dam hebben besloten de club te ontbinden en het gebouw van de hand te doen. Op de voorjaarspaardenmarkt te Heenvliet was de gemeente-veldwachter de Gast naar gewoonte bezig de marktgelden te innen en de betaalde paar den met een teeken van verf kenbaar te makentoen hjj van een paard een slag kreeg, waardoor zijn regter kakebeen werd verbrijzeld. Hij ver keert in bedenkelijken toestand. De door de Amsterdamsche politie in bewaring genomen personen, meldt het Hbl., zijn allen, na opmaking van proccs-verbaalhuiswaarts ge zonden. Zaturdag heeft de burgemeester ten raadhuize een langdurig onder houd gehad met een opperrabbijn der Ned. Isr. hoofdsynagoge dr. J. H. Dtinner, naar aanleiding van de ongeregeldheden. De burgemeester verklaarde dat, binnen de perken der verordening, zal worden gelet op de belangen der gezinnen (400 a 500), wier bestaan door de verplaatsing der uitstallin gen wordt bedreigd. Van zijne zijde heeft de opperrabbijn de menigte tot rust en kalmte doen aanmanen en haar op verschillende plaatsen, in gods dienstige vergaderlokalen en elders, doen wijzen op het laakbare en straf bare, dat in verzet tegen de openbare magt gelegen is. Door hel kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zjjn tot predikanten bjj die gemeente beroepen d». E. A G. van Hoogenhuyzen, pred. te Dordrecht, en d». N. A. de Gaay Fortman, pred. te Vlissingen. De justitie heeft te Uithoorn het lijkje doen opgraven van een twee jarig meisje, dat gestorven zou zijn ten gevolge van de slechte behande ling, haar door hare stiefmoeder aangedaan, liet ljjk is in eene verzegelde kist naar Amsterdam opgezouden, om daar door deskundigen onderzocht te worden. Bij een op 19 dezer, door den notaris Bakker Schut te Alkmaar ge houden publieken verkoop, hebben 10 hectaren land en een huis in het wes- lelyk deel van den Anna-Paulownapolder opgebragt de som van ƒ10, zegge tien gulden; opmerkelijk is het, dat nog in het jaar 1875 een huis met circa 25 hectaren landgenaamd "Aroma", en naast het nu verkochte gele gen, eene som van 7850 kon opbrengen. De oorzaak van den buitenge woon lagen prijs der gronden in dat gedeelte van den polder, bekend onder den naam van «Breezand", moet gedeeltelijk gezocht worden in den aard der gronden, onvruchtbaar zand bevattende, voorts daarin dat zij, evenats de beste landerijen in dien polder, met circa ƒ15 polderlasten per heet. zijn belast, en eindelijk in den mislukten aardappelen-oogst der laatste jaren. (IV. v. d. D.) Te Grave is door den wachtmeester der maréchaussee een rondzwer vende sigarenmaker, A. Hermsen geheeten, aangehouden en aan de justitie ov rgeleverd. Genoemde persoon trachtte een der stedelijke polilie-agenten met een scherp mes een steek in den buik toe te brengenhetwelk deze met de hand wist af te wenden, waarbij echter een vinger werd doorslo ken. De aanvaller had voor een dergelijk feit een jaar celstraf ondergaan. Te I'iosmalcn, nabij 's Bosch, is Vrijdag 11. een arbeider by den aanleg van den spoorweg Tilburg-Nijmegendie op een in gang zjjnden zand-, trein wilde springen, gevallen, en onder de wagens geraakt. Een been werd van het ligchaam gesnedenterwijl het andere zwaar gekneusd werd. De ongelukkige is kort daarna bezweken. j Te Oirschot zijn vjjf huizen en eene schuur eene prooi der vlammen geworden. Bij het opruimen der puinhoopen te Veld-Driel is het gewelf van een kelder ingestort, waardoor een man, vader van vijf kinderen, werd gedood. 'sGRAVENHAGE, 25 Mei.. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat B. H. B. von Arnstedt, van het koloniaal werfdepot, op zijn verzoek, vergun ning verleend tot het dragen van het IJzeren Kruis 2e kl.hem door den keizer van Duilschland, koning van Pruissengeschonken, benevens van de Dtiitschc medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frank rijk in 1870/71. -- Aan den lieer A. C. van Rhijn is eervol ontslag verleend uit zyne be- I trekking van commies bij het departement van financiën. De heer E G. de llartitzschontvanger der directe belastingen te Vuclit, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Ginneken. Aan den heer W. S. A. van Beosekom is eervol ontslag verleend als controleur der directe belastingen te 's Gravenhage, en de heer J. Sijtsma, controleur der directe belastingen te 's Ilertogenhosch2' afd., is tijdelijk belast met de waarne ming van de controle der directe belastingen te 's Gravenhage. Aan de na te noemen vreemdelingen is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vercischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwjjs hier te lande, als aan: mej"1 A. Giessen, geb. te Wattenheim; M. J. A. d'Orjo de Wez de Marchovelette, geb. te OugréeA. H. J. M. Esser, geb. te Aken; M. Fr. de Maeijer, geb. te Brus sel; S. Fr. Spurr, geb. te Scarborough; M. Ch. Wissmann, geb. te Sud- kirchen; M. E. Condermann, geb. te Fürslenburg; M. L. G. Th. Kropp.geb. te Borken; A. C. Fuss, geb. te Merzenich; A. C. A.Robert, geb. te Munster; M. E. Sords, geb. te Rathmines; A. M. G. L. Schmale, geb. te Letmathei L M. Ch. A. Kessler, geb. te Luik; A. C. Beusing. geb. te Rees; S. M. Ra- vert, geb. te Borken, en aan den heer G. C. Terharl, geb. te Emmerik. -- Aan den met verlof hier te lande aanwezigen 1'" luit. der infanterie van liet leger in Nederl. Indië J. C. Telders is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend nit de militaire dienst, met vergunning om de activiteits uniform van liet wapen der infanterie bij het leger in Nederl. Indië te blij ven dragen, met de aan zjjnen rang verbonden distinctiven. Den 22sl 0 Mei II. heeft te Washington de onderteekening plaatsgehad cener overeenkomst tusschcn Nederland en de Vereentgde Staten van Noord- Amerika lot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Naar men verneemt is aan H. M. de koningin der Nederlanden door Z. Kath. M. den koning van Spanje het grootkruis van de orde der Dames Nobles geschonken, eene onderscheiding, waarmede slechts weinige regerende vórstinnen begiftigd zjjn. De markies d'Arcicollar, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Spanje by het Nederlandsche hof, heeft van zijnen souverein de vereerende opdragt ontvangen de versierselen dezer adellijke orde aan II. M. de koningin aan te bieden. Nog kan gemeld worden dat Z. M. de koning Alphonsus heeft goedgevon den de Spaansche maritieme orde (ordre navale) toe te kennen aan onzen stadgenoot den gepensioneerden kapitein-luit. ter zee Bonn, ter belooning van zijne gewiglige diensten indertijd aan Spaausche onderdanen bewezen. HQ. KK. 11H. prins en prinses van Wied en H. K. H. prinses Hendrik zijn voornemens morgen een bezoek te brengen aan Amsterdam. Gisteren avond werd de mr. schoorsteenveger G. II. geroepen ten huize van den heer R. aan het Hofspuiom op het dak van zyn huis een gat in den schoorsteen digt te metselen. H. klom op het dak en de heer R. reikte hem eenige steenen aan door het dakvenster. Na verloop van een half uur, toen de heer R. meende dat het gat in den schoorsteen wel digt zou zijn, begaf deze zich op het dak om er zich van te overtuigenmaar bevond tot zijne bevreemding dat de herstelling niet verrigt was en zocht te vergeefs naar den werkmandien hij niet ontdekken kon. Daarna deed de heer R. onderzoek in zijn huis zelf, doch de schoorsteenveger was niet te vinden. Van hetgeen hem wedervaren was gaf bij kennis aan den commissaris van politie van de If afd., die onmiddellijk een hoofdagent naar het huis van den heer R. zond. Deze begaf zich op het dakmaar kon geen spoor van den schoorsteenveger ontdekken. Met knechts van H. werd vervolgens hel onderzoek ook op de daken van de belendende huizen voortgezet, totdat eindelijk hel lijk van 11., waaraan niets bijzonders was waar te nemen, in een goot werd gevonden. Het ljjk is door de zorg der politie naar het ge