LE1DSCHE COURANT. 1880. 151. DONDERDAG 1 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdag in uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Vei slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huiten de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers deiCourant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-RERICUTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van Gorselis Mattmjs Van Leeuwen, zonder beroep, wonende te Oegsteeest, houdende verzoek tot oprichting van eene koek- bakkerij in het pand in de Haarlemmerstraat n°. 6; Gelet op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze ^ennis aan hel publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 14d,n Juli aanst., 's voormiddags te elj urenop het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. BINNENL.ANDSCHK BKRIGTËN. LEIDEN. 30 Junij. Door prachtig zomerweder begunstigd, bad gisteren avond op het feest terrein en in het feestgebouw op de Ruïne de z g. contra-partij plaats, aan lih. studenten door Leidens ingezetenen aangeboden, liet bleek wèl dal men bet feestvieren nog niet moede was, want weldra was het feestterrein door een groot aantal dames en heeren bezet. Ditmaal toch werd het feest- locaal, waar hel bal zou gehouden worden, eerst ten tien ure geopend, zoodal daardoor thans vermeden werd, dat men, om zich toch vooral van eene goede zitplaats te voorzien, te spoedig zijne plaats op het terrein ver liet om die in de zaal in te nemen. Buitendien bad het verblijf op het terrein ditmaal in aantrekkelijkheid ge wonnen. daar de feest-commissie aan het einde van ieder der beide allées, die regts en links van de muziektent hel veld doorsnijden, theaters had doen oprigteu, waarin volgens het programma de Internationale Variété- troupe, onder directie van den heer Oscar Meunier, groote voorstellingen zou geven in de Olympische en Indische tooverkunst, of concerten, operet tes en chansons comiques ten gehoore zou brengen. De ontvangst van het studentencorps, met zijnen pracses, den heer de Vicq, aan hel hoofd, door den burgemeester, levens voorzitter der feest commissie, was zeer hartelijk, en getuigde in de wederzijds gewisselde woorden van waardering der harmonie tusschen studenten en burgers. Nu werd alleen nog maar de komst van Philips den Schoone te gemoet gezien en de feestvreugde was volkomen. Dat Zijne Hoogheid komen zou, daarvan had hij mondeling aan den oudsten stadsbode, die hem 'svoormid dags, namens burgemeester en wethouders, in ambtsgewaad was gaan uit- nooJigen, de verzekering gegeven. Die uitnoodiging was tevens vergezeld van de overhandiging eener oirkonde op perkament, van het afhangend zegel der stad voorzienen van den volgenden inhoud «Den hoechgeboren duerluchtigen vermogenden Vorst, onsen harde lieven ende genadigen Here ende Prince. Philips, by der gratiën Godes, Ertshertoge van Oistenrijck, llerloge van Bourgondien. van Lotheringen, van Brabant, van Steir, van Karinten, van Crain, van Limburcli, van Lutsemburch ende van Gelder, Grave van (labs bourch, van Vlaenderen, van Tyrol, van Artoys, van ltourgoiiige Paltzgrave, ende van llenegouwe, Lantgrave van Elsas, Marcgrave van Burgatt ende des lleyligen Rijcx van llollanl, van Zeelant. van Namen ende van Zutfen Grave, Here van Vrieslant, van Salius ende van Mechelen, ende van anderen landen. Alsoe wy met groter blyscap verstaen hebbendat onse harde lieve ende genadige Here ende Prince in den lande van Hollant cotnmen is ende die goede slede van Amstelredamme gewaerdichl heeft te visileerne, aldaer die poorteren van der selver stede upten lesten Sente Paulinus dach Uwe Prin- celijcke Genade met groter eere ende met groter nyierlijcheden van festivi teiten hebben ontfaen ende gerecipieertsoe ist dat wy Burgermeest eren Schepenen ende Raden der stede van Leydennaerslelijcke begerende dier selver eere deelachtich te werden Uwe Princelijcke Genade oitmoedelijcke bidden ende supplieeren, die goede stede van Leyden niet Uwer hogerjegen- woirdicheyt te eeren ende gewaerdigen. Waert dattet U, duerluchtich Here ende Prince, goet dachle dese onse bede met vrundelijcker gonsle te verho ren, soe bidden wi mede, dattet Uwer Princelijcker Genade gevallich moete wesen die blyde incomsle ende festivelrjcke visitatie onser slede te setten op Sente Peters ende Paulus dach hiernaest commeude, dal sal wesen npien negen ende twintichsten dach in deser Somermaent. Ende wy bieden Uwer Princelijcker Genade die gelofte ende sekeringe, dat wy