LËIIISCIIE m, 1880. WOENSDAG 26 MEI. STADS-BERICHTEN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BINNENLANDSCUE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Ce prijs der Courant is per riet etui eel ja ars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gtmeentcraad 1.85, franco p. p. 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, luiten de erpeditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Ad ver leu lien is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze nog maals den belanghebbenden (de geborenen in 18Ö5 en, voor zoover zij zich lusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1846 -1854) hunne verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (de Zendag uitgezonderd) ten Raadhuizetusschcn 9 en 4 urenterwijl óp den lsU° Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambsthalve ingeschre ven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY, Wethr. f'1. Burgemeester. Leiden, 24 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 25 Mei. De faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de rijks universiteit alhier heeft bekend gemaakt, dat het admissie-examen zal worden afgenomen op Donderdag den 17d<" Junjj aanst. Belanghebbenden zjjn ver zocht zich vóór den 10dtn Junij met naauwkeurige opgave van voor- en toenamen aan Ie melden bij den pedel P. J. Ooslveen. De bekende Postlijst, aanwijzende de dienstregeling ten postkantore alhier, zooals die is aangevangen op 15 Mei, ziet thans het licht en is a 10 cents verkrijgbaar. De aanvang der bestellingen, de ligtingen der hulp bussen enz. worden daarin opgegeven en voorts aangewezen het tijdstip waarop de brieven moeten bezorgd zijn, om met de eerste gelegenheid te worden verzonden, zoowel voor de verschillende plaatsen in ons land als voor het buitenland en Nederl.-Indië. Deze lijst kan, wij wezen er reeds meermalen op, den gebruiker goede diensten bewijzen. De voorstelling, gisteren avond in de Stads-zaal door den heer Harry Montague met zijne Amerikaansche marionetten gegeven, was zeer goed bezocht. Alle rangen toch waren door een talrijk publiek bezet, dat met belangstelling en luide teekenen van bijval de verschillende nom mers van het programma volgde. Vooral de jeugddie ruim vertegenwoor digd was, schaterde het vaak uit van lagchen bij de komieke toeren, die door de, door eene onzigtbare hand in beweging gebragle, poppen werden verrigt. De costumes er van zijn fijn en met smaak gekozen en geheel in overeenstemming met de verschillende rollen, die zij te vervullen hebben. Er behoort heel wat overleg en studie toe om te zorgen dat de draden, waardoor zij in beweging worden gebragt, zóó bewogen worden dat zij aan het oog van den toeschouwer ontsnappen en niet met elkaar in botsing komen, waardoor verwarring en mislukking onvermijdelijk zouden zijn. Geen enkele toer dan ook of hij slaagde uitmuntend, en alle nommers van het programma liepen zeer ten genoegen zoowel van de groote als kleine aanwezigen af. Vooral het slotnommer, "de groote waterval van echt stroomend water", met zjjne glansrijke attributen en prachtige electrische verlichting, lokte menigen kreet van bewondering uit, en wij kunnen ieder, die vooral aan de jeugd een genotvollen avond bereiden wil, aanmoedigen, om de voorstellingen van den heer Montague, die door keurig piano spel geaccompagneerd worden, te gaan bijwonen; zeker zal men zich den matigen entrée-prijs niet beklagen, maar, evenals wjj, uiterst voldaan huis waarts keeren. Gisteren is zekere A. B., die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt, van wege de politie naar de gevangenis te 'sGravenhage over- gebragt. Heden namiddag, omstreeks een uur, is aan de Haarlemmerstraat eene koe op hol gegaan, die, na een paar stegen te zijn doorgeloopendoor een korporaal van het 4e reg. infanterie, die zijn sabel uittrok, tot staan werd gebragt, waarna het dier door den eigenaar, den vleeschhouwer R., naar zijne bestemming is geleid. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Men schrijft ons: Boskoop heeft zich altoos wél bevonden bij de ge woonte om zooveel doenlijk gewassen, die geen winter kunnen verduren, op te nemen en te bergen. Dal de vroegtijdige tevens strenge vorst van dezen winter de kweekers overviel en met groote schade veler zorgen ver ijdelde, is derhalve te verontschuldigen. Niet overal wordt echter zoo be dachtzaam gehandeld. In vroegere jaren was men zóó bezorgd dat men geen Aucuba aan den winter zou hebben durven blootstellen, veel minder hybriden van andere groenblijvende heesters, kegeldragende gewassen en dusgenaamde Fransche rozen, die allengs in zwang gekomen zijn. Nu denkt men er ligter over. De winters werden al lang zoo streng niet meer en hel "goed" was gehardhet kon wel tegen de vorsthet te beschutten gaf maar noodelooze moeite, dus redeneerde men en, men sliep daar bij in. Dat is jaren vrjj goed gegaan. Intusschen is met de omstandigheden, onder welke dezen winter zoo ontzaggelijke verliezen in kweekerijen en tuinen hebben plaaats gehadmaar al te weinig rekening gehouden. Eerstens is dal "goed" veel minder gehard tegen de vorst dan men zich wil voorstellen. Nu was, ten gevolge van een zoo nat en zonneloos zomer- en herfstgetij, de jonge twijg van heester en struik nog groen, onrjjp, verzadigd van sap pen, half ziek van het water, iiiel ontwikkeld, week en lecder in knop. Het lag voor de hand dat het zachte hout reeds de vroegtijdige vorst, die daarop volgde, niet kon weerstaan, maar deze was ook streug tegelijk, derhalve zooveel te aangrijpender; het leed niet lang of hare vernietigende uitwerking werd overal waargenomen. Een troost is hel echter dat zulk een niel-geleidelijke overgang van herfst op winter als de laatste onder de zeldzame behoort. De nachtvorsten hebben ongelijke schade gedaan, doch de pruimen, peren, kersen en morellen, die goed gebloeid hebben en vrucht beginnen te zetten, zijn blijkbaar er aan ontkomen. In tuinen en boomgaarden zijn nu de appelboomen als overdekt met geopende bloesems, die althans nu geen schade meer van nachtvorsten zullen te duchten hebben. Twee zaken zullen ge- wigtige afbreuk aan den pluk kunnen doen, te weten droogte, waarbij de vruchten afvallen, en storm, waarbij zjj worden afgesliiigerdanders be staat het vooruilzigt, dat bij den oogst der appelboomen de lakken zullen buigen onder den last van vruchten. Overigens bieden kweekerijen en tui nen buiten de kassennog weinig bekoorlijks aan. Zoo mooi het begon in April, zoo koud en geurloos deed zich de Meimaand zonder bloemen kennen. De Staatscourant bevat een uitvoerig rapport aan de Nederlandsche regering, uilgebragt door den secretaris van Zr. M'. gezantschap te Berlijn, over de toepassing van kunst op njjverheid in Noord-Duitschland, in ver band gebragt met de te Berlijn, Leipzig en Dresdenopgerigte Kunst-Gewerhe- Musea. Blijkens mededeeling der Fransche regering zal van wege de maat schappij van landbouw voor het departement Doubs, met medewerking der Fransche maatschappij voor zuivelbereiding te Paiijs, van den 5d,n tot den 14dtn Junij e. k. te Besan^on eene tentoonstelling, met daaraan verbonden wedstrijd, worden gehouden van voorwerpen dienende tol zuivelbereiding. De volgende leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn met den derden Maandag van September 1880 aan de beurt van aftreding: voor Noordbrabanl: de hh. mr. C. J. A. van Rijckevorssel, mr. A. F. VosdeWael; voor Gelderland: de lib. H. W. baron van Aylva van Pallandl van Waar denburg en Neerjjnen, tnr. G. J. R. Nobel; voor Zuidholland: de hh. mr. G. A. de Raadt, J. W. Hein; voor Noordholland: de hh. jhp. mr. D. van Aker laken jhr. mr. C. J. A. den Texvoor Zeelandde heer mr. W. C. Bor- sius; voor Friesland: de heer jhr. mr. J. H. F. K. van Swindcren; voor Overijssel: de heer A. J. Rlijdensteinvoor Groningen: de heer mr. J. J. Cremers; voor Limburg: de heer jhr. L. L. G. M. de Villers de Pitó. Geen der leden, die voor de provinciën Utrecht en Drenthe zitting hebben, is aan de beurt van aftreding. Het stoomschip Foorwaarts is op 22 Mei van Batavia vertrokken. De Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op 23 Mei van Napels vertrokken." De Willem Harei.ts ligt voor haar derde reis naar het Noorden te Amsterdam gereed. Het vertrek naar zee moet op 3 Junij zijn bepaald. Door de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij is gisteren aanbe steed het maken van een nieuw stationsgebouw te Vogelenzang. Dit werk is aangenomen door W. de Jong Jr. voor ƒ35380. De .V. R. C. meldt dat de leden der Kon. Ned. Yacht-club Ie Rotter-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1