BUITEtNLANÜSCUE BE1UGTE.N. Meters ran de societeilstent. Zij werden met luide toejuichingen begroet terwijl de muziek het Io vivat aanhief en ter hunner eer eene bengaalsche verlichting in nationale kleuren werd ontstoken. De commissie voor de geneeskundige staats-examens heeft tot arts be vorderd den heer A. A. Gersen, cand.-arls. - De commissie voor het eind-examen der polytechnische sehool te Delft heeft in hare vergadering van 22 Junjj toegekend: het diploma van techno loog aan den heer H. C. van Woerden; van architect aan de heeren L. C. J. van Es en D. E. C. Knuttelvan scheepsbouwk. ingenieur aan de heeren 11. M. van Andel, J. E. van Cleef, W. F. Koppeschaar en J. S. van Veen; van mijnen-ingenieur aan de heeren J. W. Reigers en W. G. Ribbius. De examens der civiel-ingenieurs en werktuigkundige ingenieurs worden nog lot in de volgende week voortgezet. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergade ring honden. De vergadering der Ned. entomologische vereeniging, die dit jaar te Zutpken gehouden wordt is bepaald op Zaturdag 24 Julij. Bij kon. besluit is bepaald dat de vier veldbataillons van het l»,e reg. infanterie, tot het houden van practische oefeningen, in de maand Augustus a. s. gezamenlijk een kamp op de legerplaats bij Milligen zullen betrekken, met een detachement artillerie-transporttrein en een detachement hospitaal-sol daten het kamp wordt betrokken op den 2d<° Augustus a. s. en opgebroken op den dag, waarop de kamperende bataillons, op de hiertoe te ontvangen bevelen van den kommandant der 4,lc divisie infanterie, de legerplaats ver laten. De milicien-verlofgangers van 1877 der compagniën hospitaal-soldaten, die den 20'"" Augustus a. s. onder de wapenen zijn geroepenzullen almede, na gekleed en gewapend te zijn, den 23,,t,, d. a. v. op de leger plaats worden gedirigeerd. De kommandant der 4^ divisie wordt gemag- ligd zich vau tijd tot tijd naar het kamp te begeven. De minister van oorlog, gevolg gevende aan een daaromtrent van Z. M. den koning ontvangen last, heeft aan alle officieren en militairen beneden dien rang van het garnizoen te Nijmegen, die bij gelegenheid van den op 26 en 27 Mei jl. in de bosschen nabij Groesbeek gewoed hebbenden brand, eene even doeltreffende als krachtige, flinke en zelfopofferende hulp hebben verleend's konings bijzondere tevredenheid kenbaar gemaakt ter zake van bun toenmalig lofwaardig gedrag. liet stoomschip Prinses Jmahavan Amsterdam naar Batavia, is op 23 Junij te Port-Saïd aangekomen. <- Volgens berigl uit Lerwick was hel tweede jagerschip Woensdag II. van daar afgezeild met 250 tonnen haring. Aanvankelijk is de vangst wel zeer gunstig; de prijs van den eersten haring is echter zeer laag geweest; er is nu beduidend minder dan vroeger voor den haring gemaakt: debruto- opbrengst uit den l',eD jager in: K 1880 over 164% tonnen was 5703.80. «w 1879 68 H 3304.73. j-E 1878 k 51% n 7224.77. 1877 40% 6901.68. 1876 34% 6772.77. 1875 f 78% - 5842.61. Te Klaaswaal zijn door de rijkspolitie aangehouden en gevankelijk naar Dordrecht gebragt twee landloopers, afkomstig uit Keulen, die ver dacht worden de bedrijvers te zijn van den diefstal bij den heer Stok te Arnhem. Hun uiterlijk kwam vrij wel overeen met het signalement, in het Politieblad opgegeven, terwijl enkele voorwerpen, bij hen gevonden, het vermoeden bevestigden. De heer m'. J. P. Amersfoordt heeft aan den gemeenteraad van Haar lem een brief geschreven over hetgeen hij bij een wandeling in den Haar lemmerhout heeft opgemerkt. Hij schrijft o. a. het volgende; Het trof daarbjj mijne aandacht, dat het eerwaardig bosch ontsierd wordt door de menigte van ziekelijk, kwijnend en dood hout, hetwelk zich daarin lusschen