Burgermecsterfii Schepenen ende Raden ons inhertelijcke verblyden sellen onsen Hogen ende Edelen Vorst ende Here in onser goeder stede waerdelijcke ende eerlijcke te ontfaen ende dat alle die goede poorteren der stede van Leyden horen vlytichsten devoir doen sellen, omme horen duerluchtigen Here ende Prince alle schuldige eere ende waerdicheyt te bewysene, also getrouwen ende loyalen ondersaten wel betaemt. Gedaen te Leyden, upten Sente Jans Baptisten dach, den vier ende twintichsten dach in Somermaent, int jaer ons Heren duysent vier honderi ende sevebentnegentich. Comelis Heerman, Burgermeester. Dirck Floriszoen. Schepen. By mynen Heren den Heren Burgermeesteren ende Scliepeuen, Jan Philipszoen, der steden Clerck." Daar nadert hy. Weldra verschijnt hij op het terrein en onder de fan fares der muziek, door het Io vivat gevolgd, treedt hij tot voor het feest gebouw, waar de burgemeester, door de gansche commissie omringd, hem opwacht en namens allen zijne vreugde betuigt, dat Zijne Hoogheid de uit noodiging, om dit feest by te wonen, heeft aangenomen. Waren de dagen der afgeloopen week rjjk aan genot, eu oiogt men met genoegen op de ge vierde feesten terugzien, niet het minst had aan het welslagen er van de hoofdpersoon zijn deel gehad. Het moest hem zeker een streelend genoegen zijn geweest daartoe te hebben mogen medewerken. Hij hoopte daarom dal nu hy hier mede ter feestviering verschenen was, de uren, die hij en zijne medegenoodigden hier zouden doorbrengen, aangenaam en gcuoegetijk mog- tcn zijn, en alzoo aan het doel, dal men er zich van voorgesteld had, beantwoorden. Zjjne Hoogheid antwoordde hierop, dat hij na zijne plegtige inkomste iu Amsterdamniet geaarzeld had aan de uitnoodiging om ook zijne goede stadt Leyden Ie bezoeken, gevolg te geven. Hij zag hierin een nieuw be wijs van trouw ende aanhanckelyckheid harer burgemei sieren, schepenen en poirteren. Hij zou echter op dien toon niet verder voortgaan. Hier legde hy zijne aartshertogelijke waardigheid weêr neder, en werd weder student met zijne mede-studenten; met hen weder ingezeten van Leiden, en als zoodanig onderdaan van den achtbaren burgervaderwien hij ook namens zijne medestudenten hartelijk toewenschte, dal hij nog vele jaren aan het hoofd dezer aanzienljjke gemeente mogt staan. Zoowel deze woorden als die van den burgemeester werden luide toege juicht, terwijl de muziek er door fanfares kracht aan bij zette, waarna door de freule von Biilow een pracht-exemplaar van het feesl-programma en door den aanvoerder der Bourgondische ruiters, namens hen, een prach tig bouquet den aartshertog werd aangeboden. Nu was weldra het feest in vollen gang. Op het feestterrein werd eene groote taptoe gegeven door p. m. 100 man van de dd. schutterij en van het garnizoen. De uilvoering slaagde uitnemend en maakte over het alge meen een zeer goeden indruk. Spoedig daarop waren de beide allées naar de theaters met dames en heeren, gecoslumeerden en ongecoslumeerden druk bezet en telkens bewees een hartelijk lagchen of daverend applaudisseren, hoezeer zoowel operetlen, chansons of welgeslaagde behendigheid in den smaak van het publiek vielen. Aan goede muziek ontbrak het mede bij beide theaters niet. Terwjjl inmiddels de orchesten der dd. schutterij en van het 4' rcg. in fanterie zich bij afwisseling op hel feestterrein lieten liooren en van tijd tot tijd een prachtige luchtballon werd opgelaten, naderde inmiddels het tijd stip waarop hel bal een aanvang zou nemen. Inmiddels waren verscheidene familiën naar de zaal gegaan om een goed plaatsje in de nabijheid der dansers te hebben. Wat rijkdom van toiletten werd hier ten toon gespreid! En wie zou onder die allen de gelukkige zijn, die als «reine du bal" aan den arm van den afgetreden aartshertog den dans zou openen De onze kerheid duurde niet lang. Eene der dames Viruly, dochter van het lid van de eerste kamer, was door den heer van Limburg Stirum daartoe uitgeko zen. Daar zweven de paren in bonte rei de danszaal door. Schilderachtig gezigl! al is hel ook in de laatste dagen meermalen genoten. Zoo gaat het daar voort tot Aurora reeds door de reten komt gluren, ja nog wèl langer Op het terrein is men ook nog lot laat in den nacht bijeen gebleven, en het heeft den troep van Oscar Meunier niet aan toejuiching en bewondering ontbroken. De lampions beginnen het er bij te laten zitten, en al houden ook de gasverlichtingen den kamp met het rjjzend daglicht nog eenigen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1