im;k telegraaf. Geachte Stadgenooten. ISnvgerfijfcc £>taub. buiten ziet, is de gewaarwording verre van aangenaam. Nabjj de plek waar de spoorweg eindigt, stijgen onophoudelijk dikke rookkolommen uil den grond op, die telkens nieuwe spleten vertoont. OOST-INDIK. De Indische bladen bevatten bijzonderheden betreffende de gevangenne ming van den beruchten zeeroover Tofor. Den IM'» Februarij vertrok de re sident van Ternate met het stoomschip Batavia naar de Soela- en Bangaai- eilanden, ter beteugeling van den zeeroof aldaar. Te Senana, de voornaam ste plaats der Soeloe-eilandenwerd het te Ternate reeds ontvangen berigt bevestigddat de bende van den beruchten zeeroover Tofor zich nog in de wateren van Bangaai ophield. In den namiddag van den 12<,'° te Senana aangekomen, verliet de Batavia die plaats den volgenden morgen, koers zettende naar de Vesuviusbaaiaan de zuidkust van het eiland Mangoelie. In dien, door zeeroovers dikwerf bezochten inham, en den volgenden dag te Lekitobi (zuidkust van het eiland Tali-aboe), werd vergeefs gezocht. Bjj aankomst te Bangaaiin den voormiddag van den 15'", vernam de resident dat de hongivloolinlandsche vaartuigen, die jagt op zeeroovers maken onder de bevelen van Said Mohamad en den inlandschen ambtenaar ter beschikking Raden Mas Noersewanzoo gelukkig was geweest Tofor te verrassentoen hij op het grootste eiland der Seloewigroep (zuid oostelijk van Bangaai gelegen) zou landen. Hij en zijn makker LaSke wer den bij die gelegenheid gevangen genomen en vijf geroofde kinderen uit hun handen verlost. Vijftien andere zeeroovers, die reeds met een groot aantal geroofde vrouwen en kinderen geland warenontkwamen echter en kon den zich op bovenbedoeld uitgestrektzeer geaccidenteerd en onbewoond eiland zoo goed schuil houden dal Said Mohamad en Raden Mas Noersewan met een magt van 100 man vier dagen te vergeefs naar hen zoeken moesten en toen besloten hadden de vervolging te staken, totdat de versterking van hun magt met lieden van Bangaai die zij zouden gaan halenhen in staat zou stellen het doorzoeken van het eiland met meer kans van succes te her vatten. De door de roovers bij hun landing verlaten vaartuigen werden ech ter vernield, alvorens de hongivloot Seloewi verliet. Den volgenden morgen kwam de liongi van Bangaai, sterk 100 man, onder aanvoering vau Raden Mas Noersewan, aan en debarkeerde, gevolgd door een gedeelte der landingsdivisie van de Batavia, terwijl dal stoomschip van den west naar den oostkant van het eiland stoomde eu daar het andere gedeelte der laudingsdivisie aan wal zette. De roovers werden ook op dien I dag niet gezien. Raden Mas Noersewan vond echter, op zijn weg dwars do ir het eilandhet Ijjk van een meisje van p. m. 5 jaren met twee ge houwen wonden in den hals. Vermoedelijk was dit hetzelfde kind, dat de iandingsdivisie den vorigen dag, bij hare excursie door het bosch, had hooren huilen en dat de roovers toen zeker afgemaakt hadden om te voor komen dat hunne schuilplaats zou worden ontdekt. Den volgenden dag stuitte de hongi, onder aanvoering van Raden Mars Noersewan, op het kamp der roovers, die echter nog intjjds wisten te ontvlugten met de geroofde vrouwen en kinderen, met uitzondering alleen van*'de vrouw van den reeds gevangen genomen hoofdman Tofor en hare twee jónge kinderen. Die vrouw getuigde, dal zjj als jong meisje, zes jaren geleden, met vele anderen dcor I Tofor en zijne bende van Saleijer was geroofd en dat haar vader daarbij door de roovers werd gedood. Tofor dwong haar zijne vrouw te worden, nam haar op al zijne zwerftogten mede en had bij haar twee kinderen. Zij zeide blijde te zijn in de handen der onzen te zijn gevallendaar zjj nu hoop had naar Salejjer te kunnen terugkeeren. Ook de hongi van Said Mo- I hauiad had dien dag zonder eenig succes eene ontmoeting met de roovers gehadbekwam daarbij eeo zware wonde (schotwond door