regelen zullen doen nemen om voor het vervolg onheilen te voorkomen. Volgens geloofwaardige mededeelingen van in de nabijheid wonende perso nen was er in den laatsten tijd wel 30 a 40 maal brand ontstaan, doch door de baan- of seinwachters spoedig weder gebluscht. Ook den brand van II. Donderdag trachtte men nog in den aanvang te blusschen. doch dit was te vergeefs. Door het hoofdbestuur der algemeene watersnood-commissie te 's Her togenbosch wordt aan de ingezetenen van het dorp Teeffelen, die, ten gevolge van de op 4 Januarij jl. in den Maasdijk nabij Driehuizen gevallen doorbraak, have en goed verloren hebben, 60 a 75 pCt. van de geschatte waarde als schadeloosstelling toegekend. I De onderofficier W. B., van het 6de reg. infanterie, die eergisteren aan den koornmolen buiten de voormalige Ginnekenpoort te Breda moest surveilleren bij het malen van bet graanhad het ongeluk door een der wieken getroilen te worden aan het achterhoofd en de zijde. Hij werd een eind weggeworpen en zwaar gewond naar het hospitaal gebragt. Zijn toe stand is echter niet hopeloos. Zondag nacht heeft in de nabijheid van Goes een hevige brand gewoed. Eene nieuw gebouwde graanschuur op eeue hofstede onder Cortgene is met al wal daarin was door de vlammen verteerd. 8 stuks hoornvee, eene groote menigte tarwe, erwten, garst en eeue menigte werktuigen en gereedschappen zijn verloren gegaan. Nabij Venlo is een bosch, ter grootte van 10 hectarentoebehoorende aan graaf van Kreekenbeek. afgebrand. Een zeer leerzaam opstel over naaimachines, gevloeid uit de pen van dr. C. A. Scheltema, biedt "Eigen Haard" zijnen lezers aan. De in deze aan gelegenheid. klaarblijkelijk zeer goed ingelichte schrijver komt tot het resul taat, dat machines volgens hel Schuitjessysleem (alzoo Singer-machines enz.) voor huishoudelijk gebruik de voorkeur verdienen boven Draaihaak-machines (bijv. Wheeler Wilson-machinesL Ook prefereert hij machines uit groote fabrieken boven die, welke door kleine inriglingen geleverd worden, daar slechts de groote fabrieken in staat zijnden noodigen waarborg voor deug delijk fabrikaat te geven en door de alleen bij hen mogelijke machinale vervaarding van alle deelen eene goede naaimachine te leveren. Deze laatste tnededceling heldert dan ook op, waarom het den kleinen Belgischen en Duitscben naaimachinen-fabrikanten zoo moeijelijk valt, met het fabrikaat hunner groote Amerikaansche en Engelsche vakgenooten te concurreren. 'sGRAVENHAGE2 Junjj. Door Z. M. is vergunning verleend aan /de hoofd-ingenieurs van den waterstaat J. F. W. Conrad en J. Dirks en aan den ingenieur van deu wa terstaat A. It. Albers tol hel dragen der medaille "Fe i perseverancia", in «oudhun toegekend door den president van den souvereinen staat van Panama; aan den hoofd-ingenienr van den waterstaat J. A. A. Waldorp, adviserend ingenieur bij de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, tot het dra gen der versierselen van ridder der orde van Si. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan den hoofd-ingenieur van den waterstaat J. Dirks, eerstaanwezend ingenieur bij de Amsterdamsche kanaalmaatschappijtot het dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Aan den heer mr. J. Snyder is, op zijn verzoek, tegen 1 Oct. eervol ontslag verleend als burgemeester van Veere en Vrouwepolder. - Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Utrecht is be noemd de heer mr. A. J. Royaards, advocaat aldaar. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie voor de burger lijke aclen en der successieregten te Middelburg, de heer mr. L. J. Bouricius, thans ontvanger der registratie voor de geregtelijke acten en der domeinen aldaar; tot ontvanger der registratie en domeinen te Oldeberkoop, de heer J llogenhuis, thans in dezelfde betrekking te Goor; tol ontvanger der re gistratie en domeinen té llolwerd, de heer D. M. van der Veen, thans surnu merair; tot inspecteur van de registratie en domeinen van de ls,e kl. in de divisie van inspectie Leeuwarden, de heer D. van Goens, thans inspecteur 2d' kl. aldaar: tot inspccieur 34e kl. in de divisie van inspectie Roermond, de l.eer F. R. J. Dubois, thans ontvanger der registratie en domeinen te Boxmeer. Aan den heer D. de Groot is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers te Deventer. Bij kon. besluit van 29 Mei II. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1880, be last zal zijn met het afnemen van de praktische examens van arts en tand meester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878, dr. L. C. van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secretaris. M. R.Timmerman, eerste officier van gezondheid 2' kl. te Amsterdam; tot leden: dr. B. J. j Stokvis, hoogleeraar te Amsterdam; dr. S. Talma, hoogleeraar te Utrecht; j dr. 1. E- van Iterson JAz., hoogleeraar te Leiden; dr. T. Halbertsma, hoog leeraar te Utrecht; dr. VV. M. 11. Sanger, hoogleeraar te Groningen; dr. H. Snellen, hoogleeraar te Utrecht; d'. Th. Dentz, lector aan 's rijks universi- j reit te Utrecht; J. Polak, apotheker te Amsterdam; en tot plaatsvervangende l-den: dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar te Leiden; dr. G. D. L. Huët, hooglecraar te Leiden; dr. 11. A. Kooyker, hoogleeraar te Groningen; dr. .1 E. van der Meulen, lector aan 's rijks universiteit te Utrecht; dr. J. E. Siark. te Utrecht; dr. F, C. E. van Embden, apotheker te Utrecht. Voorts toi lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1880, belast zal zijn met het afnemen van de prak- tisehe examens van apotheker, vermeld in art. 11 der meergenoemde wet, dr. J. W. Gunning, hooglecraar te Amsterdam; tot lid en secretaris, W. Stoeder, hoogleeraar te Amsterdam; tot leden: d'. C. A. J. A. Oudemans, iioosleeraar te Amsterdam; G. C. W. Bohnensieg, mitlitair apotheker le kl. ie Haarlem; en lot plaatsvervangende leden: dr. E. A. van der Burg, hoog leeraar te Leiden; dr. H. Wefers Bettinkhoogleeraar le Utrecht; M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, apotheker te Amsterdam; L. C. W. Cocx, apothe ker te Rotterdam. De l!,t luit.-adjudant O. G. H. Heldring, van het 5de reg. infanterie, is voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bjj het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie. De officier van administratie 2de kl. W. E. Mulder, uit O. 1. in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den apotheker 2' kl. van de landmagt in West-Indië, A. Andriessen, met toekenning van den titulairen rang van militair apotheker 1* kl. en aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder-intendant le kl. van het leger in Nederl. Indië S. i. Osten. Naar men verneemt zijn de regerings-antwoorden aan de tweede ka mer der staten-generaal omtrent de wetsontwerpen tot invoering van de wet op het lager onderwjjs en het aanleggen van kanalen in FrieslandGronin gen Drenthe en Overijssel gereed. Of de inzending aan de vertegenwoor diging terstond zal geschieden, schjjnt nog onzeker met het oog op het tijd stip van de terugkomst der tweede kamer, den 29" Junjjzooals men thans verzekert. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de heer Stam mede, dat de Vereeniging ter bevordering van de koepokinenting een billet had doen aanplakken, waarbij de ingezetenen werden attent gemaakt op de regelen van inenting. Hem was verzekerd, dat die billetten in som mige hofjes waren afgescheurd. Deze daad kwam hem hoogst bedenkelijk voor, hoewel hij het feit aan schromelijke onkunde toeschreef. Tot burg. en welh. rigtte hij de vraag, of het niet wenschel|jk ware zich met eenige geneeskundigen te verstaan, ten einde te overwegen of en welke maatrege len moeten worden genomen om het middel, waardoor de ziekte kan wor