MJIT IvN LA N DSC LIK HKItlGT li N' Set ond'erzoek der justitie te Nienw-Buinen Beeft ten gevolge gehad, fiat twee personen- zijn in hechtenis genomen en gevankelijk naar Assen sjjn binnengehragt. Te Tilburg hefiben bij de inspectie van de verlofgangers der nat. militie, waarvan het grootste gedeelte in beschonken toestand, verkeerde, ergerlijke wanordelijkheden plaats gehad, zoodat men handgemeen raakte met de agenten van politie en maréchaussees en zelfs den luit.-kolonel militie-com missaris een slag werd toegebragt. Vier der belhamels zijn in verzekerde bewaring. Naar men aan- het IV. v. d. D. mededeelt, worden te Vlissingen door Engelsche kapitalisten pogingen gedaan om aldaar nog eene stoombootmaat schappij op te riglen, voor de vaart tusschen Vlissingen en Londen. De booten dezer nieuwe maatschappij zouden dan lot een half uur afstand van Londen opstoomen. Uit St. Domingowordt gemeld: In zijne boodschap aan het wetge vend ligchaam heeft de president van het voorloopig bewind de kamer me degedeeld, dat de'regering besloten heeft een monument ter eere van Columbus in de hoofdstad op te riglen, zullende dat monument tevens dienen tot graf tombe van den ontdekker van Amerika, wiens stoffelijke overblijfselen op 10 Sept. 1877 in de groote kerk van de hoofdstad zijn teruggevonden. De medewerking van de overige republieken van Amerika en van eenige Euro- pesche mogendheden zal tot verwezenlijking van het plan ingeroepen wor den. Ook komt in de boodschap de mededeeling voor, dat ter beslechting «au eene quaestie, aanhangig tusschen de republiek en de regering van 'L. M. den koning der Nederlanden, de heer Allred Paz. te Parijs woon achtig, tot gevolmagtigd minister benoemd is, terwijl de heer Jules Grévy, president van de Franschc republiek, aangenomen heeft om voor de Domini- kaansche republiek als scheidsregter te handelen, ten einde regeling dezer aangelegenheid gemakkelijk te maken. 's-GRAVENHAGE16 Junij. Door Z. M. is benoemd lot regter in de arrond.-regtbank te Zierikzee de heer mr. J. van Binsbergen, thans substituut-griffier bij de arrond.-regt bank te Arnhem, en tot kantonregler-plaatsvervanger te Purmerend de heer D. van Niciclt, controleur der directe belastingen aldaar, in de plaats van den heer C. A. B. L van Ghert, aan wien, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend. Aan dm lieer D. L. Ileinsius is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Akkrum. Aan den heer W. Middelveld Viersen is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in hel vierde schooldistrict van Overijssel. De dirigerende officier van gezondheid bij de zeemagt A. Peters is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pensioen gesteld, en tdt dirigerend officier van gezondheid '2' kl. bij de zeemagt is benoemd de offi cier van gezondheid 1' kl. VV. F. Meyboom. De luit. ter zee le kl. H. L. Cadet wordt geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord. Gisteren avond ten ruim half acht ure is Z. Keiz. 11. prins Ivarel van I'ruissen in de residentie aangekomen, alwaar hij tot hel laatst dezer week zal vertoeven. Aan het station ging prinses Hendrik den Duitschen vorst tegemoet en gaf door eene omhelzing hare vreugde over het weerzien van haren grootvader te kennen. De ontmoeting met de overige vorstelijke per sonen was ingelijks zeer hartelijk. De prins werd vervolgens, vergezeld van de aanwezige leden der kon. familie, in een met vier paarden bespannen hofrijtuig naar het Huis de Paauw geleid. H. K. H. prinses Hendrik geeft heden op het buitengoed Backershage ren diner ter eere van Z. Keiz. H. prins Karei van Pruissen. 