de borst) en overleed daarop. In den vroegen morgen van den 20"" debarkeerden 40 onderofficieren en matrozen onder de bevelen van den luitenant Ier zee 2' klasse L. C. Rovers, met 100 man hongitroepen en 80 koelies. Een ge deelte der hongi zag op grooten afstand eenige roovers vluglen maar kon hen niet achterhalen. Het digt begroeide en zeer geaccidenteerde terrein was oorzaak, dal de landingsdivisie der Batavia zich slechts langzaam kon bewegen en dus de hongi niet kon steunen in hel vervolgen der roovers op het 20 vierk. palen groote eiland. In den avond van 21 kwam de Iandings divisie aan boord terug, maar bleef de hongimagt aan wal. Zij vervolgden de roovers zonder dat het gelukken mogt hen te vinden. Op dien avond was de steenkolenvoorraad der Batavia juist voldoende om naar Ternate terug te stoomen, waarom de resident met den komman- daut van dat stoomschip overeen kwam derwaarts te gaan. De resident stoomde derhalve met de Batavia naar Ternate terug, na last aan de hon givloot te hebben gegevenom hel Seloewi-eiland waarop de roovers Zich bevonden, lot de terugkomst van stoomschip goed te blijven bewaken en de roovers voortdurend te vervolgen. die wegens zjjne benoeming tot lord-advocaat zich aan eene herkiezing moest onderwerpen. LONDEN, 19 Mei. Mussurus-pachagezant vatf de Porte alhier, is naar Konstantinopel ontboden. REIMS, 19 Mei. De heer Constans, minister van buitenlandschezaken, is gisteren te middernacht weder vertrokken. 900 werklieden hebben gisteren den arbeid hervat. Het militair vertoon blyft voortduren. PARUS, 18 Mei. De heer Constans, de nieuw benoemde minister van binnenlandsche zaken, is naar Reims vertrokken, waar de werkstaking onrustbarend dreigt te worden. ROUBAIX, 18 Mei. De hoop op eene verbetering in den toestand is teleur gesteld. Eenige werklieden, die verleden week het werk hervat hebben, zijn weer afvallig geworden. De werkstakers schijnen te gehoorzamen aan een wachtwoord. ROME, 18 Mei. De uitslag van de 483 verkiezingen is, dat gekozen zjjn 336 leden, van welke tot de constitutionelen belmoren 117, tot de ministe rielet) 156, tot de dissidenten 63. De 147 herstemmingen, die moeten plaats hebben, zullen waarschijnlijk 54 constitutioneleu, 74 miuisterielen en 19 dissidenten opleveren. LONDEN, 18 Mei. Bij de verkiezing in de Schotsche burg Wigton is de conservatief Stewart gekozen met 656 stemmen tegen 633 op M'Laren, Bij U allen zijn de verdiensten van den Generaal K. VAN DER HEYDEN te goed bekend, dan dat het noodig zoude zjjn bet beleid en de wapen feiten van dien opperbevelhebber nogmaals in herinnering Ie brengen. De bevredigende uitkomst vau den langdurigen oorlog met Atjeh, onlangs verkregen, werd overal in den lande met vreugde vernomen, en zonder twijfel zult gjj toestemmen, dat de veldheer, die zooveel geestdrift in zijne officieren en soldaten wist op te wekken en door zjjue dapperheid en be leid het onbepaald vertrouwen van het leger genoot, bijzondere aanspraak heelt op den dank zjjner landgenooten voor al hetgeen hij gedaan heeft om op zoo waardige wijze Neérlands roem te handhaven. De Regeering heeft het hare gedaan om de verdiensten van den Generaal K. VAN DER I1EYDEN te erkennen. Doch ook de natie heeft behoefte een bewijs van erkentelijkheid te geven; vooral daar in de waardeering van den opperbevelhebber tevens hulde wordt gebracht aan het dappere leger, dat zich zulk een uitstekenden bevelhebber waardig heeft getoond. Met genoegen hebben dan ook de ondergel eekenden gevolg gegeven aan de uitnoodiging der Hoofd-Commissieom zich tot eene plaatselijke Com missie te vereeuigen ten einde bijdragen in te zamelen en zoodoende mede te werken tot uitvoering van het denkbeeld van een groot aantal belang stellenden uit verschillende oorden des laudsom den wakkeren VAN DER HEYDEN een stoflelijk blijk van nationale erkentelijkheid aan te bieden. Wij