LE1DSCHE CRURAS?, 1880, Leiden, 19 Mei 1880. KIST, Secretaris. IIft ZATURDAG 22 MKI. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Com or l is per tiet indeel jams 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gimeivlcraad 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag a f zoiuh r lij I. is verkrijg haar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nontmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—1 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BKR ICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN maken de ingezetenen opmerkzaam op de bepaling van art. 218 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879, welke luidt als volgt: «Niemand mag aan de straat eenig gebouw oprichtendan na sclirifle- //lijke kennisgeving en overlegging van de plans en bij nieuwe bouwplan- enen van de situatie-teekening, aan Burgemeester en Wethouders, wier «voorschriften, in het belang van de veiligheid der voorbijgangers of der //belendende gebouwen, moeten opgevolgd worden. «Deze bepaling is ook op het verbouwen, afbreken of uitbreken vau ge bouwen toepasselijk." Tegen de overtreding van deze bepaling wordt bij art. 234 eene geldboete bedreigd van drie tot vijfentwintig gulden en gevangenisstraf van één tot drie dagente zamen of alzonderlijk. Belanghebbenden worden uitgeooodigd aan deze bepaling bij voorkomende gelegenheden gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMËRY, Wethr. fd. Burgemeester. INSCIIRIJVISG SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen, die ver zuimd mochten hebben zich op de door liet Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit. zich daartoe alsnog Ie vervoegen ten Raadhnize, op Maandag den 24>on viel e. k., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den 1»"" Juni aanstaande worden gesloten eu dat zy, die zich niet vóór dat tydstip hebben doen iuschrjjveu, bij ontdekking, ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FBËMERY, Weill', lung'1. Burgr., Leiden, 20 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. J Gboen boekdrukker alhier, houdende verzoek tot plaatsing van eene stoommachine in het pand in de Sint Pieterskerk- Choorsteeg n". 18; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 4d"1 Juni aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMËRY, Wethr. fd. Burgemeester. Leiden, 21 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. BUNNENLANDSCHE BEHIGTEN, LEIDEN, 21 Mei. De gemeenteraad heelt weder een zijner leden verloren, door het over lijden van den heer mr. A. van Uettinga Tromp, inspecteur der registratie en domeinen alhier. Ofschoon zijne gezondheid sedert lang wankelende was, had men zijn verscheiden nog niet zoo spoedig verwacht Ook de brief onlangs by den raad ingekomen, waarbij hij verzocht lijdelijk als lid der commissie van financiën te worden vervangen liet dit niet vermoeden. De boekhandelaars Gebroeders van der Horkalhierzullen op 31 Mei en volgende dagen verkoopen de boekverzamelingen van wijlen de heeren 11. E. Slenfert Kroese, predikant te Olst. mr. J. van Heiistlen. reglcr in de arrond-regtbank te Breda, K. T. Halberlstnamed. doctor te Stn ek, L. Levié, med. doclor le Rotterdamen G. Dresselltuysmed. et art. obst. doctor te Hasselt en verder prentwerken en prenten, muziek- en muziek-instrumenten, physische instrumenten, eene kast met conchylien, chirurgicalo instrumenten, enz. De catalogus is heden verschenen. Wij maken belanghebbenden op deze verkooping opmerkzaam. Gisteren avond gaf het Dnitsche operetten- en ballet-gezelschap, onder directie van den heer A. Weigeit, zijne aangekondigde voorstelling in de Slads-gehoorzaal. liet late saizoen in aanmerking genomen, inngt het publiek vrij talrijk genoemd worden. Mogt het balietdauseu minder in onzen smaak vallen, ruimschoots werd dit vergoed door de twee opgevoerde tooneelslukjes: Die Ferlobung bei der Latente en De vervolgde onschuld. Waren de applaudissementendie den tooneelspelcrs in het eerste stukje mogten len deel vallen, een teeken. dal de zang bijval vond, in het tweede was de aanhoudende hilariteit der toeschouwers wel een bewijs, hoe goed voordragt en mimiek huil beviel. YVjj kunnen niet nalaten hier in het bij zonder te vermelden «Das lachen" van Peter en «Der Lattf der nette Well" van den ouden vrijer, en vooral de passage waarbij deze de ontvangst van «Saartje" Berniiardt in Amsterdam voorstelde, daar hare actualiteit zeer in den geest van liet publiek viel. Wanneer bet gezelschap bet plan mogt hebben hier nog eene voorstelling le geven, dan kunnen wij onzen lezers gerust dien avond aanbevelen. Maandag aanst. zai in de Slads-gehoorzaal de eerste voorstelling plaats hebben van de Auierikaausche marionetten, directeur de heer Harry Mon tague. De hier door Holden in dit genre gegeven voorstellingen maakten gelijk men weet, een grootcn opgang, die zij ten volle verdienden. Naar men van elders verneemt staan die van den heer Montague daarbij niet ach ter; ook hij zal dus zeker op een talrijk publiek mogen rekenen. Door burg. en weth. van Haarlem is aan den gemeenteraad, op 19 dezer, overgelegd de niet het gemeentebestuur van Leiden gesloten acte van scheiding van de burgerreglelijke eigendommen, tusschen Haarlem en Leiden in gemeenschappelijk bezit en gelegen aan de trekvaart en hel trekpad tus schen de beide gemeenten. 