LEID8CHE CnilRAMT. ÏSSO, 'V. 131. MAANDAG 7 JUNIJ. ST A DS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie, BI NN EN LA N DSCH E BE RIG TEN. A DYERTENTIEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is fier vierendeel jnars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sgaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenis. BQ deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bjj deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag bij voortduring is opengestelden wel op MaandagDinsdag Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één uur. Met het oog op de gevallen van pokziekte die in andere plaatsen van ons land zich hebben voorgedaan, worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd zich deze gelegenheid ten nutte te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY, Welhp. P. Burgemeester. Leiden, 3 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Junij. D". E. E. Gewin, pred. Ie Renkum, heeft voor het beroep van de Ned. hervormde gemeente alhier bedankt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenom-nen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 53 tot 74 volwassen personen en 3 tot 11 kinderen. Gisteren avond gaf de Japannezen-troep Godayou's, uit Jeddo, bijge staan door twee andere sujetten, hare beloofde voorstelling in de Stads gehoorzaal. Wat de Japannezen betrof, de luide bijvalsbetuigingen en het herhaaldelijk bisseren gaven genoeg te kennen, dat men het publiek ten zeerste voldeed; vooral hel equilibreren wekte de algemeene bewondering op; de toeren, die op dit gebied vertoond werden, waren dan ook bepaald verbazingwekkend. Wat de overige sujetten, nl. Frl. Bemonti en den heer Koischen aangaatzij konden onze goedkeuring niet wegdragenterwijl de aankondiging van het lied: »£a peut être bon", van mile Stella, zeker ge daan is met het oog op de voorstelling, die Zondag zal gegeven worden, daar zij nu door ziekte verhinderd werd op te treden. Wjj hopen dat haar zang dan »bon" mag heeten. Binnen weinige dagen zal de regerings-voordragt tot beteugeling van het drankmisbruik aan de volksvertegenwoordiging worden ingezonden. De Nederlandsche letteren hebben een onherstelbaar, hoewel niet on verwacht, verlies geleden. Een van haar grootste sieraden, de algemeen bekende en om zijn gaven en karakter hooggewaardeerde Jacobus Jan Cre- mer is in den afgeloopen nacht in krachtvollen mannelijken leeftijd aan de gevolgen van eene slepende borstziektewelke in de laatste dagen den slag deed voorzienbezweken. Maakten zijn werkenzijn aantrekkelijkeecht humoristische Overbetuw- sche novellen allereerst, en in later tijd zijn roerende romans en geestige tooneelstukken zjjn naam door het gansche land en ook buiten de grenzen beroemdniet minder bekend was zjjn persoon. Geen hoekje haast van het land toch, waar hij niet eenmaal is opgetreden om met zijn schier onna volgbaar talent van voordragendat leven en gloed schonk aan de kinderen van zijn geest, het publiek te boeijen en te betooveren. Waar hij verscheen, won bij de harten. Zijn geestzijn gevoelzijn eenvoud spiegelden zich evenzeer af in zijne werken als in zijn persoon. Met zijn novellen betrad Cremer een nieuwe baan in onze letterkunde. Meester van taal, kenner vooral van de menschelijke zielschetste hij in de figurendie hij in de Gel- dersche dreven, de plek waar hij geboren en opgevoed was, plaatste, met krachtige hand en innig gevoel, karakters, die in onze letterkunde een blij vende plaats zullen innemen. Toen Z. M. de koning indertijd de verdiensten van verschillende vader- landsche letterkundigen huldigde, werd Uremer allerminst vergeten, want hem werd het officierskruis der orde van de Eikenkroon geschonken. Het Algemeen Politieblad maakt wederom melding van het in beslag nemen van verschillende valsche muntstukken, groolendeels pasgeld. Blijkens