tm *smans aanslaande keerde als moeder hier terug. Tnsschen Zoetermeer en "Voorburg had zij in den trein het levenslicht geschonken aan een welge schapen zoon. Kraamvrouw en kind werdenhier aangekomenper rijtuig huiswaarts vervoerd. IK)1TËXLAM)SCHE BGIUGTEN. ËKGELAK». LONDEN. 27 Juuij. Til zake hel appel van Arthur Orion is eene zeldzaam spoedige beslis sing gevallen. Het hol heeft uitgemaakt, dat het over den Tichborne-clai- inaiu gewezene vonnis van 28 Februarij 1874 volmaakt wettig was. Hit de haven van Heterhead in Schotland is dezer dagen met het stoom schip Eire een Britsche Noordpoolexpeditie vertrokken. Het schip is voor twee jaren van levensbehoeften en steenkolen voorzien, maar men verwacht het binnen dat tijdsverloop terug. De bemanning bestaat uit 25 koppen. Daarenboven zijn er een geneesheer en een photograaf aan boord. Omtrent het verongelukken van het oefeningsschip Atalanta wordt uit Halifax gemeld, dat de marine-autoriteiien van die haven de op de onlangs aan de kusl gevonden tonneduig geschreven woorden van ren der opvaren den der atalanta als verdicht beschouwen. Men is voornemens, voor de weduwe van kapitein Stirlingvan de Alilanla een reeks appartementen in het llampton-Court-paleis in te ruimen. FRANIiRIJK. Te Parijs is de redevoering van den heer Gambetla, die hij in de kamerzitting van 21 Junij over de amnestie gehouden heeft, aangeplakt. Bovenaan slaat vermeld, dat deze aanplakking geschiedt tot uitvoering van het besluit der kamer. De redevoering is gecontrasigneerd voor copie con form door den minister van binnenlandsche zaken. De Parijsche berigtgever van le tXord geeft eene breedvoerige uiteen zetting van de plannen, welke hij den heer Gambetta meent te mogen toeschrijven. Zij komen op het volgende neder. Ten einde zich bij de algemeeue verkiezingen in het volgende jaar in een zoo groot mogelijk aan tal departementen te doen herkiezen, zal hij zorgen, dat de oude escrutin de liste" weder in de plaats komt van hel thans bestaande stelsel der enkel voudige kiesdistricten. Werd de heer Thiers in 1871 in meer dan vijfen twintig. de heer Gambetla zal ten minste in vijftig departementen worden verkozen. Dit zou een soort van plebisciet wezen, en men begrijpt, dat, als de lieer Grcvy niet onmiddellijk zijn ontslag nam als president der republiek, als voldoende door de manifestaliCu van het kiezersvolk inge licht. het hem dan wel onmogelijk zou vallen, zich aan een aftreding te onttrekken, zoodra er een botsing ontstond tusschen den heer Gambetta en hem. De »scrutin de lisle" is voor den heer Gambetta de poort, waardoor hij tot het gezag wil komen. Immers hij moet óf voor goed van het presi dentschap der republiek afzien, óf het binnen een jaar in handen krijgen. Ilij kan niet wachten tot de Ijjd van den heer Jules Grévy om is. De alles* overheerschende positie, welke hij thans inneemt, zou onder de tegenwoor dige omstandigheden niet zoo lang vol te houden zijn. Dit is de algemecne overtuiging, nu alles geschiedt door den wil van den lieer Gambetta, niets geschieden kan tegen dien wil. Onder hen, die het meest profiteren zullen bij de algemeeneamnestie als de Fransche senaat die goedkeurt behoort zeker de zuster en eenige erfgename van w ijlen den schilder communard Courbetdie wegens liet omverwerpen der Vcndöme-zuil lot een schadevergoeding van 300.000 fr. werd veroordeeld. Gaat de amnestie echter door, dan wordt ook het om halen der Vendöme-zuil vergeven en draagt de staat de voor de herstelling ge maakte