LEIILSCIIE COURANT. 149. 1RS0. DÏNGSDAG 29 JUiW. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel juars 1.50, franco p, p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gitneenleraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlien is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden btadz. 37—40 der Handelingen van den Gemeenteraad 2 it ting verslag ST A DS- B KR 1G UT EN. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter algemeene kennis, dat ter vervulling der vacature, ontslaan door de benoeming van den Heer L. M. DE LAAT DE KANTER lol Burgemeester dezer gemeente, in de vergadering van den Gemeenteraad van beden tot Wethouder is benoemd de Heer HERMAN GORNEUS HARTEVELT. De Burgemeester voornoemd, L«iben, 28 Juni 1880. DE KANTER. BINNENLANDSCIIK BERIGTEN. LEIDEN. 28 Jiinij. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn benoemd: tot regent van hel geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis de heer W. E. Kaiser; lot hulponderwijzcrcs aan de meisjesschool 2e kl. mej. A. B. Grecvcalhier; en lol leeraar in het handteekenen A. J. Nieuwenhuis, te Leeuwarden. Ingevolge zijn verzoek werd de heer R. Jesse als gemeente- apotheker gecontinueerd. Tot wethouder werd, met 12 van de 17 uilgrhragte stemmen, benoemd de lieer II. C llartevelt. Hjj verklaarde deze vereerende benoeming te wil len aannemen, onder e'éne voorwaarde, namelijk dat wanneer de ondervin ding hem mogt doen zien dal zjjne eigene zaken door die der gemeente of omgekeerd die der gemeente door zijne eigene zaken mogten schade lijden hij voor die betrekking zou mogen bedanken zonder van wispelturigheid be schuldigd te worden. De voorzitter wcnschle hem geluk met zijne benoe ming en drukte de hoop uil dat hel geval, doorhem genoemd, zich niet zou voordoen. De heer llartevelt werd daarop ook benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Het verzoek van R. N. Duits Wesseling c. s., betredende het leggen van een trottoir in de Paardensteegwerd toegestaan; in verband daarmede werd goedgekeurd het voorstel om 230 te besteden voor het doortrekken van dat trottoir langs hel perceel tocbehoorende aan het voormalig Turfdragers- gild. Op het verzoek van G. van Hest c. s.houdende bezwaren tegen de demping van de Binnenvcstgracht bij hel Plantsoenwerd met 13 tegen 4 stemmen afwijzend beschikt. Voorts werd goedgekeurd eene voordragl lot het indienen van een adres aan de provinciale staten betreffende het Utrecht- sche jaagpad, en, na eenige discussie, dat adres goedgekeurd. Door den heer van Ilerson werd een drietal vragen gesteld, waarop hij later antwoord verzocht. Zij kwamen hierop neder: 1. Is de lichtsterkte van hel gas reeds in overeenstemming gebragt met hel laatstelijk door den raad genomen besluit; 2. worden de photometrische proeven voortgezet en zullen de uilkomsten worden bekend gemaakt; 3. hebben deze proeven ook aan de gasfabriek plaats en is de deugdelijkheid van het daartoe gebe zigde instrument geconstateerd. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten deze vragen te stellen in handen van burg en welh. De heer van der Lith bragt nog de Ruïne Ier sprake. Uit het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken wist men dat deze bezwaar had om een gedeelte van dat plan ter bebouwing af te staan maar dat hij niets had tegen beplanting. Hij vroeg nu of de aandacht van het dagelijksch bestuur en op gevestigd wasomvan hetgeen thans op de Ruïne aanwezig was, datgene te verkrijgen wat zou kunnen verhinderen dat dit plein weder eene wildernis werd. De voorzitter zeide dat het gebouw blijft slaan tot na de landbouw-tentoonstelling in September, ook de omheining blijft slaan maar de versiering wordt weggenomen. Tegen den afloop der landbouw- feesten zouden dan de noodige fondsen moeten worden aangevraagd om in de zaak te voorzien. Hjj geloofde niet dat dit zou meevallen; want er was heel wat noodig om aan de Ruïne, een terrein van 2 hectaren, een goed aanzien te geven. De heer van Iterson vroeg, of de Ruïne gesloten zou bljj- ven of dat de poorten zouden openstaan. De voorzitter zeide dat de poor ten zouden gesloten blijven, om de Ruïne zoo min mogelijk te laten ruineren. Zaturdag avond hebben de studentenfeesten op eene waardige wijze een einde genomen met liet vattxhall en bal. gegeven door liet gezelschap "Semprc Crescendo". Reeds bij de opening van het feestterrein, dat om half zeven ure plaats had, begaven zich velen