COURANT. LKIRSCDE v. us, ISKO. ZATURDAG 19 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, (ranro p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaarsbuiten de expediliekosten. Afzonderlijke notnniers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Hij deze Courant wordt r er zonden bladz. 35- den Gemeenteraad Zittingverslag -36 der Handelingen van STADS-B FRIGHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gezien artikel 52 der Algemeene Politieverordening dd. 6 November 1879, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bij bijzondere gelegenheden na dere bepalingen omtrent hel rijden en verblijven van rijtuigen op slraat te maken Bepaalt: 1». dat op Dinsdag den 22" Juni eerstkomende Ier gelegenheid van den gecostumeerden optocht door lleeren Studenten der Leidsche Iloo- geschool te houden, langs den weg, dien de optocht neemt, op dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaanalsmede dat rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde richting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen, en 2'. dat des avonds gedurende de illuminatie alleen stapvoets mag worden gereden. Wijders noodigl hij het publick dringend uitden optocht niet te volgen en bij het passeeren daarvan op de eenmaal ingenomen standplaatsen te blijven, en verder alle aan den optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen en alzoo tot den geregclden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd. Leides 15 Juni 1880. DE KANTER. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Gezien art."9% der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6,I,B No vember 1879. Bepaalt; Dat bij gelegenheid der verschillende feestente geven in het Gebouw op de Ruïne, Dinsdag den 22,,e™ Juni e. k. en volgende dagen, de passage met rijtuigen tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers niet anders mag geschieden dan in de richting van de Stcenschuur OZ., terwijl die rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting naar de Raamstegen; dat gedurende de (eeslweek iederen avond van 7 uren tot na afloop der feesten in bedoeld gebouw, het rijden langs het Rapenburg van de lïlcuwstccg lot de §tccnscliuur en langs de Stcenschuur WK. is verboden. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Juni 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholland, van den 215,eo Augustus 1831 (Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dat, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den 1»kd dier maand n". 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 20"" dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Znidbol- land, van den 228tcn Januari 1880 (Provinciaal-Blad n°. 8)houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesleits dispositie, van den 16dcl> November 1820, n°. 81 door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden, zal worden gehoudendoen te weten datingevolge hel. verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Woensdagden 21s'"' en 23s,cn Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen urenaan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe krompen bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar geloovcn tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in liet belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en heslisscnden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen hcerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te bunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen limine landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nedcilandsche soldaat wete liet, dal, zoo hij werkelijk in en door den dienst i infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk Ie verzachten; maar hel Ncderlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die onderslcu- 1 ning met meer mildheid te verlecncn, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houdenhet doen ziendat deze roepstem niet te ver geefs ook lot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. BILN N F N LV NIS IIK BFRIGTIvY LEIDEN. 18 Jtiitij. De rector magnificus en de secretaris van den akadcmisclicn senaat der rijks-universiteit alhier hebben lieden namiddag hunne opwachting gemaakt hij onzen nieuwen burgemeester. lieden, den gedenkdag van de overwinning bij Walerloo, zag men op vele plaatsen de vlaggen wapperen. Bij den boekhandelaar S. C. van Doesburgh alhier is verschenen: //De intocht van Philips den Schoone binnen Amsterdam 27 Juni 1497." Int werkje beval geschiedkundige aanleekeningen tot opheldering van de mas- ke.-ade, te houden door de leden van het Leidsche studentencorps op 22 Junij aanst.verzameld door de maskerade-commissie. In de voorrede van dit werk wordt door de commissie dank betuigd aan allen, die haar hebben gesteund in de volvoering van hare taak; als zoodanig worden genoemd Z. Exc. de minister van oorlog en de luit.-koloncl Holtius, en wat betreft het historische gedeelte barer werkzaamheden en het vervaardigen van de leekeningen der costumes, de lib. J. ter Gouw en d'. Campbell, de hoog leeraren Fruin, de Vries en van der Vlngt, en de lilt. Cornet en Rochussen. In het eerste hoofdstuk wordt een kort overzigt gegeven van de geschie denis der Nederlanden, van den dood van Karei den Stoute lol dien van Phi lips den Schoone. Nadat de commissie een overzigt van het tijdvak gegeven heeft, waarin de meeste deelnemers aan den inlogt eene min of meer belang rijke rol hebben gespeeld, gaat zij er toe over hun leven ccnigzins uitge breider te beschrijven. Zij doet dit in hel tweede hoofdstuk, bevallende bijzonderheden betreffende de personen, die aan den inlogt deelnomen. In het derde hoofdstuk worden cenige bijzonderheden medegedeeld omtrent Am sterdam tegen het einde der 15' eeuw. voornamelijk omtrent de stedelijke regering en gilden van de toenmaals meest blocijende hoohlslad der noor delijke Nederlanden. De invloed, die de gilden in tiien lijd tiitoclendenwordt helder uiteengezet. Het werk draagt kenleekencn van grondige studie en met regt mag men zeggen, dat de litteratuur onzer vaderlandsche historie met dit boek inderdaad verrijkt is. De commissie mag met voldoening op haren arbeid nctlerzien. Het-werk is versierd met eene fraaije staalgravure van den heer C. Ed. Taurel, voorstellende Philips den Schoone. De gelijktijdig verschenen plaat van de maskerade verdient een woord van lof. Zij is, overeenkomstig de leekeningen. door de commissarissen lot rege ling der maskerade verstrekten onder hun toezigt geteekend en op steen gebragt door den heer G. J. Bos, die zich, hetgeen ten duidelijkste blijkt, met groote zorg van deze taak heeft gekweten. De kleurendruk (voor het eerst op de maskerade-plaat toegepastl van den heer P. W. M. Trap mag inderdaad fraai genoemd worden. Eene opmerking willen wij ons echter veroorloven, namelijk dat hij het teekenen van den persoon, die Philips den Schoone moet voorstellen, de geschiedenis wel wal uit het oog is verloren. Philips toch was hij zijnen plegtigen inlogt te Auislcidam nog zeer jong, terwijl hij hier als een man in de kracht zijner jaren wordt voorgesteld. De redactie van de Fox Studiosorum kondigt aan, dat zij Maandag aanst., den dag voor de maskerade, een feestnummer zal uitgeven, een akademische l'aris-Murcie, uitsluitend door oud-sttidenlen zamcngesleld. Het beslaat, zegt de redactie, 12 bladzijden, waarvan 3 bladzijden zijn ingeno men door leekeningen van jh'. mr. Victor de Stners en jhp. mr. C. N. Storm van 's Gravesande. Wanneer wij verder zeggen, dat gedichten van prof. Beetsdr. Ilaversmidt (of liever Piet Paaltjes) en den heer J. Kncppelhout eene voorname plaats innemen, dat mr. Vissering, mr. Modderman en mr. Kappeyne de staatkunde, prof. Goudsmit. Fruin, Cobct enz. de geleerdheid vertegenwoordigen, dan meenen wij te mogen verklaren, dat ons feestnum mer ook buiten onze kleine maatschappij op zekere belangstelling aanspraak mag maken. Daar de kosten van uitvoering echter groot zijn, kunnen wij onzen abonncs dit nummer niel gratis toezenden, en zullen het voor den geringen prjjs van 50 cents voor een ieder verkrijgbaar stellen. Door het kicscollegie der Ned. herv. gemeente alhier, is, ter vervulling van de nog steeds voortdurende vacature, hel volgende zestal predikanten

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1