LEIDSCHE COURANT. r. m 1880, ZATURDAG 5 JUNIJ. ST ADS-BER ICHT EN. Kostelooze Vaccinatie. BI NNEN L ANDSCIIE HEBIGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatie voor onvermogenden, in het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één unr. Met het oog op de gevallen van pokziekle die in andere plaatsen van ons land zich hebben voorgedaan, worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd zich deze gelegenheid ten nutte le maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Wethr. fd. Burgemeester. Lbiden, 3 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Junij. De studenten-roeiverceniging «Njord" heeft voor Zondag 20 Junij, ten 12 uur, een grooten internationalen roeiwedstrjjd uitgeschreven, welke zal gehouden worden op het Galgewater. De wedstrijd is aldus verdeeld: I. VierriemsgiekenSeniores. II. idem, juniores. III. idem. geroeid en gestuurd door eene Ned. studenten-roeiver- eeniging. IV. Tweeriemsgieken, Seniores. V. idem, Juniores. VI. Sloepen, geroeid en gestuurd door leerlingen van de Leidsche Kweekschool voor Zeevaart. Hel feest zal opgeluisterd worden door de muziek van het 3de reg. huza ren nit den Haag. Moge «Njord", dat nog nimmer aan een wedstrijd heeft deelgenomen, zonder een eerepalm behaald te hebben, ditmaal ook weder roemvol uit het strijdperk treden. De heer C. B. Duyster alhier heelt mede een maskerade-marsch ge componeerd en aan het studentencorps opgedragen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat op den 12i"1 October e. k. en volgende dagen het vergelijkend examen zal worden ge houden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten voor ol uiterlijk op 1 September e. k. daartoe het verzoekschrift indienen. Er zal voortaan bij de kantoren der posterijen hier te lande gelegen heid bestaan tot het nemen van abonnement op in Frankrijk en Algerië verschijnende dagbladen enz. op de volgende voorwaarden: a. de dagbladen enz. worden aan de geabonneerden geleverd tegen den abonnementsprijs Deze prijs wordt wegens de bemoeijingen der postadministratie met een regt van 3 pCt. verhoogd voor die bladen, waarvan de uitgevers de korting van dit regt op den abonnementsprijs niet toestaan. Het bedraagt in geen geval minder dan 12% cent; 6. de betaling van den abonnementsprijs ge schiedt aan de postkantoren bij vooruitbetalingen c. de dagbladen enz. worden door de uitgevers reglstreeks aan de geabonneerden toegezonden. De regering heeft geantwoord op het verslag der tweede kamer, over den aanleg van eenige kanaal-verbindingen. Daarin wordt een overzigt ge geven van hetgeen door haar is voorbereid. Voorts wordt gezegd dat ver moedelijk nog in deze zitting een voorstel omtrent een verbeterden waterweg van Amsterdam naar den Rijn zal kunnen worden ingediend. De waterweg Amsterdam—Rotterdam is bij het gewestelijk bestuur van Zuidholland in overweging. Zoo noodig zal doer geldleening in de buitengewone uitgaven voor werken worden voorzien. Volgens den staat der haringreederijen is de sterkte van de vloot dit jaar als volgt: Vlaardingen 63, Maassluis 47, Heenvliet 1, den Haag 6, Scheveningen 12, de Rijp 1. Amsterdam 3, Harlingen 1, te zamen 134 schepen, en wel 3 hoekers, 8 sloepen en 123 loggers, waaronder 22 met sloomvermogen tot het inhalen van de netten. In het vorig jaar was de staat aldus: 4 hoekers, 10 sloepen, 144 loggers en 272 bomschuiten. Op 26-28 Mei is eene op de helft uitgelote synode der Ned. Her*, kerk le 'sGravenhage vergaderd geweest, om de zaak te behandelen der vier leden van het prov. kerkbestuur van Gelderlanddie geweigerd hadden het vonnis tegen de Dordsche ouderlingen mede te onderteekenen en daardoor aan het verzet dier geschorste ouderlingen niet weinig kracht hadden bij gezet. Genoemde vier heeren zijn schuldig verklaard aan overtreding van het stellig voorschrift der wet, dat elk vonnis door hen, die er aanhebben deelgenomenonderteekend en alzoo als minute bewaard moet worden. De synode heeftwaarschijnlijk ook met het oog op den loop der zaak van de Dordsche ouderlingendie hun- <trzet hebben opgegevengemeendgeen strenger