meente-gasthuis overgebragt. De schoorsteenveger G. H., oud 38 jaren, gehuwd en vader van 3 jonge kinderenwas een zeer oppassend huisvader. Alhier heeft iemand, in de Paulus Potterstraat wonende, den inboedel eener op het bovenhuis zijner woning alleen wonende dame, ongeveer ƒ500 waarde hebbende, voor ƒ60 verkocht, en zich met die som uit de voeten gemaakt. IUJITENLAi\l)SCHE liEHIGTKN. BËLGIE. De Weener zangers zijn vertrokken. Er is hun geen plegtig uitge leide gedaan, daar het eene gedeelte zich naar Antwerpen begeven heeft en anderen weder naar een andere bestemming reizen. Vóór uit elkander te gaan hebben de leden van het "Verein" een adres van dankbetuiging gerigt aan de stad Brussel voor de goede ontvangstdie zij genoten hebben. Dit adres zal in de straten der hoofdstad worden aangeplakt. Van de olifanten, die onlangs met zooveel moeite uit Brussel naar de Antwerpsche diergaarde zijn overgebragt, is het mannetje gestorven. Het dier had reeds in acht dagen niet willen eten. Een hevige brand is uitgebroken in het turfveld te Jalhay. Het vuur heeft zich over verscheidene hectaren uitgebreid. Talrijke werklieden zijn ter plaatse gezonden om den brand te blusschen. ENGELAND. LONDEN, 24 Mei. H. M. de koningin is Zaturdag naar Balmoral in de Schotsche Hoog landen, waar zij waarschijnlijk tot het einde der volgende maand vertoeven zal, vertrokken. Lord Beaconsfleld schrijft aan de Times, dat hetgeen de dagbladen hebben medegedeeld betreffende de bijeenkomst der conservative leiders te Bridgewaterhouse onjuist is en dat hem een politiek programma in den mond gelegd is, waarvan hij geen woord gezegd heeft en waarvan het te gendeel waar is. In het lagerhuis is de zaak van de Transvaal reeds ter sprake gebragt. De heer Courtney gaf zijne verwondering en zijn leedwezen te kennendat de nieuwe regeringna al wat haar hoofd en verscheidene harer leden als oppositie-mannen gesproken hadden kortweg in de politiek van de vorige regering ten opzigte van Zuid-Afrika volhardde. Hij herinnerde hoe sir Charles Dilke en Lord Ilartington het zeer hadden afgekeurd dat Frère niet terstond teruggeroepen was na zijn overtreden van instruction. Hij deelde mede dat de Transvalers en andere Hollandsche Afrikaners, onder den in druk van het door Gladstone gesprokene te Edinburghbezig waren een dank-adres te rigtcn aan de leden der nieuwe regering, die de inlijving van de Transvaal gelaakt en het herstel van hare onafhankelijkheid bepleit had den. Eindelijk wees hij er op, dat de vrye instellingendie de regering aan de Transvalers wil schenkenzichzelf vernietigen zullenwant het eerste gebruikdat het volk er van zal makenzal wezen een eenstemmig protest tegen de Britsche overheersching. Ilij begreep niet waarom Gladstone thans zich terugtrok van zijne verklaring in Mid Lothian. De onder-secretaris van koloniën (Granl-Duff) antwoordde, dat sir Bartle Frère thans nuttig kon zijn lot het bevorderen van zekere nieuwe confederatie-plannendat hij zijn misslag van verleden jaar niet zou kunnen herhalen, en dat de inlijving van de Transvaal noodig bleef tot het bewaren van den vrede en tot het voor komen vavt burgeroorlog. Aan de lersche kust is de spiegel van een schip gevonden, vermoede lijk die van de Atalanta. Ilij wordt op de werf te Devonport nader onderzocht. The Globe berigt, dat de admiraliteit eene belooning van 200 heeft uit geloofd aan den persoon, die eenige inlichtingen zal kunnen verschaffen, waaruit men de oorzaak of de plaats van den ondergang der atalanta kan afleiden, of die de eerste overblijfselen van het schip gevonden en ter be schikking van de admiraliteit zal gesteld hebben. In de Amerikaansche staten Illinois en Missouri heeft een hevige orkaan gewoed, waardoor op verscheidene plaatsen de oogst vernield, huizen ver woest en een aantal personen gedood of gekwest werden. Te Taylorsville

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2