gezonde boomen bevindt, het andere hout in zijnen wasdom hindert, en lot verblijfplaats strekt van zwammen, paddestoelen en insecten die een zeker bederf om zich spreiden. Het heeft alsmede mijn aandacht getrokken, dat iiet gedenkleeken van Laurens Janszoon Cosier, door vorige regeerders van Haarlem in den Hout opgerigt, sedert eenigen tijd ten prooi is aan de schennis van verwaten weetnieten. Het gedenkleeken toch is bedekt met allerlei geschrilten, duidelijk bestemd om de oude regering uwer stad wegens deze oprigting te smaden en te verguizen. Om deze redenen verzoekt de schrijver, dal het den raad moge behagen: 1°. Uit den Haarlemmerhout het zieke en doode hout te doen verwijderen: 2". Het gedenkleeken van Laurens Janszoon Coster in den Hont te doen reinigen van bespottende be smeersels en het verder te doen beveiligen tegen vernieuwde schennis. Door wijlen den heer 11. Schoenmaker, te Haarlem, zijn gelegateerd aan hel Gerei', weeshuis aldaar/3000 en aan bet Ned. Geref. diaconiehuis aldaar 1000. Door wijlen den lieer mr. D. E. Nijkerk is een legaat van ƒ1000 vermaakt aan bet Nederl. Israël, meisjes-weeshuis te Amsterdam, en door wijlen den heer jhr. J S. H. van de Poll is 2500 besproken aan de diaconie- arinen der Ned. Iierv. gemeente te Velsen, en ƒ500 aan de kerk dier ge meente. Gisteren is te Amsterdam de jaarljjksche algemeenc vergadering ge houden van aandeelhouders in de Nederl.-Indische spoorweg-maatschappij. De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het divi dend bepaald op ƒ67,50 per aandeel van/1000 of 6% pCt.waarvan ƒ20 reeds is genoten. Te Zeist sprong Zaturdag II. een tienjarig meisje onder het rijden van den tramwagen om haar afgevallen hoed op te rapen, met het ongelukkig gevolg, dat haar eene been brak en hel andere zwaar gekneusd werd door een der wielen van den wagen. Op voorstel van de plaatselijke gezondheidscommissie zullen de kermis sen in de dorpen Dieren, Velp, Rheden, Middachtersteeg en Ellecom dit jaar niet worden gehouden, wegens de heerschende pokziekie in enkele plaatsen in ons land. Dezer dagen heeft op de paardenmarkt te Oostermeer een twaalfjarig kind een slag van een paard bekomenwaardoor het doodelijk werd getroffen. Aan het station van den staatsspoorweg te Leeuwarden is een diefstal ontdekt van eenige goederenwelke in eene gesloten kist waren verzonden. De politie heeft een gestreng onderzoek ingesteld. Te Dokkum heeft Zondag 11. het onweder van 12 uren tot des avonds 6 uren geduurd. Tegen 2 uren hoorde men een hevigen slag. De bliksem was ingeslagen in een huis bij een arbeider, ging door den schoorsteenver brijzelde alles wat daarop stond, deed eene menigte roet over liet middag eten storten en scheurde een haardkleedje. De straal nam verder zijn loop door het privaatwaardoor hij verdween. Gelukkig is niemand der bewo ners getroRen. Een gezelschap van 8 personen maakte een zeiltoglje op het Nanne- wijd, onder St. Johannesga. Door een hevige windvlaag sloeg het vaartuig om. Uit St. Johannesga en Oudehaske daagde echter spoedig hulp op, en allen werden gelukkig gered. 'sGRAVENHAGE. 24 Junij. Door Z. M. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde onderscheidingsteekenen mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg te 's Gravenhage. ridder grootkruis der Leopoldsorde van België; B. Nachenius Jz. te Amsterdam, kommandeur der Keiz. Medjediehorde van Turkije; M. W. van der Aa te Amsterdam, kommandeur der orde van den 11. Sylvester van de Gouden Spoor, hem door den Paus geschonken; G. Posno te Parijs, ridder le kl. der Albrechtsorde van Saksen; F. Pape, cavalerist 2' kl. bij het leger in Nederl. Indië, de herinnerings-medaille voor den| veldtogt tegen Frankrijk