LEID8CIE COERitiT. IftSO. MAANDAG 28 JUNIJ. Rl". 148. ST A OS-BERICHT EN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 's jaars, huiten de expeditiehosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bj| deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6i,n No vember 1879; Bepaalt; dat bij gelegenheid van het FEEST, door de Burgerij het Studenten- korps aan te bieden, op hel Feestterrein de Rnïne, aanstaanden Dins dag den 2»sl,n Juni, de PASSACE MET RIJTUIG, tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet anders mag geschieden dan van de zijde van het Stcenscliuur O.Z., terwijl de rijtuigen zich moe ten verwijderen in de richting van de Raamstcgen; dat gedurende dien avond van zeven uren tot na afloop der feestviering, hel rjjdcn langs het Rapenburg van de Nlcuwsteeg tot het Steen- schuur en langs hel Stccnschuur W.Z. verboden is. De Burgemeester voornoemd, Leiden 23 Juni 1880. DE KANTER. "groote kermesse d'été", door //Doctrina" ge- LE1DEN. 26 Jitnij. Gisteren avond had de geven, op Zomerzorg plaats. Zeer velen waren tot bijwoning van dit feest opgekomen, zoodat de tuin laat in den avond zoo vol was, dat tal van be zoekers eene plaats moest zoeken in Klein Zoaierzorg. Hel muziekcorps van den lieer VV. Coenen, uit Utrecht, handhaafde ook nu weder zjjneu goeden naam. Omstreeks elf uur werd het terrein, waarop de kermistenten in korten lijd opgeslagen warengeïllumineerd. Terstond zag men daarop eene menigte heeren, met stoelen beladen en gevolgd van hunne dames, aldaar plaats nemen, liet terrein was gelegen tusschen de zaal van Zomer zorg en den spoorweg. De naam van "kermesse" was hier volkomen op zijne plaats. Men vond hier twee carrousels of mallemolens, die algemeen zeer veel aftrek vonden. Wanneer wij zeggen, dat van het begin af lot laat in den nacht de molens steeds goed bezet waren en de prijs een dubbeltje per per soon bedroeg, dan kunnen onze lezers zich een idee vormen van de dub beltjes, die hier zijn gebleven. Verder merkte men onder de vele tenten nog op twee tenten met ververschingeneen prachtig moojjen "tir de salon" en vervolgens nog kleinere barakken met tabak en sigarenmet bouquetten parfums en andere zaken, (lok aanschouwde men eene poppenkast en een beschil derd doek, waarop een verschrikkelijke moord was voorgesteld. Overal was vreugde, overal levendigheid te bespeuren. Hier zag men een uitgebreiden kring in de rondte dansen, daar weder dames en heeren gearmd loopen met ballons aan de hoeden gehecht, ginds weder hossende paren en een weinig verder weder personen, die met ingespannen aandacht al het schoons bewonder den dat ten toon gesteld werd. Te midden van dit alles had het "bal champê'.re" plaats, In het midden van het terrein was een kiosk geplaatst, waarom eenige planken gelegd waren. Hierop zag men de dansende pareu zweven met begeleiding van de muziek van het gezelschap van Oome Heinrich welke later door die van den heer Coenen vervangen werd. Plotselingte midden van al deze vermakelijkheden, hoorde men een knal; bet vutirwe;k nam een aanvang. ZonnensterrenBengaalsch vuur, wisselden elkander af en gaven een prachtig schouwspel te zien. Terwijl dit alles buiten plaats vond. was in de zaal zelve een café chantant georganiseerd, waarbjj zeer goede acteurs en actrices hunne diensten verleenden. Omstreeks 12 uur verscheen de aartshertog Philips, gevolgd door zijne pages en edelen; ook hier werd hem hulde en eer bewezen. Een ieder was ten zeerste met dezen avond ingenomen en menigeen be weerde dat dit het aardigste was, wat de l'eestweek tot nu toe had opge leverd. "Doctrina" mag dan ook met genoegen op haar feest terugzien en zich overtuigd houden dat deze aangename avond lang in herinnering zal blijven. Heden was er, zooals in de Feestwijzer is aangewezen, matinee musicale met introductie van dames op de sociëteit Minerva. Zeer vele leden hadden van dit voorregt gebruik gemaakt om aan hunne dames het elegant en net ingerigt locaal te laten zien en tevens hen te laten profiteren van de muziek der grenadiers en jagers, onder directie van den heer II. Völlmar. De ge- hecle sociëteit was stampvol, alle plaatsen waren ingenomen, tot zelfs in den tuin toe. Nimmer nog had zij zulk een uitgelezen publiek binnen hare muren gezien; ook de aartshertog Philips vereerde Itaar met een bezoek. Hij nam plaats midden in het gebouwomringd van zijne pages en dignita rissen. "Sn Het uitmuntende weder doet verwachten, dat het vattxhall en bal, heden avond door «Sempre Crescendo" op het feestterrein te geven, waarmede de feestweek wordt besloten, insgelijks gunstig zal slagen. Volgens het Dbl. v. 