?an het onderwijs zullen onderweren worden door den heer W. B. G. j Sttolkenboer, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden; het teekenen naar de natuur zal ouderwezen worden door den heer J. Striening leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer. Zjj die den cursus wen- sehen te velgen, moeten zich uiterlijk op 12 Julij e. k. wenden lot het dep. van binnenlandsche zaken. Aan hen die buiten Amsterdam den cursus volgen, zal 11a afloop daarvan eenc toelage worden verleend, waarvan het bedrag voor ieder afzonderlijk wordt berekend volgens den maatstaf eener vergoeding van de werkelijke kosten der reis heen en terug, en van ver blijfkosten ad 3 daags, zoolang zij ter zake van den cursus te Amsterdam verblijf gehouden hebben en moesten houden. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hh. M. van den Stempel, W. J. M. 11. van Hees, med. doctorandi, en P. J. H. 1 Crobach, eand.-art*. Te Groningen zijn Zatnrdag geëxamineerd en toegelaten als apothe kers-bedienden de jufvrouwen A. C. M. en M. G. II. de Wit Beukers, geb. te Amsterdam, en de heer J. Walraven van Winkoop, geb. te Arnhem, alle 3 leerlingen-apotheker. Naar men aan het Fad. mededeelt., kan het rapport van het strafwet boek in het begin van Julij onmogelijk geheel gereed komen. Het is uit dien hoofde zoo goed als zeker, dat de behandeling tol het volgende zit tingjaar moet worden uitgesteld. Er kwamen ons, schrijft de N. Ii. C., in de laatste dagen zonderlinge geruchten Ier oore over de zaak der St. Agatha-goedcrenzóó zonderling, dat wy er geen geloof aan konden slaan. Git nader onderzoek is ons ge bleken, dat de geruchten niet ver bezijden de waarheid waren. De minister van financiën heeft den ontvanger der registratie te Boxmeer gelast aan de koopers der domeingoederen te St. Agatha de koopsommen voor die goede ren terug te doen geven. De heer Dubois, de ontvanger te Boxmeer, aan wiens krachtig beleid in deze alles te danken was, heeft gemeend niet langer te Boxmeer Ie kunnen blijven, en is vervangen door den sur numerair van Blarkom. I11 den Spectator deelt de heer 51. P. A. G. Campbell mede, dat de commies chartermeester hij het rijksarchief, de lieer J. II.Ilingman, daarin bijgestaan door den heer J. 51. Stobberingh, commies ter gemeente-secretarie in den Haag, de quaestie aangaande de woonplaats van Hendrik van der Spijck. den schilder, ten wiens huize Spinoza zijn laatste levensjaren heeft gesloten, volkomen beeft opgelost, liet huiswaarin Spinoza gestorven is. wordt thans bewoond door den instrnmentuiaker C. F. Sierig en draagt op de Paviljoensgracht nummer 32. Thans, zegt de heer Campbell, nu de vol komen zekerheid erlangd is, zou het eigenaardig wezen, dal men de wo ning, waar Spinoza heelt geleefd en gestorven is, dooreen eeuvoudigen steen met opschrift mogt onderscheidenterzelfder lijd dat het standbeeld voor den groolcn wijsgeer in de onmiddellijke nabijheid zal opgerigt worden. Git liet verslag der onderlinge levensverzekering van Eigen Hulp, uitgcbragt in de te 's llage gehouden algemeenc vergadering, blijkt, dat de toestand zeer gunstig is. Het ledental blijlt gestadig en geregeld klimmende. Het bedrag van hel verzekerde kapitaal bedraagt reeds 430.000 en, van de verzekerde jaarrenten 10 800. Daar de heer de Bosch Kemper, weder in staatsdienst getreden, minder lijd aan de vereeniging kan wijden, is de heer van Goens, secretaris van Eigen Hulp, lot mede-directeur benoemd. In de te Arnhem gehouden reünie der Waalsche kerken is besloten, met 21 tegen 11 stemmen, om de sympathie der vergadering uit te spreken met de poging, aangewend door de synode der Ned. Hervormde kerk, tot bevordering van hare belangen, toen zij het reglement op de kerspelen ont wierp en aan de classicale besturen Ier overweging gaf; 16 leden verklaar den zich vóór en 15 leden tegen eene toepassing van dat reglement ook op gemeenten van één predikant; over