LEIDSCHE COURANT, ISSÖ. DINGSDAG 8 JUNIJ. ST A DS-BER ICHT EN. BINNENUANDSCÏJE MENIGTEN. 1° 1 i* I ti De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaats f 1.50, franco p. p. f 2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'sjaars, kuiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverletrtiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de brug over den Ouden Itijn, tegenover de llooglandschc Kerksteeg, gedurende drie dagen, aanvangende Dinsdag 8 Juniwegens herstellingzal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth'. fd. Burgemeester. Leiden, 7 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. Van Schalkwijk, brooddepóthoudcr alhier, hou dende verzoek om den eigendom van een gedeelte gemeentegronds in het Fokkestraalje, ter grootte van drie centiaren; Geven bij deze kennis aan belanghebbenden dat, zoo tegen de onttrekking van dat gedeelte gronds aan den openbaren dienst bezwaren mochten be slaan, die ter Secretarie dezer gemeente kunnen worden ingebracht van lieden tot en met 14 Juni a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY, Wethr. fd. Burgemeester. Leiden, 7 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Junjj. B(j kon. besluit van 5 Junij is de heer L. M. de Laat de Kanter be noemd tol burgemeester der gemeente Leiden. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding van het schoonmaken, invoegen en herstellen van eenige gemetselde wallen bin nen en buiten de stad, in drie perceelen, zijn aannemers geworden: voor het 1' perceel (laagste inschrijver de heer Joh' Verhoog, voor de som van 1350)bij afmijning de heer Ad'. Verhoog, metselaar alhier, voor 1140 voor het 2' en 3« perceel als laagste inschrijvers de heeren Gebr' Neule- boom, metselaars alhier, voor ƒ890 en 935. Van de gelijktijdig gehouden openbare aanbesteding van het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken enz. binnen de stad en langs de singels is als laagste iuschrijver aannemer geworden de heer W. N. Schroder, metselaar te Oegstgeestvoor de som van ƒ1000. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 38.- 4.--, ƒ2.—. Heden morgen ten 954 uur isdoor een toeval bevangen, in den Nieuwen Rijn te water geraakt de persoon van S. R.24 jaar oud, doch door twee mannen, genaamd; J. B. en J. R, spoedig op het drooge gebragt en naar hare woning vervoerd Gisteren avond had in het Hotel de l'Europe, te 's Gravenhage, de plegtige ontvangst plaats der deelnemers aan den algemeenen schietwed strijd, uitgeschreven door de Leidsche stndenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel "Pro Patria", ter viering van haar 12%-jarig bestaan. Een aantal genoodigden, voornamelijk officieren en eenige bur gers, waaronder ook prof. de Vries uil Leiden, als eerelid van «ProPatria", woonden deze plegtige ontvangst bjj. Nadat van alle zijden de kennis ge maakt was en hel orchest, dat aan het einde der zaal geplaatst was, eenige stukken ten beste had gegeven, nam de heer A. J. van Citters, president van "Pro Patria", het woord en zeide ongeveer het volgende: U allen, hoofdofficieren, officieren, deelnemers aan den wedstrijd, stu denten, die door uwe tegenwoordigheid uwe belangstelling aan "Pro Patria" betoont, u allen is het mij eene aangename taak een hartelijk welkom toe te kunnen roepen bij de feestviering ter gelegenheid vau het 12%-Jarig be staan van »Pro Patria". Niettegenstaande vele wederwaardigheden, niet tegenstaande wij geen schietterrein hebben en wij ons moeten vergenoegen met Katwijk's duinen, toch zullen wrj haar 12%-jarig bestaan vieren met het uitschrijven van een schietwedstrijden wel zoo groot mogelijk. Wij zullen dezen houden op het schietterrein der dienstdoende schutterij in den Haag. waarvoor de vergunning ons is verleend; een woord van dank zij daarom gebragt aan den minister van oorlog, aan den kommandanl der Ilaagsche schutterij en aan den burgemeester dezer stad. Een be zwaar blijft echter bestaaneen studentenfeest buiten Leiden. Het is daarom, dal de prijstiildeeling in LeiJen zal plaats hebben, opdat levens den deelnemers de gelegenheid zij gegeven tot hel bijwonen der viering van ons 61' lust rum, en nog nooit heeft hel iemand berouwd, dat hij aan onze feesten heeft deelgenomen. Vóór den 25eD echter, den dag der prijsuitdeeling, komt voor u allen de moeijelijke taak. Oude corpsen zullen hun roem moeten handhaven, terwijl