in de overtuiging, dat het oprigten van een standbeeld voor Graaf Jan den bijval van alle regtgeaarde Nederlanders moest verwerven, aanvaardde bet comité de opdragt lol uitvoering dezer zaak. Naar aanleiding eener uitnoodiging, gerigt aan alle boterhandela- re» en botervervaardigers in Nederland, uitgaande van de afdee- Ving Amsterdam der Hollandsche maatschappij van landbouw, om boter, in fusten en blikjes gepaktnaar Üost-Indië per stoomvaart-maatschappij, "Ne derland" dé reis heen en terug te laten doen om die vervolgens naar de landbouw-tentoonstellingen te Londen en te Leiden ter keuring op te zen den, ten bewijze, dat Nederlandsche boter gevoegelijk naar warme lucht streken te exporteren is, hebben de volgende inzenders hunne medewerking verleend, wier producten Zaturdag per Prinses Amalianaar Indië afge zonden zijn. A v. d. Berg, te Zuid-Schalkwijk (bij Haarlem), H. v. d. Berg, te de Lier, J. A. Bos, te Leiden, F. van der Burg Ezn., te Berkel, 11. Huisman Bzn te Purmerend, L. S. Cohen, te Zwolle, A. J. Daniels, te Amsterdam, W. Doelman, te Maasland, mr. F. F. Vrcdenrjjk Engelenburg, Arnhem, B. Fun- nekotter, te DelftGraauwenhaan de Kruyff, te DelftJ. H. v. d. Goot ie Balk, J. H. Gosschalkte Zwolle, C. Hartveld, te Sassenheim, J. D. van Hasselt, te kampen, de wed. A. G. Hertteken te Amsterdam, Heineken Zn., te Amsterdam, C. P, Hoek, te Wateringen, J. F. de Jong, te Idaard kleyn van Willigen Zn., te Dellt, H. v, d. Kley, te Nieuwer-AmstelG. Klooster, te Meppel, A. v. d. Leeuw, te Dellt. H. 11. Lugard, te Deventer, 0. H. Maas, te Wijhe, Meursing, Ie Meppel, R. Moerman, te Amsterdam, Leidsche Melkinrigling te Leiden, W. Overmars Zonen, te Amsterdam, D. Gverveld, te Leiden, L. Pasman, te ZwollePoppentochtte Oude-Pekela S riooster, te Heenvliet, Rohalt Bom, te Amsterdam, P. R. Reestra, te Jclsum, H. Roelink Hzn., te Meppel, H. van Santen J.Kzn.te Stompwijk, P. van Santen, te Maasland, W. O. Sterk, te Zwolle, J. Schoonman, te Drummen, J. Themans Jzn.te Zwolle, T. Uiterwijk, te ZutphenM. B. Visser, te Oosterzee, R. van Veen, te de Lemmer, Vcth C°., te Delft, G. Vreeburg, te Lisse, M. B de Vries, te Knijpe, H. J. Wijsman, te Araster dam, L. v. d. Woude Jzn., te Leeuwarden, J. Zuidemate Grouw, F. Gejj- sendorpher, te Haastrecht. Tot rector van de vrije universiteit op gereformeerden grondslag te Amsterdam is voor den cursus 1880 81 benoemd dr. Kuyper en tot secre taris mr. Fabias Vrijdag en Zaturdag gaf de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst haar 17"e muziekfeest te Utrecht. Dit op groote schaal ingerigte feest is in alle opziglen voortreflelijk geslaagd. Koor, solisten en orchest werk ten om strijd mede om een schoon geheel te verkrijgen, waartoe de bezie lende leiding van den directeur, den heer Richard Hol, niet weinig bijdroeg. Het getal medewerkende leden uit verschillende plaatsen bedroeg 421nam. 112 sopranen. 117 alten, 51 tenoren, 77 bassen en 71 orcheslleden. Gisteren werd het feest met eene matinee voor kamermuziek besloten. Te Oud-Bcjjerland kreeg een knecht van een landbouwer die met een hengst een boerenerf wilde opgaan, van het paard zulk een hevigen slag tegen het beendat dit brak. De man verkeert in zorgwekkenden toestand, Het paard schrikte van een hondenkar. Het misbruik van sterken drank heeft te Zwijndrecht weder een slagt offer geëischt. Een 70-jarig man ging voor zich en zijne vrouw de gewone ontnuchtering halen. Op weg naar huis kon hij de verzoeking niet weder- staan, en dronk ook de portie zijner vrouw uit, met het ongelukkig ge volg dat hij, bij de huisdeur gekomen, dood ter aarde stortte. Volgens de Held. Cour. is in de bekende zaak der machinisten nog geen vonnis geveld. Voor den antieken zilveren beker van graaf Bossutoebehoorende aan de stad Hoorn, thans op de