gevormd: dd. J. J. A. Ploos van Amslel, pred. Ie Reitztim; C. P. N. Pikaar, pred. ie Harmeien; G. Nijhuis. pred. ie Bergs'chenhoekP. Deelmanpred. ie Kampen. J. van lieerde, pred. ie Breukelen. K. W. Veihake, pred. ie Leeuwarden. Een 30-tal bomschuiten te Katwijk is reeds in zee gestoken op de ha- ringvisseherij. De kleinste helft der vloot oefent nu nog tijdelijk de schrob- visscherij uil. De weinige vischdie heden werd aangevoerd, was bijzonder hoog in prijs. De eerste haringjager is te Vlaardingen binnengekomen. De gebruike lijke geschenken zijn terstond de koninklijke familie aangeboden. De Staatscourant bevat het verslag aangaande de koninklijke akademie van wetenschappen te Amsterdam, over April 1879 tot April 1880. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog bepaald, dat er dit jaar niet meer dan 45 onderofficieren op den hoofdcursus der infanterie zul len worden toegelaten. De onderolticiereudie thans de lessen van den 2r0 klasse-cursus volgen, zullen dus een vergelijkend examen moeten afleggen. Naar de Amsterdamsche bladen melden hebben de leden der Amster- damsche sub-commissie voor de kweekschool van zeevaart te Leiden hnn ontslag genomen. Sedert de gelegenheid is geopend tot dienstneming op een opleidingschip van het rijk en de genoemde kweekschool onlangs eene schier uitsluitend militaire rijksinrigting is geworden, met bemoeijelijking der eischen van indiensttreding is volgens het oordeel der commissieleden de oorspronkelijke philanlhropische werkkring der Amsterdamsche sub commissie zoo belangrijk gewijzigddat de reden van haar verder bestaan geheel heeft opgehouden. Is men goed ingelicht, dan staat echter ëéne nieuwe sub-commissie gereed om de afgetredene te vervangen. Naar de Amh. C. van doorgaans goed geïnformeerde zijde verneemt, zou een nader voorstel van het ministerie tol overname der kanaal- en havenwerken in hoofdzaak hierop nederkomendat den aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaal-maalscliappij een nieuw amortisabel londs zou worden aangeboden, bij loting aflosbaar met 50 pCt Gisteren avond ten half acht ure bragt Z. K. H. de prins van Oranje een bezoek aan het graf zijner moeder, koningin Sophia. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is omtrent het voorstel en de adressen betredende de inkrimping der kermis besloten, deze eerst in de ntaand September in behandeling te nemen en ze alzoo niet van invloed te doen zijn op de kermis van dit jaarwelke in Augustus plaats vindt. Op de Marnixkade te Amsterdam, meldt het N. v. d. D., is eergisle- ren avond eene baker, bij de uitoefening harer functie, uit een achterraam gevallen. Naar het schijnt had deze zorgzame vrouw den zuigeling, wiens eerste schreden op den hobbeligen levensweg zij gehouden was te behoeden, een oogwenk te voren met echten Barcelona brandewijn gewasschen. Het kind lag hij den val der baker gelukkig in het wiegje, zoodal het ongeluk laatstgenoemde alleen tróf. Zij brak een arm en werd ter verpleging naar het gasthuis grbragt. Men meldt uit Kampen: De sigarenmakers-quaestie is te Zwolle be handeld. Van dc beschuldigden zijn veroordeeld: 1 lot drie maanden, 1 lol zes maanden en 3 lot negen maanden celstraf. Zaturdag II. is gevankelijk naar Winschoten overgebragt R. de VV., handelaar te Nieuwe Pekela. Ilij wordt beschuldigd iemand in eene vecht partij zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood eenige dagen daarna volgde. Naar men zegt moet minnenijd de oorzaak dezer misdaad zijn. Blijkens eene bekendmaking van den burgemeester der gemeente Ro-ï seodaal en Nispen, zijn gedurende de week van 6 tot en met 12 Jung in die gemeente aangegeven als aangetast door pokken 10 en overleden aan pokkeu 3 personen. Dezer dagen heelt zich te Vlissingen en te Middelburg eene vereenigde commissie gevormd, met het doel om een gedenkteeken te slichten ter nage dachtenis van Elisabeth WolfF, de beroemde schrijfster uit hel laatst der voorgaande eeuw. Eenige paters-Jezuïten uit Frankrijk zijn met de eigenaren van het kasteel Eckart te Woensel in onderhandeling getreden om dat kasteel te huren. -• Ter gelegenheid van de kermis in Duiken werd ter eere van den kermis-koning een boog opgerigt van palmgroen. Twee jongelieden kregen daarbij twist, welke zoo hoog liep, dat den jongeling J. van Rurgwaldnfel de hals werd afgesneden. De dader is naar Kleef overgebragt. 