jongere zullen moeten trachten hen te evenaren; bekende schutters zullen moeten toonen, dat zij neg steeds hun sclierp oog en hunne vaste hand behouden hebben, terwijl minder bekende al hel mogelijke zullen doen om ditmaal als overwinnaars uit het strijdperk te treden. Deze dagen zullen dit alles bewijzen. Zijt allen hartelijk welkom en laat ons toonen, dat alle corpsen in Nederland door een innigen vriend schapsband aan elkander gestrengeld zijn. Mijne heeren, ik eindig met de woorden vijf jaar geleden door den president van hel Leidsche studenten corps gesproken: Sint dies nostri festi vobis feslivi. De muziek deed terstond na deze woorden het "Wilhelmus van Nassou- wen" en het "Wien Neêrlands bloed" hooren en eenige oogenblikken daarna hel "Io vivat". Nadat de eerewjjn inlusschen was aangeboden, nam de heer de Vicq, president van het Leidsche studenten-corps, het woord. Nadat wij, zeide hij, de volksliederen, "Wien Neêrlands bloed" en "Wil helmus van Nassouwen", gehoord hebben, gevolgd door ons "Io vivat", her inneren wij ons dat "Pro Patria" meer is dan eene vereeniging tot vrijwil lige oefening in den wapenhandel. Hare leden zijn tevens studenten. Tc midden van zooveel unilormcn staan wjj in onze bnrgerkleedingmaar wij hebben het regt hiertoe. "Pro Patria" toch is een kind van ons corps. Er is ons in de laatste tijden meermalen de beschuldiging naar hel hoofd ge worpendat ons corps achteruit gaat, dat de liefde voor ons corps, onze corpsgeest verzwakt is. Mijne heeren, hiertegen protesteer ik en ik hoop, dat ook "Pro Patria" dit protest moge slaven door te toonen, dat het nog immer is, wat het geweest is, ja meer dan het geweest is. Mijne heeren, drinken wjj op het geluk van "Pro Patria". Een onbeschrijfelijke geestdrift volgde op deze woorden. Het «Io vivat", geaccompagneerd door het orchest, weêrklonk daarop uit alle borsten, als bewijs, dat alle aanwezigen met deze woorden instemden. Hiermede liep deze plegtigheid ten einde. Heden is de wedstrijd aangevangen. Met een kort woord werd het feest op het terrein geopend door den president van "Pro Patria", die zijn ge noegen betuigde over de talrijke deelneming en de hoop uitsprak, dat de wedstrijd door schoon weder mogt worden begunstigd. Voorshands is deze wensch niet verwezenlijkt. Het aantal deelnemende weerbaarheidsvereenigingen bedroeg lot dusver 32; de rustende en diensld. schutterijen waren door 15 deputatiën vertegen woordigd. Het terrein bevat eene keurige en comfortabele cantine. Heden werd gedongen naar de corpsprijzen. Door alhier gevestigde stoomboot-maatschappijen zal aan gedeputeerde staten een adres worden verzonden, waarbij verzocht wordt hunne goed keuring te onthouden aan de concept-verordening van het hoogheemraadschap Rijnland, op grond, dat daarin zeer belemmerende bepalingen voor de stoom vaart voorkomen. Ingevolge kon. besluit van 16 Mei jl. heeft de minister van oorlog bepaald, dat het bataillon mineurs en sappeurs van 10 Julij tot 21 Augustus a. s. zal kamperen in de legerplaats bij Zeist. Een detachement van dat corps hljjft echter in het garnizoen achter. Het stoomschip Koningin Emma is op 5 Junij van Batavia naar Am sterdam vertrokken. De Hampton, op weg naar Batavia, en de Madura, op weg naar Amsterdam, verlieten op dien dag Suez. Het Utrechtsch comité voor de oprigting van een standbeeld voor graaf Jan van Nassau wacht vóór 1 Augustus modellen voor dit beeld in. Voor de best gekeurde zijn prjjzen uilgeloold. Tot de uitvoering van het plan wordt een som van 30,000 noodig geacht. Het comité, dat reeds verblij dende bewijzen van ingenomenheid, niet het minst van buiten de grenzen des rijks gevestigde Nederlanders ontving, zal er zooveel mogcljjk naar stre ven, dat op elke plaats in ons land de gelegenheid om iets bij te dragen zal gegeven worden. Wat graaf Jan voor onze vaderen heeft overgehad blijkt onder anderen uit een brief van Mei 1577, waarin hij vermeldt, dat hij in bun belang niet slechts zijn land en inkomsten verpand, maar zelfs zijn zilverwerk en de halssieradiën zijner moeder, vrouw en kinderen had beleend en verkocht. De schulden, onkosten en schade, waarin bij wegens deNederlandschc zaken geraakt wasbeliepen meer dan 600000 gulden. Graaf Jan heeft echter niet shchts zijn geld, maar ook zijne zonen voor de zaak onzer vaderen gegeven.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1