PER TELEGRAAF. Een paar vragen ter overweging. vereenigingen kwamen met banieren en toortsen op het Volksplein zamen en trokken langs bet Corso naar bet Kapitool, waar de volksredenaar Par- boni van de trappen van bet senaatspaleis eene toespraak hield, proteste rende tegen de zamenspanning der constitutionelen en clericalenwelke aan de vijanden des vaderlands, gelijk hij zeide, de overwinning verschaft had. PÜITSCHIiAKB. In het huis van afgevaardigden heeft de minister van landbouw, naar aanleiding van eene interpellatie van een der leden, omtrent den staat der veldgewassen medegedeeld, dat er nog geen volledige berigten zijn ingeko men. Over het algemeen staan tarwe en zomergranen gunstig, rogge on gunstig. Er wordt een goede aardappeloogst verwacht, De Köln. Zeit. verzekert, uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat de regering bereid is, nu art. 9 van het ontwerp betreffende de Mei- wetten aangenomen is, art. 4 te laten vallen. Dat zou dus beteekenen, dat de aanneming der wet bij derde lezing met hulp der nationaal-liberalen verzekerd is. In den nieuwen goudvischvijver van den Thiergarten te Berljjn zijn al de goudvisschen2000 in getaltot op den laatsten toe spoorloos verdwe nen, zonder dat men tot nu toe de oorzaak daarvan heeft kunnen ontdekken. Volgens de Duitsche Pharmaceut. Zeit. werd onlangs een kruidenier tot één week gevangenisstraf veroordeeld, uithoofde hij zijn peper met meel vervalscht en de waar voor peper verkocht had. Dr. Wibel, directeur van een chemisch laboratorium, had 50 percent roggemeel in het mengsel gevon den. De koopman kwam in appèl, en beweerde, dat de bijvoeging van meel volstrekt niet was geschied met het oogmerk om te bedriegen, maar eenvoudig om het sluiven van de peper te voorkomen. Het hof van appel handhaafde echter het vonnis van den eersten regter. OOST-I WD IE. BATAVIA, 18 Mei. Naar men uit Soerabaija meldt is de instructie gesloten in zake de zoo dikwerf besproken geworden valsche chèque op het agentschap der Javasche bank. Men zal zich nog wel herinneren, dat de boekhouder dier inrigting verdacht werd van bewust document vervaardigd en daarmede de bank voor 30000 opgeligt te hebben. Naar men zegt moet echter uit het geregtelijk verhoor het dien beambte ten laste gelegde niet bewezen zijn kunnen worden, zoodat men denkt dat hij spoedig op vrije voeten zal ge steld worden. Intusschen zit de man nu reeds ongeveer een jaar preventief gevangen. De vulkaan de Lawoe is in beweging. Te Gadoengan en Kemoening hebben hevige schokken van aarbeving zich doen gevoelen. De meer en meer toenemende koflijblad-ziekte wekt bij toeneming de bezorgdheid en de aandacht. Een afdoend tegeumiddel is nog niet ontdekt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den vice-president van het hooggeregtshof Th. H. van Rees; aan den len commies bij de aigem. rekenkamer J. A. Corver. Benoemd: tot ingenieur 1* kl. bij den waterstaat, de ambtenaar op non-activiteit M. J. van Bosse; bij het depart, van justitie, tot len commies, de 2e commies C. W. Sibbald; tot 2(D commies, de 3e commies W. M. Akkenaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den majoor der inf. F. R. P. van den Abeelen; aan den ltD luit. der j inf. J. Th. A. Delhougne. Ontslagen: op verzoek, eervol, onder toekenning j van den titul. rang van kolonel, de dirig. officier van gezondh. le kl. (luit.