkstreinen werden dit jaar ver voerd 41442 dubbele reizigers legen 22900 in het jaar te voren en met eene opbrengst van 41820.47 tegen 23903.70. Hoe gunstig echter ook de uitkomst van bet personenverkeer was, de uitbreiding van het goederen vervoer overtrof de stoutste verwachtingen De onderdeden te zamen ge vat, werden er in het geheel meer vervoerd dan ten vorigen jare 305,018 ton met een meerdere opbrengst van 542,332.57%. De aanzienlijke ver meerdering van ontvangsten moest gepaard gaan met eene nieL onbelang rijke vermeerdering van kosten. De uilgaven bedroegen thans 2,464.375.46% legen 2,227,984.50 in het vorige jaar. De uitgaven van den spoorweg LeidenWoerden zijn onder deze eindcijfers niet, die van den tram Haag— Scheveningen wel begrepenlot een bedrag van 19551.82 De spoorweg Leiden-- Woerden was voor het eerst gedurende een geheel jaar in exploitatie. De ontvangsten bedroegen 112,072, de uitgaven met de vergoeding wegens rollend materieel ƒ73416; dus een overschot van ƒ38657. Hierbij komt het overschot van het subsidie der gemeente Leiden met renten ad ƒ51373. Om le komen lot hel gewaarborgde bedrag van ƒ135,040 beeft de Rijnspoorwegmaatschappij daarbij renteloos voor te schie ten ƒ45010, volgens exploitatie-contract op rekening van toekomstige over winsten. In de vergrooiing van kapitaal met 600.000 werd door niemand ingeschreven, zoodat de Rijnspoorwegmaatschappij dit weder geheel voor zich moest nemen. Van de 3,600,000, waaruit het maatschappelijk kapi taal van den spoorweg Leiden—Woerden thans bestaat, waren op uit. April jl. uitgegeven 3.566.088. In dc op 28 Junij te Arnhem gehouden zitting van de reünie der Waalsche kerken gaf de predikant Pradez uit Luik, als afgevaardigde van de synode der Delgische gemeenten verslag van den toestand van het pro testantisme in België. In plaats van de aftredende leden der Waalsche com missie, de hli. RoitletValès en van Boneval Faure, werden benoemd de hh Gaguebin, pred. te Amsterdam, Nolst Trénité, pred. te Utrecht, en Kooring Uloth, ouderling te Amsterdam, eu tot hunne plaatsvervangers dc bh. Deyll, pred. te Delft, Valès, pred. te Amsterdam, en van Boneval Faure, ouderling le Leiden. De reünie in het volgende jaar zal te Delft worden gehouden. De algemcene vereenigde commissie lot leniging van rampen do6if'; wa tersnood in Nederland deelt mede, dat de berigtcn aangaande haar bezoek te 's Hertogenboschin verschillende dagbladen voorkomende, tot verkeerde voorstellingen aanleiding kunnen geven. Gemeld bezoek werd uitgelokt door een verschil in zienswijze tusschen de algemecne vereenigde commissie en de provinciale watersnood-commissie voor Noordbrabant eenerzijds, en sommige plaatselijke sub-commissiën in de door den jongslet) watersnood geteisterde streken aan de andere zijde; het verschil betrof het standpunt waarvan moet worden uitgegaan bij het toekennen van vergoeding voor schade door watersnood. Onder leiding van den heer mr. L. A. N. Gerrits, voorzitter der Noordbrabantsche provinciale commissie, werd op 25 Junij eene vereenigde vergadering van de betrokken comuiissiën en sub-commissiën gehouden, welke tot het eenstemmig genomen besluit leidde, dat bij het toekennen van schadevergoeding de gewone armbedeeling zorgvuldig moet worden vermeden en dal alleen zij voor vergoeding in aanmerking moeten komen, die, door den watersnood schade geleden hebbende, bij gemis van vergoeding tot armoede zouden vervallen. Te Gouda is heden het gedenkteeken onthuld, dat ter eere van de Ge broeders de Houtman aldaar is opgerigt. Te Rotterdam is gisteren een jongeling bij het afspringen van een in beweging zijnde