BUITlvNLANDSCil K BE Ml G T E Zondagavond tussche» 10 en II uren kon men op Texel bt) volkomen fcelderen hemel en in noordelijke rigting een prachtig luchtverschijnsel waar nemen, Aan hel zenith vertoonde zich een prachtige noorderlichtskroon die uit het middelpunt naar den horizon helder lichte stralen schoot. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand slechts 8 mil. voeht. De gemiddelde regenval in de zeven vorige Mei-maanden was 43 mSI.dus nu 35 minder. Sedert 1 January 1873 tot heden, een tijdvak van 89 maanden, is slechts in April 1874 nog minder regen geweest, namelijk 4 mil. In strijd met bijna alle berigten uit de meeste streken van ons vader land wordt uit het kwartier Vollenhove gemeld, dat de aanhoudende droogte een buitengewoon gunstigen invloed heelt op de wei- en hooilanden, die bijna zonder onderscheid den rijkslen oogst beloven. In gewone jaren heeft hel laag gelegen land, zelfs bij geringen waterstand, altijd meer last van het water. Thans staan alle landerijen goed droog en vertoonen daardoor eene vruchtbaarheid, die men hier hoogst zeldzaam ziet. Te Ambt Almelo is een gedeelte van het in aanbouw zijnde gemeente huis ingestortwaarby een timmerman het leven heeft verloren. Uit Odoorn meldt men aan de IV. R. C.: In de door den veenbrand geteisterde streken begint weer eenige rust te komen. Nu men de ramp overzien kan. blijkt, als gewoonlijk, dat de eerste geruchten wel wat over dreven waren, liet totaal der verbrande woningen onder Emmen is ruim 60, onder Odoorn 14. Het verlies van menschenlevens heelt men niet te betreuren. Maar de aan de veenderij toegebragle schade is zeer groot en de behoefte der van alles berooide arbeidersgezinnen nijpend. Er worden hier dan ook reeds pogingen gedaan, om een commissie tot hulpversehaffing in hel leven te roepen. In de Odoorner en Exloërvenen is het vuur nu gebluscht, doch in die van Velte en Weerdinge zit het zóó diep, dat het nog wel maanden voortsmeulen kan en het van wind- en weersgesteldheid afhangt, of het niet nog telkens tot nieuwe en heftige uitbarstingen komen zal. lieden heelt de commissaris des konings het terrein bezocht. Na de ramp, door het vuur veroorzaakt, komt nu nog een nieuwe, doordien de laatste nachtvorst veel rogge heeft doen bevriezen. Vooral voor den kleinen man is dit zeer treurig. Vele roggeakkers worden nu weer omgewerkt om nog met boekweit te worden bezaaid. De Pr. Pr. C. deelt nóg eenige bijzonderheden mede. waaruit men kan opmaken hoe hevig de brand heeft gewoed. In het Emmer Compascuum was men bezig een turf bult met water uit een brandspuit nat te maken, ten einde die voor den brand te beveiligen; het vuur komt aanstuiven, de bult vliegt in brand en de spuiters weten niets beters te doen, dan despuit en de slangen in het water te werpen en zeiven in het water te springen. Een oogge'uigp verklaart, dat de vuurregen neerviel evenals bij een sneeuw- jagt de sneeuw. Eenige lieden slopten in de haast, alvorens zij zelve vlngttenhunne meubelen en kleederen in slootenin de hoop deze te be waren; toen het vuHr hen veroorloofde terug te keeren, vonden zij alles óf verbrand óf door het vuur bedorven. Zoo groot was er de hitte, dat zelfs gegoten ijzeren ketels en potten, benevens glas en draadnagels gesmolten w aren. Zelfs in de wijken zag men de goederen branden. Zoo had een der ingezetenen zijne secretaire in de vaart geworpen. Hy wierp zijn bed er eveneens in, maakte dit goed doornat, wierp het daarna op de secre- I taire en zag beide nog verbranden. Een ander had zjjne voornaamste goe- j deren op een wagen geborgen en spande er het paard voor, om by de nadering van het vuur te vlugten. Toen hij dit zag gebeurenreed hy weg, maar nog slechts een eind gevorderd zynde, was hij genoodzaakt het laird los te maken en daarmede de vlugi te nemen, wilde hy zelf niet omkomen. Zijne goederen zag hij op den weg verbranden. Te Tilburg is eergisteren brand ontstaan in eene