- jj kolonell A. E. Neeb; de kapt. der inf. F. F. Weber. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot officier van gezondh. le kl., de officier van gezondh. 2« kl. C. J. de Freytag. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den marine-magazijnm. te Soerabaija L. F. C. Seelking; aan de gezagh. 1« kl. bij de marine A. C. Everaars en H. C. Burmeister; aan den len ma chinist N. Plagge. Benoemd: bij de gouv.-marine, tot gezagh. le kl., de ambtenaar op wachtgeld L. C. van der Eyck en de gezagh. 2e kl. B A. Smits; tot gezagh. 2« kl., II. Bierings; tot gezagh. 3e kl., de le stuurman J. Stuur; tot len machinist, de ambtenaar op wachtgeld F. F. Buiteling. LONDEN, 25 Junij, De heer Forster stelde in het lagerhuis de tweede lezing voor van het wets-ontwerp tot magtiging van den regter om aan pachters, die wegens niet-betaling der pacht uit hunne hoeven gezet wor den, onder zekere voorwaarden schadevergoeding toe te kennen, wanneer namelijk het onvermogen om te betalen duidelijk bewezen is. De heer Chaplin stelde het verwerpen voor van het ontwerp, dat volgens hem de grondslagen van het grondbezit zou ondermijnen. Het debat werd verdaagd. De heer Labouchère deelde mede, dat hij Dingsdag de nietigverklaring van het besluit betreffende Bradlaugh zal voorstellen. Gladstone zeide dat het kabinet maatregelen beoogt tot het doen gelden van Bradlaugh's regt. Hij keurde goed dat het debat niet later dan Dingsdag zou plaats hebben. Over Rio de Janeiro zijn berigten ontvangen uit Buenos-Ayres, omtrent het gevecht op 22 dezer tusschen de nationale en de proviuciale troepen. Deze laatsten werden geslagen. Eene poging van de nationale troepen om de stad te bestormen werd afgeslagen. BERLIJN25 Julij. De conferentie ontving in hare zitting van heden het berigt van de gedelegeerden over hel Fransche voorstel tot grensregeling. Het werd door de gevolmagtigden eenstemmig aangenomen. Morgen ko men de gedelegeerden nogmaals bijeen, om te beraadslagen over eenige on dergeschikte punten. De gevolmagtigden zullen Maandag over die punten beslissen, en voorts in deze, of in eene nog latere zitting tot een besluit komen over de uitvoering van bet door de mogendheden aan de conferentie opgedragen mandaat. BERLIJN, 25 Junij. De gemagtigden der Rijnoeverstaten zijn het eens geworden over eene conventie ter verbetering der zalmvisscherij. Nederland zal worden uitgenoodigd tot deze overeenkomst toe te treden. Het ontwerp dezer conventie sluit zich in hoofdzaak aan bij het Mannheimer tractaat van 1869, en bevat slechts eenige wijzigingen, die ten gevolge der onder vinding ten opzigte der visscherij noodig worden geacht. BERLIJN, 25 Junij. De conferentie ter zake der Turksch-Grieksche grens- quaestie is heden namiddag ten 3 ure bijeengekomen, en heeft drie uren zitting gehouden. Algemeen wordt aangenomen dat de voornaamste werk zaamheden zijn volbragt. Morgen houdt de conferentie geen zitting. Eerst Maandag komt zjj weer bijeen. LONDEN, 26 Junij. Volgens den Doming Post heeft Gladstone toegezegd ingeval Bradlaugh voorloopig afziet van het innemen van den zeteldan het voorstel van Labouchère te zullen ondersteunen en de aanneming daar van aan te merken als een votum van vertrouwen. BERLIJN, 26 Junij. Tegenover de berigten omtrent compromissen in zake de kerkelijke wetgeving, verklaart de A'ordd. Zeit. voor onwaar dat von Putlkammer artikel 4 wil laten vallen. De