'sGRAVENHAGE. 18 Junij. '- I Met 1 Julij aanst. zyn benoemd tot commies der posterijen le kl. \V. C. Bijl dc Vroe, thans commies 2' kl.; tot commies der posterijen 2« kl. W E. Carp, thans commies 3' kl.tol commies der posterijen 3« kl. J. W. B. Kiihnen en W. llovens Grcvethans commiesen 4* kl.tot commies der posterijen 4' kl. J. VV. ten Gate, N. J. VV. Eichholtz, C. 11. Schipper, 11. A. j Sijpkens en H. Coopmans, thans surnumerairs der posterijen. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie I van het leger in Nederl. Indië II. Wetselaar is, wegens ligcliaamsgcbrcken eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Met 1 Julij aanst. worden geplaatst aan boord van het schroefstoom- schip Madurade luit t. ter zee 2e kl. D. J. Boom en F. Bühtlingk, de adelborst 1' kl. G. D. Sangsler, de officier van gezondheid 2' kl. dr. J. M. Korver en de officier van administratie 3' kl. J. A. Grooiendorsteerstge noemde als oudste officier. Zooals gisteren werd aangekondigd heeft Z. Keiz. li. prins Karei van Pruissen zich heden ochtend, vergezeld van twee adjudanten, met een kon. trein per Rijnspoor naar het Loo begevenalwaar de broeder van den kei zer van Duilschland door IIli. MM. den koning en de koningin werd ont vangen en verder een gedeelte van ceil dag doorbragt. Ten half vijl heden namiddag was Z. Keiz. II alhier teruggekeerd. Aanstaanden Zondag, des namiddags ten 3 ure, zal de vorst de terugreis naar Duilschland aannemen. Ten half acht ure heden avond arriveert de groothertogin vau Mecklen- burg-Schwcrin. De gedenkdag van den slag van Waterloo werd heden op de gebrui kelijke wijze herdacht. Van de stedelijke gebouwen en eenige particuliere huizen wapperde de nationale driekleur. Als een vervolg op de in de vorige week door het geregtshol le's Gra- veuh'ge behandelde strafzaak tegen den Hamburger R. Th. le Grand en diens voort vlug tigen medepliglige van Daggenhausenbetrekkelijk den diel- stal ten nadeele van den heer van Loon le Rotterdam, welk proces gisteren werd beëindigd door de veroordeeling van eerstgenoemde tot eene tuchthuis straf van 8 jaren, kan worden medegedeeld, dat de justitie, hoewel de be schuldigde steeds heeft ontkend, ook nu weder niet heeft misgetast. Naar wij toch vernemenmoet de veroordeelde thans in hel huis vau arrest alhier in een ge.-prek met een medegevangene omstandig hebben verhaald, op welke wijze bij met zijn wederspannig verklaarden vriend den bewuslen diefstal heeft uitgevoerd. Van het politie-commissariaat 2' afd. is naar het huis van arrest over gebragt de schoonmaakster vrouw v. B. alhier, die diefstal van beddeveêren, ter waarde van ƒ100, ten nadeele van den heer D., eersten apotheker in het garnizoenshospitaal, in wiens woning zij werkzaam was, moet hebben ge pleegd. Zij had met de vederen een bed voor haar zelve gevuld. De diefegge heelt haar schuld beleden. Gisteren, den geboortedag van wijlen II. M. koningin Sophia, werd te Scheveningen de Sophiastichting ingewijd. Het is eene inrigling ten behoeve van kinderen, die behoefte hebben aan zeebaden ol de zeelucht. Deze in wijding geschiedde op de meest eenvoudige wijze; zij werd bjjgewoond door eereleden, door leden der tot stand gebragtc vereeniging tot oprigling van het gedenkteekendoor afgevaardigden der sub-commissien en door eenige weinige genoodigdenonder wie de leden der hofhouding van de betreurde overleden vorstin. 15UIT MN LAN ÜSCl IK BKItlGTtëN BELGIË Aan het hoofd van het niel-officiëel gedeelte van den Moniteur Beige leest men: «Onze nationale feesten beginnen heden. Gegroet, o roemrijk 1830! Gegroet, o schitterend 1880!" Het feest van de Pers ten voordeele der armen van Brussel in hel Bois de Cambre op Zondag a. s. belooft schitterend te zijn. Het bosch zal ver licht zijn met meer dan 60000 gekleurde glazen, 5000 vetpotten en 10000 ballons. 