tuchtmiddel dan eene teregtwijzing op genoemde overtreders te moeten toepassen. Bij gelegenheid der jaarlijksche algemeene vergadering van de Neder!. Gustaaf-Adolf-Vereeniging die in het begin van October aanst. te Breda zal plaats hebben, zullen als sprekers optreden de hh. d'. A. W. Bronsveld, van Utrecht; d". A. Francken, van Rotterdam, en prof. C. P. Tiele, van Leiden. Door het zangkoor, dat zich ter opluistering der zamenkomst heeft ge vormd, zal worden uitgevoerd: Luther's Een vaste burg is onze God; Koor uil den Elias van Mendelssohn-BarlholdyKoor uit den Bonifacius van Nicolaï en Hallelujah van Handel. De Stand, meldt dat aan de vrije universiteit lol hoogleeraar in de Oostersche talen en de uitlegging van het Oude Testament is benoemd dr. F. W. J. Dilloo, pred. bij de gereformeerde gemeente le Soldin (Pruissen), die deze benoeming heeft aangenomen. Men verneemt, dat de leden van de ridderschap van Utrecht II. Zalur- dag de acte van ontbinding van dat ligchaam hebben geteekend en daarbjj de fondsen, aan het zedeljjk ligchaam toebehoorende, onderling hebben ver deeld. Door deze handelwijze werd eene stichting vernietigd, die in 1851 door 36 leden van de voormalige ridderschap der provincie Utrecht in het leven was geroepen. De oprigters hadden door hunne bijdragen den grond slag gelegd van een blijvend fonds, uit welks inkomsten in de eventoële behoeften van leden, van weduwen en afstammelingen van leden der ridder schap voorzien, of nuttige en liefdadige instellingen gesteund konden worden, Eene verdecling van de fondsen, zooals die nu heeft plaats gevondenstrookt dus geenszins met de edele bedoeling van de oprigters, te minder daar er thans nog weduwen en in het register als geregtigden ingeschreven afstam melingen van leden dier ridderschap bestaan, die in deze zaak niet zijn ge kend. Twee en twintig leden van adellijke familiën, die volgens het regle ment en de bedoeling der oprigters als leden der ridderschap konden worden aangenomen, hadden zich bereid verklaard door hunne toetreding het voort durend bestaan der slichting te verzekeren. Deze poging weerhield de leden niet van de slooping dezer stichting. (f/. D) Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Amsterdam naar Bata via, is op 3 Junij te Napels aangekomen. De Celebes, roede op weg naar Batavia, vertrok op dien dag naar Aden. Z. K. II. de prins van Oranje bragt gisteren avond ten half acht ure een bezoek aan den koninklijken grafkelder le Delft. - Te Hellevoetsluis hebben Woensdag avond ongeregeldheden plaats ge had, veroorzaakt door matrozen. Het begon, meldt men aan de N. R. C., met het «in de wacht sleepen" van een matroos die een oppasser bij de vestingwerken zou mishandeld hebben, doch naar men beweert niet de ware schuldige was. Vijf mariniers waren niet in staat den sterken jongen meester te worden, die trouwens door een paar makkers in zijn verzet werd gesteund. Te midden van de worsteling trokken eensklaps de matro zen het mesen de mariniers de sabeleen der mariniers sloeg toe en de matroos had een lange snede over zijn wang. Het was een vreeseljjk ge- zigtdie verwoede man met zijn bloedende wond. De mariniers weken dan ook terug naar de hoofdwachtwaarheen hij hen vervolgde en een kwartier lang opspeelde; doch ten slotte verwijderde hij zich uit eigen beweging, en verdween in de herberg. Later is hij op het wachtschip in arrest gebragt. Waarschijnlijk heeft dit geval de gemoederen in beweging gebragt; althans des avonds vereenigde zich een aaptal matrozen in het eenige hier nog bestaande «publiek huis" aan het einde der hoofdwachtstraat, waar ver schillende vechtpartijen plaats vonden, totdat een twintig mariniers weder met getrokken sabel er een paar aanhielden, waarbij hel lang niet malsch toeging. Eindelijk werd tegen twaalf ure, nadat versterking van hel wacht schip gekomen was, de troep uit elkander gejaagd en het huis ontruimd. Te Amsterdam is gisteren avond door 120 heeren, van daar en van el ders den heer de Lesseps een diner aangeboden in het Paleis voor volksvlijt.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1