Bij beslutirderen der vrjje universiteit le Amsterdam is berigt ingeko men, dat niet alleen mr. Fabius, maar ook dr. Hoedemaker en dr. van Ron- kel zich bereid hebben verklaard, na de opening der school, hunne lessen aan le vangen. Slechts meende de laatste zich, met het oog op zijne nog geschokte gezondheidtot eene proefneming voor een jaar te moeten bepalen. Een 76-jarig koopman, die onlangs op de St. Anthonie-Breestraat te Amsterdam een meisje beletten wilde telkens tusschen zjjne wagens, waarop allerlei koopwaar lag. door te loopen en daartoe zeker goede reden had, ontving van deze jeugdige feeks zulk een slag legen het linkeroog, dat de man vermoedelijk blind zal worden. Hij wordt thans in het gasthuis verpleegd. Een schoenpoetser op den Dam meende dezer dagen al een zeer voor- deeligen klant gepoetst te hebbentoen een heer hem met een Engelsch goudstuk, een gttinje, naar de gepoetste beweerde, betaalde en hem voor het inwisselen met een gulden beloonde. De vreemdeling verdwenen zijnde, werd het goudstuk nog eens onderzocht en toen bleek het weldra, dat de schoenpoetser zijn goed geld voor een opgepoetst stukje kopergeld had inge ruild. Met een collega, die ook den vreemdeling goed had opgenomen, trok de bedrogene nu de stad in om den bedrieger te zoeken. In alle koffij- hnizcn werd gespeurd, en eindelijk gelukte het Item te ontdekken in de Warmoesstraai. Weldra zat de wisselaar achter slot en grendel. Te Oosthuizen is dezer dagen de notaris D. in hechtenis genomen. Hij werd ten raadhuize aldaar ontboden, daér gearresteerd, en in den nacht per rijtuig naar Amsterdam en verder naar Haarlem vervoerd. Hij woonde te Ooslhuizen in een prachtige villa, hield eigen rijtuig en leefde op grooten voet. - In de 4 pCt. geldlerning, groot/100,000 ten behoeve der gemeente Arnhem, is deelgenomen voor ƒ391,500. Uit Zwartsluis meldt men aan de Pr. Dr. C. Eene droevige gebeur tenis verwekt in onze protestantsche gemeente veel sensatie. Mej. B.die hier voor bijna drie maanden als onderwijzeres aan de bewaarschool in func tie is getreden, is plotseling krankzinnig geworden ten gevolge van haren overgang tot de roomsche kerk. In alle stilte is zij met Pinksteren jl. door den pastoor P. Braam te llattumerbroek aangenomen, waarover z(j zooveel bebouw heeft gevoelddat zij haar overgang schriftelijk heeft herroepen. Hare hersens hebben echter zoozeer geleden dat hare moeder, die herwaarts is gekomen, om, naar zij meende, eene zieke dochter te verplegen, haar kind in een toestand van verstandsverbijstering mede naar Terborgh kan nemen. Tc Nieuw-Amslerdam zjjn een huis, zes keten en eene groole hoeveel heid turf eene prooi der vlammen geworden. -De hoeveelheid turf, die ver brand is, wordt geraamd op honderd ladingen. Aan stuiten van den brand viel niet le denken. Eerst toen de wind ging liggen, was het mogelijk lot biusscheu over te gaan. Te Leeuwarden zjjn twee vrouwen van eene zeer slechte reputatie in handen der politie gevallen. Zij hadden een jeugdig koopman in huis ge lokt. beschonken en bedwelmd gemaakt, en daarna van een aanzienlijk bedrag aan bankpapier beroofd. Ofschoon meermalen van dergelijke prac- tjjken verdacht, wisten zjj toch op behendige wijze eene vervolging te ont komen, doch zij zullen thans zeker voor eenige jaren onschadelijk worden gemaakt. De beide vrouwen hebben reeds vroeger tuchthuisstraf ondergaan. Dezer dagen deed de zoon van den landbouwer Burmte Langendam, gemeente Graauweene belangrijke vangst. Reeds meermalen was op zijns vaders erf gestolen, en daarom had hij ook des nachts wacht gehouden en niet te vergeefs. Drie kerels zag hij de schuur beklimmenop de' hoogte van het kippenhoken de pannen wegschuiven om eijeren en hoenders le rooven. Hij schoot er op en had het geluk een der dieven in het been te treflen. De twee anderen namen de vlugt en ook de getrodene trachtte nog te ontsnappen. Achterhaald, bleek het niemand minder te zijn dan de beruchte