onkosten. Vier geestelijke orden van vrouwen hebben dezer dagen bij de regering aanzoek gedaan om erkenning. Er is geen twijfel, dat de regering het verzoek zal toestaan. De heropening der geneeskundige faculteit te Montpcllier had den 25'» Junij plaats. Eenige studenten waren tol eene manifestatie overgegaan. De deken der faculteit liet troepen voor het universiteitsgebouw komen. De studenten maakten rumoer en protesteerden. Hierop gaf de deken bevel de studenten uit het universiteitsgebouw te verdrijven. Dit geschiedde en de lessen hadden geen voortgang. Een student werd in verzekerde bewaring gebragl. Den volgenden dag werd het gebouw met troepen bezet en slechts aan die studenten toegang tot de les vergund, die voorzien waren van eene inschrijvingskaart. Slechts vier of vijf studenten woonden de les bjj. De heer L. A. de Magnin, VVaalsch predikant te Rotterdam, heeft het diploma gekregen van "licencié en droit", hetwelk gelijk slaat met het Nederlandsch doctoraat in de regten. Als zoodanig kan hij zich als advo caat laten inschrijven bij een hof van appel in Frankrijk. De heer de Ma gnin heeft het diploma gekregen na glansrijke examens in het Romeinsche en Fransche regl, en na verdediging van destelling: "De l'aulorilé de la chose jugée". I TA Ij I EL Tc Rome is iemand het parlementsgebouw binnengedrongen en begon nen met steenen te werpen naar de afgevaardigden. Zjj kwamen teregtop een bank, waar verscheidene afgevaardigden gezeten waren, maar gelukkig troffen zij alleen het hout, dat een deuk kreeg van eenige duimen diepte. De dader is gegrepen, 't Is een werkman uit Viterbo26 jaar oud en zijn doel was, zeide hij, het parlement te honen. Uit nadere verklaringen schijnt te moeten opgemaakt wordendat hij niet uit louter persoonlijke beweeg redenen heeft gehandeld. Ilij verklaarde verdere mededeelingen te zullen doen, doch zijne antwoorden bleven met elkander in tegenspraak. De naam van den schuldige is Nicolo Cardigliani. Hij is klcedermaker van beroep. DUITICHLANI), Zaturdag was in het huis van afgevaardigden aan de orde de derde lezing der kerkelijke wet. De zitting werd geheel door algemeene beraad slagingen ingenomen. In den loop van het debat verklaarde de minister, dat de redevoeringen van het centrum toonden, dat het geen behoefte had aan vrede. De verantwoordelijkheid viel dus op het centrum, als de wet niet tot stand kwam. De regering verzocht het huis haar aan te nemen, in het bijzonder art. 4. Wat het besluit van het huis zou zijn, zij kon nog niet verklaren, of zij zich met het besluit zou vereenigen dan of zij de voordragt zou intrekken. Maandag zal de discussie over de wet worden voortgezet. Behalve over de uitzigten van den oogst is de regering in het huis van afgevaardigden nog over twee punten geïnterpelleerd. In de eerste plaats heeft de heer Virchow de regering geïnterpelleerd over den maatregel, waarbjj Altona en de beneden-Elbe tot het tolgebied getrokken zjjn. De minister van financien verklaarde zich bereid daarop terstond te antwoorden en las toen een stuk voor, dat, volgens de Tribüne, duidelijk de kenmerken droeg door den rijkskanselier zelf gesteld te z(jn. Daaruit bleek dal de regering er met zorg voor zal wakendat de economische nadeelen van den maatregel de voordeeleu er van niet te boven gaan. Zij heeft gehandeld geheel overeenkomstig de constitutie. De kosten, die de maaire:el vercischt, zullen te harer tijd aan den rijksdag en den bondsraad voorgelegd wo>den. In zoover de Pruisische financien