den bezworen, aan te wenden. Met verbazing vernam de burgemeester de tijding, dat de plakkaten waren afgerukt. Mogt het gebeurd zijn, dan zouden de kennisgevingen op de publieke plaatsen kunnen worden aange plakt. Overigens verklaarde hij ziclt bereid, en hij is voornemens daarover met geneeskundigen te confereren, te bespreken of en zoo ja, welke maat regelen genomen moeten worden bij het naderen der vreesseljjke ziekte. Evenals zoovele groote steden in het buitenland, zal een panorama weldra de merkwaardigheden der residentie vermeerderen; althans wanneer de heer Deymann te Brussel gebruik maakt van de hem verleende vergunning om op een terrein in de Zeestraat, dus in de nabijheid van de badplaats, het publiek op eene reeks schoone en schilderachtige geziglen te onthalen. Naar men verneemt zal het nieuwe gebouw voor het postkantoor al hier, aanstaanden Zaturdag in gebruik worden genomen. Te Scheveningen kwamen gisteren avond en heden ochtend 30 schui ten aan, die 3 a 4 dagen reis hadden en van 15 tot 40 besomden. Eene schuit, die drie weken was afwezig geweest, besomde slechts ƒ80. Door een logger werden 13 kisten schol en 18 kisten schelvisch aangebragt, die voor ƒ160 werden verkocht. Het badsaizoen te Scheveningen zal Maandag 14 dezer geopend worden. BU1TEM.ANDSCHE BEIUGTE.V ENGELAND. LONDEN. 1 Junij. Aan de Times wordt uit Kabul gemeld, dat zjjn berigtgever een ge sprek heeft gehad met een der voornaamste Afgaansche Sirdars, die te Ka- bul verblijf houden. Deze zeide hem niet te geloovendat Abdul-Rahman te Kabul komen zou om met den Britschen generaal te onderhandelenom dat hij dan al zijnen invloed zou verliezenen door de natie als een bond genoot van de Engelschen en als een valsch Algaan zou worden beschouwd. Valsche Afganen heeten al de Sirdars, zeide hij, die, gelijk ik en anderen, naar Kabul gekomen zijn. Toch verklaarde hij, met verwondering te heb ben geziendat de Engelschenterwijl zij uit zoovele dier bevriende Sirdars konden kiezenjuist Abdul-Rahman Emir wilden maken den eenigen Sir dar, die door banden van dankbaarheid aan Rusland verbonden was. De berigtgever had daartegen kunnen inbrengen, dat, naar des Sirdars eigene opmerkingdie bevriende Sirdars geen invloed genoeg haddenmaar stelde zich tevreden met er op te wijzendat dankbaarheid geene deugd der Af ganen was en alle beloften van Ruslandna hetgeen er gebeurd washare waarde moesten hebben verloren. Omtrent de te volgen gedragslijnzeide de Sirdar te meenendat annexatie van Afganistan of handhaving van een Emir met een steeds in Afganistan vertoevend Engeisch leger zeer goed mo gelijk ware, maar dat het plaatsen van een Emir op den troon, gevolgd door het vertrekken der Britsche troepen zeker mislukken zou. De jongste mail van de Westkust van Afrika heeft de lijding gebragt, dat een beambte op het kantoor van een Liverpoolschc firma te Nyanga, een station aan de Zuidkust, door de inboorlingen is doodgeschoten. De zaak is in handen gesteld van kapitein Eastonden Engelschen consulen vier personen zijn in hechtenis genomen op last van den kolonialen secre taris, belast met het toezigt op de naleving van het verbod tegen den sla venhandel op den Niger. Door den lord-mayor is Zaturdag een groot op weelderigen voet inge- rigt hotel aan het Trafalgarsquare ingewijd. Het heeft 100,000 gekost; en de grond waarop het verrees is, volgens de verzekering van den lord- mayor, 300,000 waard. De heer Cavazzi hield dezer dagen in de Christus-kerk, Westminster- bridge, eene kanselrede ten behoeve van het fonds voor de verspreiding van de proteslantsche vrije kerkelijke beweging in Italië. Hij deelde o. a. mede, dat de nu tien jaar geleden door hem in liet leven geroepen beweging reeds geleid heeft tot de oprigting van 5 kerken en 23 prediking-stations in Italië.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2