LEIDSCHE li IIIIA M m 1880. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. 120. DINGSDAÜ 25 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonden!, Fe prijs der Courant is per tieundicl jaens 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gimcailcraad 1.85, franco p. p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is tirl.rijgbaar voor 2.50 'sjaars, Luiten de expediliehustcn. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvcrlcntiCn is van 1—4 regels 1.— iedcie regel nicer 25 cents. STADS-RERICHTEIV BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEIDEN herinneren bij deze nog maals den belanghebbenden (de geborenen in 1853 en, voor zoover zij zich lusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zjju ingeschrevenook de geborenen in 184G - 1851) hunne verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven, De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (de Zondag uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 9 en 4 uren, terwijl óp den l,ttD Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inseinijven, bij ontdekking, ambsthalve ingeschre ven en door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Wethr. fd. Burgemeester. Leiden, 24 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. BINNELNLANDSCÏIK HKIUGTEN. LEIDEN, 24 Mei. Op de begraafplaats aan de Groenesteeg werd heden in allen eenvoud bijgezet het sloflelijk overschot van mr. A. van Heltinga Tromp, in leven inspecteur der registratie en domeinen en lid van den gemeen teraad. Behalve de wethouders de Fremery en Librecht Lezwijn, vele leden van den gemeenteraad, den gemeente-secretaris en den gemeente ontvanger, was de commissie van administratie van het Invalidenhuis, waarvan de overledene lid was, met den secretaris en den luit.-kolonel kommandant den onder-kommandant en onderscheidene gealimenleerdenop den dooden- akker tegenwoordig; terwijl verscheidene der heeren notarissen, de hypo theekbewaarder, de controleur der belastingen en velen tot het personeel der registratie behoorende, door hunne tegenwoordigheid mede van hunne belangstelling blijk gaven. Nadat door den zoon van den overledene twee bloemkransen op de lijk kist waren gelegd en deze, in de groeve nedergelatendoor hem en de verdere familieleden met bloemen was bestrooid, nam de wethouder waarn. burgemeester de Fremery het woord en herdacht in treilende woorden wat de overledene in de eerste plaats als lid van den gemeenteraad was geweest. Ilij bragt in herinnering, hoe hij nu gedurende negen jaren het vertrouwen der burgerij had genoten, een vertrouwen dat hij ten volle verdiende door de wjjze waarop hij in de raadzaal hare belangen had behartigd. Ook in de vele commission, waarvan hij lid was, gaf hij bewijzen van ijver en naauwgezetheid. Was dus daarom in die kringen zijn verlies groot, niet het minst zou het gevoeld worden in den schoot van het bedroefde gezin, dal hij achterliet. Hij wekte daarom den eenigen zoon van den dierbaren afgestorvene op om de voetstappen zijns vaders te drukken en zijne bedroelde moeder en treurende zuster tot steun en troost te wezen. Uooger bijstand zou hem daarbij gewis niet ontbreken. De zwager van den overledene, de notaris J W. van den Bergh, te 'sGravenhage, voegde aan het gesprokene nog eenige gevoelvolle woorden toe. Hij herdacht wat de afgestorvene, niet alleen voor hel gezin dat hij lief had, maar ook voor zijne broeders en zusters en speciaal óók voor hem was geweest. De bloemen, zoo straks op de lijkkist gestrooid, zonden weldra verwelkenmaar de betooningen zijner liefde en genegenheidook jegens zjjne broeders en zusters, waren bloemen die nimmer zouden ver welken, maar in hunne harten zouden blijven bloeijen. Geen afscheid bij deze groeve, maar een //tot wederziens!" riep hij hem toe. Nadat de zoon des overledenen beiden sprekers met een handdruk had dank betuigd, verlieten allen den doodenakker, de overtuiging medenemende dat de maatschappij weder een braaf en nuttig man minder telde. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen ƒ38.