strooper en dief Mortier, wonende onder Stekene, een man, die sedert maanden de Nederlandsche en Belgische politie heel wat moeite heeft bezorgd. Omtrent den brand in de Valter- en Weerdingerveenen onder Odoorn en Luimen meldt men aan de JV. R C.: Hoewel men zich reeds vleide met het J>ijna geëindigd zijn van liet boekweit-veenbranden, is daaruit thans een ramp ontstaan, die nog onafzienbaar is. Reeds sedert een paar dagen woe kerde, door de felle droogte en den aanhoudenden wind begunstigd, het vuur hier en daar in de veenen voort, zonder dat er veel acht op werd ge slagen, althans zonder dal er ernstige maatregelen werden genomen, totdat het bij hevigen Z. W. wind op tal van plaatsen tot een heftigen brand kwam. In het Valterveen heerschte tegen den middag groote ontsteltenis, liet vuur was er toen reeds over een afstand van nagenoeg een uur gaans voortgewoekerd, had reeds voor een paar tonnen gouds aan turf in rook doen opgaan en bedreigde niet alleen de arbeiderswoningen, maar ook de prachtige boerenplaatsen aan den Valtermond, het kanaal, dat uit het Val terveen in het stadskanaal uitmondt. Het was een hartverscheurend gezigt. De vreeselijkste geruchten gingen van mond tot mond en vonden gretig ge loof, daar de dikke verstikkende rook het onmogelijk maakte om hel onheil le overzien. Alle bewoners aan de zuidzijde van hel kanaal hadden hun inboedel óf op pramen geladen óf aan den kant van het water gezet, velen zelfs reeds in het water geworpen. Gelukkig keerde legen den vooravond de w ind naar hel W.en bleef daardoor de jonge en reeds zeer boeijende en slerkbevolkle «Valtermond" zelve gespaard. Aan den Weerdingermond, eene dergelijke nieuwe streek, moet het vuur even geducht hebben gewoed en nog woeden. Volgens gerucht zijn er aan de beide «monden" reeds een f,0 tal woningen verbrand. Vee is natuurlijk mede omgekomen, en, naar men vermoedt, ook een paar menschen. Onverantwoordelijk mag het wor den genoemd, dal er geen betere voorzorgsmaatregelen worden genomen tegen eventualiteiten als deze, welker gevolgen immers onberekenbaar zijn. Merkwaardig is almede het feit, dat in de geheele gemeente Odoorn, met eene bevolking van p. m. 6000 zielen, geen brandspuit wordt aangetroffen. Volgens latere beriglen duurde de brand uog altijd voort. Meer dan 100 huizen liggen in de asch. Ook brandt het veen in de Roswinkelsche Markte. Men is beducht voor het omslaan van den windwant geschiedt ditdan is Klooster ter Apel niet te houden. Ook het Emmer Compascuum brandt reeds. Men schat de schade van verbrande turf nu reeds op ƒ150,000. Alles is vuur en alles w ordt er door vernielden honderden arbeiders zullen ten gevolge van deze ramp het geheele jaar broodeloos zjjn. 'sGRAVENHAGE. 31 Mei.. Tot burgemeester der gemeente Schipluiden is benoemd de heer S. F. Strobel. De heer C. G. Bannier, ontvanger der directe belastingen enz. te Arcen, is benoemd tot ontvanger dier middelen le Wychen. Door Z. M. is de ritmeester G. A. Scheidius, van het 4' reg. huzaren, op pensioen gesteld, en zjjn benoemd: bij het wapen der cavalerie, lot ritmeester 2' kl.de 1* luit. G. J. IJssel de Schepper, bij het Ncd. Indische leger gedetacheerd; bij het 2e reg. huzaren, tot 1" luit., de 2' luit. F. W. M. Coster, van het corps; bij het 4' reg. huzaren, tot ritmeester 2' kl., de le luit. jh'. M. van Reigersberg Versluys, van hel 2e reg. huzaren; bjj het 3' reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester jhr. L. J. 11. Teding van Berk hout, van den staf van het wapen, werkzaam aan de kon. militaire akademie. Z. D. 11. de prins von Wied heeft heden ochtend ten 8% ure de stad verlaten om de reis naar Rumenië aan te nemen. Vooraf zal de prins nog eenige dagen te Neuwied vertoeven. Zjjne gemalin en oudste zoon bege leidden Z. D. H. tot aan het Rrjnspoorstation. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. e- De vorst van Rumenië heeft aan J. J. baron Taets van Amerongen, kamerheer-stalmeester van Z. K. II. prins Frederik, de orde van de Ru- meensche ster geschonken. De hooge raad heeft heden bekrachtigd een arrest van het geregtshof te Leeuwardenwaarbij M. M., ter zake van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, is veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Te Schevcningcn kwamen heden ochtend 3 schuiten aandie 8 dagen reis hadden en van 50 lol 80 besomden. De vloot is reeds bijna voor de helft verminderddaar al meer en meer de schuiten voor de haring- visscherjj worden gereed gemaakt. Een gedeelte is heden morgen weder afgevaren. MJITIkiNLAlNÜSClIK BKIWGTK.Y BELG IE. De Eloile Beige meldtdat bij Blankenberghe een Nederlandsch vis- schersvaartuig door de Belgen is aangehouden. Sedert eenigen tjjd komen, volgens dat blad. Nederlandsche visschcrs in de Belgische wateren hnn be roep uitoefenen, en hebben zij reeds de zeeweringen langs de kusten aan merkelijk beschadigd. De havenmeester van Blankenberghe had hun her haalde malen gelast zich te verwjjderen, zonder dal zij aan zijn bevel gevolg gaven. Eergisteren ochtend wierp weer een Nederlandsch visschersvaartuig, dat het nommer 125 droeg, zijne netten uit op korten afstand van de haven hoofden. De heer Doyers begaf zich terstond met de reddingsboot naar de visschers, en beval hun onmiddelljjk met visschen op le houden. Hjj werd echter door de bemanning van het vaartuig met luid gelach en spottende woorden ontvangen. Toen telegrapheerde hij onverwijld naar Ostende om eene stoomboot, ten einde de .visschers gevangen te kunnen nemen. Een uur daarna maakte hij met de boot jagt op de Hollandsche visschers. Deze hadden, zoodra zij bemerkten welk gevaar hen dreigde, koers gezel naar Vlissingenmaar zij werden door de stoomboot ingehaald nog vóór Stjj de sluizen van Heyst bereikt hadden, en met hun vaartuig naar de haven van Blankenberghe gebragt, waar men proces-verbaal legen hen opmaakte. De kanten bruidsslujjer, die door de stad Brussel aan prinses Stephanie zal worden aangeboden, zal behalve met tal van fijn bewerkte bloemen, versierd zjjn met de wapens van Oostenrijk en Brussel, alsmede met die van al de Oostenrijksche en Belgische provinciën. Sedert een maand zijn 150 werksters dagelijks, van 5 uur 's morgeus tot 10 uur 'savonds, uit sluitend met het maken van dezen sluijer bezig Er heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in eene kruidfabriek te Wetteren. niet ver van Gent. Tien lijken zijn reeds gevonden. Verschei dene personen zijn gekwetst. ENGELAND. LONDEN, 30 Mei. In hel lagerhuis kwam in de vorige week herhaaldelijk ter sprake het gebrek aan plaats in de vergaderzaal. Er werd gevraagd of de heer Glad stone voornemens was een nieuw parlementsgebouw te stichten. De heer Gladstone erkende hel bezwaar, maar meende dat de nieuwe leden, wier aantal bij deze verkiezing zoo bijzonder groot was en die thans in hun eersten jjver natuurlijk zoo bijzonder trouw opkwamen, spoedig in minderen getale zouden verschijnen, zoodat dan aan de ministeriële zijde weer meer plaats zou te vinden zijn. Hjj merkte voorts op, dat het zeer verkeerd zou zijn, zich voorbarig en ontjjdig met plannen in te laten, die groote kosten zouden noodig maken en wier uitvoering later welligl blijken zou, weder anderen thans niet voorzienen last aan de leden te veroorzaken. De Time» acht den eisch billijk, de zaal heeft slechts plaats voor309ledenterwijl er 656 leden zjjn. De «Union Steamship Company" heeft berigt ontvangendat eene zevende boot met bemanning en passagiers van het stoomschip Americandat den ■25" April gezonken isdoor den Duitschen schoener Hloltke is ontdekt. De geredden, zestien in getal, waren allen in goeden welstand en zijn te Quitha aan land gezet, van waar zjj naar Madera zijn gebragt. Nu wordt er nog ééne boot van genoemd stoomschip vermist. Naar men uit Philadelphia meldt hebben de perzikenbootnrn in de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2