bakkerijwaardoor dat perceel en vier belendende percelen werden vernield. Een kind bekwam daarbij zware brandwonden. I Door de rijksambtenaren te lleerlerheide is in den tuin van den pas toor te Rimburg eene verborgen bergplaats van gedistilleerd ontdekt. Uit hel onderzoek is gebleken, dat bedoelde geestelijke in zijn tuin een lust verborgen hield, dat een voorraad gedistilleerd bevatte, toebehoorende aan en ten gebruike van de met hem bevriende tappers zijner parochie, die den inhoud successivelijk kwamen ledigen en weder aanvullen. De aanwezige voorraad werd in beslag genomen en tegen den pastoor proces-verbaal opgemaakt. Omtrent de vrouw, die, na het een reiziger in den trein zoo lastig gemaakt 'e hebben, dat deze moest verhuizen, te Benthem uit den waggon, waarin zij gezeten hadvermist en later te Gildehaus aangehouden werd verneemt men nader, dat zy waarschijnlijk als krankzinnig moet beschouwd worden. Zy gaf op uit den trein gevallen te zijndoch dit wordt voor on- aannemelijk gehoudenomdat zij haar doek en reistaschje bij zich haden deze voorwerpen dus bij het verlaten van den trein waarschijnlijk medege nomen had. De zaak woidt onderzocht, maar veel is er nog niet opge- I helderd. De vrouw, die opgeeft met den werkman Jabel te Maagdenburg i gehuwd te zijn, is volgens haar verklaring met eenige andere personen uit Maagdenburg naar Amsterdam gegaan voor crfenisaangelegenhedendie on gunstig voor haar uitgevallen zyn, torwjjl haar papieren gestolen zouden zyn. De personen, die met baar uit Maagdenburg naar Amsterdam geweest zijnten getale van 9, zijn ook te Bcniheim aangekomen. Zij werden door den stationschef aangehouden en zyn door de autoriteiten in verhoor ge nomen. 'sGRAVENHAGE, 3 Junij. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar R. Leyds, laatstelijk 3" hulponderwijzer aan de openbare 2' lagere school te Samarang, en aan den iiost-Indiscben ambtenaar H. A. Janssens, gewezen opziener en chef van den reparatie-winkel bij het marine-etablissement op Onrust, laatstelijk belast met de waarneming der betrekking van chef van het werktuigkundig 1 atelier bij bedoelde inrigting, thans met verlof hier te lande, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De minister van binnenl. zaken heeft benoemd tot leden der commissie voor het afnemen der examens B volgens artt. 61—65 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, de hh.: dr. A. C. Oudemans Jr., hoogleeraar aan de polytechnische school, voorzitter; dr. H. J. Rink, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen; A. J. van Pesch, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam; dr. T. H. Behrens, hoogleeraar aan de polytechnische school; Ch. M. Schols, idem; J. A. Snijders, idem; A. J. H. Beeloo, hoofdingenieur der marine; J. Kluit, ingenieur van den waterstaat; G. J. Morre, leeraar aan de polytechnische school; P. Tétar van Elven, idem; dr. D. J. Korte- weg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda. Het gereglshof alhier nam heden van een gruwelijk feit kennis, fn de bank der beschuldigden verscheen zekere J. S. S., wonende Ie Vlissingen, stoker op de Engelsche mailbooten, die zich te verantwoorden had wegens eene door hem gepleegde wreedaardige mishandeling zijner echtgenoote M. v. D.met wie hij reeds acht jaar was gehuwd. Volgens de verklaringen der vrouw, versterkt door opgaven van getuigen, was de besch. in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. jl. beschonken te huis gekomen en had haar toen op vreesselijke wyze door het toebrengen van slagentrappen en schoppen mishandeld. Tegen den ochtend riep de man de hulp zijner buren in, ten einde hem bij te staan in het redden zijner vrouw uit de regenput, waarin zijvolgens zijn bewerengesprongen zou zijn. Toen het moeijelijk werk was volbragt en de vrouw te voorschijn was gehaaldvertoonde zij zich geheel in Eva's gewaad en was zóó stevig aan handen en voeten gebonden, dat zij geen vin