regering zal vrijwillig geen enkel deel van het ontwerp opgeven. Evenzeer is het een verzinsel, dat de rijkskanselier den heer Rachhaupt zou verklaard hebben van art. 4 af te zien. De ministers hebben nog gis teren in een vertrouwelijke gedachtenwisseüng zich vergewist, dat de re gering vasthoudt aan de voordragt, zooals zij is ingediend. ALEXANDRIE, 25 Junjj. De koning van Abyssinië heeft vrede gesloten met Egypte. SHANGAI, 24 Junij, Uit Peking wordt berigt dat tot de herziening van het tractaat tusschen China en Duitschland besloten is, China zou bewil ligen in het vestigen van Duitsche entrepots. ITf GEXUNDEli. I. Zoude men, indien op de Binnenvestgracht tegenover het Plantsoen een rij huizen voor de meergegoeden stond, er ooit aan gedacht hebben om deze gracht te dempen? Het dempen zou mogelijk geweest zijn, maar nimmer liet bebouwen. II. Mag men nu om de meergegoeden te bevoordeelen de mindere stan den benadeelen in hun licht en lucht; om een veertigtal meergegoeden te bevoordeelen een tachtigtal minderen benadeelen? Deze vragen rezen bij mij op bij de lezing in de Leidsche Courant van heden dat Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Fabricage voorgesteld hebben om op het verzoek van de bewoners der Binnenvestgracht afwijzend te beschikken. De vraag is ook nog: is er behoefte aan zulke woningen. Ik geloof het niet, en velen met mij deelen dit gevoelen. Deze woningen toch zullen, indien zij gebouwd worden, zeer spoedig bewoond worden, maar in de stad zullen weldra vele huizen ledig staan, zeer ten nadeele van de eige naars. Met het oog op meerdere opbrengst van belasting behoeft het dus ook niet gedaan te worden. Wat zal er voorts van ons Plantsoen worden. Een strook, die ieder jaar groote uitgaven zal vorderen, grootendeels ten gerieve van de bewoners dier nieuwe gebouwen, waarvoor wij belasting schuldigen mede moeten betalen. Is dit geoorloofd? Wil men bouwen, laat men dan even buiten of op de singels eenige villa's doen verrijzen. X. ZWOLLE, 25 Junij. Tarwe 10.75 rogge 8 k ƒ8.80, boekweit ƒ8, k ƒ8.60, gerst ƒ6.50 a 7aardappelen ƒ2.50 Ay's, alles per HL. Boter- Aanvoer p. m. 1100/8 en p. m. 250 16, benevens nog p. m. 400/2 KG. stukgoed. De middelprijs van dit kwantum bedroeg ƒ29 a 40. De hoogste markt was ƒ26 a ƒ28, afwijkende soort 23 k 24 en tweede soort ƒ18 k 20.50. Eijeren gold ƒ3 k 3.50 per 100. ZWOLLE, 25 Junij. Vee. Zoowel de Zwollerkerspel voormarkt, als de week markt op hedengetuigden van grootere drukte en betere prijzen op het gebied van melk- en fokvee. Vet vee daarentegen algemeen minder, Kalveren en scha pen gewild. Varkens. Ruim 750 biggen en p. m. 250 magere varkens vulden onze markt. Biggen golden ƒ1.60 k 2 per week. Andere varkens als vorige weekvette dito 60 k 65 ets per KG. schoon. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 26 Juni 1880. Kantonrechter Mr. C. H. P. Klaverwijden. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak, J.M.v. St.L.,Oegst- afwezigheid van een dienst 1 of 1 dag. geest plichtige bij de beproe ving der brandspuit Oegstgeest J. G.Leiden, werpen van vuil in gemeen idem. tewater, Zoeterwoude, H. TL, idem, idem idem. J. F., idem vernauwen en verondiepen 10 of 2 dagen. van Rijnlands boezemwa ter »de Rijn", Leiderdorp, H. v. P., idem, idem, idem. J. v. B.idem, idem, idem. A. C.idem, idem, vrjjspraak. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6