er bij betrokken zijn. zal de gewone wettige weg gevolgd worden. De tweede interpellatie gold Opper-Silezie, dat in het afgeloopen jaar zoozeer door hongersnood geteisterd werd; welke maatregelen, vroeg de afgevaardigde Von (iueiie, heeft de regering genomen om een herhaling hiervan te voorkomen en hoe staat hel met den aanleg van spoorwegen aldaar? Hel antwoord was bevredigend; de regering heeft het noodige gedaan en zal den aanbouw van spoorwegen door particulieren aldaar zooveel mogeljjk begunstigen. im;r tkleghaaf. 's GRAVENHAGE28 Junij. Kapitein J. J. Roelants, van hel 4d* reg. infanterie, is op zijne aanvrage gepensioneerd, niet toekenning van den rang van majoor; tot kapitein bij genoemd reg. is benoemd de 1"" luit. Tissot, van het 7"' reg. KONSTANT1NOPEL25 Junij. De Porte heeft eene nota aan de ambas sadeurs overgereikt, waarin zij, vernomen hebbende, dat de conferentie te Berlijn eene grenshnie met insluiting van Janina heeft aangenomen, de mogendheden herinnert, dat zij alleen een regt van tusschenkomst en niet de eindbeslissing hebben. De Porie zal de districten bezetten, nadat de Albanezen tot rust zullen zijn gekomenzal aan Montenegro de door de Albanezen geheven belastingen vergoeden en heeft Prevesa in staat van be leg verklaard. LONDEN, 28 Jung. De Times verneemt dat de regering een voordragt zal indienen, waarbij aan leden van het lagerhuis wordt toegestaan om, wanneer zij als zoodanig zitting nemen, ter vervanging van den eedslechts eene verklaring af te leggen. Daily News meldt uit Rangoon van gisteren: "Nadat eenige minder be langrijke overwinningen waren behaald, werden heden de Rurmesche op standelingen volkomen verslagen en tot de vlugt op Britscli grondgebied genoodzaakt. Prins Nyoungoke is gevangen genomen. BERLIJN, 28 Junij. Het huis van afgevaardigden heeft hij de derde lezing van het ontwerp in zake de Mei-wetten hel nieuwe artikel 1 verworpen met 198 legen 197 stemmen. Artikel 3 werd aangenomen, maar artikel 4 verworpen. BERLIJN. 28 Junij. Hel huis van afgevaardigden heeft bij de slotstem- rning de voordragt betredende de kerkelijke wetten met 206 tegen 202 stemmen aangenomen. J3nrgcrlijfce &taub. ONDERTROUWD: H. Jonker, jm. 34 j. en J. J. van der Weyde, jd. 29 j. J. Smallegange. jm. en C. J. F. S van Broyel Spiering. jd. ^- .D. P. G. van Ba tenburg, jm. 62 j. en M. F. Stuur, jd. 43 j E. H. Ydo. jm. 23 j. en J. Groen, jd. 22 j. C. II. G. van den Berg. jm. 28 j. en J. M J. TrtifT'mo, jd. 27 jd. G. L. C. van Rossen Hoogendijk, jm. 25 j en A. D. Rinkcs, jd. 21 j. - J. Bij. jm. 18 j. en II. Lardec, jd 20 j. 11. M Gijbeis, jm 22 j. en J. de Haas, jd. 19 j. J. Ver- kouw, wed'. 47 j. en J. C. van Until, wed'. 43 j. AHADEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 28,t"> Junij: de heer A. C. van Raaien, geb. te Bennekom (Gelder land), in de reglswetenschap, na verdeding van zijn akademisch proefschrift: Art. 121 en 122 der Gemeentewet. De heer J. A. Foest, geb. te Amsterdam, in de reglswetenschap, na ver dediging van zijn akademisch proefschrift: Iets over levensverzekering. ADVERTENTIEN. 55-JAKIGE ECHTVEKEENIGIAG van P. VA A ROM BURG II 29 Juni 1880. Ondertrouwd: G. W. EGGIAK. CAREL VAN DEN BERGIl en LEiDEitDOitp, 21 Juni 1880. JUDITH TRUFFINO. Receptie: Leiden, 11 Juli, Rreêstraal N\ 165. De lieer en Mevrouw LE l'OOLE DE VRIESE beluigen hunnen liarte- lijken dank voor zoo vele blijken van deelneming, ontvangen bij hun smar telijk verlies.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3