tjjd voltoch moeten ook zy" ten laatste de vlag strjjken, want niemand is er, meer die ook zelfs naar haar omziet. Zoo verlaten eindelijk de laatste dansers de zaal en de laatste feestganger het terrein. De plaats waar zooveel gejubeld, zooveel genoten werd, zal nu weer geruimen tijd eenzaam en verlaten zijn. De herinnering echter aan dit feest zal bij niemand, die het bjjwoonde, spoedig verloren zijn, want zij. die zich met de regeling er van belastten, hebben niet alleen alles ge daan om bel den bezoekers zoo aangenaam mogeljjk te makenmaar zijn daarin zoo uitmuntend goed geslaagd, dat zy ruime aanspraak hebben op den dank hunner stadgenooten, - In den afgeloopen nacht heeft er in eene tapperij aan bet Levendaal eene vechtpartij plaats gehad, waarbij zekere W. F. 11.wonende op het Le vendaal, den persoon van P. J. V., wonende in de Kaarsemakerspoorteene ernstige ■-verwonding aan den pols heeft toegebragt. Tegen den dader, die in voorloopige bewaring is gesteld, zal proces-verbaal worden opgemaakt. lieden zijn door de politie naar de gevangenis Ie "s Hage overgebragt zekere P. S.J. v. d. L. en 11. C.die in den laatsten tijd zich in deze gemeente aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Voor het practisch apothekers-examen te Amsterdam zijn geslaagD de hh. N. A (ïalliniijn, geb. te Breda, II. Faber, geb. te LeeuwardenJ. Haak, gel», te Zutpheu; J. Mulder, geb. te Veendam; H. J. van Staveren, te Rot terdam. D. Teessengeb. te Amsterdam; J. L. van Wermeskerken, geb. te Tiel. Naar men verneemt beeft de heer m'. G. A. van Hamel besloten de benoeming van hoogleeraar in het strafregt aan de universiteit te Amster dam aan te nemen. Te Utrecht is gisteren avond in 71-jarigen ouderdom overleden de heer mr. G W. Vreede, oud-hoogleeraar in de regten aan de universiteit aldaar. In het jaar 1831 werd hij alhier tot doctor in de regten bevorderd en in 1841 trad hij te Utrecht als hoogleeraar op. Te Maasland trof gisteren morgen den 12-jarigen zoon van den wa termolenaar v. d. M.die zich met zijn vader op een zeilschuit op de Mid delvesl bevond om hooi te halen, het ongeluk van de schuil te vallen. Hjj verdween onmiddellijk in de diepte Zijn vader wendde nog alle pogingen lot redding aan. maar vruchteloos; de jongen werd levenloos door hem.op gehaald. Naar men uil Gouda meldt werd aldaar dezer dagen eene vrouw, die met zwavelstokken te venten en clandestien te bedelen den kost verdiende, ziek, en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegd kon worden, moest zij naar hel gasthuis worden overgebragt. Bij die gelegen heid werd bevondendat zij iu het bezit was van ongeveer 5000 aan geld en geldswaardige papieren. :g Te Amsterdam is het rapport van de gemengde commissiedoor den gemeenteraad benoemd tot onderzoek der beursplannen, verschenen. De conclusie Jsv dat wanneer de raad den bouw eener nieuwe bétirs wensfiht> het raadzaam is Ie achten om daarvoor als plaats aan te wijzen het tert|iny ghlegen lusscheu de lleeren- en Keizersgracht, zooals dal in herontwerp van den heer A. L. van Gendt (over de Warmoesgracht) is voorgesteld,^of, indien de ragd van oordeel is. dal eene door de commissie hoogst Wen- schelijk geachte verbetering der verkeerswegen de gevorderde onteigeniitgs- kosten niet regtvaardigt. het terrein 1 achter het Middenstationseilahd; en zoodra eene keuze der plaats gedaan is eene som uit te loven van 3000 voor hem. die een in alle opzigten bevredigend en het best geoordeeld ont werp voor eene nieuwe beurs levert, waarvan de eiscken en kosten vooraf zyu bepaald; alsmede eene som van 1500 voor het ontwerp, dat na het best geoordeelde het eerst in aanmerking komt. -- Op de buitenplaats Itersum, van den heer Cnopius, nabjj Zwolle, is gisteren nacht ontvreemd een geheel zilveren servies, benevens zilveren lepels en -vorken. De dieven, die men vermoedt dat door een raampje der beste kamer zijn binnengekomen, schijnen zeer op hun gemak te zjjn geweest, daar zy een peperkoek, een carbonade en een flesch wijn hebben gebruikt, waai toe zij zich behoorlijk van 2 wjjnglazen hebbeu bediend. De justitie uit Zwolle houdt zich met een onderzoek bezig. Te Kampen is in de stads-graclit het lijkje gevonden van een pasge boren kind van hel vrouwelijk geslacht. Te Zwartsluis werd gisteren nacht ontdekt dat er in de turfloods van de lilt J. Dragt en D Buisman achter in hel groote Lageland, waar p. m. 310 000 tui ven