LlüinSCIE ('01 RUT. WOENSDAG 2 JUNIJ. STADS-BE RICHT EN. HINNEM,ANDSCIIK BKRIGTKN. 1880. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel junrs 1.50, franco p. p. f 2. niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Ilel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaai-s, huilen de expeditiel, oslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer£25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, kennis bekomen heb bende dat bij HH. Studenten der Rijks-Universiteit alhier het voornemen bestaat op Dinsdag 22 Juni e. k.zoo bij dag als bjj avond, EEN GE- ©OSTUMEERDEN OPTOCHT te houden, ter herdenking van het 305-jarig bestaan dier Universiteit en dat die optocht des avonds, aanvan gende te 9 uren, den navolgenden weg zal nemen, als: Feestterrein, Nieuw- steegsbrug. Rapenburg O Z.Breêstraat, Korenbrugsteeg, Korenbeursbrug, Nieuwe rijn, Korte Hooigracht, NieuwstraatKorenbeursbrug, Vischmarkt, Aalmarkt, Vrouwensteegsbrug, Apolhekersdijk, Borstelbrug, Kort Rapen burg, Breêstraat, Maarsmanssteeg, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmer straat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blauwpoorlsbrug, Paardesteeg, Borstel- brug, Breêstraat, Steenschunr, Rapenburg O. Z., Rapenburg W. Z., Klok- steegsbrug, Kloksteeg, Nieuwsteeg, NieuwstcegsbrHg naar het feestlerein; noodigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente uit om door het uilste ken van vlaggen en voor zooverre zij bewoners zijn van hut zen In de genoemde straten gelegen bovendien door bet aanbrengen van Illuminatie, aan die feestviering meer luister brj te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in het bezit dier Universiteit te doen blijken, terwijl de Heeren der Gebuurten, daartoe aan gezocht, zich bereid hebben verklaard tol den goeden uilslag ten deze mede te werken. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, DE FREMF.RY, Wcth'. fd. Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 1 Junij. Door den minister van koloniën zijn benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaars-examende volgende heeren: mr. P. A. van der Lith, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden; J J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynboll en G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië, te Delit; H. C. Klinkert, leeraar aan de gemeente-inrigting voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenaren, te Leiden; N. D. Lammers van Tooren- burg, oud-resident op Java, te 's Gravenhage; P. C. Wijnmalen, oud-resi dent op Java, te 'sGravenhageH. C. Humme, oud-resident van Timor, te 'sGravenhage; R. C. Kroesen, laatstelijk adsistenl-resident bij het binnen- landsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof, te 'sGravenhage; II. L. C. te Mechelen, adsistent-resident a la suite, laatste lijk docent aan het gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof te Leiden, en R. van Eek, leeraar aan de kon. militaire akademie, te Breda. Voor het afleggen van het zoogenaamd groot Oost Indisch ambtenaars examen hebben zich 85 candidaten aangemeld. Gedurende de maand Mei 1880 zijn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 1669% portiën warme spijs, 318 portiën vleesch, 67 por- tiën spek, totaal 2054y2 portiën. Gisteren namiddag is men overgegaan tol het af- en uitbreken van het afgebrande pand in de Paardensteeg. De gevel, die overhelde en dus ge vaarlijk voor de passage was, moest gestut worden, om onheilen te voor komen, terwijl aan weèrszijden die steeg door de politie was afgezet. De tramwagen kon niet passeren, en de passagiers moesten zich getroosten uit te stappen eu hunnen weg door de Schapensteeg te netnen. Later zijn de noodige voorzieningen genomen. Heden nacht is alhier door de politie onbeheerd op de straat gevon den een zwarte langharige hond (teef), met langen staart, met lederen balsband, waarop koperen knoopenwelk dier ter beschikking van den eige naar in bewaring is gesteld. De toelatings-examens, cursus 1880/81, aanvangende begin September, voor de afdeelingen hoogere burgerschool en A der rijkslandbouwschool te Wageningen, zullen plaats hebben op 14 en 15 Julij a. s. De kon. akademie van wetenschappen, letterkundige afdeeling, heelt, ter vervanging van wijlen den hoogleeraar dr. W. Molltot haar medelid benoemd den hoogleeraar mr. T. M. C. Asser, welke benoeming door Z. M. den koning is bekrachtigd. Volgens Ie Courrier de