LEIDSCHE COURANT. 1880. DONDERDAG 27 MEI. STADS-BERICHT EN. BINNKNI,\[NliSCflK BKBIGTKN. 122. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Le prijs der Courant is per tiet indeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gimeciiteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is ver hijg haar voor 2.50 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belasting zijn ter hand ge steld de op den 24,Ud dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele belasting, over een voljaar, H jaar. jaar en K jaar, dienst 1879/80, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bjj de wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden 26 Mei 1880. DE FREMERY, Weth'. fd. Burg'. LEIDEN. 26 Mei. Naauweltjks is het graf, waarin hel stoffelijk overschot van een onzer gemeenteraadsleden nederdaalde, gesloten, of op nieuw werd een der leden, en wel een der jongsten in jaren, door den dood weggenomen Na eene ziekte van weinige dagen bezweek heden morgen de heer m'. L. D. Suringar, advocaat en procureur b(j den hoogen raad der Nederlandenvoorzitter van het bestuur van de afdeeling Leiden en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw. In deze en in meer andere betrekkingen was hjj steeds met ijver en naauwgezelheid werkzaam en door zijn humaan en eenvoudig karakter verwierf hij zich vele vrieudendie zjjn overlijden met innig leedwezen zul len vernemen. Voor den grijzen vader, die in hem zjjnen oudsten zoon, nog voor zich ziet ten grave dalenisvooral in deze dagendeze slag hoogst smartelijk. Was het weder in de laatste dagen koud en schraal, en waagde men het, vooral 's avonds, niet zonder overjas buiten te komeu, natuur scheen voor het eerste concert op Zomerzorg eene uitzondering te hebben willen maken. In vergelijking toch met vroeger was het een inderdaad zomersche avond, en Zomerzorg's tuin, bij vreemdeling en stadgenoot zoo gunstig om zjjn groen en bloemen aangeschreven, was op den avond van gisteren door eene groote schare dames en heeren bezet. Het kostte ons wezenlijk moeite een tafeltje en een paar stoelen magtig te worden, en was door de onlangs plaats gehad hebbende aanplemping van den vijver het terrein ruimer geworden, een nóg ruimer gelegenheid zou zeker aan velen niet onwelkom zijn geweest. De heer Couve'e verdient allen lof voor de gunstige veranderingendie in den laatsten tijd op Zomerzorg zijn aangebragt. Om niet te spreken van de verbreeding der brug aan den ingang, heelt hjj zich, door het oprigten van eene geheel nieuwe muziektent op het terrein, zeer zeker de erkente lijkheid van hel publiek verworven. Smaakvol van bouw en doelmatig van inrigting, daar de petroleum-lampen door sierlijke gaskroonen zijn ver vangen, -- voldoet zjj tevens aan de strengste eischen der acoustiek en doet daardoor den ontwerper zoowel als den bouwmeester alle eere aan. Dat Völlmar's kapel als gewoonlijk het talrijk opgekomen publiek van hel begin tot het einde door een welgekozen programma wist te boeijen, behoeft geen nader betoog. Hel zou inderdaad overbodig zijn hieromtrent in herhalingen te treden. De verschillende nommers van het programma werden met ongestoorde aandacht en welverdiende toejuiching gevolgd, en zeer zeker zal ieder der aanwezigen reeds verlangend naar het volgende concert uitzien. De tuin was als gewoonlijk door talrijke gaslampions smaakvol verlicht, en ook de illuminatie aan het einde van den vijver maakte weder een schoon effect. Wat verleden jaar nog eene illusie was, is nu werkelijkheid geworden. Voor hen, die niet te voet terug wenschten te keeren of ver af woonden, stond een achttal tramwagens gereed om hen huiswaarts te brengen, en dat die gelegenheid welkom was getuigden de welbezetfe waggons. Gisteren avond ten 8% uur is op de Heerensingel een 9-jarige jongen, genaamd J. S.die zich van achteren aan het ijzer van een boerenlentwa- gen had vastgeklemdmet zjjn kleederen aan de as van dat voertuig vast geraakt ten gevolge waarvan hij eerst met de beenen langs den grond is gegleden en daarna met het hoofd tweemaal in aanraking met de straatstee nen kwam. Een zjjner ooren werd daardoor ernstig gekwetst, zoo zelfs dat het als het ware er bjj hing en weder moest aangenaaid worden. -- Op verscheidene plaatsen heeft de storm van II. Maandag vernielende sporen aan het jong gebladerte