'Men schrijft ons: De roem van den Zeettvvschen aardappel, dien nie mand had durven verkleinen, ook outdal mededinging onmogelijk scheen, werd. toen er allerwegc vrees ontstond, dat bij den mislukten oogst gebrek was te wachten, nog verhoogd, liet buitenland voorzag in een aardappel, «lie. van welken oorsprong dan ook, als Saksisch, Poolsch of Russisch in gevoerd, best kou voldoen, by welks afzending echter veel zweudelarij heeft plaats gehad eu die, terwijl nu de nieuwe aardappel in het verschiet is, hoe bruikbaar ook nog. wel liet minst aan den stevigcti Rrielschen jam herinnert. Zeeland en Gelderland blijven de hoofdprovinciën lot het leveren van een duurzamen aardappel. Maar nu zoo hoogst gemakkelijk andere hulpbronnen geopend zijn, waarmede zich bijna iedereen tevreden stelde, zal de Zeeuwsche boer handelbaarder dan vroeger zich moeten lootten, zoo als dan ook wel verwacht wordt, als de oogst van den laten aardappel aanbreek): anders keert hem ongetwijfeld ramigeen den rug toe. Bij de vrachten aspersies uit hel Westland naar Amsterdam worden nu sedert acht dagen kleine proeven van nieuwe aardappelen verzonden. Het stoomschip Conrad is op 20 Mei te Batavia aangekomen. Ten behoeve eener waardige vertegenwoordiging van Nederland op de eerstvolgende tentoonstelling van vet en zuivel le Londen, bood Z. K. 11. prins Frederik eene bijdrage van ƒ300 aan. Te Delft kwam eergisteren zekere v. d. A., wonende aan de Gasthuis- laan, in beschonken toestand te huis en daar hij zijne vrouw niet vond, die bij zulke gelegenheden gewoonlijk door hem op slagen werd onthaald, en deze om die liefdesbetuigingen te ontgaan met haar kind elders de wijk had genomen, zoo wilde hij haar toch op eene andere wijze een blijk van genegenheid geven. Hy ging naar den zolder, nam van daar eene groole hoeveelheid krullen, welke hij in de Woonkamer neerwierp en in brand stak. De vlammen werden gelukkig spoedig door de buren ontdekt en ge- blusclit. V. d. A. is naar 's Hage opgezonden ter beseft fit king der justitie. Te Schiedam is door de politie liet lijk. gevonden van den telegrafist der Holt. spoorwegmaatschappij aan het station aldaar, J. L. L.een jong- menscli van 20 jaar. De N. ISchied. C. meldt, dat de verdronkene Maan dagavond laat, na atloop van de dienst, met eeltige medebeambteu in vrolijke stemming eeu eindweegs den Overschiescfien weg is opgewaudeld. en dat liy alleen is teruggekeerd. Diugsdag ochtend verscheen hij niet aan het bureau, en in den loop van den dag werd door een der sladsbeambten een hoed drjjvende gevonden in de Scliie. Door de politie werden daarop nasporingni gedaan, welke het vinden van liet lijk ten gevolge hadden. Naar uien vermeent, zou er vermoeden van geweldpleging bestaan, waartoe het op lut lijk vinden van twee ledige portemonnaies en een schram aan heus eu hand aanleiding géven. Te Amsterdam hebben heden op de J >deu-Brccstraal verregaande onge regeldheden plaats gehad, bij het handhaven der verordening, waarbij het uits'allen op straal aldaar is verboden. De politie moest van de blanke sabel tegen de tierende menigte gebruik maken. Volgens het ll. D. is de penningmeester E., van de sigarenmakers- vereeniging «Onderling Hulpbetoon" te Utrecht, met een gedeelte der kas» op den loop, ongeveer 700. Onmiddellijk heelt men de politic er mede in keunis gesteld. Te llernrn is een 14-jarig meisje door eene in volle vaart draaijeude molenwiek getroffenzij was onmiddellijk dood. Eenige veenarbriders te Nietiw-Appelschadie in beschonken toestand verkeerden, hebben eene vrouw, die uiede op hel veld werkzaam was en niet sterk van gestel is. genoodzaakt jenever met hen te drinkenwaardoor zij bewusteloos werd, naar luiis ntoest gedragen worden en in bcdenkelijkcn toestand verkeert. De schilde, door den brand le Veld - Uriel veroorzaakt, waardoor 28 huizen in «Ie aseli weiden gelegd, wordt op 250,000 begroot, waarvan slechts ongeveer 90000 door assurantie is gedekt Thans ziel het licht het voorloopig verslag van de tweede kamer pvep het ontwerp lot vrrhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880, ter zakt- van uitgaven voorlvloeijeiidc uit het in werking treden der wet op het

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1