la Meuse is ook de abt Jos. llabets, pastoor van Oud-Vroenhovenbenoemd tot lid der kon. akademie van wetenschappen. Bij Prov. blad is de aandacht der gemeentebesturen in Utrecht gevestigd op de mededeeling van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezigt, dat de pokken op groole schaal te Antwerpen heerschen en deze ziekte reeds van daar overgebragt is naar twee gemeenten van Noord-Brabant, al waar zij zich begint uit te breiden. Dit feit doet de vrees ontstaan, dat deze hoogst besmettelijke ziekte ook naar de provincie Utrecht kan worden overgebragtwaartoe de versnelde middelen van vervoer en de veelvuldige aanraking der ingezetenen met het reizend publiek aanleiding kunnen geven, dewijl niet aangetaste personen, uit eene besmette streek afkomstig, ook in staat zijn de ziekte over te brengen. Dientengevolge wordt de aandacht gevestigd op de wenscheljjkheid, dat de inenting en herinenting meer alge meen worde toegepast dan thans geschiedt. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Batavia, is op 26 Mei te Atjch aangekomen. De Koning der Nederlandenmede op weg naar Batavia, passeerde op 29 Mei J(aap St. Vincent. - Naar de N. K. C. verneemt hebben al de werklieden aan den Noorder- Lekdijk, van hel fort Honswijk tot het Klophek, den arbeid gestaakt. Zij eischen hoogcr loon en schjjnen den dag zingende en drinkende te willen doorbrengen. De politie houdt een wakend oog. Zondag 11 is een marinier, tc Ilellevoetsluis in garnizoen gaan zwemmen aan de duinen onder Nieuw-Helvoet en door den stroom mcdegesleept en verdronken. Te Kampen hebben Zaturdag avond en den daarop volgenden nacht ongeregeldheden plaats gehad onder de sigarenmakers. Als oorzaak daarvan wordt opgegeven, dat de firma van Hulst Brinkman den arbeiders meer dan volgens gewoonte op hun loon had gekort. Ten gevolge daarvan broeide er reeds den geheelen dag ernstige ontevredenheiddie zich ten slotte in feitelijkheden lucht gaf. Van het fabrieksgebouw der genoemde firma en van het woonhuis van den heer Brinkman werden de glazen inge worpen en de agenten van politie waren, om de orde te herstellen, ge noodzaakt van hunne wapenen gebruik te maken. Eerst vroeg in den och tend kwam het onder het werkvolk tot rust. De genoemde firma heeft daarop Zondag aan hare arbeiders hel ingehouden loon uitbetaald en dien tengevolge is de rust niet verder gestoord. In de gemeente Vlierden heeft een hevige brand gewoed in een veer tienjarig dennebosch. Ruim twee hectaren bosch en zes hectaren heide wer den eene prooi der vlammen De schade is aanzienlijk. De oorzaak wordt toegeschreven aan het uitvallen van vuur van een spoortrein. Men meldt uit Dockum: De heer M. W. Scheltemapred. by de ver- eenigd christelijke gemeente alhier, heeft Zondag van den kansel aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij in den loop van dit jaar zijn ontslag als predikant zal nemen, ten einde zich, naar aanleiding van het in de laatst gehouden algemeene vergadering der maatschappij tol opvoeding van weezen in het huisgezin genomen besluit tot slichting van een doorgangshuis in het midden des lands, geheel en al en wel als directeur aan die zaak te kunnen wijden. In sommige plaatsen van Friesland doen zich ziektegevallen voor, die aan cholerine doen denken. Vooral by kinderen schijnt het van ernstigen. aard te zijn. Te St. Nicolaasga was dezer dagen een geval met doodeiijken afloop. Zondag morgen is er brand ontstaan in den stal van den heer P., in het gehucht Biesland, nabij Maastricht. De stallen en schuren, benevens een gedeelte van het huis, werden eene prooi der vlammen, en ook het aangrenzende huis werd door de vlammen beschadigd. Twee stuks hoorn vee, een paard en een veulen kwamen in de vlammen om, maar treuriger is nog dat ook een vierjarig knaapje bij dezen brand het leven heeft ver loren. liet lijk is onder de puinhoopen gevonden. Hel Hollandsch Belgisch consortium, dat de gelden brjeengebragt heeft lot den bouw van het Groot Nationaal Panorama van Rotterdam, stelt een ge deelte der aandeelen ter beschikking van het publiek. Te oordeelen naar de resultatenverkregen door de panorama's te Parijs— Brusselde eenige waarvan de resultaten tot op dit oogenblik bekend zijn, kan men aannemen dat ook het Rotterdamsch panorama eene winstgevende onderneming zal zijnvooral wanneer men in aanmerking neemt dat de exploitatie-kosten

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1