van hier, uit den Haag en andere plaatsen der waarts, om eene goede plaats te kunnen magtig worden. Over het weder scheen men zich niet erg te verontrusten, daar de plaatsen onder de tenten het minst bezat warenmen behoefde dan ook voor regen of wind niet be angst te zijnwant de hemel kon niet helderder zijn dan hij zich nu ver toonde. Menig paar zag men dan ook door de wegen en paden van bet terrein wandelen, terwijl zij volop genoten van de sehoone muziek, die door de kapel van het reg. grenadiers en jagers, onder directie van den heer 11. Völlmar, werd ten beste gegeven. By het invallen van den donker werd de tuin ook nu weder schitterend verlicht, even als bij gelegenheid van hel door "Minerva" gegeven feest het geval was, met dit onderscheid echter, dat aan verschillende kanten eene illuminatie in den vorm eener lier ieders aandacht trok. Het geheel maakte een schitterend effect; ongelukkig dat enkele ballons a la giomo in brand vlogen. Om 10% uur begaf zich de menigte naar de zaal. om met het dansen een aanvang te maken. Men wachtte slechts op de komst van den aarts hertog, die ongeveer om 11 uur verscheen, gevolgd van al zijne edelen. Na in de zaal de rondte gemaakt te hebben, nam hij plaats op zijnen troon, die thans niet tegenover den ingang, maar aan de reglerzijde was geplaatst. Naauwelijks had hjj plaats genomen of hem werd een prachtige krans van wege het bestuur van //Sempre Crescendo" aangeboden. Terstond viel de muziek in met het Io vivat. Allen stonden op en ontblootten hel hoofd ook de hertog bewees, door mede op te staan, hulde aan dit lied. Op een wenk vau Z. II. nam het bal een aanvang, hetwelk werd geopend door Z. H. zelve met eene freule Gevers, uit 'sllagc; nadat hij eenige malen met haar de zaal was rondgegaan, gevolgd door zijne edelen, sloten zich ook de pages daarbij aan, allen met hunne dames. Weldra nam hel dansen algemeen een aanvang. Ook ditmaal was de zaal zeer vol. Somtijds zag men een paar plotseling wijkeu of stilstaan, om niet met Z. 11. in botsing te komenwant ook deze nam dien avond aan het dansen deel en vereerde menige dame, waaronder verscheidene Leidsche, met zijnen arm. Wanneer er slechts een oogenblik tjjd te vinden was. zag men menig paar zich naar het buffet begeven, waar allerlei ververschingen te verkrij gen waren, in zoo vet re men die, ondanks de drukte, kon magtig worden. Tot laat in den nacht duurde het dansen voort; overal was vreugde, overal levendigheid en tevredenheid op ieders gelaat te lezen. En alsof de studenten nog hun laatste feest volop wilden genieten, zag men hen nog tot in den morgen op hel terrein zich door elkander bewegen, om zich eerst zeer laat aan Morpheus over te geven. Wjj mogen met regl hier zeggen: //Finis coronal opus". Gisteren avond heeft de aartshertog der deelnemers van de maskerade een maal aangeboden op het badhuis te Scheveningen. Ten gevolge hiervan was geheel Scheveningen stampvol, om ook daar de prachtige costumes te bewonderen. Op de zoo gunstig geslaagde kermesse d'éle, die Vrijdag avond door //Doclrina" op Zomerzorg gegeven is. was zekerlijk niemand beter in zijn nopjes dan de liedjeszanger, die, volgens zijne verzekering, ongeveer ƒ100 heeft opgehaald. (/y. r. c.) Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij parljjen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen ƒ38, ƒ4 en ƒ2. Bij kon. besluit van 23 Junij jl. is bepaald dat gedurende de maanden Julij en Augustus 1880 te Amsterdam een cursus zal geopend zijn ten be hoeve van de verbetering der methode van bet tcekenonderwijs, waartoe uitsluitend worden toegelaten onderwijzers en leeraren in het teekenen, verbonden aan inrigtingen tot opleiding van onderwijzers of aan instellingen van middelbaar onderwijs en zij, die in het bezit zijn van de aden van bekwaamheid in hel handteekenen, het regtlijnig teekenen en de perspec tief. Deze cursus zal omvatten: het regtlijnig teekenen, het teekenen naar de natuur, de gronden der projectieleer en der doorziglknnde, de alge meene begrippen van kunstgeschiedenis en schoonheidsleer, de methode van het teekenonderwjjs. Voorts is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald dat de bedoelde cursus te Amsterdam in de localen van 's rijks akademie van beel dende kunsten zal worden geopend op Maandag 49 Julij en gesloten wor den op Zaturdag 28 Augustus e. k. Het Fegllijnig teekenen en de methode

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1