-, ƒ2000, ƒ4 00 en ƒ2.00. Gisteren avond bragt het Duitsehe operetten- en ballet-gezelschap weder eenige stukjes ten gehoore. Hetgeen wij bij gelegenheid der vroegere opvoe ring gezegd hebben, kunnen wij thans volkomen herhalen. De acteurs mog- ten dan ook weder ditmaal de voldoening smaken hel publiek ten zeerste voldaan Ie hebben. De zang van Fraul. von Kannée en de mimiek van den heer Betz vonden bjj de aanwezigen veel bijval. De held van den avond echter was de directeur Weigeitdie het publiek zijne coupletten ten beste gaf. Herhaaldelijk werd hjj gebisseerd; er scheen aan de applaudissementendie hem ten deel vielen, geen eind te komen, waarna hij zelf mededeelde, dat hel voor heden avond genoeg was en hjj zjjne overige coupletten wenschle te bewaren voor een volgenden keer, wanneer hij weder zoude terugkeeren. Wjj vernemen dat dit zal zjjn den 3v» en den 6<™ Junij. Evenals wjj het vroeger gedaan hebbenkunnen wij ook nu weder onzen lezers die avonden aanbevelen. Bjj gelegenheid van de godsdienstoefening in de Pieterskerk, op gisteren morgen, vestigde de dienstdoende predikant, onmiddellijk na den voorzang, er de aandacht der gemeente op. dat de heer T. Venker, voorlezer en voor zanger in die kerk, in deze maand gedurende 25 jaren in die betrekkingen werkzaam was geweest. Hij wees op de naauwgczctlieidwaarmede bjj zich steeds van zijne taak had gekweten en wenschle hem voortdurend lust en ijver toe om zich daaraan te bljjven wijdni. De boekdrukkersgezel J. A. Kettenis, ter drukkerjj van den uitgever dezer, mogt lieden bij zijn gouden jubilé de ondubbelzinnigste bewijzen van belangstelling ondervinden, zoowel van zijn patroon en zjjne mcde-gezcilen, als van talrijke vakgenoolen hier ter stede, zoodat deze dag voor hem ecu ware feestdag was. -- Gisteren avond ontstond er een begin van brand hij den heer v. R. D., op de Haarlemmerstraat, die echter spoedig door dc hulp van drie studen ten gebluscht werd. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat voor tien studenten in de medicijnen aan de Nederlandsche universitei ten de gelegenheid bestaat, om, tusschen het tpperk van 1 Augustus 1880 tot ultimo Juli 1881, onder genot van een subsidie van ƒ8000, in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2e kl. bjj de kon. Nederlandsche zeemagten dat de betrokkenen zich schriftelijk behooren te melden bij het departement van marine. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn er 48 schuilen aangekomen met eene schrale besomming van 25 tot ƒ100 in 6 dagen. Klein soort van tongen en schelvisch werd veel gevangen, maar binnenlek-schol weinig. Er werd besteed voor tarbot ƒ1 a 4 per stuk; tong ƒ0.06 a ƒ0.30) per stuk; bun-schol ƒ0.40 a ƒ0.70 per stuk; levende binnenlek-schol 4.50 a 5 per mand; buiteulek-schol ƒ7 5 f 7.50 per mand; droog-scharren 5 a ƒ6.50 per mand; kabeljaauw ƒ0.75 a ƒ1.25 per stuk; schelvisch ƒ0.10 a ƒ0.20 per stuk. De Vereeniging //Thalia" te Amsterdam heeft een wedstrijd geopend op het gebied der tooneel-lelterkunde. Er worden gevraagd: Een oorspron kelijk tooneelspel in 3 bedrijvenen een oorspronkelijk blijspel (geen klucht spel), zonder zang, in 1 bedrijf, in Nedcrlandsch proza geschreven, beiden geschikt voor tooneel-lief hebberskringenen dus zonder buitengewone deco- ratiën en tooneclbenoodigheden. Van beide stukken moet de handeling op Nederlandschen bodem en in den tegenwoordigeu tijd plaats hebben. In het tooneelspel worden 5 tot 8 mannenrollen en 2 tot 3 vrouwenrollen, in hel blijspel 3 tol 5 mannenrollen en I tol 2 vrouwenrollen gewenscht. De duur der verlooniug van het tooneelspel moet zijn ongeveer 2 uur; van het blijspel 1 uur. De hoofdrollen in het tooneelspel moeten in handen zijn der mannelijke vertooners, en wel voor 2 ol 3 karakters. In het bljjspel is het wenschelijk dat de werkkrachten over het beschikbaar aantal personen ver deeld worden. In de stukken mag niets voorkomen, dat. hetzij staatkun dige of godsdienstige gevoelens, hetzij de goede zeden zoude kunnen kwet sen. De beoordeeling der stukken is opgedragen aan een jury, bestaande uit dc heeren: prof. J. A. Alberdingk Thijm en W. J. Holdijk, te Amster dam; A. Ising, te 'sGravenhage; J. II. Róssing en J. L Werlhcim, te Am sterdam. De uiterste termijn van inzending is 31 October 1880. De stuk ken worden vrachtvrij ingewacht bij den lieer Thcod. van der Stempel, voorzitter van de looneel-afdeeling der vereeniging //Thalia", P. C. Ilooft- slraat 86, Ie Amsterdam. De uitspraak van de jury wordt in den loop der maand Februari) 1881 bekend gemaakt. Als prijzen worden uitgeloofd: voor het tooneelspel: een gouden eermetaal met /250; voor het blijspel: een gouden eermetaal met 150. Aan dc jury is overgelaten, om, indien geen der snikken eene bekrooning door haar wordt waardig geacht, het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1