ran een panorama uiterst gering zijn. Met de uitvoering van het doek zijn belast de heeren Volkhard en Eckenbrecher, twee Dusseldorfsche schilders van erkende reputatie, vervaardigers van het panorama te Dusseldorf, dat op dit oogenhük geopend is. Zooals bekend, is Rotterdam een der belang rijkste havensteden van noordelijk Europa en heeft daarenboven het groote voordeel als het ware het centrum te vormen van een zeer belangrijke groep kleine steden en dorpen, die in hare onmiddellijke nabijheid liggen en wel ker inwoners geregeld om hunne bezigheden Rotterdam bezoeken en er ook hunne uitspanningen komen vinden. Hierbij dient nog te worden aange merkt dat dit genre van artistieke en toch populaire tentoonstelling voor Nederland geheel nieuw is. Een waarborg te meer voor het succes der onderneming. 's GRAVENHAGE1 Junij. Door Z. M. is de heer mr. G. W. baron van Zuylen van Nijevclt, lid der gedep. staten van Gelderland, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hoor Z. M. is aan de na te noemen personen vergunning verleend tot hel dragen der achter hunne namen vermelde onderscheidingsteekenen: mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg, te 'sGravenhage, ridder groot kruis der orde van de Ster van Romanië; mr. C. J. A. van Rijckevorselte 's Hertogenboschkommandeur der orde van den 11. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken; mr. A. J. W. Farncombe Sanders, te 'sGra venhage, thans te Rome, kommandeur der orde van de Kroon van Italië; J. H. Meijer, te Amsterdam, ridder der orde van Isabella la Catolica van Spanje; mr. M. J. RikofT, te Amsterdam, ridder 2' kl. der orde van St. Stanislas van Rusland; W. C. baron Snouckaert van Schauburg, te 's Gra venhage, groot-officier der orde van de Ster van Romanië M. graaf van Limburg Stirum, te 's GraveHhagegroot-officier der orde van de Ster van Romanië; J. J. baren Taets van Amerongen, te 's Gravenhagekommandeur der orde van de Ster van Romanië; J. J. C. 11. de Kuyper, te Antwerpen, officier der orde van Nichan Iflihar van Tunis; B. van Noordt, J. Roo- denburg en F. G. Roodenburgte Maassluisde gouden medaille voor menschlievend hulpbetoon, hun door de koningin van Engeland geschonken; J. Kuyper, ontvanger der directe belastingen te 'sGravenhage. de zilveren ecremedaillcgeslagen ter herinnering aan den aanvang der onderzoekingen voor het graven van een interoceanisch kanaal tusschen Panama en Colon, hem door den president van den souvercinen staat van Panama geschonken. De gouverneur v n Curasao, de heer Kip, is op zijn verzoek eervol van die betrekking ontheven, en in zijne plaats is benoemd baron van Heerdt. referendaris chel van het bureau West Indische zaken bij het dep. van koloniën. Tot burgemeester der genteen'en Baarn en Euunes is benoemd de heer mr. I'. J. Teding van Berkhout, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Hasselt. Aan den heer F. II. van Peski is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter-plaatsvervanger te Ridderkerk. Tot lid der administratie van het weduwenfonds voor de geëmployeer den tot het algemeen bestuur behooreudeis benoemd de heer mr. J A. Kra mer, secretaris-generaal bij het departement van oorlog. De opzigter van den waterstaat J. H. J. Hendriks te Gorinchem is tegen 1 Junij uit 's rijks dienst ontslagen. Aan mej. M. C. J. H. Réclaire, geb. te Rheydt (Pruissen), is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. De heer dr. A. Stein, practiserend arts te Heidelberg, is tijdelijk, voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij het i leger in Nederl. Indië. Met 16 Junij aanst. worden geplaatst: aan boord van het stoomschip Stier, de luit. ter zee 1* kl. C. J. de Jong Ilzn.de luitl. ter zee 2' kl. J. M. Noorduyn, W. P. Coolhaas en A. L. Boelen, de officier van gezond heid 1' kl. W. T. Clous en de officier van administratie le kl. J. P. Vas- settr, eerstgenoemde