verroeren kon. De ongelukkige was geheel bewusteloos en op de vraag der buren naar de kleeren zijner vrouw, gaf de besch. ten antwoord "laat haar maar zoo sterven". De vrouw werd vervolgens in het ziekenhuis opgenomen, alwaar bevonden werd dat zij over haar geheele lig- chaam was gekneusd en verwond. Hare genezing vorderde ruim zes weken. Zij verklaarde nóg onder eede voor het hof dat haar man, na de zoo vreesselijke mishandeling, haar aan handen en voeten aan een touw had gebondennaar de regenbak gesleept en haar daarin toen in het water heeft laten zakken. De besch. beriep zich op zijne dronkenschap, wist zich niet te herinneren het voorgevallene in den bewusten nacht, maar liet, bij de onmogelijkheid dat zyn vrouw zelve in de regenput zou zijn gesprongenonopgehelderd hoe en door wien zjj in die diepte was geworpen. Hij hield zich van zijne schuld onbewust, legde te veel liefde voor zijne vrouw aan den dag dan dat hij haar zou hebben kunnen pijnigen en beschouwde zijne vervolging als eene wraakneming zyner schoonouders, die zich, en vooral zijne schoonmoeder, met zyne vrouw voortdurend aan dronkenschap en knoei- jerijen schuldig maakten. Ook enkele hem bezwarende getuigen maakte hij als leugenaars of dronkaards uit. De arrond.-regtbank alhier heeft heden den persoon van J. R., uit Delft, wegens zyne verregaande onzedelyke handelingen met jeugdige kin deren. veroordeeld tot een jaar celstraf en ƒ250 boete. De zaak werd in de vorige week in eene zitting met gesloten deuren behandeld. Gedurende de afgeloopen maand Mei zyn per stoomtram den Haag-- Scheveningen p. m. 31000 personen vervoerd. Het Pad. geeft een vervolg op de geschiedenis van de bestolen bruid. Gisteren avond wilden de leveranciers, die aan den bruidegom de meubels voor de woning op het Groenewegje in den Haag geleverd hadden en die nog geen betaling hadden gekregenhet huisraad terughalen. De verlaten bruid was echter te huis en verdedigde haar meubels zoo dapper, dat de politie ten slotte een einde aan het leven maakte door de schnideischers mede naar het bureau te nemen. Gisteren middag en heden ochtend zijn te Scheveningen 60 schuiten aangekomen, die van ƒ20 tot ƒ40 besomden en van 1 a 2 dagen reis had den. Wederom zijn heden morgen 5 schuiten ter haringvjsscherij afgevaren. BELGIE Dingsdag is te Brussel de vaste internationale tentoonstelling in het "palais du midi" in tegenwoordigheid des konings en der koningin geopend. Allerlei voorwerpen van industrie en kunstmachineriënrijtuigenglas- en email- en kantwerk, schilderijen enz., hebben in het gebouw eene plaats gevonden. Een bierkelder, met kunstmatige wijnstokken bekleed en drui ventrossenwaaruit van alle kanten gasvlammen licht verspreiden, trekt zeer de aandacht. ENG ELAN l». LONDEN. 2 Junij. Bij het in het lagerhuis aangevangen begrootings-debat hebben lersche leden de regering geïnterpelleerd over den nood van de pachters in Ierland en over de maatregelen, welk de regering daartegen denkt te nemen. De staatsecretaris voor Ierland antwoorddedat de reeds genomen maatregelen zeer waarschijnlijk het uitbreken van een hongersnood vóór den eerslvol- genden oogst, die gunstig belooft uit te vallen, zullen voorkomen. De rege ring heeft de autoriteiten aangeschreven aan noodlijdende pachters voor schotten aan te bieden. Door de grondbezitters wordt daarvan zoo veelvuldig gebruik gemaakt, dank zij de voordeclige voorwaarden van rente en aflos sing, dat de regering eerstdaags een wets-ontwerp zal indienen tot ver hooging v3n het bedrag der uit hel kerkelijk fonds te verlcenen voorschot ten van 750.000 M tot 1.5000 De minister van binnenlandsche zaken heeft in het lagerhuis medege deeld dat er eene commissie zal benoemd worden om te onderzoeken in hoever bjj de voorloopige overeenkomst door zijnen voorganger met de maat schappijen der Londensche drinkwaterleidingen de somdie voor de naas-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2