BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 34 Junij 3880JV". 337 BUIT EN LAN DSC H E BERIGTËA. PER TELEGRAAF. Op 14 dezer wordt het lijdelijk post- en telegraafkantoor in hetstede- delijk badhuis te Scheveningen voor den duur van den badtijd heropend. Gisteren avond en heden ochtend zijn 60 schuiten te Scheveningen aan gekomen. De besomming was ongelijk en beliep van f 10 tot/60. De meeste schuiten hadden van 1 tot 4 dagen reis. Heden morgen zijn aldaar van En geland 150 tonnen schol, meest kleine soort, aangebragt. EX» KLAK». LONDEN, 11 Junij. Vijf matrozen, die op de Atalanta bij hare heenreis geweest zijn, maar om verschillende redenen het schip verlaten hebbeneen hunner was van het schip gevlugt, omdat hij geloofde, dat het bij zwaar weêr vergaan moest, hebben allen verklaringen afgelegdvolgens welke zij de Atalanta tegen een zwaren storm niet bestand rekenden. Tusschen Greenwich en Millwall zal een tunnel onder de Theems gegraven worden om eene verbinding tusschen beide oevers der rivier tot stand te brengen. De bevolking van beide plaatsen bedraagt 259000 zielen en als bij nevel en mist de booten niet varen kunnen, zijn de bewoners, die aan den anderen oever wezen moeten, verpligt over London-bridge te gaan en dus een omweg van 12 Engelsche mijlen te maken. Het heeft natuurlijk overal verbazing verwekt dat in de republikein- sche conventie te Chicago tot candidaat voor het presidentschap der Unie werd gekozen de heer Garfield, een man die onder de talrijke candidaten vroeger zelfs niet was genoemd geworden en aanvankelijk slechts één of twee stemmen verkreeg. Naar men aan de Times meldt is deze beslissing de vrucht geweest van een telegram van den minister Sherman, uit Washing ton, in overleg met den heer Blaire, die beiden vreesden, dat hunne zuide lijke aanhangers ten slotte op generaal Grant zouden stemmen en tot eiken prijs het derde presidentschap van dezen wilden verhinderen. Genoemde heeren en president Hayes hebben den heer Garfield telegrammen van ge- lukwensching gezonden. De adsistent-schatmeester te New-York beklaagt zich, en de minister Sherman heeft die klagt aan de kamer medegedeeld, dat hij geen plaats meer heeft om al het geld te bergen, dat zich dagelijks ophoopt in de kel ders van het succursaal dier stad. Er zijn daar op dit oogenblik in depot 28 millioen dollars in gemunt geld, die niet minder dan 500 tonnen wegen en dreigen de muren van het gebouw te doen bersten. Er kan nu niet meer dan 10 millioen geborgen worden en dat zal zelfs niet kunnen ge schieden zonder de ruimte te versperren. De schatkistmeester vestigde de zeer ernstige aandacht van den heer Sherman op dien toestand en dit te meer, omdat het congres niet geneigd schijnt den aanmaak van dollars, die niet afvloeijen, te doen voortzetten. Gaat dit nu met 2 millioen dollars per maand voort, dan zal men ten laatste in het geld stikken. FRASRB1JK. Hen verwacht dat de wet voor het verkrijgen eener amnestie nog wel voor 14 Julij door de kamers zal zijn aangenomen. Gelijk men weet zul len op dien dag de nieuwe vaandels aan het leger worden uitgereikt. Volgens de Francais springt het in het oog dat de amnestie veld wint. Bijna al de dagbladen der linkerzijde geven de regering den raad om tot deze laatste capitulatie over te gaan. De afgevaardigden der uiterste linkerzijde hebben het initiatief genomen tot een stap bij het ministerie in dien geest. De republikeinsclie unie zal zich daarbij aansluiten en men hoopt, dat de afgevaardigden der linkerzijde hetzelfde zullen doen. De formule van den eed, dien het leger zal zweren bij de plegtige uitreiking der nieuwe vaandels op 14 Julij, is vastgesteld als volgt: //Ik zweer bij mijne eer trouw te blijven aan de staatsregeling, en dit vaandel te verdedigen tot aan den dood." Men heeft aanvankelijk op het