geborgen waren brand was ontstaan. De brandweer be vond zich zoo spoedig mogelijk op het terreindoch ondanks den ijver van het personeel, brandde de geheele schuur af en was de turf al spoedig één vuurklomp. De brand sloeg over op het vaartuig van schipper Wuys, van Texel, dat vlak over het pakhuis lag en een gedeelte van de turf zou laden. De scheepstimmerman J. Borel kwam op den inval een gat in het vaartuig te slaan, waardoor het grootendeels onder water raakte en verder voor brand bewaard bleef. Nog werd eene party riet van de weduwe N. de Jong aan den overkant der sloot, waarin het vaartuig lag, eene prooi der vlammen. Te Leeuwarden hebben dezer dagen twee meisjes van 10 en 12 jaren ren kind van 2% jaar buiten de stad gelokt, en in een land aan den Gro ninger straatweg ontdaan van de voornaamste kleedingstukkenen daarna het kind aan zijn lol overgrlaleu. Die kleedingstukken hebben zij aan stukken gescheurd en als vodden verkocht, terwijl zij de opbrengst hebben versnoept. Men meldt uit Dokkunt aan de /V. II. Eindelijk weten de credi teuren van den in 1878 overleden notaris G. l'osthuma toch hoe het met de zaken staat. Bij de eerste oproeping was door den notaris A. A. Land, te Franeker, de gunstige verklaring afgelegd dat hel bedrag der schulden (ƒ272 000) door een te goed van ƒ285,000 behoorlijk werd gedekt, en nog bovendien gezegd dat er iemand ƒ17000 bad toegezegd, zoo er nog ten ge volge van kwade posten een tekort mogt voorkomen. Iedereen dacht dus tin volle betaald Ie zulleu worden, en nam dan ook in die hoop de 15pet. aan, die reeds uitbetaald kónden worden. En nu, in eene de vorige week gehouden vergadering van crediteurenwerdin plaats van de verwachte 85 pet. slechts uitbetaald 10 pet. en bovendien gezegd dat niemand zich meer illusies behoeft te maken, want wat er nu nog zou kunnen betaald wor den zou een meevaller zjjn. Gedurende de laatste week (eindigende 21 Junij jl.) wal het met de pokziekte in Europa volgenderwyze gesteld: te Londen stierven 10 aan de ziekte, kwamen 31 nieuwe patiënten bij, en bevonden er zich in de zieken huizen 234 lijders. Te Weenen stierven 8, te Praag 12, te Triest 3, te Petersburg 2, te Bucharest 6, te Parijs 50, Ie Madrid 14, te Budapest 6, te Krakau 4,. te Warschau 3, te Cadix 2, te Geneve, Rome en Venetie resp. 1. Ook in Denemarken en Zweden kwamen pokkengevallen voor. De memorie van antwoord nopens het wels-ontwerp lot heffing cener rentebelasting is verschenen. Het omvangrijk stuk gaat vergezeld van ver schillende bylagen en een gewyzigd ontwerp. Ten aanzien van het verband dezer belasting met de wet op het lager onderwijs zegt de regering dat zij zich reeds herhaaldelijk op dit punt dui delijk genoeg heeft verklaard. De nieuwe onderwijswet moet worden inge voerd, tenzij de wetgever zelf, op de wijze door de Grondwet aangewezen, het tegendeel verordent; de wel zal worden ingevoerd zoodra de maatrege len tot voorbereiding van die invoering zijn lot stand gekomen. De invoe ring is derhalve onafhankelijk van de goedkeuring van deze ol van elke andere belastingwet. De leden die. hoezeer de belasting in beginsel goed keurende, haar zouden verwerpen om de invoering der schoolwet te belem meren, zouden hun doel niet bereiken. Want de wetgever zou in dat geval andere middelen hebben aan te wijzen om de uitgaven, uit deze wet voort vloeiende. te dekken. •Vreemd klinkend noemt de regering de bewering dat deze belastingwet niet zou worden goedgekeurd, omdat de /'vertegenwoordiging niet gezegd kan worden de stemming der natie uit te drukken." De regering kent geen andere vertegenwoordiging dan die, welke volgens de voorschriften der Grondwet bestaat. Gold de in het voorloopig verslag voorgedragen redenering van dit voorstel, zij zou noodzakelijk van'allen weigevêndon arbeid zonder onderscheid moeten gelden. Maar dan zou er eene verwar ring ontstaan, waarvan, naar de regering alsnog vertrouwtgeen lid der kamer de verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen. De regering zet de noodzakelijkheid van versterking der rijks-middelen nader uiteen. De staatsbegrooting voor 1880, aanvankelijk geraamd op ruim 115 millioen. raamt zy nu, na gemaakte of in uitzigt zijnde verhoo gingen, op ruim 117 millioen. waarvan 10 millioen voor buitengewone (spoorweg- en vesting-) uitgaven afgetrokken, 107 millioen voor gewone uitgaven overblijft. De gewone middelen worden nu op circa 103 millioen