tramwagen zoodanig verwond geraakt, dat zijn leven in gevaar verkeert. Eenige maanden geleden failleerde te Elburg de winkelier W. H.Staal, die kort daarop zich te Zwolle kwam vestigen. Gisteren heeft de justitie ten zijnen huize op de Vechlstraal aldaar eene huiszoeking gedaan en den gi-heelen voorraad mobilair en winkelgoederen in beslag genomen, die men veronderstelde, dat aan den faillieten boedel zijn onttrokken. Te llmnmelo is eergisteren de bouwplaats van Berendsen afgebrand tijdens de boer met de knechten van huis was. De dienstmeid van genoem den landbouwer is. na een voorloopig verhoor te hebben ondergaan, ge vankelijk naar Arnhem overgebragt. Zij heeft bekend den brand gesticht te hebben door een bos stroo in de kuechteukamcr aan te steken. De gemeenteraad van Middelburg heeft besloten van gemeentewege eene gasfabriek op te riglen. Te Weert is door den veldwachter onder sluis 16 het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, hetwelk reeds in verren staat van ontbin ding verkeerde. Er bestaat vermoeden, dal hier een moord heeft plaats gehad. In het laatst van Februarij II. toch is aldaar een zekere Hendrik Hulscrs uit de gevangenis ontsnapt, eu deze persoon is meermalen in een nabijzijnd bosch gezien, waar hij zich ophield zonder dat men er in slagen kon hem in handen te krijgen. Het lijk nu werd kort bij gemeld bosch gevonden; Het is naar Weert overgebragt en zal gereglelijk geschouwd worden. 'sGRAVENHAGEI Mij. Tot burgemeester der gemeente Abbekerk is benoemd de heer J. Zijp Kz. Bij sententie van het hoog militair geregtshof van den 28s1"1 Mei 1L is het vonnis van op den {P" April te voren door den krijgsraad in het 1' militaire arrondissement (Zuidholland en Zeeland) standplaats 's Gravenhage tegen H. C. M. C., oHd 30 jareH, geb. te Stevensweert, appoints bij hel reserve-escadron 4e reg. huzarenlaatst in garnizoen te Leidengewezen, ter zake van 1". baldadigheid in een drankwinkel, en 2°. het toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor geen beletsel om te werken gedurende meer dan 20 dagen is ontstaangecorrigeerd voor zooveel de opgelegde straf betreft, in dier voege, dat hij is veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van drie maanden in eenzame opsluiting te ondergaan en tot betaling van 2 geldboeten elk groot ƒ8. Bij sententie van voornoemd gereglshof van den 2211"1 Junij jl. is G. J. van D., oud 24 jaren, huzaar bij het dépöt-escadron van het 4' reg. hu zaren laatst in garnizoen le Leiden in appèl schuldig verklaard aan het gewelddadig aanranden van een schildwacht op zijn post onder zeer ver zachtende omstandigheden en veroordeeld lot eene militaire detentie van zes maanden. Door bet hoog militair geregtshof zijn o. a. geapprobeerd de volgende door den krijgsraad in het 1« militaire arrondissement, gedurende de afgeloopen maand Junij uitgesproken vonnissen, te weten in zaken legen: 11. U., 19 jaren, geb. te Amsterdam, koporaal, le comp. 2e bat. 4e reg. inf., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan: 1°. eerste de sertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, en 2". het zoek maken van kleine equipementstukkenveroordeeld lot eene militaire deteutie van twee maanden. J. P. H., 26 jaren. geb. te Haarlem, militien-loteling van de ligting van 1873 bij de 2e comp., 2' bat., 4' reg inf., laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan tweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrij willige aangifte, doch niet binnen de vier weken. (Op 14 Augustus 1875 was hij naar Duitschland gegaan, waar hij als kappersgeztl in zijn onder houd heeft voorzien; bij vonnis