nagelaten. De staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld bjj art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittingen houden in het locaal Diligentia, Lange Voorhout, te 'sGravenhagc, op 1 Julij 1880 en volgende dagen, des voormiddags ten tien ure. Zij, die tot het examen wenschen te worden toegelaten, worden herinnerd, dat zjj zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie, met opgave of zij zich aan het geheele examen, dan wel slechts aan een of meerdere gedeelten daarvan wen schen te onderwerpen. Door de geneeskundige slaals-commissie zjjn tot arts bevorderd de lih. D. de Suoo, med. doet., J. W. A. Doorenbos en P. Stolp, beiden cand.-arts, en is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het examen uitgereikt aan de hh. A. W. M. van Deventer en C. Q. Palingmed. doctorandien A. van de Velde, cand.-arts. De minister vau oorlog heeft ter keunis van belanghebbenden gebragt dat met 1 September a. s. aan de kou. militaire akademie te Breda, een Iteraar in de Frausche eu de Hoogduilsche taal kan worden geplaatst, op een tractemeut van ƒ2000 'sjaars, dat tot /2800 'sjaars kan worden ver hoogd. Adspiraulen naar gemelde betrekking waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen zjj. die in het bezit zjjn van actcu voor het middel- haar ondcrwjjsmoeten zich vóór 1 Julij a. s. tot den luit.-kolonel, gouver neur van genoemde akademie vervoegen. In het tijdperk van 18 April tol 15 Mei 1880 zjjn, blijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigleudoor longziekte twee rundereu in Zuidholland aangetast. In hel vorige tijdvak van vier we ken waren 9 runderen door die ziekte aangetast. Ten vervolge op het berigt betreffende de door den heer R. C. Keun, consul-generaal der Nederlanden te Bender-Bushir, aan het rijk ten ge schenke aangeboden steenen lijkkist (aschkist) met dooden-beenderenwordt nader medegedeeld, dal die kist, lang 55, breed 42 en hoog 28 cM., ein digt aan de eene zjjde in een halfrond en gedekt is met een goed sluitend, thans gebroken plat deksel. De inhoud schijnt uit overblijfselen vau de grootendeels verbrande beenderen van een volwassen tneusch te beslaan. Daar tot nog toe geen dergelijke kist uil Perzië in 's rijks museum van oudheden aanwezig was, mag dit geschenk van den heer Keun eene belang rijke aanwinst voor die verzameling geuoemd worden. lil de Staatscourant wordt door besluurderen van het Tollensfonds ter kennis gebragt, dat overeenkomstig het doel der instelling: "Ondersteu ning van hulpbehoevende betrekkingen van overleden proza-schrjjvers en dichters", voor dit jaar weder twee gratificatiën zijn uitgereikt. Bij die mededeeling wordt de ondersteuning van hel Tollensfonds door milde bijdra gen op nieuw allen aanbevolen, die de nagedachtenis des volksdichters bij uitnemendheid in gezegend aandenken willen doen blijven, ook door lief dadigheid te bewijzen in zijn geest. Het rijkstelegraafkantoor le Alpheu is geopend: op werkdagen van 8% tot 10 ure voor- en van 12 lot 5 en 6% tol 8 ure namiddags; op Zon en feestdagen van 8% lot 10 ure voor- en van 3% lot 5 ure namiddags. Naar gemeldl wordt heeft hel bestuur van de kweekschool voor machi nisten te Amsterdam van den minister van biunenl. zaken de toezegging ontvangen, dat een subsidie van /5000, ten behoeve uier iurigtiug, in de staatsbegrooting voor 1881 voorgedragen zal worden. In eene te Amsterdam gehouden bijeenkomst van 40 oud-kweekelingen der kweekschool voor zeevaart is o. a. hel besluit genomen, om in het jaar 1881ter gelegenheid van het eeuwfeest dezer voor Nederland zoo nuttige instellingeen reünie te houden van oud-kweekelingen en is aan een be stuur van vjjf leden opgedragen een plan voor een passende feestviering van dit heugeljjke feit te ontwerpen, alsmede over hel aanbieden aan commis sarissen vau eeu huldeblijk van oud-kweekelingen aan de kweekschool, be staande in een beurs van ongeveer 4000, met bestemming om daaruit een verdienstelijk, maar onbemiddeld jongeling in de kweekschool op te nemen, en in een of ander nader te bepalen gedenkstuk als blijvend aandenken aau de reünie. Uit Vreeswjjk meldt men dat de werkzaamheden lol verzwaring van den Noorder-Lekdijk in vollen gang zijn. Onder de honderden werklieden heerschl eene goede orde.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1