als 1' officier; aan boord van den monitor Hdder, de hiitt. ter zee 2' kl. W. M J. Visser en jhr. G. S. Boreel, de adelborst 1' kl L. A. van Asperen van de Velde, de officier van gezondheid le kl. D. Malak Fontein en de officier van administratie 3' kl. S. Hnmmelinck. eerst genoemde als le officier; aan boord van den monitor Haai, de luitt. ter zee 2' kl. W. A. Cambier en J. M. Wijers, de adelelborst le kl. J. B. Mul der en de officier van administratie 3e kl. W. S. van der Noordaa, eerstge- genoemde als 1' officier. De luit. ter zee le kl. H. Bernelot Moens wordt geplaatst in de rol van bet wachtschip te Amsterdam. De minister van marine zal Vrjjdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van waterstaat enz. heeft aan den gemeenteraad toegezon den de rapporten van dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland, van den dislricts-laiidmeter cn den hoofdingenieur van den prov. waterstaat betref fende de door het gemeentebestuur ter goedkeuring ingezonden plannen tot het graven van een afvoerkanaal naar zee. Het bestuur van de kon. liedertafel "Cecilia" heeft den steun en de medewerking van het gemeentebestuur verzochtbij het in Augustus a. s. te vieren feest Ier gedachtenis aan het 50-jarig bestaan dier zangvereeniging. Een bruidegom alhier heelt eergisteren gebruik gemaakt van den tijd, (hen zijn bruid in de kerk donrbragt, om uit de reeds gehuurde woning op het Groenewegje de gouden en zilveren sieraden van de bruid te nemen, tienevens het gereedschap van een persoon die in hetzelfde huis woonde. De man, een üuitscher van geboorte, schjjnt naar zijn vaderland terugge keerd te zijn. Gisteren avond en heden ochtend zijn le Seheveningen 20 schuiten aangekomen; zij besomden van /30 lot ƒ140 en hadden van 2 tot 14 dagen reis. Een schuit kwam aan, waarvan de boeg door een andere schuit was ingezeild, waardoor nog al schade werd veroorzaakt, maar gelukkig heb ben er geen ongelukken plaats gehad. Ook is hier heden morgen 500 Ion schol, meest kleine soort, van Enge land aangebragt. BUITENLANDSCUE BEU1GTEN. BELGIE. Omtrent de kruidontploffing te Wetteren wordt o. a. het volgende me degedeeld: De buskruidfabriek van Wetteren is eene der belangrijkste van het vasteland. Gewoonlijk werken er 150 tot 200 werklieden. Inditsaizoen begint het werk om half zes ure. Het toezigt was juist gedaan en men had vastgesteld dal alles regelmatig ging, toen eene eerste ontploffing plaats hadmet een zoo ongehoord gewelddal men het niet kan beschrijven. Drie seconden na dien had eene nog geweldiger ontploffing plaats. De in woners met schrik bevangendachten dat het geheele magazijn zou sprin gen en begaven zich op de vlugt. Vrouwen en kinderen, door glasscher ven getroffen en bebloed, liepen al weenende langs de straten. De werk lieden die aan de ramp waren ontsnaptliepen verschrikt wegom hulp roepende. Een bestuurder kwam hun tegemoet snellen en deed hun begrij pen dat verder gevaar voorbij was en dal zij moesten helpen om bjjstand te brengen aan de gekwetsten. Men kon weldra vaststellen dat het ongeluk gebeurd was in de sectie, die langs den weg van Wetteren naar St. Anna- ten-Eede loopt, 9 gebouwen bevattende: de verwarmingszalen, de polijster zaal enz. Geen enkel van de gebouwen staal meeralle liggen in puin. Het is daar, onder de puinen, dat men de zeven eerste lijken vond. Deze waren onkenbaar door de brandwonden en den rook. Geen enkel dak van de overige gebouwen is onbeschadigd gebleven. De overblijfsels van duizenden dakpannen, vensterglazen enz. zijn overal verspreid. Het kasteel, woning van den bestuurder, op 100 meter van de plaats der ontploffing gelegenis zeer beschadigd. Op den weg van St. Anneke naar ten Eede zijn huizen geheel vernietigd. Van een wecsgesticht. nabij de buskruidfabriek staande, is geheel het dak weggeslagen en zijn de vensterglazen verbrijzeld. De ont ploffing is gehoord geworden