het advies vóór of tegen de definitive aanneming van dat reglement zou lieden worden gestemd. De overgroote meerderheid verklaarde zich voorts tegen de voorgestelde wijzigingen van artikel 38 van hel reglement op hel godsdienstonderwijs. De Heraut bevat de eerste series Iccliouum van de vrije universiteit. In den katheder voor de praclische vakken der theologie is voorloopig nog niet voorzien; dat zal dit jaar slechts geschieden, indien zich meerdere stu denten van latere studiejaren mogten aanmelden. De oudste predikant der Ned. herv. kerk, de heer J. Corell, te Ave- zaatli c. s.. is op ruim 93-jarigen leeftijd overleden. Tot vóór eene maand was hij nog in betrekking. De heer Corell had 69 dienstjaren, waarvan Hij er in de gemeente Avezaath 62 doorbragt. Te Bloeuiendaal overleed den 25'" Junij de gepens. Init.-generaal J. 5V. Blanken, adjudant van Z. 51. den koning in buitengewone dienst, ridder kl. van de Mili'aire Willemsorde, ridder van den Nederl. Leeuw, groot kruis van de Eikenkroon en van de orde van 51auritius en Lazarus van Italië Van de haringvloot is de 3' jager met 430 Ion en de 4' met 590 ton haring aen boord, naar Vlaardingen gezeild. Zij worden dezer dagen ver wacht. Bij zulk een ruimen aanvoer van haring worden de prijzen aanmer kelijk lager. Eergisteren nacht is onder Heemstede op het buitenverblijf van jhr. J. B. van Slerlen diefstal gepleegd. Door den nachtwaker werden omstreeks ure twee ramen van eene kamer opgeschoven gevondenen na onderzoek bleek, dat ecnige gouden voorwerpen benevens eeuig geld was ontvreemd, alsmede dat men getracht had eene kast, waarin eene groote geldsom aan wezig was, open tc breken. Te Haarlem is Zatnrdag geopend de internationale tentoonstelling van honden. Zij mag in alle opziglen goed geslaagd genoemd worden. Wel is j hel aantal inzendingen niet zoo groot als in het vorige jaar te Rotterdam, j er zijn ditmaal 305 henden ingezonden, maar wat verscheidenheid van j soorten en schoonheid der verschillende exemplaren aangaat behoeft deze tentoonstelling voor geene der tot dusver door de Jagtvereeniging "Nimrod" i gegevene onder te doen. I In de vorige week is te Echteld de bliksem ingeslagen in de woning van een landbouwer. Hij spleet op onderscheidene plaatsen den schoor steen, kwam vandaar in de achterkeuken, waarin zich de landbouwer be vond, die tegen 'den vloer viel, baande zich vandaar een weg door den gang naar de geul, waar zich twee kinderen bevonden, van welke een meisje eenigzins aan den vinger gekwetst werd, en vervolgde zoo zijn weg door de openstaande deur naar buiten. Te IJsselmniden heeft Zatnrdag een treurig ongeluk plaats gehad. Eén jongmensch van 24 jaren, A. Scholten, die aan toevallen leed, was mes zijne ouders op het land werkzaam. Om wortelen schoon te maken, begaS hjj zich naar een nabjjzjjnde sloot. Zijn moeder, die hem ecnige oogenblik- ken later vermiste, een ongeluk vermoedende, liep naar de sloot en vond haren zoon voorover in het water liggen. Spoedig op het drooge gehaald, bleek hetdat het leven was uitgebluscht. Alle pogingen om het weder op te wekken bleven vruchteloos. De moeder heeft zich hel ongeval zoo. sterk aangetrokken, dat zij in bedenkelijken toestand verkeert. Men meldt uit Windesheim: Thans zijn wij in staat naauwkeurig to zeggen wat er aan is van de vele geruchten omtrent het kort, maar vreeselijk onweder, dal hier gewoed heeft op Woensdag II. De bliksem is door den muur der kerk geslagenter plaatse waar die aan de kosterjj is- verbondeu. De persing der lucht was daardoor zoo sterk op den zolder der kosterij, waar zich een persoon bevond, dat hij niet alleen door den schrik meer nog door den geweldigen luchtdruk is achterovergeslagen. De bliksem is door den muur der kerk gegaanheeft zjjn weg genomen over een ijzeren stang, waardoor het orgel wordt geschraagd. Na het front van het orgel vrij wat beschadigd te hebben, schijnt hij door een