BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Vrijdag 18 Junij J8S0, jV°. ó-i-d. BU1TENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 17 Junij. De bh. drs. C. M. Nordt, practiserend geneesheer te Koningsbergen, en F. I. Baczes, practiserend geneesheer te Weenen, zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Ncderl. Iudië. Het geregtshof deed heden uitspraak in de zaak van R. Th. Ie G., be schuldigd van den diefstal van kostbaarheden ten nadeele van den heer van Loon te Rotterdam. Het hof achtte de schuld, niettegenstaande de volge houden ontkentenis, overtuigend bewezen en veroordeelde den fcesch. tot 8 jaren tuchthuisstraf. Gisteren avond, omstreeks 9 ure, ging een 3-tal jongens te Scheve- ningen zwemmen. Een hunner had het ongeluk in eene trekmui of draai kolk te komen en daar hjj den togt niet kon opzwemmen, is hij verdron ken en naar zee getrokken. De ongelukkige was een jongeling van om streeks 10 jaren. Gisteren avond en heden morgen zijn 60 schuiten aangekomen; zjj be- somden van ƒ25 tot ƒ65 en hadden van 2 tot 3 dagen reis. BELGIE, Gisteren heeft de opening der nationale tentoonstelling van nijverheid plaats gehad. Er was eene onoverzienbare volksmenigte op de been. De koning en de koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen met gevolg zijn ten 2 ure in het tentoonstellingsgebouw gekomen. De koning werd door de commissie van de tentoonstelling opgewacht. Het geheele corps diplomatique was tegenwoordig; voorts de afgevaardigden, senatoren, bur gerlijke, civile en kerkelijke autoriteiten, de burgemeester van Brussel met den gemeenteraad. De koning, antwoordende op de rede van den minister van binnenl. zaken, zeide: Ik wensch u geluk met het goed ten einde brengen dezer nationale onderneming, die in onze geschiedenis eene plaats zal bekleeden. Op de toespraak van den burgemeester van Brussel, die ge zinspeeld had op de studiën des konings over de uitvoerwegen van den Bel gischen handel, antwoordde de koning: De nijverheid kan niet bloeijen, indien men geen nieuwe markten voor haar vindt. De handel is haar beste steun. Ik ben overtuigd, dat wij getuigen zullen zijn van hare ontwikke ling, en bij gevolg van den toenemenden bloei der nationale nijverheid. Vervolgens werd eene feestcantate van Benoit, "de Genius des vaderlands", uitgevoerd door 1600 personen; vervolgens had er een défilé van een langen stoet van exposanten en werklieden, ten getale van 6000, voor de kon. tribune plaats. Toen dit afgeloopen was, bezigtigden de vorstelijke perso nen de tentoonstelling. De stad was schitterend met vlaggen getooid. EKCEIilllD. LONDEN, 16 Junij. Het geregtelijk onderzoek en getuigenverhoor in zake het vinden van een lijk in een kelder aan de llarley-street heeft tot niets geleid. De jury moest zich bepalen tot de uitspraak: dat er een moord gepleegd is, waar van èn het slagtofler èn de dader onbekend zjjn. Eene plotselinge rijzing van de Chippewa in Wisconsin heeft te Eau Claire groote verwoestingen aangerigt. Bruggen, molens, huizen enz. sloegen weg en lal van menscheu zijn van dak beroofd. De schade wordt op 1 millioen dollars geraamd. FRANKRIJK. De commissie der kamer voor de begrooting van buitenlandsche zaken heeft het voorstel van den heer Raspail tot opheffing van het Fransche ge- i zantschap bij het Valicaan verworpen. Het rapport zegt, dat het concor daat aan beide partijen het onderhoud van diplomatieke betrekkingen ten pligt stelt. Opheffing dier betrekkingen zou noodzakelijk leiden tot opzeg ging van het verdrag. Alvorens het voorstel in overweging kan komen, zou de quaestie van scheiding van kerk en staat vooraf rijpelijk onderzocht moeten worden. - Nu men het zeker acht, dat het kabinet geen amnestie zal voorstel len, maar zich bepalen zal tot het voorstel om gratie te verleenen ter ge legenheid van het feest op 14 Julij, gelooft men, dat van de linkerzijde der kamer een amnestie-voorstel zal uitgaan, dat wel kans heeft aangenomen te worden. De 5(Lte verjaardag van het in bezit nemen van Algiers is Maandag te Parijs met een feestmaal gevierd, onder voorzitting van den heer Pascal Dupral. Het feest werd bijgewoond door den heer Sion, die in 1830 het eerst de Fransche vlag op Algerijnschen bodem plantte en thans te Duinker ken de betrekking van badmeester vervult. De Rép. frang. vermaant de Parijsche kiezers om bjj de aanstaande herstemming in de wijk Père Lachaise te zorgen, dat de gedeporteerde Communard Trioquet niet in den gemeenteraad kome. Het is van belang, zegd het blad, niets te verliezen van het terrein, dat wij bij de verkiezing te Lyon gewonnen hebben. Men kan zeggen, dat nu reeds in de gemoederen de amnestie eene afgedane zaak is. De laatste aarzelingen, welke men in de regerings-kringen aantreft, zullen moeten wijken voor de onweêrstaan- bare strooming der openbare meening. Maar van de verkiezing van den heer Trinquet zou gebruik gemaakt worden door de laatste voorstanders van de politiek der stijfhoofdigheid. Een Siameesch gezantschap, zamengesteld uit achttien personen, is te Marseille aangekomen en heeft zich den