geraamd, zoodal het tekort op de gewone middelen wordt geschat op ruim 4 millioen, welk cjjfer evenwel met. 2 millioen zal kunnen verminderd wordenwanneer het voorstel betredende de financiële regeling met Indie lot wet wordt verbeven. Inlnsschen is nu teeds bekend dal in hel volgend jaar waarschijnlijk 7H millioen meer zal noodig zijn. zoodat voor 1881 en eenige volgende jaren het tekort op de gewone middelen dus zou kunnen stijgen lot 11 M millioen. Hierbij is nog buiten berekening gelaten dat de uitgaven voor hei onderwijs gaandeweg belangrijk zullen moeten sljjgen en dat waarschijnlijk in de twee eerstvolgende jaren ongeveer 5 ton 'sjaars zal noodig zyn voor de kosten van herziening der belastbare op brengst van de ongebouwde eigendommen. De tekorten van de diensten 18761879, na aftrek van saldo's van 1874 en 1875 en van het overschot der leening van 1878 zijn te stellen op ƒ2,150,000, dat van de dienst 1880 op ƒ6,500.000 Daarbjj voegende ramingen voor: voliooijing van het ves tingstelsel 18 millioen, afdoende verbetering Rotterdamsche waterweg 15 millioen, verbetering van het Oude Maasje 9 millioen. voliooijing van het Noordzeekanaal enkel met een geul 1,260.000, voliooijing spoorwegen 60 millioen en overneming spoorwegen Grand Central 6 millioen. komt de regering lot een bedrag van f 117,910.000. dat waarschijnlijk nog met een aanzienlijk bedrag zal moeten vermeerderen wegens de uitgaven of althans een groot deel der uitgaven voor de werken, bedoeld in het ontwerp der kanalenwet van 1878. De onderstelling, zegt zij, schyul dus niet overdre ven, dat binnen eenige jaren de uitgaven voor de renten der nationale schHld met ruim 5 millioen gulden zullen kunnen toenemen. In eene opzettelijke gedachtenwisseling omtrent het meer of minder aan bevelenswaardige in theorie van directe ót indirecte belastingen voor ver sterking der middelen, wenscht de regering niet te treden. Dergelijke redetwist behoort in de school te huis De meer practisclie vraag of de actueele economische toestanden hier te lande en liet zamensiel van ons be lastingstelsel zoools het nu is, het raadzaam maken versterking bij voor keur te zoeken bjj de indirecte dan wel de directe belastingen. Deze vraag is afdoende behandeld en beantwoord bij het onderzoek van het onlwerp- eflfectenbelasting. De minister komt vervolgens op tegen het verwijt ran inconsequentie tot hem gerigt, bij het raadplegen zijner geschriften als hoogleeraar. Iets anders is, in een wetenschappelijk werk objectief de voor-en nade/hu eener zaak in hel licht te stellen, iets anders, in het practisclie leven te moeten beproeven wat in gegeven omstandigheden bereikbaar is Maar bovendien de rente-belasting door den minister voorgedragen, onderscheidt zich in haar wezen van de ren/en-belasting door den hoogleeraar afgekeurd en ontgaat bepaaldelijk de ernstigste grief tegen deze laatste aangevoerd. De renten-belasting is eene reéle belasting, die hel voorwerp (de renten van staatsschuldbiieven) treft, onverschillig in wiens handen het zich bevindt deze heeft hjj ten sterkste afgekeurd en zou hij nimmer willen invoeren. De rente-belasting (eenvoudigheidshalve aldus met een algemeenen term ge noemd. ofschoon dc benaming niet volkomen passende is) is een persoon lijke last, uitsluitend aan ingezetenen, voorzoover zij houders zjjn van rentegevende schuldbewijzenopgelegd. Zij is werkeljjk niet anders dan een der bestauddeelcn van eene algemeene inkomstenbelasting. De voornaamste in het ontwerp aangebragte wijzigingen zijn: a. In art. 3 (nieuw) van liet ontwerp is geformuleerd w'at onder inko men uit eflecten moet worden verstaan, ook in geval zij zijn overgedragen met of zonder bijpassing van rente. b De vrijstelling van kooplieden wegens het inkomen uit effecten en schuldvorderingen, belioorende lot hun bedrijfskapitaal, is opgeheven. Daar entegen is aan bankiers, kassiers, makelaars en commissionairs iu effecten bevoegdheid gegeven om hun inkomen uit eflecten en schuldvorderingen te verminderen met de renten, die zij aan hunne crediteuren in depötrekening of rckiningcourant nil koeren, terwjjl bovendien hun aanslag in hel paleut- regt in mindering komt van hun aanslag in de rente-belasting. c. De belasting zal voor elk jaar worden geregeld naar de inkomsten in datzelfde jaar genoten, doch daar deze veelal eerst bij het einde van het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2