der togtrameu verdwenen te zijn, zonder verder eenige schade aan het kerkgebouw toegebragt Ie hebben. De stukken hout en kalk vond men op een alstand van 15 51. van de plaats waar de bliksem was ingeslagen. Te Leeuwarden zijn door de politie aangehouden twee mannen en twee vrouwen uit een verdacht huis in de Amelandsstraat, als vermoedeljjk schuldig aan het berooven van een in dat huis ontvangen boer. Van de geroofde som, 1000 aan bankpapier, moet hel grootste gedeelte, in den grond begraven, zjjn teruggevonden. Ten nadeele der Nederl. fabriek van lederarlikelen te Baardwijk moe ten in den iaalsten tij.l belangrijke diefstallen zijn gepleegd. Er wordt een naauwgezet onderzoek ingesteld. -- Voor bet geregtshof te 's llertogcnbosch stond Zaturdag teregt Adriaan van Best, uit Sleeuwjjk, beschuldigd van diefstal bij den landbouwer Smoo- kers aldaaren van doodslag op de dienstbode Elisa Smits. 22 getuigen waren gedagvaard. Het openb. min. eischte levenslange tuchthuisstraf. De verdediger, m'. Godelroi, achtte de schuld onbewezen. De uitspraak in deze zaak is bepaald op Zaturdag a. s. 51en meldt uit 's llertogcnboschYrydag werd alhier eene vergadering gehouden der watersnood-commissiënwaarin de voorzitter der Amslerdam- sche commissie, mr. van Tienhoven, een krachtig woord in deze moeijelijke zaak heeft doen hooren. Z. i. verwarde men de ondersteuning van de wa tersnoodlijdenden maar al te zeer met de gewone armenbedeeling. waardoor deze zaak onevenredige afmetingen had aangenomen. Een treilend bewijs hiervoor scheen oogenblikkelijk geleverd te worden, toen een hoofd van eene der sub-commissiën zijne aanvrage om gelden tot ondersteuning slaande de vergadering zoodanig wijzigde, dal men met ƒ2000 in plaats van 14000 meende te kunnen volstaan. Doch bovendien verschilden de opga ven van January jl. geheel met die, welke thans gedaan zijn. 'sGRAVENlIAGË. 28 Junij. Tot commies bjj het dep. van oorlog is benoemd de adjunct-commies P. A. Zegers. Tot kanlonregter-plaatsvervanger te Eindhoven is benoemd de heer mr. D. H. van den Acker, vroeger regter in de arrond. regtbankthans advo caat aldaar. Door den minister van waterstaat enz. is de lieer E. II. Droste, na voorafgaand vergelijkend onderzoek, benoemd tot opzigler van 'srjjks wa terstaat 4' kl. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Van gemeentewege zal ter gelegenheid van den verjaardag van 11 51. de koningin op 2 Augustus aanslaande eenc illimunatie worden ontstoken. De levering van 30.000 daartoe benoodigde glazen wordt op 5 Julij aan besteed. De aartshertog Philips bragt gisteren met zijn schitterenden staf van edellieden, ridders, herauten enz. een bezoek aan Scheveningen. De studen ten waren ten getale van 100 en lokte vooral in den namiddag eene nieuws gierige menigte naar het badhuisalwaar zij zich aan een gemeenschappe- lijken maaltjjd met den senaat van het studentencorps vereenigden. De mu ziek opende bij deze geleeenheid haar programma met de opgewekte Pro Patria-51arsch en bief het studentenlied aan, toen Philips. 11a afloop van den maaltjjd, met zijn gevolg eene wandeling langs het terras deed. Deze ruimte wemelde gisteren avond van wandelaars, zoodat Scheveningen weer dat le vendige schouwspel bood wanneer schoon weder den Zondag begunstigt. Voor de gecostumeerden waren plaatsen in de gangpaden van het terras ge reserveerd. De kleurmengeling van hunne rijke kleeding leverde een schil derachtig gezigt op, vooral toen de deelnemers aan den optogt in twee lange rijen, aan tafeltjes gezeten, rustig hun sigaar rookten. Alleen door den stoomtram zijn gisteren 16000 personen van en naar Scheveningen vervoerd. Gisteren morgen begaf zich een jonge man met zijne vrijster van hier naar Zoelermeer om den dag bij een hunner familieleden door te hren- gen. Dit ongehuwde paar verliet tegen den middag deze plaats, maar

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2