200 omnibussen zullen dien dag dienst doen tusschen het bosch eu de stad. ENGELAND. LONDEN, 17 Junij. In Willis' Rooms is het jaarlijksche feestmaal gehouden door de hier gevestigde vereeniging tot ondersteuning van noodlijdende vreemdelingen. De prins van Wallis had wederom de welwillendheid hel feestmaal te presi deren. Uit het jaarverslag bleek, dat de aanvragen om onderstand in het afgeloopcn jaar buitengewoon talrijk warenvermoedelijk een gevolg van het algemeene gebrek aan werk. De vereeniging beeft dan ook haar bud get met 1500 t overschreden. In het geheel werd hulp verstrekt aan 2756 noodlijdende vreemdelingen. De lord-mayor van Londen zal eene inschrijving openen ten bate der nagelaten betrekkingen van de verongelukten met de Alabama. Er is 20000 noodig. De «Turkish Missions Aid Society", welke haren zetel te Londen heeft, deelt aan de dagbladen berigten mede, door haar uit Perzië ontvangen, over den hongersnood, welke het land teistert. In het begin van Mei stier ven dagelijks vijltig a zestig menschen le Croomish den hongerdood, en de lijken, in de straten liggende, werden door de honden verscheurd. Toen deze berigten werden verzonden, was men nog twee maanden van den oogst verwijderd, en daar de hulpmiddelen der Amerikaansche zendelingen uitgeput waren, bestond er met reden vrees voor nog afgrijselijker tooneelen. Verschillende schepen, die in de vorige week te New-York zijn aan- gekomen, waren slechts met moeite ontkomen aan eene botsing met de vele ijsbergen, die op den Atlautischen Oceaan de vaart onveilig maken. Het Engelsche oorlogschip Flamingo, van St. John's, Newfoundland, ver trokken, was ongeveer op 10 mijlen afstand van die haven op een ijsberg gestooten en had zoo groote averij bekomen, dal het naar St. John's moest terugkeeren. FRANHRIJ K. Te Parjjs is. onder voorzitterschap van den hertog de Broglie, eene besloten vergadering gehouden om te protesteren tegen de besluiten van 29 Maart. De volgende motie werd ten slotte aangenomen: «De vergadering protesteert tegen de besluiten van 29 Maart, die de negatie zijn van het regt des huisvaders." Paul de Cassagnac geeft in den Pays zijn leedwezen er over te ken nen, dat de heer Janvier de la Motte zijne aangekondigde interpellatie in de kamer over de benoeming van den heer Challemel-Lacotir tot gezant te Londen heeft ingetrokken. Een andere afgevaardigde der regterzijde, zegt de Cassagnac, zal wel gevonden worden, om deze zaak van de tribune Ier sprake te brengen, en mogt geen ander dan wij er toe bereid worden be vonden, dan zouden w jj zonder aarzelen de zaak aanpakken. Het schip, dat in last had de communards, die gratie hebben erlangd, al te halen, heeft bevel gekregen nadere orders af te wachten. - Naar men beweert, geeft de gezondheid van prins Jeróme Bonaparte reden tol ernstige bezorgdheid. De begrafenis van den overleden gouverneur van Parijs, generaal Aymard, heelt Woensdag met groote plegtigheid, op staatskosten, plaats gehad. De slippen van hel lijkkleed werden door drie generaals en een admiraal gedragen. De maarschalk dc Mac-Mahon, die in de kerk der Invaliden de lijkdienst kwam bijwonen, vond de eereplaalsen door de minis ters bezet. Een hunner ruimde hem echter onmiddellijk zijne plaats in. Volgens Fransche bladen zou koning George van Griekenland voorne mens zijn een bezoek aan Nederland te brengen. Juliette Courbet, zuster en eenige erfgename van den schilder, op wiens instigatie de Vëudöme-zuil werd omgehaald, is te Parijs gekomen met het doel om te onderhandelen over een dading Ier zake van de 300.000 fr. waartoe Courbet was veroordeeld wegens zijne deelneming aan dit wanda- lisme. Het vonnis stond hem toe die som af te doen in termijnen over een tijdvak van 30 jaar. Zijne zuster wil nu alles afkoopen door terstond 100,000 fr. te betalen en belooft de rest aan le wenden tol premiën voor de kunst. DUITICI1LAND. liet rapport der commissie van de kamer van afgevaardigden over liet ontwerp betreflende de Mei-wetten is verschenen en daaruit ziel men. dat de regering art. 4, handelende over de terugroeping der bisschoppeninder daad als de kern van het ontwerp beschouwt, hetwelk zonder dat artikel voor de regering geene waarde beeft. De Post, het hoofdorgaan der vrij- conservativentracht nu de nationaal-liberalen nog voor dat artikel te win nen, hetoogende, dal het, gewijzigd zooals de vrij-conservativen voorstellen, hel gezag van den staat niet prijs geelt. liet Russische revolutionaire comité heeft twee zijner leden, die hunne gelofte geschonden hebben, daarvoor gestraft. Sharkofl, die de geheime drukkerij te Petersburg verklapte, heeft uien door een dolksteek vermoord

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2