's Grav. geschiedde de aanbieding eener roos aan den aartshertog Philips, bij gelegenheid van het door hem gegeven open hof op Woensdag II.niet van wege H. M. de koninginmaar was het eene per soonlijke hulde, als bloedverwante, van mevrouw de douairière barones van Hognidorp, geb. gravin van Limburg StirumHr. M». grootmeesteres. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente alhier is, ter vervulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. K. VV. Vethake, pred. te Leeuwarden; C. P. N. Pikaar, pred. te Harmclen; J. van lieerde, pred. te Breukelen. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenom< nen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 46 tot 71 volwassen personen en 4 tot 11 kinderen. Te Groningen werden den 24" Junjj als apothekers-bediende geëxamineerd en toegelaten de drie jufvrouwen C. J. M Vriens, geb. te Botterdam, B. Jung, geb. te Hoorn, en J. van Lier, geb. te 'sGravenliagc. De jaarlijksche réunie van de afgevaardigden der Waalsche gemeenten in Nederland is Donderdag te Arnhem geopend met eene openbare godsdienst oefening, geleid door d". F. Daubantonpred. te Groningen, die tot tekst zijner rede gekozen had Luk. IX: 51—56. De vergadering is zamengestetd als volgt: commissie tot de zaken der Waalsche kerken: J. 11.Gerlach,pred. te Middelburg, president; J. J. L. Luti, pred. te Middelburg, secretaris: C. G. Chavannespred. te Leiden, vice-president; J. L. Roulet, pred. te's Her togenbosch; H, Valès, pred. Ie Amsterdam; R. van Boneval Faure, oud ouderling te Leiden, en J. F. C. Kronenberg, ptiderljpg te Arnhem. Afgevaardigden der gemeenten: Arnhem E. IJ. Bepgsma e« M. J. II. Nol- thenius, ouderlingen, en W. G. Borrias, diaken; Delft W. S. C. Deijll, pred., A, van den Briel, ouderling; 's Bosch J. L. Roqletpred.Maastricht J. A. Tydemanpred. 'sGravenhage E. P. J. A Lacherctpred. en B. L. Rasch, ouderling; Utrecht J. G. L. Nolst Trenité, pred,, C. L. J. C. Brutel de la Rivière, ouderling; Zwolle F. E. Daubanton, pred.: Groningen. F. Dauban ton, pred.; Amsterdam, F. Brttn, pred., 11. W. Kooring Uloth, onderling; Leiden, C G. Chavannes, pred., F. S. van de Pavord Smits, diaken; Breda, A. B. van der Vies, pred., H. A. Vethake, ouderl.; Dordrecht, E. I'icard, pred., W. van der Eist, ouder).Nijmegen. A. Stoop, pred., M. van Trojen van Hulst, ouderl.; Haarlem, F. van Beresleynouderl.; Leeuwarden, En gelen, diaken. De spoorweg van de Belgische grenzen tot Zevenbergen en van Roo sendaal naar Breda, wordt, te rekenen van 1 Julij, door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen geëxploiteerd. Op de verbinding van Zevenbergen naar Moerdjjk wordt mede, te rekenen van 1 Juljj, de dienst gestaakt. Door wijlen mej. M. W. Miiller is hare nalatenschap, geschat op 30 a 40 duizend gulden, vermaakt aan het gesticht "de Voorzienigheid" te Am sterdam. Nabij Amersfoort is een aanzienlijk gedeelte van liet landgoed "Zand bergen" dezer dagen aangekochtmet het doel om aldaar eene inrigting te vestigen tot verpleging van weezen, in den geest van de "Maatschappij tot verpleging van weezen in het huisgezin". Woensdag II. woedde te Wijhe een hevig onweder; een paard van de gebroeders van Dijk is in de weide doodgeslagen, en een windhoos heeft van eene arbeiderswoning eenige pannen afgerukt. Voor het gereglshof te Leeuwarden stond eergisteren teregt J. W oud 35 jaren, arbeider, geboren te St. Anna Parochie, wonende te Usquert. De kastelein H. Boerma te Usquert heeft bij zijn logement een hok, waarin vaten brandewijn en jenever en ledige flesschcn geborgen waren. Van deze laatste vermiste hij in Maart een aantal, en 18 April bleek hem, dat uit een brandewijnval vocht was geloopen. Dit gaf hem aanleiding om te laten surveillerenen in den nacht van 22 op 23 April waren een veldwachter en een daglooner daarvoor in de gelagkamer op wacht. Ongeveer 2 uur 'snachts hoorden zij gerucht, en trollen bescb. aan buiten den paardenstal bij een boerenwagen, waarop 8 heele en 2 halve flesschen, benevens een

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1