volgenden dag op reis begeven naar Parijs. Rochefort is van de wonde, hem in het tweegevecht toegebragt, ge heel hersteld. Te Monaco had een aanzienlijk jongroensch uit Mecklenburg het geluk twee dagen achter elkander de bank te laten springen en eene som van 300.000 fr. te winnen. Toen hij den ochtend na zijn tweeden gelukavond ontwaakte, bleek zijn geld verdwenen te zijn, terwijl ook zijn kamerdie naar nergens te vinden was. Verwonderd en bedroefd, zoowel over het verlies van het geld als wel over de trouweloosheid van den ouden be diende, die van jongs af bij zijne familie in dienst was, deelde de jonge man per telegraaf zijn vader het voorgevallene mede. Hij ontving spoedig berigt, dat de kamerdienaar zich met de 300,000 fr. in de ouderlijke woning bevond. De trouwe dienaar vreesde, dat zijn jonge meester het geld op dezelfde wijze, waarop hij het won, weder verliezen zou, en had het daarom nog bij tjjds in veiligheid gebragt. 0DIT8CULAN9. Het berigtdat de nuntius te Weenen uit Rome last ontvangen zou hebben om de onderhandelingen met de Pruissische regering weder aan te knoopen, is nog van geene enkele zijde bevestigd; de Germania meent zelfs te kunnen verzekeren, dat men te Rome integendeel van verdere onderhan delingen afziet. De zangwedstrijduitgeschreven door de "Kölner Liederkranz", onder vindt grooten bijval. Uit Duitschland, Oostenrijk, België en Nederland mel den zich 120 vereenigingen met te zamen 6000 zangers aan. In het laatst der vorige maand zijn te Moskou en in het district Bo- gorodsk twee fabrieken van valsche coupons ontdekt. In de eene worden coupons der tweede Russische premieleeningin de andere die van de Mos- kousche grondcredietbank vervaardigd. Men vond vier lithographische stee- nen en ander gereedschap, voorts nagemaakte coupons tot een bedrag van 30000 roebels. BERLIJN, 16 Junjj. De conferentie heelt tot haren voorzitter gekozen prins Hohenlohe, tot secretarissen den geheimraad Busch en graaf Mony. De conferentie handelde over het punt der geheimhouding van de beraad slagingen, die maar al te weinig is nagekomen bij het houden van het con gres. De conferentie erkende eenparig de noodzakelijkheid der geheim houding. Op Vrjjdag is eene zitting van de gedelegeerden bepaald. Aldus worden de aan de gevolmagtigden officiéél toegevoegde zaakkundigen betiteld. De gedelegeerden refereren aan de gevolmagtigden. De gevolmagtigden komen Zaturdag weer in conferentie bijeen. Thans heeft men reeds den indruk gekregendat er onder de mogend heden eene overeenstemming bestaat, die wel geschikt is een spoedigen gang aan de werkzaamheden der conferentie te geven. Aan het diner bij Bismarck namen heden de gevolmagtigdende secre tarissen en eerste gedelegeerden deel. Morgen is er diner bjj den keizer, waaraan de gevolmagtigden, de secretarissen en al de gedelegeerden deel nemen. PARIJS, 16 Junij. De groep der "Union républicaine" van den senaat heeft met eenparige stemmen zich voor de amnestie verklaard. De "Gauche républicaine" van de kamer van afgevaardigden beraadslaagde over de vraag, of zij zich met de quaestie der amnestie zou bezig houden, dan of zij het initiatief van de regering zou afwachten. 65 leden verklaar den zich in eerstgenoemden zin en bij gevolg voor de amnestie; 15 stemden tegen. De dissidenten verlieten hierna de zaal. LONDEN, 16 Juni. De commissie van het lagerhuis heeft geconcludeerd tegen het afleggen van een eed door Bradlaugh, maar zij wil dat het hem vergund zij eene verklaring af te leggen in plaats van een eed. LONDEN, 16 Junij. Aan den koning van Griekenland is in Guildhall het diploma van het eere-burgerregt der City aangeboden in een gouden koker. De prms van Wales en de heer Gladstone waren bij de plegtiglieid tegen woordig. De koning, antwoordende op een toast van den lord-mayor, be tuigde zijn dank voor de aan Griekenland beloonde sympathie. De hem thans bewezen onderscheiding beschouwde hij als eene hulde aan de zaak der vrijheid. De prins van Wales drukte hierna de hoop uit, dat Grieken land te eeniger tijd een groot land mogt worden. De heer Gladstone gaf zijne vreugde te kennen over den vooruitgang van Griekenland, in welk land elke Engelschman belang stelt. Hij wees verder op het gelukkig zamentreflen der plegtiglieid met de heden te Berlijn geopende conferentie, die aan het tractaat van Berlijn eene praclische uitvoering zal geven. LONDEN, 17 Junij. Daily News meldt uit Kabul van gisteren: Abdur rahman trekt aan het hoofd van 2000 man en met 12 stukken geschut naar Kabul op; naar het schijnt met een vredelievend oogmerk. De Times berigt uit Kabul van gisterenAbdurrahman heeft aan de En- gelsche regering een vriendschappelijken brief geschrevenwaarin hij de uitnoodiging naar Charikur te komen, aanneemt. BERLIJN, 17 Junij. De overtuiging heerscht, dat de leden der conferen tie het eens zullen worden en binnen 10 of 12 dagen met hun arbeid ge reed zullen zijn. De kaarten van den Oostcnrijkschen algemeenen staf wor den als de doelmatigste door de gedelegeerden bij hun arbeid gebruikt. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5