van 5 Augustus 1873 was hij wegens eerste desertie veroordeeld.) Veroordeeld lot eene militaire gevangenisstraf van een jaar, met ontzegging van hel regt om bij de gewapende magt of als militair geëmployeerde te dienen voor den tjjd van vijf jaren Nog is bij vonnis van den krijgsraad E. D. 27 jaren, geb. te Ermelo, huzaar bij het depót escadron 4' reg. huzaren, laatst in garnizoen le Lei den, schnldig verklaard: 1° aan eerste desertie in tijd van vrede, met medeneming van goed boven de tenue van den dag gevolgd door arrestatie en 2" het zoek maken van groote en kleine equipemeulstukkenveroordeeld tot eene militaire detentie van zes maanden, met last dat hij na het einde van zijn detentie zal geplaatst worden in eene klasse van militaire aan een gestrengere krijgstucht onderworpen voor den lijd van één jaar, doch is in deze zaak door den advocaat fiscaal voor konings land en zeemagt geappelleerd. Het reizigersvervoer over den stoomtramweg den llaag-Schcveningen beliep over de afgeloopen maand Junij p. m. 76000 personen. BELG IE. Door den Moniieur wordt thans mede bekend gemaakt, dat de betrek kingen met den Paus zijn afgebroken. De nota iti dat blad voorkomende luidt als volgt*De regering zou de stappen, bij haar gedaan tot liet handhaven van een gezantschap by het Vaticaan, niet hebben kunnen afwjjzen zonder zich bloot te stellen aan het verwijt, dat zy een middel om 'slands belangen krachtig te dienen ver waarloosd had. Deze officiële verhouding lot het hoofd van eene ecredienst was weinig in harmonie, het is waar, met de beginselen van ons publiek regt; doch de gelegenheid bood zich aan om zich te vergewissen of zij een practisch nut kon hebbendan wel of zij geen enkel der voordeden ople verde, die men er van kon hopen. Het gouvernement heeft eerlijk de proef genomen; het heeft gehandeld met rondborstigheid en volkomen oprcglheid. in een gematigden doch vastberaden geest, zich tcu doel stellende le trach ten de gemoederen te bevredigen. Hel is thans verpligt te erkennen, dat zijne pogingen vruchteloos zijn geweest, en dat de diplomatieke betrekking tot het Vaticaan niet kan voortduren zonder zijne waardigheid in gevaar le brengen. Bij dépêche van den 5tr" Junij heeft dc minister van buiien- landsche zaken den baron d'Anethan last gegeven om aan kardinaal Nina te doen weten, dat de Belgische legatie bij den 11. Stoel teruggeroepen was. De baron d'Anethan heeft onmiddellijk Rome verlaten. E G 1. I, A Ni I». HINDEN. 30 Junij. Maandag avond heeft de heer Bradlaugh op Trafalgar Square te Lon den het woord gevoerd voor erne meeting van 15,000 a 20,000 personen welke belegd was om le protesteren legen zijne onconstitutionele uitsluiting uit het lagerhuis. Na den afloop begaven zich duizenden naar hel parle mentsgebouw en vier- a vijlhonderd drongen de YVestminster-ilall binnen. Zij werden door de politie er weder uilgedreven. De zaamgeschoolde massa ging langzamerhand uiteen. Uit Kaapstad wordt berigt dat, in spijt van de groote inspanning der partij van sir Bartle Frere, het Kaapsche huis van afgevaardigden gewei gerd heeft magtiging te geven lot hel houden van eene conferentie over het plan tot confederatie der Zuid-Afrikaansclie kolon ën. De confederatie is dus weder mislukt, liet blijkt nu een geluk geweest te zijn, dat sir Bartle Frere niet bij liet optreden van het kabinet-Gladstoue uit zijn ambt ontzet is, zooals de liberale partij eischte, daar anders het mislukken der onderhandelingen misschien daaraan ware toegeschreven. Zyn aanblijven zal nu Weder in hel lagerhuis ter sprake gebragl worden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2