in 1870-1871 en hel onderscheidingsleeken voor dienst bjj den landweer* hem in Duitsche dienst toegekend. Door Z. M. is, overeenkomstig vroeger genomen besluiten, de zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart 1. C. F. Looijen, R. Berkelbach van den Sprenkel en E. M. Chevalier, als erkenning voor de dienstendoor hen aan de wetenschap der zeevaart be wezen, door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, ten behoeve van het meteorologisch instituut. Aan den heer C. G. Sloot is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van aide-essayeur bjj 's rijks munt. De blinde mandie in de vorige week voor het geregtshof te 's Gra venhage teregt stond, ter zake van diefstal met braak le Brielle, is heden veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Ouder beschuldiging van diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en inklimming, stond heden voor het geregtshof al hier teregt zekere P. de M.le Dordrecht woonachtig. Hem wordt ten laste gelegd dat hij in den nacht van 7 op 8 Maart jl.met behulp van een steek- beiteltje, heeft opengemaakt en vervolgens opgeschoven hei winkelraam van den zilversmid J. J. v. 't H. aldaar, en toen uit een open kastje, achter het raam geplaatst, ontvreemd heeft een aantal meest oude gouden en zilveren sieradenter waarde van ongeveer 60. De beschuldigde bekende het hem ten laste gelegde feit en adv.-gen. m'. Gregory eischte, met aanneming van verzachtende omstandigheden, eene veroordeeling lot 2 jaren celstraf. Nadat de verdediger, mr. Addink, op verzachtende omstandigheden gewezen en de qualificalie van inklimming bestreden had, deed het hof uitspraak en ver oordeelde den besch. lot 1 jaar celstraf. Omtrent den voor eenige dagen alhier gepleegden diefstal van gelden in de hulpbank B der bank van leening alhier, verneemt men. dat de be ambte hij die instelling G.in het locaal wonende, gisteren avond op bevel der justitie naar hel huis van arrest is overgebragtonder verdenking zelf den diefstal te hebben gepleegd. Om hel te doen voorkomenalsof men zich van de straat met behulp van braak toegang tot het gebouw had verschaft, moet hij zelf eenige afsluitingen hebben verbroken. De feiten moeten door hem bekend zijn. ENGELAND. LONDEN, 23 Junij. Uit Halifax wordt gemeld, dat aan de kust, twaalf mijlen oostelijk van die stad, een duig van een vat is opgevischt. waarop met potlood het volgende geschreven is: »De Atalanta vergaat, 12 April 1880. Geen hoop meer. Stuur dit op naar m". Mary White, Piers, Sussex. James White." De stoomboot Teutonia, van Liverpool, die de reis naar Canada maakte, heeft zich op haar heenreis een weg moeten banen door een 30 mijlen lang jjsveld. Acht schepen waren reeds in het ijs blijven steken en twintig andere vaartuigen konden zich slechts met moeite en beleid door de massa's ijs heenwerken. De Teutonia zelve werd 62 uren opgehouden. Eenigen tijd na de Teutonia kwam de stoomboot IJibernia ter reede van Liverpool aan, medebrengende den kapitein en zeven manschappen der equi page van de bark Ontario, die op het ijs gestrand en stuk geslooten was. Ervaren zeevaarders kunnen zich zulke groote massa's in den Allatnischen Oceaan sedert de laatste veertig jaren uiet herinneren. Een schouwburgdirecteur tc Londen heeft het regt om «Anne-Mie" op te voeren van den heer Rosier Faassen gekocht voor ƒ1200. FRANKRIJ1L De rede door den heer Gambetta in de kamer uitgesproken wordt door alle bladen behandeld. Zij oordeelen, dat het daarbij gebleken is. dat hij alle gezag in handen heeft. Zijn optreden als spreker in de kamer, zegt een radicaal blad, wierp een schaduw op de bank der ministers, en was

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2