COUBANT. LEIBSCHE !S 1880. DONDERDAG 3 JUNIJ. STADS- BERICHT EN. PATENTBLADEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is j.er vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.—, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. 2.35. liet Verslag ofzondi rtijk is ter /.rijg La ar voor 2.50 'sjaars, huiten de expediliehoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer£25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, kennis bekomen heb bende dat bij 1111. Studenten der Rijks-Universiteit alhier het voornemen bestaat op Dinsdag 22 Juni e. k.zoo hij dag als bij avond, EEN GE- COSTEMEEllDEN OPTOCHT Ie houden, ter herdenking van het 305-jarig beslaan dier Universiteit en dat die optocht des avonds, aanvan gende te 9 uren, den navolgenden weg zal nemen, als: FeestterreinNieuw- sleegsbrug, Rapenburg O Z.Breèstraat, Koreiïbrugsieeg, Korenbeursbrug. Nieuwe rijn, Korte Hooigracht, NieuwstraatKorenheursbrug, Vischmarkt, Aalmarkt, Vrouwensteegsbrug, Apothekersdijk, Borslelbrug, Kort Rapen burg, Breèstraat, Maarsmanssteeg, Hoogstraat, Donkersleeg, Haarlemmer straat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blauwpoorlsbrug, Paardesteeg, Borstel- brug, Breèstraat, Steenschuur, Rapenburg O. Z., Rapenburg W. Z., Klok- steegsbrug, Kloksleeg, Nieuwsteeg, Nieuwsleegsbrug naar het leeslterein; noodigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente uit om door het uitste ken van vlaggen cn voor zooverre zij bewoners zijn van hui zen in de genoemde straten gelegen bovendien door bet aanbrengen van illuminatie, aan die feestviering meer luister hij te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in het bezit dier Universiteit te doen blijken, terwijl de lleeren der Gebuurten, daartoe aan gezocht, zich bereid hebben verklaard tot den goeden uitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, YVeth'. Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belasting alhier is ter hand ge steld het op den 31"" Mei jl. invorderbaar verklaard kohier voor het pa tentrecht, 4dt kwartaal, dienst 1879/80, terwijl ieder verplicht is zijn aan slag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth'. f". Burg'. De WETHOUDER, waarnemend Burgemeester, doet te weten dat de inge vulde palentbladen over het 4c kwartaal, dienst 1879/80, van Art. 4028 tol en met Art. 4175, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zjjn van den 3d" tot en met den 5'1" Juni e. k.dagelijks van één lot drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leiden, 2 Juni 1880. DE FREMERY. BINNENGANDSCHE BRRIGTEN. LEIDEN, 2 Junij. Bij kon. besluit van 31 Mei II. zijn benoemd: tol ontvanger der registratie en domeinen alhier de heer Ph. Formjjiie, thans te Amersfoort, en tol inspecteur van de registratie en domeinen 2e kl. in de divisie van inspectie Leiden de heer G. van lierson, thans inspecletir 3' kl. in de divisie van inspectie Roermond. In de maand Mei werden door den Leidschen tramway vervoerd 45266 reizigers. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizigers 205.328. Het is bijna eene maand geleden, dat de 17' aflevering van de Haag se/ie penkrassendoor J. A. de Bergh, verschenen is. Thans hebben de 18 en 19' aflevering het licht gezien Even zooals dc schrijver den vorigen keer geëindigd heeft, trekt hij thans ook weer te velde legen de tollen; verder critiseert hij de handeling, waarbij de wandeling door de Laan van Meerdervoort den Hagenaars geheel en al ontnomen is en het besluit van het gemeentebestuur in zake de station-vergrooling, waarbij dc aanvrage om eene vaste brug te mogen leggen over den Trekvliet geweigerd werd. Ook hel stationsgebouw in Leiden kan zijne goedkeuring niet wegdragen; hij belooft hiervan eene uitvoerige critiek te leveren in de Amsterdammer van 6 Junij. Ten slotte wordt nog even het nieuwe postkantoor en de reeds lang afgezaagde Lherie-quaestie aangeroeid. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. D. van Hareu Noman en F. Delhezmed. doctorandi, en H. de Wal, cand.