hebben dit gedaan, iu de overtuiging dat de ingezetenen, het gar nizoen en de studenten dezer universiteit niet achter zullen blijven te toonen, dat ook zij ware verdiensten, trouwe plichtsbetrachting en warme vader landsliefde op den rechten prijs welen te stellen. P. 1. DE FREMERY, Wethouder, waarnemend Burgemeester, lid van de Prov. Staten. Voorzitter. H. W. F. BAKKER, Fabrikant. Penningmeester. C. H. DE GOEJE, Luit. ter zee 1* klasse, Directeur der Kweek school voor Zeevaart. Secretaris. Mr. C. COCKHoogheemraad van Rijnland en lid van den Gemeenteraad. P. L. C. DRIESSEN. Fabrikant, lid van den Gemeenteraad. D'. H. G. HAGEN, Predikant. G. HOLTIUS, Luil.-Kolonel der Huzaren. J. HOOG, Voorzitter der Sociëteit Amicitia. Mr. W. VAN OER KAAY. Kantonrechter en lid van de 2* Kamer der Staten Generaal. ■i Dr. U. KERN, Hoogleeraar, Rector-Magniflcus. D'. C, LEEMANS. Directeur van hel Museum van Oudheden. F. J. G. VV. LEERS, Kolonel-Commandant van hel 4' Reg. Infanterie. A. C. QUANT, Deken van Leiden. TH. REEPMAKER, Praeses der Sociëteit Minerva. 'D*. P. L. RIJKE, Hoogleeraar, Staatsraad i. b. d. J. SCHELTEMA. Majoor-Commandant der dd Schutterij. F. A. WILHELM SCIIUDEL, Voorzitter der Sociëteit Concordia. N J. STALLINGA, Voorzitter der Nieuwe Sociëteit. J. A. DE VICQ, Praeses van het Leidsch Studenten-Corps. A. C. VREEDE, Hoogleeraar. D'. H. BOURSSE WILS, Geneesheer. W. J. ZEGERS RIJSER. Luit-Kolonel der Veld-Artillerie. De iuteekenljjslen zullen spoedig aan de ingezeteueu wordeu aangeboden, terwijl de gelegenheid bestaat de inschrjjving dadelijk te voldoen iu welk geval men verzocht wordt het woord betaald achter zijn naam te plaatsen. De leden der Commissie verklaren zich bovendien bereid bijdragen iu ont vangst te nemen. Van 13 tot en met 19 Kei IHHU. BEVALLEN: N. Hendrikman, geb. Groenewond, D.--S. Kenbeek, geb. Me- let, D A. Mank, geb. Jansen, D. W. M. Stol, geb. Jongbloed, Z. M. S. W. Jongmans, geb. Madlener. Z. L. Colin, geb. Bernard, Z. - M. Stijnman, geb. Verhoef!, Z. M. H. v. d. Boon, geb. Kimmel, Z.C. P. van Valderen, geb. Nagtegeller, D. C. Vermeulen, geb. Cramer, D. M. C. Dieben, geb. Biesjot, Z. - K. kooymans, geb. de Geus, D. B. van Kampen, geb. Broesterhuizen, Z. C. Batist, geb. v. Hooidonk. D. W. v. d. Meer, geb. Stafleu, Z. J. v. Berkel, geb. Labordus, Z J. Coert, geb. Montague, Z. J. v. d. Laan, geb. Mieremet, Z. GEHUWD: A. J. van Ende. jm en A. A. J. M. Hnygens. jd. J. Smeken, jm. en H. de Vrind, jd. G. Delnieer. wedr. en P. G. Koevoet, w ed*. 11. J. J. van der Linden, jm. en M. Smit, jd. W. F. C. Diepeubach, jm. en VV. Iloefsmit. jd. H. G. J. Krau. jm. en P. Duk, jd. C. Rozendaal, jm. en J. Waasdorp, jd. L. A. de Lange. jm. en J. Cival. jd. J. A. Buytendjjk, jm. en M. J: Mili- kan, jd. - C. J. van der Pijl, jm en C. W. E. Vlasveld, jd. A. van Gemert.jm. en M. W. lleuschen. jd. D. Smit, jm. en D. Brauckman, jd. J. van der Lin den, jm. en C. Gorree, jd. II. van der Kaay.jm, en M. van Wijk, jd. OVERLEDEN: D. Kling, Z„ 27 j. - M. Ronsel, geb. Foki. wed. 81 j. J. M. B van Dril l, Z., 21 j. -- A. Mark. geb. Janssen. I). levenl. W. Lacourt, D„ 5 bi B. de Witte, 46 j. - G. Peelers, 70 j. - II. van Tongereu. Z., 17 ui. - B. G. C. M. Osterloh, 5 m. J. Breedevelt, Z., 20 m. J. S. Lezwijn, D.,4 J. D. Wettrens, geb. Smit, wed. 52 j. C. M. Kreps, geb. kaneman, wed. 72 j. S. J Lezwijn, geb. de Wekker, 33 j. C. van Scholen, 76 j. - A. G. van der Slok. Z., 5 m. A. P. Jansen, Z., 8 m.J. Schouten, Z.. 11 j, - J.deFey, D.. 18 m. A. C. Hoogerboord, Vr. 77 j. C. van den Bosch, 22 m. E. E. J. Andreson D 1 m. K. van Wijk, geb. Kniest. 64 j. H. J. Verhoog. Z., 1 m. E C. Weijers. I)., 4 m. A. W. van Beukering. Z., 17 m. A. M. Devilee. D.. 13 d. J. de Gooijer, 46 j. W. B. Waage, Z .8 j. S. Buitendijk, geb. M«m- lanje. 80 j. M. van Rossen, 0 3 m.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3