1111. KK. HH; prinses von Wied cn prins Frederik namen aan dien maaltijd deel. Bij den heer R., winkelier in de 2' Nieuwe Molstraat, zijn heden nacht, door openschuiving van het venster, een drietal uitgestalde naai machines en andere winkelgoederen, Ier waarde van ƒ300, ontvreemd. BELGIË, Nu de herstemmingen hebben plaats gehad kan men den uitslag der ver kiezingen overzien. De liberalen hebben 4 zetels gewonnen en 1 zetel ver loren. De kamer is dus thans zamengesteld uit 74 liberalen en 58 clericalen. EMGEI.AN». LONDEN, 15 Junij. Maandag heeft de heer O'Donnell in het lagerhuis eene, interpellatie aangekondigd betreflende den nieuw benoemden Franschen gezant, den heer. Challemel-Lacour. De heer O'Donnell beschuldigde den heer Challemel-Lacour o. a. van deelneming aan den moord op het bataillon van kolonel Carayon- Lalour in September 1870. De vice-minister Dilke wederlegde die beschul diging en ontkende, dat de heer Challemel-Lacour ooit tot gezant te Berlijn zon zijn benoemd; maar graaf Minister had verklaard, dat de Duitsche re gering hem, indien hij le Berlijn benoemd mogt worden, met de grootste hartelijkheid zou ontvangen. De heer O'Donnell was met dit antwoord niet tevreden en verlangde zijne beschuldigingen te slaven. De heer Gladstone stelde voor den heer O'Donnell het woord te ontnemen. Dit voorstel lokte eene levendige discussie uit. Twee voorstellen tol verdaging van het debat werden achtereenvolgens roet 245 legen 106 en 224 legen 68 stemmen ver- wor. en. De beer Gladstone handhaafde zijn voorstel met kracht. Builen- I indsche gezanten behoorden tegen aanvallen als die van den lieer O'Donnell beschermd te worden. Ten slotte heeft de heer Gladstone zich bereid ver klaard zijn voorstel in te trekken, mits de heer O'Donnell er in toestemde, zijne interpellatie aan te kondigen zonder eene redevoering te houden. De lieer O'Donnell verklaarde, dal hij zijne interpellatie Donderdag e. k. zou doen. Hiermede liep de zaak af. Aan de Times wordt uit Kabul gemeld, dat de bevolking van hel noor delijk deel van Afganistan verleden week veel ongunstiger geweest dan int de vorige. Hij acht dat alleen toe te schrijven aan de brieven, die door Abdtir-Rahman worden rondgezonden. Ettelijke daarvan zijn onderschept:- zij zijn alle gerigt aan de voornaamste en invloedrijkste hoofdendie er in aangemaand worden cm zich gereed te houden en zijne bevelen Ie verwach ten. Die brieven hebben in het Engelsche hoofdkwartier een zeer ongunsti- gen indruk gemaakt. Er staan geene stellige verklaringen van vijandschap- tegen de Engelschen in maar zij zijn er toch op ingerigt om het volk te- doen denkendat Abdur-Rahmanzoo de Engelschen hem niet alles toestaan wat hij verlangtzich aan hel hoofd van eene vijandige beweging van aï de Sirdars tegen Engeland zou willen plaatsen. Aan de Standard wordt uit Bombay gemeld, dat Gordon zijn ontslag; heeft ingediend uit het Britsclie leger, omdat de regering hem verlof wei gerde om naar China te gaan. De ex-keizerin Eugénie verliet op 3 Junij de plek waar haar zoon het leven liet. Zij bezocht daarna Borke's Drift, en keerde over Greytown en- Maritzburg naar Durban terug, om zich daar op het stoomschip Trojan in te schepen. Vrijdag werd eene petroleumkom bij Titusville. in Pennsylvania, door den bliksem getroffen en er ontstond een brand, welke den volgenden dag, ten gevolge van een tweeden bliksemstraal, zich nog uitbreidde. Driehon derd twintigduizend vaten petroleum cn een groot deel van Titusville wer den vernield. De schade wordt op 1,200,003 dollars geraamd. FItANKRIJK. In de Maandag gehouden zitting van den senaat heeft de nieuwe voor zitter, de heer Leon Say, zijne waardigheid aanvaard met eene toespraak waarin liij, na een enkel woord gewijd te hebben aan zijn voorganger Mar tel, zich evenals deze gehecht verklaarde aan de jonge, maar krachtige- staatsregeling des lauds. De heer Dufaure heeft een wetsontwerp gereed gemaakt op hel regt van vereeniging, dat hij bij den senaat wil indienen, en waaraan hij een ander voorstel wil verbinden, hel voorstel om de uitvoering der besluiten van 29 Maart voorloopig uit te stellen. Dit plan wordt in het Journ. des Dib. ten hoogste afgekeurd. De lieer Lemoinnc meent dat de zaak zuiver moet blijven. Een wetsontwerp op het regt van vereeniging mag den ge- regelden loop der zaken niet stuiten. De liép. frang. zegt dat het verleenen van gratie uit een oogpunt van humaniteit iets, maar uit een politiek oogpunt in het geheel niets wezen zou. Men gelooft dat het kabinet, met het oog op de gezindheid van den senaat, niet hel initiatief zal nemen tot een amnestie-voorstel, maar er zich toe bepalen zal, den