tentoonstelling te Amsterdam is een bod gedaan van 10000 frs. Met algemeene stemmen is echter door den gemeenteraad besloten den beker niet te verkoopen. Door wijlen den heer A. Verhaagen te Lierop is aan het algemeen armbestuur aldaar de bloote eigendom gelegateerd van een huis. tuin, bouw en weiland, geschat op eene waarde van ƒ7000. In eene woning te Lonneker, op de grensscheiding van Enschedé, is op een zeer stoute wijze ingebroken; al het aanwezige zilverwerk en eenig geld is medegenomen, alle kamers zijn door de inbrekers doorzocht, bui tendeuren en ramen geopend bevonden, zonder dat de bewoners iets ge merkt hebben. Dezer dagen is een der gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden, die nu en dan, onder toezigt der bewaarders, ligle bezigheden aan de bui- 1 tenzijde van het gebouw verrigtte, in de buitengracht gesprongen. Onmid- delijk sprongen twee bewaarders en een medegevangene den vlugteling ach- j terna; met veel moeite mogten zij er in slagen, hem weder op hetdroogete brengen. Naar men zegt moet hij van tijd tot ljjd blijken geven, van niet j te wel bij het hoofd te zijnen schijnt dus hier meer aan poging tot zelf moord, dan aan poging tot ontvlugting te moeten worden gedacht. Donderdag 11. werdbij een onweersbuidie zich boven de gemeente Noordbroek ontlastte, de arbeider D. Prins, te Stootshorn, voor zijn huis staande, door den bliksem gctroflen, en onmiddelijk gedood. Een ingezetene van Winschoten, de heer Mulder, heeft bij den ge meenteraad ƒ5 schadevergoeding geëischt voor eiken dag, dat door het plaatsen van kramen en tenten gedurende de kermis aldaar, tot welke plaat sing het gemeentebestuur de vergunning had verleend, hem het vrije uilzigt uit zijne ramen was belet. Gasu quo zou hij de gemeente een proces aandoen. De eisch is afgewezen. 'sGRAVEN11AGE7 Junij. Aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat J. Olbertz, van het koloniaal werfdepot, is, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het dragen van het IJzeren Kruis 2e kl.hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenlandselie zaken is benoemd de heer mr. J. A. Beynen. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Beetsterzwaag is benoemd de heer J. G. Meinesz, ontvanger der registratie aldaar. De heer W. C. Kantelaar, ontvanger der directe belastingen te Montfoort» is benoemd lot ontvanger dier zelfde middelen te Nieuwkoop. Tot directeur van het weduwenfonds voor de geemployeerden tot het algemeen bestuur bchoorende, is benoemd de heer J. D. M, de Klerk, thans, adjunct-directeur. Door Z. HL is de kapitein der infanterie op non-activiteit J. Huygens, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld; voorts zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot 1« luit., de 2' luit. II. O. Holwerda, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het 2' reg.tot kapitein 2e kl., de le luit. J. M. Buflart, van het 5e reg.; bij het 3e reg., tot lttt luit., de 2e luit. W. Carbentus, van het 7* reg.; bij het 4' reg., tot kapi tein 2e kl., de 1» luit. J. H. Engelbregt, van het reg. grenadiers en jagers; tot l<n luit., de 2e luit. J. A. Sikkens, van het corps; bij het 5e reg., tot 1'" luit., de 2e luit. G. van Everdingenvan het corps; bij het 6e reg., tot 1'° luit., de 2e luitt. J. W. vau Bisselick en II. J. W. Verkouteren, beiden van het corps; bij het 7' reg., tot l"1 luit., de 2e luitt. P. VV. Bos boom en H. F. Barkhuysen, mede beiden van het corps; bij het instructie- bataillon, tot 1'» luit., de 2e luit. Th. J. Anken, van hel corps. De kapi tein F. J. E. Cokart, van het 2e reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De commissie voor het strafwetboek, die heden zou bijeenkomen, ten einde zich bezig te houden met hetgeen nog overblijft ter voltooijing van haar verslag, heeft