KIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsehe Courant van Maandag 33 Jflei 3880, iP. 325. PER TELEGRAAF. In zake de houding der politie op Zondag 11. kan de ultra-radicale partij zich nog maar niet nederleggen bij de toch allezins afdoende verkla ringen van den minister van binnenlandsche zaken. Zestien Parijsche afge vaardigden zijn weder bijeengekomen om te overwegen of men tot eene interpellatie in de kamer zou overgaan. Tien hunner hebben die vraag toe stemmend beantwoord. De bedoelde interpellatie heeft in de zitting van Vrijdag plaats gehad. De heer Clémenceau zeide, dat de houding en de taal der ministers veel ver schilden van die uit den tijd van het keizerrijk, toen zij in de oppositie waren. De regering is altijd van meening, dat Frankrijk niet rijp is voor de vrijheid. Groote vrijheid bestaat in Engeland en België, en als België geannexeerd was bij Frankrijk, dan zou de regering zich overtuigd hou den, dat ook dit land niet rijp was voor de vrijheid. Hij diende een met redenen omkleed voorstel in, waarbij het ministerie werd gelaakt. Eenige afgevaardigden dienden een voorstel in om tot de orde van den dag over te gaan, zonder meer, en de regering vereenigde zich met dit voorstel. Het werd aangenomen met 309 tegen 31 stemmen. Naar men verneemt zou niet de heer VVaddington, maar de heer Challemel-Lacourkans hebben als gezant naar Londen te gaan. Uit Marseille wordt gemeld, dat de politie 'sochtends van den 27"eD dezer aan de muren van het raadhuis, van de prefectuur en de beurs bil- letten heeft aangeplakt gevonden met de woorden: "Vrijheid ol dood!" Te Ville-d'Avray is een standbeeld onthuld ter eere van den landschap schilder Corot. Mile. Barella las, toen het beeld onthuld was, een gedicht van Francois Coppée voor. De heer Francais hield de feestrede. Een officier, te Rouaan in garnizoen, is op een militaire marsch door een soldaat van Corsikaansche afkomst gedood, omdat hjj hem eene ligte straf had opgelegd. Te Marseille hebben voortdurend van de zijde der studenten bij de ge neeskundige faculteit oproerige manifestatiën plaats tegen den deken der fa culteit. Op deze wijze protesteren zij tegen de benoeming van den heer Planchon, een liberaal protestant, tot professor in de natuurlijke historie. Zjj hadden de benoeming van den heer Amagateenen vrijdenker, verlangd. Een werkman te Lyon aan het Thédtre Bellecour moest dezer dagen een eleetrischen draad verplaatsen. De ongelukkige verzuimde de onver mijdelijk noodzakelijke caoutchouc-handschoenen aan te trekken en bij de eerste aanraking van den draad, die mei eene zware elcctrische batterij in verbinding stond, viel de jonge man als door den bliksem getroffen dood neder. Uit het jaarsverslag van den heer de Lesseps aan de aandeelhouders van het Suez-kanaal blijkt, dat de ontvangsten in 1879 30.949,148 frcs., de uitgaven, waaronder die voor deu 5 pet. interest en het amortisatiefonds, 28,059,800 frcs. bedragen hebben dus een overschot opleverende van 2,889,348 of, na aftrek van de reserve volaens de statuten 2,744.880 frcs. Hiervan stelt het verslag voor, 71 pet uit te kceren aan de aandeelhouders, 15 pet. aan de Egyptische regering, 10 pet. aan de "Stichters", 2 pel. aandedtrec- teurs en even zoovel aan de beambten. In 1879 zijn 1477 schepen van 3,236,942 ton hel kanaal doorgegaan; in 1870 486 schepen van435,911 ton. BVIT8CHLAKB. In de kamer van afgevaardigden