woord: //staatsregeling" nog willen laten volgen»en de republiek"; doch men heeft hiervan afgezien, om mogelijke onaangenaamheden te vermijden met Bona- partistische en legitimistische officieren. De commissie voor het onderzoek van het strafstelsel in Nieuw-Cale- donië heeft den oud-officier van gezondheid Leprevost, die in 1874inNieuw- Caledonië heeft dienst gedaan, gehoord. Deze heeft verklaard, dat er inderdaad barbaarsche straffen plaats hebben. Onder anderen heeft hij ge zien, dat bij verschillende gelegenheden den veroordeelden de duimketting was aangelegd. Ook de stokslagenstraf was er nog in gebruik. Leprevost klaagde ook over de slechte voeding en over het gebrek aan licht en lucht in de gevangenishokken. Aan het Journ. des Déb. wordt uit Londen gemeld, dat lord Gran ville en Léon Say het over de volgende grondslagen eens zijn geworden: 1°. verlaging van hel invoerregt op den wijn; 2°. rundvee en landbouw producten worden buiten het tractaat gehouden; 3°. er moeten maatregelen genomen worden om bedrog in de declaraliën te voorkomen4°. verbetering van het status quo en ontwikkeling der commerciële betrekkingen. Twee personen, die zich, ter gelegenheid van de mis voor prins Lodewijk Napoleon in de Augustinuskerk, tegen de politie verzet hebben, zijn voor de correctionele regtbank der Seine verschenen. De eerste beschul digde werd vrijgesproken, Terwijl de ander, die de politieagenten voor //ca naille" gescholden had, lot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten ver oordeeld werd. De mededeelingen, die de heer Julix Allixex-lid der commune, aan een gezelschap genoodigden doen zou over een nieuwe, door hem ontdekte beweegkracht, die niets kosten zou, hadden vele belangstellenden gelokt. Hij verklaarde niets meer of minder uitgevonden te hebben dan de eeuwig durende beweging, daar hij een middel wist om het water, dat uit een bak stroomt en een rad doet draaijen, door eigen kracht weder opwaarts naar den vergaderbak te doen stroomen. Hij moest het echter bij deze en andere verklaringen laten, want de werktuigen, die liet practischc van zijn uitvin ding moesten bewijzen, waren nog niet gereed. Als dat het geval is, zal hij nogmaals eene vergadering beleggen. Een veekooper, die, na 27 jaren in Amerika hard gewerkt te hebben, een kapitaal van 25.000 had bijeengegaard, was met zijn gezin op reis naar Turijn, waar hij zich metterwoon wilde vestigen. Te Parijs maakte hij kennis met een jong Italiaan, die ook op weg derwaarts was en weldra door zijne innemendheid en opgeruimdheid zijne vriendschap gewonnen had, zoodat hij hem voorstelde, zamen te reizen, wat de jonge man met graagte aannam. Een paar dagen na zijne aankomst te Parijs ging de veekooper met zijn nieuwen vriend een wissel van 25000 incasseren, waarin zijn ge- heele vermogen bestond. Op hun terugweg begaven beiden zich in een koffijhuis, en de jonge Italiaan, die het onvoorzigtig vond, dat zijn vriend de bankbilletten los in zijn zak droeg, bood aan, die in zijn geldtasch te bergen. Hij stak ze voor de oogen van den eigenaar in de tasch, gaf hem die toen in bewaring, stond op, om zich een oogenblik te verwijderen en kwam niet terug. Toen de veehouder, door zijn lang wegblijven verontrust, de tasch open maakte, zag hij dat zijn ƒ25000 verdwenen waren, en hij het slagtoffer van een sluwen bedrieger geweest was. Op den spoorweg van Ildvre naar Amiens legde zich dezer dagen een beschonken persoon te slapen. Eenige uren later vond men den roekelooze zonder beenen, die hem door een trein afgereden waren, doch, de dagbla den verzekeren het, nog steeds slapende. Toen men hem wakker maakte wist hij niets van het voorgevallene en was zeer verwonderd, dat hij niet meer staan kon. -- In de gemeente Rosendael nabij Duinkerken is een vreeselijke misdaad gepleegd. De echtgenooten