de opgaven in hel jaarverslag van den hoofdingenieur voor het stoomwezen bedroeg het aantal stoomketels hier te lande op 31 Decem ber 1879 5738, geplaatst in 2742 fabrieken en watergemalen871 zeestoom schepen en stoombooten en 841 locomobilen. In deze opgaaf zijn niet be grepen de stoomketels der locomotiven bij de spoorwegdiensten in gebruik. In den loop van het jaar 1879 zijn door de ambtenaren van het stoomwezen 13713 inspectiën verrigt. Bij de rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, die van 1 lot 4 Junij te Amsterdam zitting had, hebben zich 21 candidaten aangemeld. Afgewezen werden: wegens onvoldoende gezigtsscherpte 2; wegens onvoldoende be wijzen van dienst 21 was niet opgekomen en afgewezen zijn er 6. De stoomschepen Utrecht en Prins Hendrik zijn op 3 Junij te Batavia aangekomen. De Hampton, op weg naar Batavia, kwam op dien dag te Port-Said aan. Volgens de Amst. C. heeft de heer de Lesseps aan het déjeuner te IJmuiden. als een bewijs voor de gunstige resultaten, die het Suez-kanaal afwerpt, medegedeeld, eene depêche te hebben ontvangen, waarin hem be- rigt werd, dat de opbrengst van de kanaalgelden in de eerste vijf maanden van dit jaar reeds voldoende was om alle onkosten voor het geheele jaar te dekken. Te Utrecht werd gisteren de 51sle algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tot bevordering der toonkunst In het door den algemeenen secretaris, den heer de Lange, uitgebragt verslag werd hulde gebragt aan de nagedachtenis van prof. W. Moll, aan wien de maatschappij als hoofdbestuur der vele verpligtingen heeft. De maatschappij heeft eene nieuwe afdeeling aangewonnen te Schiedam, waarvan voor de toekomst veel is te hopen. Het aantal afdeelingen is nu tot 17 gestegen, met te zamen 3693 gewone leden en 134 leden kunstenaars. Het totaal der inkomsten bedroeg 18,835.28, dat der uitgaven ƒ18,817.29, zoodat een saldo van ƒ17,99 op de nieuwe rekening wordt overgeschreven. De feitelijke uitkeering der afdeelingen aan de algemeene kas bleef als in de 3 laatste jaren op ƒ1.50 bepaald. In 1854 bedroeg deze nog 4 en is gaandeweg kunnen verminderd worden, niette genstaande de uitgaven toenamen, en het kapitaal in die 25 jaren met 96,000 2li pCt. is vermeerderd; een bewjjs alzoo voor den financiêlen bloei der maatschappij. Uit het kunstenaarsfonds worden 18 weduwen en 6 kunstenaars ondersteund. Het ledental der zangvereenigingen bleef bijna onveranderd, en is thans 1573; het aantal leerlingen op de muziekscholen steeg van 1785 tot 2809, waarbij nog moeten gevoegd worden de 200 nieuwe te Schiedam. Door wijlen vrouwe M. F. Briedé, wed. P. Th. Helvelius van den Bergh, werd eene Inschrijving Grootboek, rentende ƒ100 'sjaars, aan de maatschappij gelegateerd, ter tegemoetkoming in de studiën eener jeug dige beoefenares der toonkunst. Tot hooldbestuurders werden gekozen de hh. J. A Bóhringer en N. G. Pierson. De heer Julius l). Grimm, te Munster, werd met algemeene stem- (Z/e verder tiijvoegsel) Ondertrouwd: Receptie: Zondag 13 Juni. GHR. WINKELMANN Amtsrichter te Salzkotten, en ANNA DRIESSEN. Aan allen, die gedurende de ziekte en het herstel mijner Echtgenoote zoozeer hunne belangstelling toonden, betuig ik door dezen, ook namens haar zelve, mijn hartelijken dank. Leiden, 5 Juni 1880. Dr. S. DE JAGER. Mevrouw de Wed. Mr. A. VAN HETTINGA TROMP KRAIJENHOFF VAN DE LEUR betuigt bjj dezen, ook namens hare kinderen, haren harte lijken dank voor de vele bewijzen van belangstellingbij het overlijden van haren Echtgenoot, zoo van binnen als van builen de stad ondervonden. Leiden, 4 Juni 1880. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelnemingbjj het overlijden van mijn geliefden Broeder, den Heer C. STRUYK BEVEL, ondervonden, betuig ik mijn oprechten dauk. Leiden, 4 Juni 1880, P. W. BEVEL.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1