is de beraadslaging aangevangen over het ontwerp tot wijziging der kerkelijk-politieke wetten. De minister van eeredienst betoogde, dat een vergelijk met de kerk slechts geleidelik op den grondslag van de Pruissische landswetten te bereiken was. De onderhande lingen te VVecnen deden blijken, dat een gemeenschappelijke regtsgrond niet te vinden is. Het Pruissische "modus vivendi" was dit: dat de kerk zich wijdde aan haar genadewerk lerwijl de staat zijn gezag handhaafde. Hier naar echter was te Weenen vergeefs gestreefd. De cttrie stelde onvervulbare eischen; en daar de staat ten opzigte van de herziening der Mei-wetten hierdoor behoedzaam was gemaakt, bleef er niets over dan het handhaven van die wetieu. Met betrekking tot de pauselijke brève van 24 Febrnarij bleek, dat het Vatieaan die anders opvatte dan de regering. Deze wilde, overeenkomstig hare vaderlandslievende en zedeljjke verantwoordelijkheid, den nood in de kerk voor «elke slechts de curie aansprakelijk is, verzach ten. Dat de curie mei het plan der regering niet zou instemmen dit wist de regering. Zij liet zich ec iter daardoor niet terugschrikken. De minister behandelde voorts de afzonderlijke artikelen. Hij wees op art. 5., betref fende de terugroeping der bisschoppenals in den voorgeslelden of in ge- wijzigden vorm volstrekt noodzakelijk. Daarvan kon niet worden afgestapt. Voor het overige was de bedoeling harde botsingen met de Mei-wetten te vermijden. De regering hoopte door het ontwerp een vasten grondslag tol overeenstemming over concrete gevallen te verkrijgen. Werd thans volmagt j geweigerddan zou de regering die later bij een ander parlement moeten zoeken. De curie hadtoen zij den 14J"1 Mei haar laatste weigerend ant woord gaf, het tegenwoordige ontwerp niet gekend. Misschien zou het in vruchtbaren bodem vallen. De heer Falk verzette Zich tegen het ontwerp, dat hij de curie slechts den indruk zou maken hoe zwak de regering was. De heer Windthorst verklaarde dat het ontwerp, zooals het was ingediend, voor het centrum onaanneembaar is. Met zekere wijzigingen zou het mis schien er in kunnen bewilligen. Een te Dusseldorf gevoerd proces tegen 24 spoorwegdieven trekt de algemeene aandacht. De dieven voerden hunne misdaad uit door op de in volle vaart zijnde spoortreinen te springen, met daartoe bestemde werk- I tuigen de goederenwagens te openen en de goederen, die van hunne gading waren, daaruit te werpen. Anderen hadden zich langs den weg verscholen en sleepten dan die goederen weg. Hadden zij genoeg, dan sprongen zij weder van den trein af. Waren de goederen in veiligheid, dan werden de helers per telegraaf gewaarschuwd, waar zij die konden afhalen. De door den verkoop verkregen gelden werden door de dieven in brasserijeu opge- maakt, want geen hunner deed het uit nood, doch alleen uit liefhebberij. Vooral zekere Sommer pochte er op deze diefstallen te kunnen doen zonder ontdekt te worden. Behalve de 37 diefstallenwelke bewezen zjjnzijn nog een groot aantal andere gepleegd. Men heelt echter de beschuldiging niet verder uitgestrekt, deels wegens gebrek aan bewjjzen, deels, omdat de straf, die kan toegepast wordentoch niet hooger is gesteld dan 15 jaren tuchthuisstraf. Een algemeen geacht burger van Iglan, lid van den gemeenteraad, heeft zich volkomen geruïneerd en is zelfs tot misdaad vervallen door het spelen in de loterij. Hij won in 1865 een prijs van ƒ700, en