president der republiek voor te stellen zoo ruim moge lijk gratie te verleenen. De door de clericale bladen aangekondigde reeks van openbaie lezingen ten gunste der gewetensvi jjheid der Jezuïten en der herziening van de staats regeling is Zondag jl. geopend. De lezingen zullen in de groote en kleine steden des lands gehouden worden. DUITSCilLAND. De Corr. Uavas gewaagt van een plan om het kruis van het Legioen van Eer te verleenen aan hel vaandel van het 57' Fransche regiment infan terie, krachtens een decreet van 1859, dat die eer toekomt aan ieder regi ment, dat een vaandel op den vijand veroverd heeft. De luitenant Cliabal, behoorende tot dat regiment, zou in 1870 bij Rézouville een Prnissisch vaan del veroverd hebben had daarvoor zelf reeds hel Legioen van Eer ontvangen en is thans kapitein. Tevens werd in herinnering gebragt dat ook Menotti Garibaldi in den slag bjj Dijon een Duitsch vaandel heeft buitgemaakt. De Köln. Zeit. zegt hieromtrentdat bij Rézonville geen vaandel door de Franschen veroverd is en dat de heldendaad van luitenant Cliabal dus ijdelc pralerij moet zijn. Gedurende den geheelen veldlogt van 1870/71 heeft het Duitsche leger niet meer dan één vaandel verloren cn wel bij Dijon, waar het vaandel van het 61e reg. int', door dc Franschen onder een hoop lijken gevonden, dus niet eens veroverd is. In een der grootste manufactuurwinkels te Berlijn, alwaar het perso neel uitsluitend bestaal uit jonge dames van fatsoenlijke familie, heeft men eene bedriegerij ontdekt, die reeds lang op uitgebreide schaal is bedreven. Zeven leden van dit personeel zijn reeds t>ij de justitie in verhoor genomen, waarbij verschillende gevallen aan het licht zjjn gebragt, onder andere een, waarin de onderneming gedurende zes jaar, in ééne soort van kleine arti kelen, voor ruim 1000 mark was bestolen. Op eene le Dortmund gehouden vergadering van vertegenwoordigers der verschillende kolenmijnen, is met algemeenc stemmen besloten ook voor het volgende jaar de productie-vermindering tc doen voortduren. De prijs der kolen op de mijnen blijft vast. Hij is tc Ruhrort van 7.50 tot 8 p. kar naar gelang der qualileit; er komt inlusschen meer beweging in de havens, en de verzending is in de laatste weken sterk toegenomen. O O T-I K I E. BATAVIA. 11 Mei. In het Alg. Dbl. leest men: Meldden wij vroeger bij de benoeming van generaal van der Heydcn tot regerings-commissaris, dat thans ook met hem zouden verrekend worden de toelagen, die hij door zijne benoeming tot civiel gouverneur had moeten missen, omdat de wet zegt, dat militairen in burgerlijke betrekkingen benoemd wordende, hun regt verliezen op alle buitengewone toelagen door hen als militairen genoten, thans schijnt de uitbetaling geschied te zijn tot een bedrag van ƒ20000, en wel inden vorm eener achlernakomende verhooging van het tractement door hem als civiel gouverneur genoten, hetwelk gebleken was bij den onverwachten loop drr gebeurtenissen te klein te zijn geweest. Met de veepest in West-Java is het, volgens den Jara-Bode, treurig gesteld. In de afdecling Buitenzorg vooral heerscht zij in hevige mate, en in de afdeeling Meester Cornelis en in de residentién Bantam en Krawang gaat zij voort ernstige verwoestingen aan te rigten. Ook in de l'reanger- Regentschappen is zij uitgebroken. Van Tjikalong ontvingen wij echter den lstcn dezer zeer geruststellende berigten, hierop neerkomende; dat Dien de hoop koesterde, voor ditmaal het gevaar te zullen kunnen afwenden, het welk de Preanger bedreigde. Den 27slt0 April had de ziekte sedert 10dagen zich niet verder uitgebreid, en sedert twee dagen had geen enkel nieuw ziektegeval zich voorgedaan. Te Langkat op Sumatra heeft de heer Zeydcl van den vorst dier land streek concessie welen te verkrijgen, voor den tjid van 75 jaren, om de zich daar bevindende overrijke petrolcum-bronuen te exploiteren. De olie moet te Batavia onderzocht cn van uitmuntende qualileit zijn. Er bevindt zich daar één bron, die zoo rijk is, dat men haar niet eens behoeft te boren, doch dc olie slechts voor het opscheppen heeft. In zulke ruime hoe-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2