tot Aalst en Dendermonde. Nevens een vernield werkhuis, waar het buskruid gezeeft wordt, bevond zich een magazijn van 3 tot 500 kilo buskruiddat geheel onaangeroerd is gebleven. Men schat de schade op 2 millioen aan de fabriek alleen; de gereedschappen met stoom bewogen kosten ongeveer 1% millioen. Naar men verzekert, zijn de eige naars verpligt, volgens een contract met den staat gesloten, al de schade, door particulieren geledente betalen en moeten zjj ook de weduwen en weezen schadeloos stellen voor het verlies, dat zij dezen hebben gedaan. RKGEIiAND. LONDEN, 30 Mei. De hertog van Connaugt is tot generaal-majoor en kommandant der brigade scherpschutters, de prins van Wales tot opperbevelhebber der cava lerie van de lijfgarde en vau de "Royal llorse guards" benoemd. Eene vrouw, zekere Emuta Pleasance, is in hechtenis genomen, onder verdenking dal zij haar jongentje, liet kind welks verminkt lijkje dezer dagen in den Theems gevonden werd, heeft vermoord, nadat zij haar doch tertje den vorigen dag zou hebben verdronken, een en ander omdat zij, zooals zij verklaart, de kinderen te lief had om ze in de wereld te laten. Uil Havana wordt gemeld dat Santiago de Cuba door een hevigen brand in de asch is gelegd. Zeven personen moeten bij de ramp omgeko men cn 3000 van onderkomen beroofd zjjn. FRANKRIJK. Het Journ. off. van Zondag bevatte het van den 275,e0 dezer dag- teekenend besluit, waarbij de bekende motie van den Parijschen gemeen teraad tegen den prefect van politie onwettig en van geener waarde wordt verklaard. In de kamer heeft de Bouaparlist Janvier de la Motte verklaard dat die maatregel niets te beduiden had. Men had den raad moeten ont binden. Onlangs werd door de kamer eene commissie benoemd, om een onder zoek in te stellen naar de bekende beweringen betreffende de mishandelingen welke de gedeporteerden in Niettw-Caledonië zouden hebben te verduren gehad. Door den heer Lockroy en andere leden dier commissie is voorgesteld Rochefort en Trinqnet, de laatste is nog in de strafkolonie, te doen over komen, ten einde hen te hooren. -- Naar mrn verneemt heeft Rochefort, in zijnen brief aan de Mot d'Ordre, het gebeurde met zijnen zoon geheel verkeerd voorgesteld. In het gedrang moet hij, toen de agenten de dragers van den krans hadden aangehouden, voor wie hij zich in de bres stelde, een of twee slagen met het plat van de sabel hebben ontvangen De Citoyen had de communards opgeroepen om Zondag tot eene her haling der laatste manifestatie over te gaan. De regering had met het oog daarop dezelfde voorzorgsmaattegelen genomen als de vorige week en men was dus gerust omtrent den afloop. De heer Lanessan en zes andere leden van den Parijschen gemeente raad, teleurgesteld doordat de minister van biunenl. zaken het besluit van den raad vernietigd heeft, hottdcnile afkeuring van het gedrag van den prefect van politie op 23 Meihebben een vuorslel ingediend om de begroo ting der prefectuur van politic voor 1881 le verwerpen. Indien de taad onverstandig genoeg is dit voorstel aan te nemen, zegt de Temps, dan zal de regering eenvoudig de begrooting der prefectuur van politie vaststellen en verbindend verklaren. Er heeft zich te Lyon een bond gevormd tegen de Maart-decreten. Eene vergadering van ongeveer 500 oud-leerlingen van al de inrigtingen vail onderwijs, welke onder de leiding van de congregatiën staan, was bijeen gekomen. De bond stelt zich ten doel om door alle wettige middelen weèr- sland te bieden aan hetgeen in die besluiten wordt geacht te zijn de aan randing van de godsdienstvrijheid. Naar men uit Angers meldt heeft de pastoor le Chingné, ondanks een verbod van den maire lot hel houden van processiëu, aangekondigd dat de voorgenomene processie zal doorgaan. Hij moet zelfs van den kansel den maire in den gemeenteraad aangemaand hebben er deel aan le nemen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2