daardoor werd zijn hartstogt voor de loterij zoozeer opgewekt, dat hij voortdurend grooter sommen op het spel zette, en in vijftien jaren ƒ20000 verspeelde. Toen hij zijn eigen vermogen op die wijze verloren had, begon hjj gelden, hem door anderen toevertrouwd, te wagen, en toen ook die waren uitge put, heeft hij in het geheim zijn gezin en de stad verlaten, zonder dat iemand weet waarheen hij gevlugt is. Te Weenen is men voornemens den 29an November a. s. feest te vie ren, ter gelegenheid van den 100'° verjaardag der troonsbeklimming van keizer Jozef II, een vorst, die een aantal weldadige hervormingen heelt ingevoerd. Het plan is van de studenten der universiteit uitgegaan. Volgens berigt van den stedehouder in Beneden-Oostenjijk heeft dezer dagen over de gemeente Bruck a d. Leilha en nog 9 andere gemeenten in de nabijheid een onweder met zulk een geweldigen hagelslag gewoed, dat daar de hoop op een oogst in dit jaar geheel is vervlogen. De schade is nog niet opgemaakt, maar bedraagt vele honderdduizenden guldens. Berigten uit Zwitserland melden, dat een gevoelige plek in den Got- thardiunnel groote bezorgdheid baart. Men heeft daar herhaaldelijk instor tingen, ten gevolge van den zachten steen, waaruit de berg daar bestaat, en had gehoopt door een granietgewelf van twee meter dikte het ongerief te verhelpen. Doch nu bljjkt dat dit zelfs niet voldoende is. Wel is waar heeft het graniet tot nog toe weerstand geboden aan de drukking, doch er worden reeds scheuren in het gewelf opgemerkt en men is dus volstrekt niet gerust. Men zoekt nu vruchteloos naar een ander middel. Sommigen meeuen, dat een zwaar ijzeren gewelf misschien helpen zou, doch anderen zijn van oordeel, dat men genoodzaakt zal zijn een zij-tunnel te graven door een vaster gedeelte van den berg, om de gevaarlijke plek heen. In elk geval vreest men, dat de opening van den spoorweg er geruimen tjjd door vertraagd zal worden. BC8LAND. De minister van binnenlandsche zaken heeft het dagblad Bereg voor zeven dagen geschorst, omdat het, in strijd met de bestaande voorschriften, het vonnis van den militairen regter in het proces-Wcimar heeft openbaar gemaakt, voordat het in den Regeringsbode was opgenomen. BERLIJN, 28 Mei. In hel huis van afgevaardigden, bij de voortzetting van hel debat over het kerkelijke wets-ontwerp. pleitte de heer Gammer- stein namens de uiterste regterzijde voor hel ontwerp, met uilzondering evenwel van de tijdsbepaling en met inlassching van zekere amendementen. De heer Windhorst bestreed het ontwerp. De kerk, zeide hij, laat zich uiet onder den staal stellen. Het ontwerp was voor het centrum onaan nemelijk. De openbaar gemaakte stukken bewezen niets; zij waren onvol ledig. en hij stelde voor het overleggen van al de desbetreffende stukken. Het centrum zou zich bij de algemeene discussie over zijne definitive ver houding ten opzigte der quaestie niet verklaren; en wanneer het aan de beraadslagingen en aan de stemming deelnam, dan wilde het daarmede omtrent de regten der kerk niets prejudiciëren. Zonder den Pans was geen vrede te sluiten, en de volkomen vrede tusscheu staat cti kerk was zonder eene volledige herstelling van het «status quo ante bellum" ondenkbaar. Hel centrum zou tot hel uiterste volharden. ST. PETERSBURG, 28 Mei. De Reg. Ans behelst een besluit, waarbjj de veroordeelden bij het proces-Weimar verlichting van straf hebben gekre