Martin, oppassende ambachtslieden, bezaten een lief meisje, de vreugde en trots van hun huis. Het meisje was nog geen 9 jaren ond. Dingsdagmorgen was het kind de ezels gaan halen, die in de duinen nabij het Casino van Rosendael graasden. Zij bleef lang weg, zoodat men ongerust begon te worden, en de moeder van het kind haar ging op zoeken. Nabij het Casino gekomen stond zij voor een afgrijselijk schouw spel; haar dochter lag uitgestrekt op den grond in een plas bloed, overdekt met wondentoegebragt door 4 messtekendie den dood hadden veroorzaakt. Voor haren dood had het meisje blijkbaar afgrijselijke mishandeling onder gaan. De dader is nog niet opgespoord. Een vreesselijk ongeluk heeft te Saint Dizier algemeene verslagenheid verwekt. De hoogoven van de smellerij van Marnaval is gesprongen en men kan zich een denkbeeld van dit ongeval maken, als men bedenkt dat hij dagelijks 80000 kilo's gietijzer bevatte. De ontploffing had tijdens het gie ten plaats en de gloeijende specie spatte zoover uiteen, dat een schip op de Marne in brand vloog. Verschillende werklieden werden zwaar gewond. DCITSC11LASD. Volgens de Tribune is de toestand thans, nu de commissie, voor de herziening der Mei-wetten, de voordragt heeft verworven, ingewikkelder dan het geval zijn zou, als de commissie zich met de voorstellen had ver- eenigd, Men zal thans bij de tweede lezing in den landdag trachten de door de commissie verworpen bepalingen er weder in te lasschen en dit zal waarschijnlijk mislukken. Daarop volgt dan echter de pauze tusschen tweede en derde lezing, waarin het loven en bieden eerst regt aanvangt en de regering al haar invloed doet gelden. Misschien dat het centrum dan tot een vergelijk over te halen is. Zoolang de bisschops-parograaf er in blijft, is op den steun der nationaal-liberalen volstrekt niet te rekenen. Te Graz is dezer dagen een schoenmaker ter dood veroordeeld die zijne vrouw vermoord had, ten einde de 1500 fl. te bemagtigenwaarvoor haar leven verzekerd was. Na zijne veroordeeling heeft hij bekendook zijne twee vorige vrouwen en twee stiefkinderen vermoord te hebben, alles ten einde zich te verrijken. In den iijd van vier jaren had hij deze vijf moorden ge pleegd en hij toonde daarover geen berouw. LOIPEN, 11 Junij. In het lagerhuis antwoordde sir Charles Dilke aan sir Ilenry Drummond Wolff', dat de gouverneur-generaal van Oost-Rumelië eene commissie heelt benoemd om de gruwelen tegen de Turken te onder zoeken en dat de commissie heden zich ter plaatse begaf. In antwoord aan Samuelson zeide hij, dat de Fransche vloot in den Piraeus geen bevel had om naar de Besikabaai te stevenen. In antwoord aan den heer Bartelett zeide lord Ilartington, dat hij niets vernomen had van het berigt, dat lord Ripon ontruiming van Ivabnl dadelijk of legen een bepaalden dag had be volen, en dat het niet waarschijnlijk was, dat dit verordend was zonder op mogelijke eventualiteiten te rekenen. PARIJS, 11 Junij. In de kamer is eene discussie ontslaan over het voor stel om de 5 en 4 pCt. staatsrente in lagere te converteren. Gasté drong hierop aan. De minister Magnin zeide, dat de regering de conversie nog niet nuttig acht. Het voorstel werd niet in overweging genomen. LONDEN, 11 Junij. In den loop van het debat in het lagerhuis over de gisteren ingediende financiële ontwerpen verklaart de heer Dilke, dat de onderhandelingen over het Fransche handelsverdrag waarschijnlijk in het midden van Julij te Londen zullen beginnen. PARIJS, 11 Junij. De eerste kamer van het handelstribunaal heeft vonnis gewezen in de zaak van het //Crédit foncier" tegen den heer de Soubeyran. De cisch van het //Crédit foncier" tot verhooging van het onderpand werd afgewezen en evenzeer de reconventionele cisch van dc Sonbeyran tot terug-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5