hare vergaderingen tot 14 Junij verdaagd. Te Seheveningen zijn heden morgen geen schuiten aangekomen. Ten gevolge van het ruwe weder zijn sleehts 3 schuiten afgevaren, zoodat in deze week niet veel visch te wachten is. UUIT K N LA NIKSCIIE BK I l 1 (1TK ENGELAND, LONDEN, 6 Junij. Naar men zegt zou H. M. de koningin voornemens zijn eerstdaags een bezoek te brengen aan Ierland. Gordon-pacha heeft zijn ontslag als particulier secretaris van den onder koning van Indië zelf genomen. Hij zegt over lord Ripon geen enkele reden tot ontevredenheid te hebben. Maar naauwelijks had hij den post van se cretaris aangenomen of hij had berouw daarover en toch had hij niet den zedelijken moed terstond zijn ontslag te nemen. Thans doet hij het echter en neemt allen blaam daarvoor op zich. In het lagerhuis heeft de heer O'Connor Power de tweede lezing voor gesteld van zijn wetsvoorstel tot wijziging der Iersche landwet, indien zin, dat een, wegens het niet betalen zijner pacht, uit eene hoeve gezelte pach ter het regt op schadevergoeding voor door hem ingevoerdemaar niet vol tooide verbeteringen zou behouden. De minister voor Ierlandde heer For- ster, achtte deze zaak van te groot belang om haar zonder rijpe over weging af te doen en verzocht daarom verdaging van het debat. In een der kelders onder de woning van zekeren heer Enriquez in Harley-street te Londen is in eene houten kist een half vergaan lijk, waar schijnlijk van eene vrouw, gevonden. De kelder was langen tijd niet andera dan tot berging van vodden gebruikt. De politie doet ijverig onderzoek. FRANKRIJK. De markies de Noailles gaat als gezant naar Londen. De heer Challe- mel Lacour. thans te Bern, gaat in zijne plaats naar Rome. De Gaulois verzekert dat 's Pausen nuntius en de heer Desprez, de gezant van Frankrijk bij het Vaticaan. bezwaren hebben geopperd tegen de voorgenomen benoeming van Challemet-Lacour tot gezant bij de Italiaan- sche regering. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister Varroy eenige op helderingen gegeven omtrent den moordonlangs in een spoortrein lusschen Lyon en Marseille gepleegd. Het slagtoffer, zeide hij. had geen alarmsein kunnen gevenomdat te Saint Just drie Belgische wagens waren aange haakt, die van den toestel, waardoor de gemeenschap tusschen de passa giers en den machinist plaats heeftniet voorzien waren. Van dien toestel zeide hij werd trouwens dikwijls zonder noodzaak gebruik gemaaktzooals door eene dame, die den trein deed stilstaan, omdat in hare coupé de lamp lekte en zij bevreesd was, dat haar kleed zou worden bevlekt. De maat schappij was nu uitgenoodigd het aanbrengen van kleine ramen in de be schotten der coupé's te overwegen. Twintig leden van de uiterste linkerzijde hebben een amendement op de begrooting ingediend, om het gezantschap bij den Paus op te heffen, en de bezoldigingen der overige gezanten te verminderen tol een gezamenlijk bedrag van 357,000 fr. In de zaal van de Rue d'Arras is eene vergadering gehouden van socialisten tot het vaststellen van een gemeenschappelijk programma voor de verkiezingen in 1881. De vergadering benoemde twee eere-voorzitlers. Die onderscheiding viel ten deel aan llenri Rochelort en aan den schoen maker Trinquet. - Tc Marseille zijn weder oproerige billetten aan de openbare muren aangeplakt. Zij waren afkomstig van het "revolutionair uitvoerend comité" aldaar cn begonnen met deze woorden; «Genoeg van de kwakzalvers! Plaats gemaakt voor de waarheid!" Volgens de France kan men zeer gunstige verwachtingen koesteren omtrent de kans van slagen van den tunnel, die Engeland en Frankrijk moet verbinden. De ondernemers hebben een eersten pul geboord tot op de laag, waarin de tunnel komen moet, en beginnen nu aan een tweeden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2