gen. MichailolFs doodstraf is veranderd in Iwintigjarigen SoburotI's dood straf in vijftienjarigen dwangarbeid en Troschischawski's 20-jarigen in tien jarigen dwangarbeid in de mijnen. Weimar's 15 jaren dwangarbeid in de mjjnen is veranderd in 10 jaren vestingstraf. Kolettkma krijgt nu 10 jaren, Bernikofl 8 jaren. Löwenthal 6 jaren dwangarbeid in een fabriekNa- thanson en Witanjewa zjju verbannen naar Siberië en Malinoflskaja naar Tobolsk. Het Journal de St. Ptlersbourg zegt dat de conferentie te Berlijn den 15den Juiiij zal beginnen. MARSEILLE, 27 Mei. Het socialistisch-rcvolutionaire comité heeft de regering opgeëischt alle vervolging te staken tegen de vreemdelingen, die aan de manifestatie van 23 Mei deelnamen. BUDAPEST, 28 Mei. Graaf Victor Zichy-Ferraris is heden overleden aan de gevolgen der verwondingenwelke hij in een duel met graaf Karolyi gekregen had. RAGUSA, 28 Mei. De hoofden der Albanesche Liga hebben besloten aan de bevelhebbers te Tuzi den aanval op de Montenegrijnen te gelasten. De partij der Muzelmannen was daartegen. De vertegenwoordigers der Liga zonden aan Gladstone het volgende telegram: «De Albanezen vertegenwoor digd door het comité, dat dit telegram onderteekent, wenschen u geluk met uwe benoeming lot eersten minister en roepen tevens de hooge bescherming van het Engelsche volk in voor het ongeschonden bezit van hun land en het behoud van hunne regtenwaaraan de Albanezen hunne krachten en hun leven wijden." PKOGRAllillA VAN MEZIEKülTVDERlNeEN. Zomerzorg. Dingsdag 1 Junij, des avonds ten half zeven, door de Kapel van het Muziekcorps der Grenadiers, onder directie van den Heer J. H. Völlmar. lc Afd.: 1. «Pensée Militaire", Marche, Dunkier; 2. Ouver ture de l'opéra «La fète du village voisin", Boieldieu; 3. Fantaisie de «Fati- nitza", opéra de Suppé (le uil voering), Fauconier; 4. «Im Grünen Walzer" (le uitvoering), Sahau; 5. Fantaisie de l'opéra de Verdi «Les deux Foscari", Lemaire. 2e Aid.: 6. Ouverture fiber das motif des Kreutzerschen Mfin- nerquartettes «Das ist der Tag des Herrn", V. Lachner; 7. «Heimkehr der Soldaten", Intermezzo, Kücken; 8. a. «Liebeslied", Schumann; b. «Ungari- sche Tanze n°. 6 Brahms; 9. Fantaisie sur des mélodies «Styriennes", Dunkier; 10. «Polka militaire", (le uitvoering). ZWOLLE, 28 Mei. Granen. Tarwe ƒ9.50 b 9.75, rogge 7.75 b ƒ8, boekweit ƒ7.50 b fS, gerst 6 a ƒ6.50, aardappelen ƒ2.50 b ƒ3.25, alles per HL. Boter per KG. ƒ1 b ƒ1.20, per 20 KG. of vat prima kwal. 26.50 b ƒ28.50, afwijkende soort ƒ24.50 b ƒ25.50, tweede soort ƒ20 b 22. Eijeren 3 b ƒ3 50 per 100. ZWOLLE, 28 Mei. Vee. De 13de of laatste voormarkt te 'sGrevenweg was gisteren slap. De Zwollerkerspel stalhandel had deze week meer handelsdrukte en op de heden gehouden weekmarkt werden voor puik melkvee en goed soort kalveren hoogere prjjzen besteed, terwijl de andere soorten geen prijsveranderingondergingen. De aanvoer was heden ruim 900 stuks. Varkens. Op ruim 100 wagens waren heden ruim 600 biggen en ruim 300 overloopers, enz. aangevoerd. De biggen golden p. m. ƒ1.50 per week. Overloopers, enz. onveranderd. MASTENBROEK, 28 Mei. Hooi is in de laatste maand p. m. 5 per 500 KG. gestegen. Stroo onveranderd. NIEUWKUYK, 28 Mei. Hop. markt vaster. Handel onbeduidend. DOKKUM, 28 Mei. De vlasmarkt is in de noordelijke streken aanmerkelijk stijver. Het nienw gewas staat ongunstig. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5