-arls. Volgens bij de handel-maatschappij ontvangen berigtis hel dividend van de Javasche bank over het boekjaar 1870/80 vastgesteld op 9% pet. of 47.50 Ind. ct. per aandeel. Voor de Willem Barents is nog ten geschenke ontvangen een kist anti cholorine van den heer 11. J. de Bont, te Breda, eu een kist palmitine en huishoudzeep, van de hh. Beuzemaker en C®.te Leiden. De jaarvergadering der Maatschappij van Weldadigheid is gisteren te Amsterdam gehouden. Uit het verslag over 1879 blijkt dat de landbouw door het slechte saizoen onvoldoende resultaten leverde, uitgezonderd de haver. Boekweit bleef ver beneden hel gemiddelde, doch de aardappelcultuur gaf het grootste deficit; want er werd 32.600 HL. minder gewonnen dan in 1873 en de hoedanigheid van hetgeen werd verkregen was slecht. Proeven met het poten van nieuwe soorten van aardappelen worden voortgezet. Het grasgewas leverde voldoende opbrengst. De hoedanigheid van hel hooi, vooral van het nahooi, was slecht. De opbrengst was 131,000 KG., tegen 212.500 in 1868. Koolraap, herfslkuolleu, spurrie leden veel onder het weder In de afdeeling veehouding werden verkocht 28 runderen voor 5178vette k jvcren braglen ƒ10601 op; melk en boter ƒ1313. Eene centrale mclkerij zal worden gebouwd, die ƒ3000 zal kosten. Het verlies op de veehouding bedroeg 4887. tegen eene winst van ƒ3516,28 in 1878. De balanswaarde is echter in 1879 veel lager dan in 1878. De veestapel bestond op 1 Janu ary jl. uit 210 runderen en trekossen, 38 vette kalveren, 29 paarden, 187 schapen en 16 varkens. Op de turfgraverij was eene winst gemaakt van ƒ580. Ongeveer 500,000 turven werden gegraven. De fabriekmatige arbeid gal verlies. Op 1 January jl. bestoud de bevolking uit 1836 personen met inbegrip der ambtenaren. Aan giften en legaten werd 19.837,50 ontvangen. De heer m'. J. Bieruma Oosting werd tot commissaris herkozen. Uit Katwijk meldt men aan de II. C. dat bij het uitdiepen van Rijn lands uilwaierings-kauaal iu een der emmers van den stoumbaggermolen het geraamte van een mensch is gevonden. De meeste tanden in hel gebit wa ren nog gaaf. Men vermoedt, dal dit geraamte uit zee in de monden van het kanaal is gespoeld en verder opgedreven. Te Amsterdam is gisteren nacht het koperen naambordje en de schel ontvreemd van het huis, bewoond door den hoofdcommissaris der justitiële politie. De zeekrijgsraad te Nieuwe Diep heeft uitspraak gedaan in de zaak der machinisten, beklaagd van insubordinatie eu weerspannigheid tegen ge geven bevelen. De hoofdschuldige moet daarbij zijn veroordeeld tot degra datie lot machinist-leerling en veertien maanden detentie; aan de overige beklaagden zijn ligtere straffen opgelegd. Eerst na goedkeuring door het hoog militair geregtshof zijn deze vonnissen in staat van wijzen. Uil Vreeswijk meldt men dat de arbeiders aan den Lekdijk het werk hebben hervat. Niet de minste wanordelijkheid is gepleegd. Een hoogcr loon is hun toegezegd. Door mevrouw de wed. Cort Heyligcrs te Arnhem is, behalve een legaat van ƒ3000 aan het Protestantsche besiedelingenhuis, nog gelegateerd aan de Fransche gemeente 1000, aan de Protestantsche, Roomsche en Israëlitische gemeenten ieder 500. Door den gemeenteraad van Zwolle is tot leeraar in de geschiedenis eu aardrijkskunde aan het gymnasium aldaar benoemd de heer N. A. Cra mer, doctorandus in de letteren te Leiden. Blijkens het verslag van den toestand van de gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden over 1879 bedroeg de zuivere w inst 30334.66. De prijs van het gas was 9 cent per slere. De lichtsterkte, uitgedrukt in Engelsche spermacetic-slandaardkaarsenwas over het gcheele jaar 12 2 kaarsen; het specifiek gewigt was gemiddeld 0.399. Het getal particuliere gasverbruikers was 1189, dat der door gas verlicbfe gcmecntcgebouwen 24. Uit Oosterhuizen meldt men aan de X. li. C.. dat de heide en bosch, bij den brand in de omstreken van Apeldoorn vernield, op 2000 hectaren begroot worden. Men verwacht, dal de aanhoudende branden, door loco motieven van treinen, die den Oosterspoorweg berijden, veroorzaakt, maat-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1